Diabetes a těhotenství - jak dlouho vám trvalo otěhotnět?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 12:00
Diabetes a těhotenství

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda tu je někdo kdo otěhotněl a měl diabetes, nemyslím, že mu byla zjištěna v těhotenství, ale má ji diagnostikovanou i před otěhotněním. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: jak dlouho vám trvalo než jste otěhotněli, braly jste v těhotenství léky na cukrovku nebo jste si píchaly inzulín, že vás na něj převedly, jaké bylo těhotenství - myslím kontroly, rodily jste přirozeně nebo CS.
Já mám cukrovku 3 roky, zjistily mi ji když jsem měla jít na operaci s kýlou a jednu holčičku už máme doma a chtěly bysme další :roll:
Všem děkuji

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 12:36

Mám taky cca 3 roky cukrovku II. typu.
U nás to bylo komplikované tím, že už první těhotenství bylo extra vymodlené po letech (tehdy jsem měla cukrovku jen těhotenskou, která po porodu přestala, ale za pár let se vrátila ta II. typu) a druhé bylo z lékařského hlediska prakticky nemožné, takže to, že jsem vůbec dokázala přirozeně otěhotnět, byl u mě naprostý zázrak, navíc v dost pokročilém věku. Problém ale nebyl s cukrovkou, dlouhodobý cukr jsem měla stabilně kolem 40, BMI v normě. Byla jsem bez inzulínu, jenom na práškách.

Okamžitě po otěhotnění (zjistila jsem někdy v 5. týdnu) jsem naklusala k doktorům. Na gynekologii mě zpočátku sledovali víc, když se to usadilo a těhotenství probíhalo bez komplikací, měla jsem kontroly klasika po měsíci. Někdy po půlce těhotenství jsem přešla do rizikové poradny v porodnici, která spolupracovala s místní diabetologií.
Zpočátku jsem chodila ke svému diabetologovi cca jednou za 4-6 týdnů, kolem půlky těhotenství jsem přešla na specializovanou těhotenskou diabetologii v porodnici.
Bohužel od začátku mi cukr strašně vylítnul, navíc mi museli kvůli těhotenství vzít jeden ze dvou léků, co jsem brala, takže mi zůstal jen metformin (2000 denně) a k tomu přidali inzulín - nejdřív jen na noc ten dlouhý, dost brzo poté i krátkodobý před jídlem, takže si píchám 4× denně.

V těch letních vedrech v prvním trimestru to bylo kruté, cukr hodně lítal a po ránu jsem dost trpěla na hypoglykémie, ve druhém trimestru se to srovnalo. Teď mám pár týdnů do porodu a opačný problém, horko těžko to i s inzulínem držím v předepsaných normách. měřím furt, proužků jsem dostala opravdu hodně. Dlouhodobý cukr celé těhotenství kolem 30, teď už se blíží ke 40, ale furt dobrý. Dítko je větší, ale daří se mu dobře, co 3-4 týdny chodím na ultrazvuk a kontrolují průtoky. První dítě mě jen na dietě nechali v pohodě přenášet, druhé prý vyvolají nejpozději v termínu, pokud se mu bude dařit dobře.
První jsem rodila přirozeně (4 kila), u druhého se zatím nikdo netváří, proč by to mělo být jinak - samotná cukrovka není důvod k CS.

Jinak mi byla nabízena neschopenka, kdybych chtěla, ale není to nutnost, normálně jsem až do 34.tt chodila do práce a jen trvala na dodržování pravidelného režimu.
Takže - plánování dítěte bych určitě probrala s diabetologem. Ale v mém případě i to neplánované se dá celkem na pohodu zvládnout.
Držím palce!

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1411 příspěvků 10.01.19 12:56
@Anonymní píše:
dlouhodobý cukr jsem měla stabilně kolem 40

Můžete, prosím, uvést v jakých to je jednotkách? Jsem diabetik a tak mne to zajímá, uvádí se, že normální hladina cukru je 3,8 -5,4 mmol (nesprávně na litr) a vím, že když jsem měl jednou 7,2 mmol, tak byla pí doktorka znepokojená.

Daina87
Kecalka 343 příspěvků 10.01.19 13:00

@Luboš P je to novy prepocet, 40 - odpovida hodnote 4 mmol/l coz je velmi dobre kompenzovany diabetes, ja sama osobne po 12 letech DM1 mam 49 ( inzulinova pumpa).

k otazce zakladatelky. my se trebas snazime uz rok a zatim se nedari. Je mi 31.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1411 příspěvků 10.01.19 13:14
@Daina87

Děkuji, tak jsem zase chytřejší.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 13:16
@Luboš P píše:
Můžete, prosím, uvést v jakých to je jednotkách? Jsem diabetik a tak mne to zajímá, uvádí se, že normální hladina cukru je 3,8 -5,4 mmol (nesprávně na litr) a vím, že když jsem měl jednou 7,2 mmol, tak byla pí doktorka znepokojená.

Jak píše Daina87, „po novu“ (už před těma 7 rokama, kdy jsem čekala dceru, to tak bylo) se uvádí HbA1c glykovaný hemoglobin v jednotkách mmol/mol, což je desetinásobek těch „starých“. 40 je cca horní hranice výborné kompenzace, 72 už by teda bylo sakra hodně. Matně tuším, že aby diabetolog „požehnal“ ke snažení o dítě, rádi by měli tu hladinu pod 50. Ale u DMI je to obecně o dost těžší než DMII, já před těhotenstvím brala dva druhy PAD a k tomu poctivě držela dietu a těch 40 jsem dokázala dlouhodobě držet.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 17:17

Mam dlouhodobe dobre kompenzovany diabetes (stabilne HbA1c <=43). Nepripadalo mi, ze by to melo na otehotneni jakykoli vliv (jednou hned, podruhe do tri mesicu)

anonym, zdravotni info. dekuji

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 19:53
@Anonymní píše:
Mam dlouhodobe dobre kompenzovany diabetes (stabilne HbA1c <=43). Nepripadalo mi, ze by to melo na otehotneni jakykoli vliv (jednou hned, podruhe do tri mesicu)anonym, zdravotni info. dekuji

ZAKLADATELKA
a bereš PAD nebo si pícháš inzulín? děkuji

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 08:29
@Anonymní píše:
Mám taky cca 3 roky cukrovku II. typu.
U nás to bylo komplikované tím, že už první těhotenství bylo extra vymodlené po letech (tehdy jsem měla cukrovku jen těhotenskou, která po porodu přestala, ale za pár let se vrátila ta II. typu) a druhé bylo z lékařského hlediska prakticky nemožné, takže to, že jsem vůbec dokázala přirozeně otěhotnět, byl u mě naprostý zázrak, navíc v dost pokročilém věku. Problém ale nebyl s cukrovkou, dlouhodobý cukr jsem měla stabilně kolem 40, BMI v normě. Byla jsem bez inzulínu, jenom na práškách.

Okamžitě po otěhotnění (zjistila jsem někdy v 5. týdnu) jsem naklusala k doktorům. Na gynekologii mě zpočátku sledovali víc, když se to usadilo a těhotenství probíhalo bez komplikací, měla jsem kontroly klasika po měsíci. Někdy po půlce těhotenství jsem přešla do rizikové poradny v porodnici, která spolupracovala s místní diabetologií.
Zpočátku jsem chodila ke svému diabetologovi cca jednou za 4-6 týdnů, kolem půlky těhotenství jsem přešla na specializovanou těhotenskou diabetologii v porodnici.
Bohužel od začátku mi cukr strašně vylítnul, navíc mi museli kvůli těhotenství vzít jeden ze dvou léků, co jsem brala, takže mi zůstal jen metformin (2000 denně) a k tomu přidali inzulín - nejdřív jen na noc ten dlouhý, dost brzo poté i krátkodobý před jídlem, takže si píchám 4× denně.

V těch letních vedrech v prvním trimestru to bylo kruté, cukr hodně lítal a po ránu jsem dost trpěla na hypoglykémie, ve druhém trimestru se to srovnalo. Teď mám pár týdnů do porodu a opačný problém, horko těžko to i s inzulínem držím v předepsaných normách. měřím furt, proužků jsem dostala opravdu hodně. Dlouhodobý cukr celé těhotenství kolem 30, teď už se blíží ke 40, ale furt dobrý. Dítko je větší, ale daří se mu dobře, co 3-4 týdny chodím na ultrazvuk a kontrolují průtoky. První dítě mě jen na dietě nechali v pohodě přenášet, druhé prý vyvolají nejpozději v termínu, pokud se mu bude dařit dobře.
První jsem rodila přirozeně (4 kila), u druhého se zatím nikdo netváří, proč by to mělo být jinak - samotná cukrovka není důvod k CS.

Jinak mi byla nabízena neschopenka, kdybych chtěla, ale není to nutnost, normálně jsem až do 34.tt chodila do práce a jen trvala na dodržování pravidelného režimu.
Takže - plánování dítěte bych určitě probrala s diabetologem. Ale v mém případě i to neplánované se dá celkem na pohodu zvládnout.
Držím palce!

Zakladatelka
Prosím tě a během těhotenství bereš tablety (jaké)? nebo si pícháš inzulín
a děkuji za předchozí odpověd

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 12:18

Už jsem to v tom sáhodlouhém příspěvku psala - beru metformin 2000 denně a k tomu píchám 4× denně inzulín. Ale za to dítě to definitivně stojí :srdce: Po porodu se uvidí, i při kojení (to se metformin nesmí), ale poté se prý naprostá většina žen normálně vrací k předtěhotenskému režimu, takže jestli vše půjde, jak má, měla bych se časem inzulinu zbavit a vrátit ke svým dvěma PAD.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 12:28
@Anonymní píše:
Už jsem to v tom sáhodlouhém příspěvku psala - beru metformin 2000 denně a k tomu píchám 4× denně inzulín. Ale za to dítě to definitivně stojí :srdce: Po porodu se uvidí, i při kojení (to se metformin nesmí), ale poté se prý naprostá většina žen normálně vrací k předtěhotenskému režimu, takže jestli vše půjde, jak má, měla bych se časem inzulinu zbavit a vrátit ke svým dvěma PAD.

Zakladatelka
Promin nejak jsem to přehlédla, já beru Glugophage xr 2000mg a v příbalovém letáku píšou, že by se právě neměl brát, ale převézt na inzulín tak se docela bojím, no zatím ještě těhotná nejsem tak uvidím jestli vůbec otěhotním :roll:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 14:08

Jo, taky beru Glucophage (účinná látka metformin) a prý dle nejnovějších studií je v těhotenství zcela bezpečný a v zahraničí se používá zcela běžně. V podstatě mi to požehnal třetí diabetolog (z toho dva těhotenští). Jen v příbalovém letáku to stále ještě nezměnili, byť stanovisko vydali už před několika lety. Problém je, že jak mi před otěhotněním spolu s dietou stačil, tak hned po otěhotnění mi cukr dost vylítnul a tak přidali inzulín. V těhotenství by rádi, abych měla lačný cukr do 5,3 a po jídle do 7,8, což jsem bez inzulínu jen s dietou a metforminem nedávala ani omylem - lačný přes 9-10 a po jídle přes 12. Inzulin na to hodně pomohl, i když stále navyšuju dávky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 14:11

No prostě - plánované těhotenství napřed probrat s diabetologem. A hned po otěhotnění na diabetologii cinknout, jaký bude další postup. Určitě vyfasuješ jako těhotná mnohem víc proužků a dle skutečných výsledků ti budou případně upravovat léčbu. Prý v těhotenství na tom inzulinu nakonec skončí většina diabetiček, co ho předtím neměly, je to záhul. Ale zas to není žádná tragédie a dá se s tím existovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 14:16

Jj to máš pravdu, ted jak hodně vyhledávám na netu tak právě někde píšou že by se hned měl dát inzulín že tbl. nejsou vůbec vhodné atd. tak jsem se docela lekla.
Vím, že to může být u každého jiné, jak to dáváš? a miminku se tedy daří dobře? promin jestli že se pořád ptám, ale si jediná kdo se mnou komunikuje :hug:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 14:19

Klidně se ptej :) Jsem na tom stejně… Jo, miminko je hodně hlídané, roste dle tabulek (no, možná o kousek víc :) ), pěkně tam sebou mele, průtoky taky v pohodě, takže jen hodně časté kontroly, přeci jen jsem riziková. Už to mám „za pár“ a jsem hodně unavená, ale to holt svádím i na svůj věk, první těhotenství jsem proplula s přehledem, ale bylo mi o hodně míň :)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Mějte plně pod kontrolou, jaká videa sleduje vaše dítě na YouTube

YouTube sledují děti již od předškolního věku a snadno se mohou dostat k... číst dále >

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Trapný Dyk a afektovaná Kirschner. Má smysl dívat se na The Voice?

The Voice Česko Slovensko. Tak se jmenuje zábavná pěvecká reality show, která... číst dále >

Mottlová sdílela sexy fotky z daňového ráje a prozradila, co neměla

Nejen sportovkyně a modelky tapetují sociální sítě fotkami v bikinách!... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >