Dětské penzijní spoření od ČP - máte někdo?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Zwetta
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 19.01.19 12:03
Dětské penzijní spoření od ČP - máte někdo?

Ženy, opět se na Vás obracím s dotazem.. ;)
Dcera bude mít 9 měsíců, s přítelem uvažujeme o vhodném dětském spoření. Využíváte někdo produkt od České pojišťovny, a to dětské penzijní spoření se státní podporou? a pokud ano, jste spokojení a kolik spoříte? (klidně anonymně.. :oops: ). Produkt mě zaujal, tak hledám někoho, kdo využívá a je spokojenej.., přece jenom je toho na trhu tolik a rádi bychom se rozhodli správně.. :think:
Díky za odpovědi… :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Gortyna
Kecalka 490 příspěvků 1 inzerát 19.01.19 12:10

Já do toho nešla z důvodu, že jen část peněz uvidí až v 18. Nechci spořit na důchod, ale na hezký start do samostatného života, máme stavební spoření, které chci založit znovu, až to doběhne. Když mám korunu navíc tak tam pošlu, když ne tak se nic neděje. Aby se penzijní vyplatilo, tak musíš posílat 1000 pravidelně každý měsíc a stát ti dá 300. + Úroky. Pro sebe ho teda mám, máme slušný příspěvky od zaměstnavatele

Gortyna
Kecalka 490 příspěvků 1 inzerát 19.01.19 12:15

Je pravda, že stavební spoření nesedí každému. Peníze jsou na 6 let nedotknutelný. Nebo sankce a dlouhá výpovědní lhůta. Aby se vyplatilo musí se poslat 20k za kalendářní rok. Mám pro sebe ( po několikáté) i syna. Jsem na tento produkt prostě zvyklá

Zwetta
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 19.01.19 12:18

@Gortyna
Díky za názor ;) Mě osobně stavebko právě neláká.., ne jen proto, že sama mám negativní zkušenosti, ale i proto, že mě neláká představa co 6 let uzavírat novou smlouvu s novými podmínkami.., ráda bych jinou variantu spoření, pokud to půjde.. :think:

Gortyna
Kecalka 490 příspěvků 1 inzerát 19.01.19 12:22

Jasně, chápu. Záleží, co od toho chcete. Jedna diskuze tu byla před chvilkou a doporučovali komodity nebo fondy

Karolinka99
Povídálka 28 příspěvků 19.01.19 12:40
@Zwetta píše: Ženy, opět se na Vás obracím s dotazem.. ;)
Dcera bude mít 9 měsíců, s přítelem uvažujeme o vhodném dětském spoření. Využíváte někdo produkt od České pojišťovny, a to dětské penzijní spoření se státní podporou? a pokud ano, jste spokojení a kolik spoříte? (klidně anonymně.. :oops: ). Produkt mě zaujal, tak hledám někoho, kdo využívá a je spokojenej.., přece jenom je toho na trhu tolik a rádi bychom se rozhodli správně.. :think:
Díky za odpovědi… :kytka:
@Gortyna píše:
Já do toho nešla z důvodu, že jen část peněz uvidí až v 18. Nechci spořit na důchod, ale na hezký start do samostatného života, máme stavební spoření, které chci založit znovu, až to doběhne. Když mám korunu navíc tak tam pošlu, když ne tak se nic neděje. Aby se penzijní vyplatilo, tak musíš posílat 1000 pravidelně každý měsíc a stát ti dá 300. + Úroky. Pro sebe ho teda mám, máme slušný příspěvky od zaměstnavatele
@Zwetta píše:
@Gortyna
Díky za názor ;) Mě osobně stavebko právě neláká.., ne jen proto, že sama mám negativní zkušenosti, ale i proto, že mě neláká představa co 6 let uzavírat novou smlouvu s novými podmínkami.., ráda bych jinou variantu spoření, pokud to půjde.. :think:

Je to dobra vec, ale my jsme uz investovali do hrobky na Olsanech, takze na tohle nezbyly penizky.
Lidi porad resi co ted co potom, kde si koupit byt, pritom zivot utika tak rychle… nez se ohlidnes decka vyrostou, ty jsi v duchodu a brzo uz si nepamatujes vubec nic, mas sklerozu a alzheimra a ani nevis kdy a kde umres......
My myslime hodne do budoucna, investujeme s rozumem a do dlouhodobych veci, ktere nesou vysoky vynos.
Proc si lamat hlavu s bydlenim kde zijes par let a vlastne ani to ne pac jsi cely den v praci a domu se za tmy chodis jen vycistit zuby a natahnout do postele…
Mnohem dulezitejsi je vybrat pekne misto pro odpocinek po smrti.
My jsme klofli pozemek na Olsanech hned vedle Kocky, no kolotocar reknete si, ale penize, penize ty on ma a hrobka taky pekna. Ted tam vsude lezi sposta kvetin, vypada to tam spis jak v botanicke zahrade nez na hrbitove. Moc krasne misto, blizko vchodu, vsude okolo lezi sami bohati lide.
Rozhodne lepsi soused nez nejaky doktor nebo pravnik, tem pribuzni na hrob vubec nechodi.
Svetsi ti dbaji na tradice, hrob hezky udrzuji a neboji se pustit chlup, a hlidaji klid neboztika.
Mas jistotu ze nebudes mit okolo hrobu bordel.
Pro zivot po smrti je dulezity mit krasne misto, na vecny odpocinek, aby hrobka byla velka a mohla jsi tam v klidu lezet se svymi nejblizsimi. Aby na tebe zrana hezky svitilo slunicko, abys mela cisty vzduch a hezke okoli.
Jak rikaji tady holki, vykasli se na to, penouze uvidi caparti az v 18 nebo pozdeji, budto to vraz do pekneho hrobu, nebo jestli nechces tak dlouho cekat, coz je u dnesni mladeze pochopitelne, radej investuj do neceho co nese uzitek hned, treba do peknyho auta nebo do hezkych hadriku ebo boticek strevicku ci kabelky. Radost z ni mas hned.
takze tak takova jsem ja.

Zwetta
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 19.01.19 12:53

@Karolinka99
Tvůj příspěvek se mého tématu moc netýká, ráda bych diskuzi k věci, co zajímá mě. Díky

Sion
Závislačka 4372 příspěvků 19.01.19 12:56

@Zwetta Zkus se podívat na conseq. Je to investiční spoření, nejlépe dlouhodobě, aspoň na 10let. Můžeš si vybrat ze tři variant málo riziková (malý výnos), střední (průměrný výnos) a riziková (ta je dobrá tak na 15let a má i hezké výnosy). Poplatek zaplatíš na začátku podle částky, kterou tam chceš za ty roky dát. Peníze jsou kdykoliv k dispozici, když potřebuješ a myslím, že po třech letech se z toho neplatí ani daně.
Spoření je dobrá věc :palec: Do stavebka bych nešla v dnešní době se už nevyplatí :roll:

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 19.01.19 13:01
@Zwetta píše:
@Gortyna
Díky za názor ;) Mě osobně stavebko právě neláká.., ne jen proto, že sama mám negativní zkušenosti, ale i proto, že mě neláká představa co 6 let uzavírat novou smlouvu s novými podmínkami.., ráda bych jinou variantu spoření, pokud to půjde.. :think:

Ale stavební spoření je na dobu neurčitou (třeba na 20 let) a jedna smlouva je výhodná, protože po 6 letech jsou peníze skoro okamžitě (za 3 měsíce) a státní příspěvek 2.000 Kč ročně z něj dělá jeden z nejvýhodnějších finančních produktů. Výhodnější je dnes jen penzijní připojištění (dnes důchodové spoření), kde je státní příspěvek 2.760 a ještě se 24 000 odečíst s DZ. Ovšem o tom uvažovat bych doporučoval uvažovat starším 40 let.

Janli
Kelišová 7270 příspěvků 19.01.19 13:10

Penzijní spoření pro dítě je nesmyl. Dítě neuvidí peníze v osmnácti, ale v šedesáti. V osmnácti leda když si to zruší samo a bez státní podpory, což můžeš čekat, protože nad tím spořením ty ztratíš kontrolu, jakmile bude plnoletý. Uzavři něco na svoje jméno, co budeš moct kontrolovat a dítě to v den osmnáctin neutratí za hovadiny.

Janli
Kelišová 7270 příspěvků 19.01.19 13:12

@Karolinka99 nejsi ty z Pardubic? Obsah tvých příspěvků v diskuzích dost napovídá..... :roll:

Mamazkoncesveta
Stálice 89 příspěvků 19.01.19 18:34
@Janli
@Janli píše:
Penzijní spoření pro dítě je nesmyl. Dítě neuvidí peníze v osmnácti, ale v šedesáti. V osmnácti leda když si to zruší samo a bez státní podpory, což můžeš čekat, protože nad tím spořením ty ztratíš kontrolu, jakmile bude plnoletý. Uzavři něco na svoje jméno, co budeš moct kontrolovat a dítě to v den osmnáctin neutratí za hovadiny.

To si nemyslím, a navíc v 18 si může vybrat nasporenou část a pokračovat ve spoření a o žádné státní příspěvky nepřijde. Řekla bych, že záleží na tom, jak je dítě výchovavane a jakou finanční gramotnost bude na prahu dospělosti mít, to leží hodne na rodičích :nevim:
@Zwetta
Já DPS pro dítě uzavřené mám, sporim 500, volné finance určené taktéž diteti mám vložené na realitním fondu, kde se hodně slušně uročí.
Conseq apod. bych doporučila na hodně dlouhodobé spoření, 20 let výše… Kde se vyrovnají případné propady zisku a ztrát na finančních trzích.
Stavební spoření je podle mého nevyhodný produkt, přežitek z dob, kdy bylo úročení kolem 4%, teď v něm nevidím nic extra výhodného, navíc při uzavření smlouvy na dítě a vašem případném rozchodu se dostanete k opatrovnickemu soudu, pokud jeden z vás nepodepíše výpověď a bude potřeba peněz po těch šesti odpořenych letech…

romankolar
Zasloužilá kecalka 837 příspěvků 20.01.19 00:34

@Zwetta No, o DPS už bylo na těchto stránkách popsáno dost. Položte si základní otázku a ta zní, proč chcete tento produkt? Zdá se Vám asi v něčem výhodný, jinak byste o něm nepsala jako o hlavní variantě. Zkuste popsat proč se Vám tak jeví, třeba pak zjistíme, že to, co od něj očekáváte bude úplně jinak.
Jinak bych znovu připomněl, že by bylo vhodné si udělat alespoň nějaký základní plán. Skládá se z jednoduchých cílů, na které chcete nashromáždit určitou částku peněz. Potřebujete vědět na co, kolik a za jak dlouho. Pak k tomu zvolit produkty. Peníze pro dítě mohou být jedním z nich, otázkou je, zda budou na studia nebo jako základ na bydlení nebo obojí nebo to, co z těch dvou věcí přijde. ;)

BPT
Nováček 1 příspěvek 14.02.19 14:31

„Dětské“ penzijní spoření rozhodně není blbost. A to nepíšu proto, že pracuji přímo v bance. Každý má svůj názor, jak rodiče, tak pracovníci banky nebo finanční poradci. Penzijko je z mého pohledu výhodné pro ty rodiče, kteří nemohou spořit závratné částky, protože začít můžete pro státní podporu spořit už od 300 Kč. Vždy začínám u otázky, kolik může rodič pravidelně spořit (měsíčně, ročně). Všichni chtějí pro děti stavebka, ale pokud jste schopni tam dát třeba 500 Kč/měsíc, tak mi přijde stavebko o ničem, navíc Vám stavební spořitelny většinou vezmou 300-400 Kč za správu smlouvy, než něco naspoříte, tak úrok je mizivý z té částky a státní podporu dostanete velmi malou na takovou částku. U penze je to jinak. Navíc s výší příspěvků můžete hýbat a pořád nějakou státní podporu dostáváte. U děti se vyplatí i dynamičtější strategie, pokud budete spořit těch 15-20 let, tak fakt proč ne. A v 18 se dítě může rozhodnout, zda si 1/3 naspořených peněz (vklady + výnos, bez st. podpory) vybere. Nebo ukončí později. I při té 1/3 ale má ale pořád naspořený nějaký základ a může pokračovat dál. Pro mě je tento produkt i o finanční gramotnosti - že spořit je něco normálního a našetřit se dá i při menších částkách. Plno dospívajících si vybere stavebko, utratí, a než začnou sami šetřit, je jim skoro 30. Pak přijde na řadu bydlení, třeba i děti a spořit prostě nezačnete… Jistou výhodou je i to, že penzi zrušíte se souhlasem opatrovnického soudu, takže pokud chcete dítěti opravdu něco naspořit a ne do toho sahat jak do prasátka s argumentem, že za ušetřené peníze koupíte třeba auto, ze kterého to dítě má také jistý užitek, tak je to dobrý nástroj. Není pro každého, ale jak říkám, za mě proč ne.

romankolar
Zasloužilá kecalka 837 příspěvků 15.02.19 19:29

No… to je odvislé od toho, jak píšu výše. Je třeba mít plán a vědět na co a jak ty prostředky budete chtít použít. Např. právě pokud to bude rodina, která může odložit jen pětistovku a bude v budoucnu plánovat použití těchto prostředků na studia, tak je to absolutně nevhodný produkt. Za 18 let tam dáte nějakých 108 tisíc, s 3% zhodnocením tam bude řekněme 140.000 a k dispozici bude nějakých 47.000,– Kč. Můj syn, když šel na VŠ, tak jenom za položky ubytování a doprava zvýšily výdaje našeho rodinného rozpočtu o 5.000,– Kč. Pro rodinu, pro kterou je problém dát více, než 500, by takové navýšení rodinného rozpočtu bylo ekonomickým kolapsem. Musí mít kam sáhnout, jinak musíte říct svému dítěti, že studovat nemůže nebo si musí rodiče vzít půjčku, kterou budou do svého důchodu splácet, místo toho, aby si na vlastní důchod šetřili.
Za druhé… ty státní příspěvky, které dostane v tomto věku, jsou mu z tohoto pohledu na prd, protože je dostane až v 60 letech a na celkovém výnosu se budou podílet velmi malou a nevýznamnou částkou. Dostane je jednou, jako dítě a pak už tam je 50 let leží.
Státní produkt je navíc nebezpečný tím, že nikdy nevíte, jakou úpravu Vám v něm která vláda udělá, protože to bude potřebovat. Na začátku, pokud si vzpomínám, to bylo tak, že pokud např. v 18 vyberete třetinu, tak z té třetiny přijdete i o státní příspěvky. Po dvou měsících účinnosti zákona si ministerstvo posypalo hlavu popelem a vydalo prohlášení, že to tak nechtěli a že to časem opraví. Času dost ne, první výběry budou nejdříve za 10 let on novely. Myslím, že to je dostatečně varující příklad toho, jaká v tomto produktu panuje jistota.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Došly prachy? Bývalá miss Houdová bude kněžka, vzniká tady Guru Jára syndrom

Nevíte, co dál se svým životem, a zároveň si na něj potřebujete vydělat? Zdá... číst dále >

Průšvih s gentlemanem: Hanzlíkův film do kin přilákal méně lidí než Lego příběh!

Herecké obsazení v čele s Jaromírem Hanzlíkem a Lucií Vondráčkovou slibovalo... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >