Dermoidní cysta na vaječníku - řešení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Afrikana
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 13:14
Dermoidní cysta na vaječníku - Řešení?

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat na zkušenosti těch, co měly/mají dermoidní cystu na vaječníku.

Při preventivní gynekologické prohlídce gynekoložka ultrazvukem našla nějaký útvar na vaječníku. Poslala mě do nemocnice, kde tento útvar diagnostikovali jako dermoidní cystu asi 6×4,5 cm. Nic mě nebolí, nehubnu, nepociťuju vůbec žádné obtíže, nešpiním - prostě nebýt nálezu, o ničem nevím. Teď mě čeká konzultace s primářem, kde mi řekne, jestli se to bude operovat teď nebo později. Jenomže mi bylo řečeno, že údajně mi zároveň s dermoidem vezmou i vaječník, což se mi logicky moc nelíbí (má to svá rizika včetně předčasného přechodu).

Proto bych se chtěla zeptat zde přítomných, které mají s tímto typem cysty zkušenosti, jak to u nich bylo řešeno? Existuji i nějaká méně radikální řešení?

Reakce:
Pajka89
Ukecaná baba ;) 2122 příspěvků 08.02.19 13:25

Tu mam na vajecniku taky a nemam zadne potize. Nedela s tim nikdo nic. Jednou za rok na ni doktor mrkne. Tot vse.

Afrikana
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 13:31

@Pajka89 Diky za reakci. A vis, jak ji mas velkou?

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2122 příspěvků 08.02.19 13:38

@Afrikana Uz si nepamatuju přesně, ale dejme tomu 2×2 cm.

suvik
Nadpozemská drbna 26619 příspěvků 08.02.19 14:10

Ja ji mela, sla jsem na laparo a vajecnik mi jen orizli, cast zachovali. Vysledek jeho produkce se po mne mmt plazi a snazi se mi sebrat telefon :-) (u druheho vajecniku totiz nemam pro zmenu vejcovod). Mne dr. rikala, ze je lepsi ho dat pryc, obsahovat muze krev, vlasy, chlupy a kdyby praskl, neni to uplne to, co chces aby se ti dostalo do brisni dutiny.

ady01
Ukecaná baba ;) 2029 příspěvků 08.02.19 14:34

@Afrikana to co ti napíši,se ti asi nebude líbit.U mne byl zachycen první výskyt cysty zhruba před 10lety,přesně jak píšeš-vaječník musí pryč,je to velké,stejně nebude fungovat,neotě­hotníte,.....Mě­la jsem tehdy jedno dítě a představa,že nebudu mít byť jeden vaječník byla hrozná.Hodila jsem to za hlavu,vzdyt mne přeci nic nebolí.Jenomže cysta mrcha rostla a abych to zkrátila tak asi po 1/2roce od odmítnutí mi při sportu omotala vaječník,napraskla a vaječník stejně odumřel,to jakou to způsobilo bolest v břiše nechci už rozebírat.
Radím vyslechnout i jiného lékaře,třeba několik,na to máš právo a po té se rozhodnout.Operují je od 5cm víš,právě kvuli tomu co se stalo mě,dermo.cysta prostě nezmizí.Nevím kolik ti je let,ale trvala bych na zachování vaječníku,i kdyby jsi byla starší,tak jde to,je to o šikovnosti lékaře,dobrému lékaři jde o zachování všeho,vím,že může nastat situace,že třeba ne,ale je tam to třeba a né strkní ne.Dnes už vím,že kdybych si šla i pro jiný názor,mohlo vše být jinak.
Bohužel u mne s tím prasknutím souviselo i rozesetí po těle (hlavně tam dole mezi střevama)a zpuštění ca.To poslední bych tady nerozebírala,když­tak do zpráv,protože to je jen moje mínění a mého léčitele.
Nechci tě vyděsit,ale je potřeba s tím počítat,že se může něco takového stát.Kdyby šel vrátit čas,tak…Jinak děti mám tři,dvě i s jedním „oškrabaným“ vaječníkem,hlavně když z něj fungují hormony.

Afrikana
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 15:11

@Pajka89 Diky moc za info:)

Afrikana
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 15:12

@suvik Nad tim jsem prave premyslela - jestli je nutne ten vajecnik brat cely. Vysledek produkce me pobavil :mrgreen: Diky za zpravu:)

Afrikana
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 15:19

@ady01 Dekuji za obsahlou zpravu. Chm chm chm. Taky jsem se prave docetla, ze se to operacne resi od 5 cm vys. Je mi 31 a deti jeste nemam. Jeste samozrejme nevim, co mi primar rekne, ale kdyztak bych to radikalni reseni (odstraneni celeho vajecniku) zasla taky pro jistotu zkonzultovat k dalsim lekarum. A doufam, ze uz jsi v poradku!

P. S. Kdybyste nekdo vedel o fakt dobrem doktorovi/ope­raterovi v Praze, se kterym bych to mohla probrat, urcite mi o nem napiste, budu vdecna :)

ady01
Ukecaná baba ;) 2029 příspěvků 08.02.19 15:28

@Afrikana pokud děti ještě nemáš,tak dr.který by ti chtěl vzít celý vaječník by byl blázen.S výběrem lékaře si dej záležet a budu ti držet :palec: já ti neporadím,jsem jiný kraj,chce to i po op.výraznější péči,může se totiž opakovat.

Afrikana
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 16:10

@ady01 Budu doufat, ze primar bude stejneho nazoru ohledne toho odebrani :mrgreen: Diky za drzeni palcu, dam pak vedet, jak to cele probehlo.

suvik
Nadpozemská drbna 26619 příspěvků 08.02.19 16:11

Jo, to omotani mi tenkrat dr. taky rikala. Me operovala primo moje gyndarka a postavene to bylo tak, ze kdyz to pujde, pokusi se vajecnik zachranit, ale rovnou mi rekla, ze to zalezi, jak to tam bude vypadat, coz uvidi az vevnitr. Takze jsem musela pocitat s obema variantama. Ja mela cystu tusim 3×4 nebo 5cm. Drzim palce!

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Došly prachy? Bývalá miss Houdová bude kněžka, vzniká tady Guru Jára syndrom

Nevíte, co dál se svým životem, a zároveň si na něj potřebujete vydělat? Zdá... číst dále >

Ortel válčí s YouTube: Ohání se ústavou a „demokratickou“ zemí. Proč je úplně vedle?

Populární zpěvák Tomáš Ortel (43) se dostal do sporu s internetovým serverem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >