Diagnostika opožděného vývoje řeči

Anonymní
24.11.15 17:25

diagnostika opožděný vývoj řec

Ahoj prosím zda někdo řešil, prošel si tím, ví co a jak.
Syn v záři 3roky stále špatně mluví. On se dorozumi. Co potřebuje tak si řekne ( slova některá komolí, některá říká správně ) říká například - prosím nanan - banán, ne já toto já tma - nechci jogurt chci ten čokoládový. Všemu rozumí, je chytrý, dost paličatý. Maluje, skládá puzzle, skládá drobné lego, leze na prolejzky, beha, skáče… Vše začal dělat dýl, a i ta řeč je opožděná. Slyší dobře. On prostě nechce, řekne ne, když chci „trénovat“ a nehnu s ním. Obrázky v knížce pozná hodně, ukáže, pojmenuje jen to co už umí třeba ukážu na, auto on řekne brm brm, na dům řekne dům, na klobouk ukáže že sibho da na hlavu, ale nepojmenuje to, zeptam se co to je, on řekne ne a neřekne, nesnaží se. Někdy sám od sebe přidá nova slova, ale pomalu. Jinak cely den mi prijde, že tu pusu nezavře, furt něco říká, často si " spiva " ale i dvouletaci mluví líp. Psycholog doporučil logo školku, za celou dobu mu toho moc neřekl, ikdyž úkoly udělal všechny rychle a správně. Diagnózu neřekl, což jsem ráda, protože přeci takhle po půl hodině nemůže říct, vývoj opožděný prý nemá. Jaká vyšetření co podstoupit, nebo jak to řešit. Děkuju za rady.
Prosím, nechte anonym kvůli rodině. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

10975
24.11.15 17:31

Radím návštěvu klinického logopeda. Nejstarší syn byl na tom snad ještě o něco hůř a díky logopedii nastoupil do školy řádně bez odkladu. Stále sice neříká dobře sykavky a neumí pořádně Ř, ale pokrok je to obrovský. Ale být váma, moc dlouho nečekám. Oni se pediatři rádi ohrazují tím, že je na logopeda brzy. Ale na druhou stranu vám na logopedii řeknou, že ve 4 roky je to proklatě pozdě na dohánění. Přeji hodně sil. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3031
24.11.15 17:35

Dcera od bratra takhle hrozně mluvila snad v pěti létech. Když jsem si ji vzala a někam šly, někdy jsem se styděla, když začala mluvit, protože je velká a vypadala ještě starší, než byla. Celá rodina radila, že má něco dělat, zda to je vůbec normální.. Protože je prosincová, šla o rok později do školy. Najednou se rozmluvila a dneska studuje gympl, moc šikovná, žádná vada řeči.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19164
24.11.15 17:41
@Anonymní píše:
Ahoj prosím zda někdo řešil, prošel si tím, ví co a jak.
Syn v záři 3roky stále špatně mluví. On se dorozumi. Co potřebuje tak si řekne ( slova některá komolí, některá říká správně ) říká například - prosím nanan - banán, ne já toto já tma - nechci jogurt chci ten čokoládový. Všemu rozumí, je chytrý, dost paličatý. Maluje, skládá puzzle, skládá drobné lego, leze na prolejzky, beha, skáče… Vše začal dělat dýl, a i ta řeč je opožděná. Slyší dobře. On prostě nechce, řekne ne, když chci „trénovat“ a nehnu s ním. Obrázky v knížce pozná hodně, ukáže, pojmenuje jen to co už umí třeba ukážu na, auto on řekne brm brm, na dům řekne dům, na klobouk ukáže že sibho da na hlavu, ale nepojmenuje to, zeptam se co to je, on řekne ne a neřekne, nesnaží se. Někdy sám od sebe přidá nova slova, ale pomalu. Jinak cely den mi prijde, že tu pusu nezavře, furt něco říká, často si " spiva " ale i dvouletaci mluví líp. Psycholog doporučil logo školku, za celou dobu mu toho moc neřekl, ikdyž úkoly udělal všechny rychle a správně. Diagnózu neřekl, což jsem ráda, protože přeci takhle po půl hodině nemůže říct, vývoj opožděný prý nemá. Jaká vyšetření co podstoupit, nebo jak to řešit. Děkuju za rady.
Prosím, nechte anonym kvůli rodině. Děkuji.

Klukovi je dva a půl a mám pocit, jako by jsi psala o něm. Logopedka mi říkala, že do třech let má čas na dozrání řečových drah. Pokud nepřijde nějaký opravdu velký skok do jara, tak to taky budu muset řešit. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2300
24.11.15 17:42

Urcite by bylo dobre delat ze nerozumis, u nas se to velmi osvedcilo, jak hned vedela jak se co jmenuje..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19164
24.11.15 17:45
@katule9 píše:
Urcite by bylo dobre delat ze nerozumis, u nas se to velmi osvedcilo, jak hned vedela jak se co jmenuje..

Tak přesně tohle mi klinická logopedka těžce nedoporučila. Dítě, kterému to mluvení opravdu nejde, tak ho to akorát stresuje a staví do „pozice toho divného, co neumí.“ A myslím, že je to pravda - pokud synovi opravdu nerozumím (a nemusím ani hrát blbou), tak je vydět, že je z toho fakt zoufalý a nešťastný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2300
24.11.15 17:47

@Svistice tak pak holt nezbyva nez diteti denne cist, vypravet a mluvit mluvit stale trenovat jinak se mluvit zadne nenauci to je jasne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.11.15 17:48

Když já nevím, zda mu to nejde, nebo jenom nechce. On se nesnaží. Nepotřebuje to.,do školky chodí od dvou let a rapidní změny se nedějí. Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
445
24.11.15 17:48

Mame podobny problem kluk 3 roky 8 mesicu uz teda mluvi v kratkych větach všemu rozumí je šikovny umí básničky ale vyslovnost mizerna rozumim mu jenom ja ma svou řeč taky chodíme od 3 let na logopedii ale spíš dělá pokroky sam jak roste tak i rec se pomalinku zlepsuje byly jsme u psychologa, foniatra, neurologa a přijde mi že každé dítě ktere ve 3 letech nemluví a neumí to podle tech jejich tabulek tak už ma disfazii

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23284
24.11.15 17:55

Mam doma neco podobneho. Za 2 mesice 3 roky a jsme na tom uplne stejne jako vy. Pusou mele porad, ale nic mu nikdo nerozumi. Pro spoustu veci ma sve slovo, jako treba pes je šaša :nevim: a to co rika dobre, rika stejne spatne, takze nas to za 2 mesice taky nemine. U klinickeho logopeda jste byli? Ten by vam mel poradit co a jak v techto pripadech. Ja jsem s nasi logopedkou mluvila asi pred mesicem telefonem, jeste nas vzit nechtela, ze az v tech 3 letech ale radila mi co s malym delat. Hlavne do niceho nenutit. Trenovat motoriku - puzzle, lego, navlekani apod. a pri hrani, treba s vlackama nebo co ma rad, si s nim povidat. Pokud proste neco delat nechce, tak ho nedonutis, ja to znam. Delat, ze nerozumim jsem zkousela nekolikrat, vedlo to jen k tomu, ze se vztekl, svihl sebou o zem a rval jak na lesy :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19164
24.11.15 18:05
@katule9 píše:
@Svistice tak pak holt nezbyva nez diteti denne cist, vypravet a mluvit mluvit stale trenovat jinak se mluvit zadne nenauci to je jasne.

No to je teda zase jedna bezva rada. :roll: Se synem asi už dva a půl roku mlčíme a co je kniha neví. :zed:
A fakt netuším, co chceš trénovat, když prostě opakovat nebude (nebo jen to co chce/co ho zaujme).

@marfra Syn puzzle, duplo apod. zvládá již od roku a půl. Kusy vláčkodráhy dával k sobě s přehledem v roce. Už pár lidí mi řeklo, že je vzhledem k věku šikovný na ruce. Korálky navlíkat nechce, maluje stylem, že něco načárá na papír a jde pryč. Na praktické manuální činnosti je myslím si zručný (strouhání, krájení, montování).
Furt čekám, kdy mu to v té hlavě secvakne. Teď měl dva měsíce „intenzivnějšího rozvoje“, takže přidal nějaká nová slova, ale výslovnost děsná, poznám jen já kolikrát jen z kontextu.
Navíc si jede ve své logice jazyka: neřekne červená, ale řekne stůj (protože na červenou se na semaforu stojí). Kolo, židle i kůň jsou hačíů, protože se na všem sedí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40144
24.11.15 18:06
@katule9 píše:
@Svistice tak pak holt nezbyva nez diteti denne cist, vypravet a mluvit mluvit stale trenovat jinak se mluvit zadne nenauci to je jasne.

A ty si myslíš, že tohle rodiče těch dětí nedělají?

Jinak zakladatelko, nám dost pomáhá klinická logopedie. Ale zázrak to na klukův věk není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2300
24.11.15 18:08
@lucenka píše:
A ty si myslíš, že tohle rodiče těch dětí nedělají?Jinak zakladatelko, nám dost pomáhá klinická logopedie. Ale zázrak to na klukův věk není.

no budes se divit ale sposta rodicu detem necte nepovida si s nimi a pak si stezuji jak deti nemluvi..takze na tom taky neco bude..pokud dite nema nejakou vadu reci pak bych naznacila ze je chyba nekde tady..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.11.15 18:10

U nás se dostat na logipedii je umění. Se starším synem jsem objednaná na leden, asi je tam, vezmu oba dva.

• Nahlásit
  • Citovat
19164
24.11.15 18:11

@lucenka Kdy Vás vzal. já s ní mluvila po telefonu, když klukovi bylo dva a čtvrt (to bylo před tím, než začal dělat trošku nějaký pokrok) a říkala mi, že je ještě moc brzy ( a mám být v klidu do tří let). Klukovi jsou tři v červnu, a tak dlouho se mi nechce čekat, protože je mi jasné, že pak budou prázdniny, pak kolečko foniatrie, psycholog, logoped - všude nějaká objednací lhůta a seriózně se to začne řešit, když budou dítěti téměř tři a půl… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama