Děti v hernách ... jak to vidí maminky?

611
9.2.06 21:36

Děti v hernách ... jak to vidí maminky?

Ahojky, mám dotaz, který se týká dětí, ale spíš mi jde o maminky.
Chodíme často do zařízení, které je prezentováno jako kavárna s dětským „hřištěm“. Je to opravdu kavárna, a k tomu ohrazený prostor - herna, který není hlídaný, nelze tam děti nechat samotné a odejít. Doprovod dětí si může buď hrát s dětmi uvnitř prostoru, nebo sedět v kavárně a na děti pouze koukat. Věkově to není omezeno, nicméně myslím, že až na vyjímky je toto zařízení využíváno hlavně dětmi do 5-ti let, starší už to tam moc nebaví. A teď o co jde. Mám dítě skoro tříleté. Nemusím ho hlídat, aby si nenatlouklo, nespadlo z klouzačky atd. Nechávám ho hrát si samo, pouze dozoruju z povzdálí. A né vždy vidím všechno. Dítě ví, že se nemá prát, nikoho bezesmyslu mlátit. Ví, že hračky jsou společné a je třeba se o ně dělit. Nicméně je to dítě a tak jako ostatní občas půjčovat a dělit se nechce, někdy se kamarádí, někdy vůbec ne. Ať je jakékoli, není nijak extra jiné, než ostatní děti jeho věku. Ovšem dostávám se k jádru věci (konečně :). Když bylo moje dítě menší, tak jsem zcela automaticky brala takovéto zařízení jako možnost nechat si ho hrát, ovšem byla jsem tam s ním a hlídala jsem ho. Aby někomu něco neudělalo, samo sobě něco neudělalo, aby ho starší divočáci nepřeválcovali v rámci své hry. Prostě dokud se dítě nebylo schopno „ochránit“ samo, byla jsem tam s ním. Jasně, že byly scény, kdy mu někdo něco bral, ono někomu něco bralo, tahali se o místo ve frontě na klouzačku atd. Ovšem byla jsem tam a snažila se situaci řešit tak, aby to bylo fér. Jasně, že bych jako asi každá matka chtěla, aby mé dítě vždy vyhrálo, vždy dostalo co chce, aby na něj všichni koukali jako na zlatíčko největší a nikdo si nedovolil mu odporovat :) no teď přeháním, ale tak nějak to asi matky automaticky v sobě mají. Tak to ale ve skutečném životě nikdy nebude a i moje dítě se musí naučit, co správné je a co ne. Pokud jsem měla dítě malé a hrozilo nebezpečí, že mu někdo větší ublíží, nebo je hrubý, své dítě jsem z takové situace „vytáhla“ a odvedla mimo střed dění. Nikdy by mě nenapadlo být ošklivá na jiné dítě, nedejbože na jeho matku. Vždyť jsou to všechno děti a i to mé jednou bude velké a nebude mít pochopení pro mrňousy a bude si chtít hrát po svém. Takže mě zajímá: jak to vidíte vy? Necháte své dítě samotné a pak když přijde s pláčem, nebo i vidíte, že mu někdo něco bere, mlátí ho hračkou po hlavě atd., tak vylítnete a jdete si to vyřizovat s „útočníkem“ či jeho rodičem? Já to mám tak, že malé dítě si hlídám já a chráním ho, né na úkor ostatních. Pokud mu někdo něco bere, snaží se do něj strkat, nebo bouchnout, maximálně se snažím „útočníkovi“ vysvětlit, že tohle dítě je ještě malé, neumí si ještě hrát atd. atd. a snažím se odvést pozornost obou od dalšího „boje“. Hlavně svoje dítě chráním, aby mu nebylo ublíženo. Pokud mám dítě větší a dojde ke konfliktu s jiným dítětem (podobného věku) nechám je řešit si to samo a pokud si vyloženě nejdou po krku nějak zle, tak to beru jako školu života, přeci se jednou musí naučit, jak spolu vycházet a že né vždy bude po jeho. Jinak zasahuju, ovšem opět se snažím o nestrannost a hlavně vysvětlení, místo kárání.
No, vypadá to, že se mi nedaří jednoduše vysvětlit, na co se chci vlastně zeptat. Prostě, nechápu, proč matka na matku křičí, že její dítě bouchá jiné, že mu bere hračky atd. A to v situaci, kdy fakt nejde o život a je to jen normální tahanice o jeden balón, protože ten je momentálně mezi dětmi nejvíc v kurzu. Nebo proč jedna matka říká jiné, že si má toho svýho … (tří,čtyř..leťáka) hlídat, protože tam moc lítá a skoro jí převálcoval roční, sotva chodící batole. Jak to vidíte vy? Podotýkám, že něco jiného je, když je nějaké dítě skutečně agresivní a opakovaně ubližuje ostatním a to „jen tak“, není to tahanice o něco, konflikty samo vyvolává. O tom fakt nemluvím. Takže by mě prostě zajímalo, proč na sebe maminky i křičí, nebo se „jen“ zle koukají. Proč do takového zařízení chodí, když ostatní děti jim tam vadí? Jak by to tedy mělo být?
Nejšťastnější bych byla, kdyby si všechny děti v klidu hrály, smály se, navzájem se pouštěly na klouzačku, půjčovaly si balóny a auta, dávaly pozor na menší děti, aby jim nechtěně neublížily a maminky si odpočaly u kávičky. Ale tak to prostě není, děti jsou děti a naučit se spolu vycházet není otázkou maminčina chtění, ale opakovaným se učením.
Howg, snad pochopíte, na co se ptám :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1005
9.2.06 21:53

Ahoj,
téééééda, než jsem se prolouskala, trošku mi to trvalo, ale snad jsem pochopila, o co ti jde. :D Takze:

Mám 17m dceru, s kterou jsem dřív docela často chodila do „dětské kavárky“. Děti si tam hrály, občas si něco braly, občas se pofackovaly.........., ale byly to vesměs stejně staré děti. Nechala jsem je. A vždy se dívala, jak je na tom druhá maminka, jejíž prcek si hrál s mým. Když přišla mamina s 5-letým divochem, co tam házel hračkama tak, že dřevěné kostky lítaly vzduchem, spíš jsem nejdřív řekla divochovi, že to nemůže, protože by mohl ostatním dětem ublížit a že má dávat pozor, což většinou fungovalo (mluvila jsem na něj normáně, v žádném případě nenadávala). A když ne, koukla jsem po jeho matce. Když nereagovala, moje dítě šlo ven. A hotovo. Buď matce potom bylo divné, že je tam její dítě samo :wink: nebo byla nechápavá a my ostatní jsme doufaly, že se nebudeme setkávat často 8O :D .
Teď, když počítám, že v kavárce budou i mladší dětičky, hodlám tyhle situace řešit tak, že stejně staré nechám - většinou se s mamkama známe a pokud by bylo v ohrožení (i pláčem :) ) mladší dítě, budu se snažit vysvětlit mé dceři to, co před časem 5-letému divochovi. ¨´Uplně bez dozoru bych je nenechala a snažím se vcítit i do maminek, které mají o své dítě „převeliký strach“.
Snad to jde pochopit, musím letět,
zatím
Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
611
9.2.06 22:05

Jé Bubu, já to fakt přehnala s tím obsáhlým popisem :oops:, ale pochopilas to správně :)
Vidíme to stejně, ani nevíš, jakou mi to udělalo radost, protože v poslední době jsem se čím dál víc setkávala spíš s těmi „druhými“ matkami :( Už jsem si začala připadat jako divná, že nestojím svému děcku permanentně za zadkem a neokřikuju ho v jednom kuse.
Díky za názor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
563
9.2.06 22:09

Ahojky,

já jsem byla dřív (než jsme nějakou hernu navštívili) z toho nápadu hrozně nadšená, jak to bude bezva, až tam Andrýska vezmu a jak si budeme pěkně hrát, ale realita mě zklamala. Andrýskovi se tam líbilo, což o to, počítala jsem s tím, že budu muset dávat pozor, aby mu jiné děti neskákaly po hlavě. Ale nepočítala jsem s tím, že si maminky starších dětí nebudou vůbec všímat, mnohdy ani nebyly ve stejné místnosti jako jejich děti. Takže kromě hlídání vlastního mrňouse jsem ještě několikrát za tu dobu chytala jiné děti, kterým hrozilo, že si natlučou kokos po pádu ze skluzavky. Možná jsem měla jen smůlu, ale jak říkám, moc jsem si to neužila. Mockrát jsme tam nebyli, máme to z ruky, třeba to někdy chodí jinak. Švagrová tam chodí s dětmi každou chvíli a je nadšená, takže je možná chyba ve mě:-(

Ulrika

Teď jsem si přečetla předchozí příspěvek - mě nejde o to, aby ostatní mamči stály dítěti za zadkem, ale o to, aby měly alespoň přehled, jestli se jejich dítěti nemůže nic stát. S agresivitou ze strany dětí jsem se nesetkala, takže tady nemám žádnou zkušenost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
493
9.2.06 22:19

Ahoj holky, ja s Kristynkou od roku a pul chodim do detskeho koutku, kde si hraji i velke deti. Kiki je od mala neohrozena a uz od toho 1,5 roku leze na prulizky a klouzacky vetsinou sama a ja jen dohlizim. Je jasne, ze deti se pretahujou apod, ale nekteri ti velci fakani jsou desni, klidne do prcku strkaji, aby se dostali prvni na klouzacku, a to je jim od 7 vys :! jejich matky si klidne sedi a kecaji a ja pak mam fakt hodne casto chut striskat deti a matky na jednu hromadu. Nechapu jak muzou sve deti nevychovat k tomu, aby brali ohledy na mensi deti, ktere snad maji taky pravo si hrat na hristi.
Teda ted jsem se zase tak nervla, ze se na jaro a hriste vubec netesim :lol: Jesteze je Kiki tak prubojna :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2619
9.2.06 22:22

Ahojky Mishicko,

ja bych to asi videla stejne jako ty. Dokud byl synek maly, snazila jsem se ho chranit, nebo to nejak vysvetlit starsim detem. Treba nicil holcicce babovicky a ona ho dost nesikovne odstrkovala. Vysvetlila jsem ji uplne v klidu, ze je malinkej a neumi nic jineho nez borit. Pochopila toa za chvilku delala babovicky jen pro nej, aby si mohl bourat, jeji mladsi sourozenec tuhle „vy:,–(u“, ale nedostal…

Se stejne starymi detmi ho necham, aby si to vyridili sami. Jen kdyz mam pocit, ze dela neco, co se prici mym „vychovnym“ za:,–(am, tak na nej houknu nebo vysvetlim.

A s mensimi detmi ho sleduju, vetsinou se k nim chova hezky a bez problemu. Takze vysvetluju a domlouvam jen v pripade strkani do nestabilnich deti (kolem roku, staci do nich jen lehce stouchnout a uz si sedaji na zadek, to se synkovi moc libi :roll: ) nebo kdyz je dite lezouci a on do nej treba najizdi motorkou (i treba nevedome). Proste takove ty kolize, kdy by mohl ublizit.

Taky na druhou stranu musim krotit i jeho projevy naklonosti k miminkum. Objimani, mackani, zvedani a pusinkovani. Ta zasahuju hned :-) Nezna jeste miru a mohl by i s dobrym umyslem ublizit.

Proste s rozvahou, asi jako ty, predchazim konfliktum, alespon se maximalne snazim, vsechno se snazim vyridit v klidu, prinejhorsim vyklidime pole, ale nechavam diteti urcitou „svobodu“ projevu a otrkavani se :-) A na maminky nehulakam, nastesti jsem ani mockrat nedostala vynadano ;-)

Tak jsem to s tou odpovedi asi taky trochu prehnala :roll:
Mata

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.2.06 22:31

Ahoj, ja mam syna jeste maleho, ale nevim zda budu mit nervy s nim nekam chodit. Byla jsem v Ikee , kde zridili kojici koutek / hned v hracim koutku/ 3 kluci tam silene rvali, dve maminky vubec nic treti si je fotila. Snazila jsem se jim vysvetli, ze budu kojit / detskou reci :P / ale vubec nic . Vyustilo to v to, ze se muj syn lekl, kousnul me do prsa a ja odchazela s kricicim miminem a proudem krve prosakuji tricko. Matky techto deti vubec nic. Kluci tam rvali dal. Mozna to byla jen nahoda. Doufam. Nora

• Nahlásit
  • Citovat
611
9.2.06 23:11

Noro, asi Tě zklamu, ale nejspíš to zas taková náhoda nebyla. Děti prostě řvou. Perou se, hádají, strkají. A matky to často neřeší a podle mého názoru ani není co řešit. Děti to dělají a i Tvé nejspíš jednou bude. Ony si ty děti hrají a to že kojíš není pro ně důvod pro to, aby přestaly. Než bych se snažila vysvětlovat něco dětem, které si v koutku hrají, tak raději na kojení vyhledám klidnější místo … btw v IKEA na Čerňáku mají kojící křeslo i v přebalovací místnosti, člověk se tam může i zamknout a má tak klid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24
9.2.06 23:14

Ahoj mishicko,mé zkušenosti s hracím koutkem,jsou dobré v tom,že ač mé dítko má teprv 20měsíců a je to holčina je průbojné jak kdejaký 3letý kluk.Dávat pozor na to,aby jí někdo neublížil tedy nemusím.Daleko víc sleduji děti kolem těm můj čertík při ochraně svého teritoria ublížit může,nebojí se ani starších dětí.Šťouchance vrací a používá i svoji tajnou zbraň a tou je jak já říkám ultrazvukové pištění.To když spustí ostatní děti zapomenou co vlastně chtěli dělat.No a já bych v tu chvíli nejradši zalezla hoodně hluboko pod zem jak přitahujem pozornost i těch maminek které do té doby nehlídaly své rarachy. :oops: Jinak samo,že se dívám co dělají ostatní děti jestli některé nepadá ze schůdků,skluzavky.Tak nějak mi to nedá když už tam jsem nesledovat i ostatní.Zatím chodíme jen do MCdonalds a tam je malý koutek.Co se týče těch odrostlejších dětí, jak jsou tam víc jak 8mi letí, Elis do koutku nepouštím jistota je jistota ti větší přece jen u nich nevím jak se oženou. :?: zatím pa Rady a Elis.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
611
9.2.06 23:20

Kacatko, ja nevim, taky mi vadí, když podle mě „už rozumné dítě“ to moje odstrkuje a předbíhá, ale myslím, že je to tak prostě normální. Málokteré dítě si v zápalu hry chce celou akci kazit tím, že se mu tam motá prcek. Jasně, že to není tak, jak bych chtěla, ale děti asi už jsou takové a tak já to tak nějak beru, že když mám já to malé, tak tam jsem a situaci hlídám. Tak s těma velkýma promluvím, když už to je blbý a minimálně je otrávím, že otravuju a jdou si hrát jinam, nebo se „srovnají“. Nebo prostě své dítě vezmu tam, kde to pro něj není tak nebezpečné. Bohužel hřišť, která by byla nějak rozdělená pro menší a větší (i vybavením), je i tady v Praze pramálo, takže nic jiného nezbývá, než si menší dítě hlídat. Jako maminka sedmiletého asi taky nebudu mít oči na šťopkách a neustále monitorovat, co to moje dítě dělá. A nemyslím, že odstrkávání jiných dětí lze zabránit výchovou. Jsem přesvědčena o tom, že to maminky dětem říkají, že málokteré dítě doma slyší, že je takové chování je OK.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
493
10.2.06 08:50

Mishicko, jenze ja vim, ze je i spousta deti, ktere jsou hodne opatrne a napr v ostravskem shoping parku, kde se rodice do toho detskeho koutku nedostanou, tem malym pomahaji vylezt na klouzacku apod, takze me stve, ze nektere deti jsou proste nevychovane a rodicum je to jedno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
10.2.06 12:10

Ahoj,na metříku vidíš jak staré mám děti,starší je poučený od bráchy,ví,že mladším nesmí ubližovat. Mladší je díky staršímu neohrožený bojovník za svá práva,takže pořád hlídám oba. Občas se to v zápalu hry vymkne,ale v mezích normy. Taky nejsem nadšená,když mi starší válcujou prcka,ale jak říkáš,je to škola života. Myslím,že je to o výchově a tam se to projeví. Můj starší by si nikdy nedovolil na menší,prostě ví,že se to nesmí. Teď to vypadá,že jsem matka na jedničku :wink: Taky míváme italskou domácnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama