Diagnóza vývojová dysfázie v 6 letech

• Fotoalbum (2)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
20
3.11.21 09:45

Diagnóza vývojová dysfázie v 6 letech

Dobrý den, potřebovala bych poradit a pomoct.. syn 6 let má od logopedky diagnostikovanou vývojovou dysfázii. Kvůli tomu dostal odklad. Jde mi o to, že o diagnóze jsme se dozvěděli dost pozdě. Pediatr, neurolog a spol mě drželi v tom, že má jen opožděný vývoj řeči a že to dožene. Teď už je podle mě dost velkej a za rok by měl být v první třídě. A já nevim jak to zvládne. Mluví, ale v jednoduchých větách, někdy mu není rozumět. Gramaticky větu správně nesloží, nepoužívá si, se… Doma pracujeme podle pokynů logopedky, ale mám pocit že to nastačí. Co ještě lze pro něj udělat? Máte zkušenosti? Já nevim bohužel nic. Kde třeba hledat dětského psychologa? Pomůže foniatrie? ( byli jsme jednou a prý slyší dobře) Co logo kliniky? Mají smysl? A je šance se tam dostat? Moc mi pomůže jakákoliv rada.. zkušenost. Děkuju moc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
315
3.11.21 09:55

Syn má také disfazii podle logopedky. Doporučuji skupinu na FB Rodiče dětí s vývojovou disfazii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26031
3.11.21 09:59

Syn neměl dysfázii diagnostikovanou, ale podezření na ní bylo. Trénovali jsme doma, jak to šlo dle rad logopedky. Naštěstí jsme se po jedné hodně slabé pak dostali k suprové paní, která nám dokázala poradit a pomoc. Do školy nastoupil normálně v 6 letech, byť jsme měli z PPP doporučení na odklad, ale mě přišel zbytečný, protože jinak vše zvládal a chtěla jsem, aby šel s dětmi co ho znají a už mu rozuměly. Logopedii jsme ukončili loni na konci třetí třídy, konečně. Začátky nebyly lehké, diktáty jsou dodnes problém, špatně rozlišuje D, T, H, G atd. Na logopedii jsme chodili od 3 a půl roku, ale byl tam rok, kdy jsme nepostoupili o nic, protože bylo špatné vedení a údajně naučené hlásky jsme pak trénovali znova, protože je říkal špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.11.21 10:02

Ahoj,

podobny pripad zazival bratr se svagrovou s nejmladsi dcerou, taky zkoumali sluch apod. (vse v poradku), mela odklad a ted je uz v druhe tride, krome logopedie se nic moc delat neda (nebo aspon neter ma 1× tydne mluveni primo s reditelkou ZS a pak jeste logopedii v krajskem meste jednou za cas a samozrejme pravidelne cviceni doma), ale musim rict, ze ta skola ji prospela hodne… ucitelka o tom od zacatku vi, svagrova s ni mluvila jeste pri nastupu do ZS, kdy mela strach, ze mala nebude stihat, nebude rozumet a soustredit se, ale nastesti ona je povahou takova hodne otrkana, takze mluvi mnohem lepe… spis kdyz treba mluvi hodne rychle, tak je problem ji rozumet, ale kdyz ji na to upozornis, tak to rekne pomaleji a srozumitelne

asi jsem nepomohla, jen takovy postreh ze zivota

• Citovat
  • Nahlásit
3891
3.11.21 11:25

Zdravím, já mám vystudovanou logo, ale nejsem klinik. Pro diferenciální diagnostiku a potvrzení VD je dobré vyhledat klinickou logopedku, klinickou psycholožku.
U foniatra (dobré pro vyloučení např. lehčí nedoslýchavosti), tam jste absolvovali jaká vyšetření? Někde to odbydou, otoakustické emise nestačí. Opakoval slova např., nebo tónovou audiometrii (v kabince)?
V tomto věku by už měl mluvit v souvětích, plynně vyprávět, bez agramatismů atd.
Tady asi nikdo neporadí, co přesně, chce to cíleně na deficitní oblasti. Na FB je skupinka Rodiče dětí s VD, doporučuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
3.11.21 11:31
@3mamamina píše:
Syn má také disfazii podle logopedky. Doporučuji skupinu na FB Rodiče dětí s vývojovou disfazii.

Děkuju už jsem tam :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3891
3.11.21 11:32

Já mám doma školáka s VD a sourozenci mají opožděný vývoj řeči. Nejstarší s VD odklad neměl (nechápala jsem tenkrát), mladší třeba mluví hezky ve větách (až na výslovnost) a odklad má pro x dalších důvodů.

Jinak dobrého klinika psychologa poradí ve skupince, k těm dobrým se čeká i půl roku a víc. Určitě zde dají i tipy na dobré logopedy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
3.11.21 11:34
@Aspera píše:
Syn neměl dysfázii diagnostikovanou, ale podezření na ní bylo. Trénovali jsme doma, jak to šlo dle rad logopedky. Naštěstí jsme se po jedné hodně slabé pak dostali k suprové paní, která nám dokázala poradit a pomoc. Do školy nastoupil normálně v 6 letech, byť jsme měli z PPP doporučení na odklad, ale mě přišel zbytečný, protože jinak vše zvládal a chtěla jsem, aby šel s dětmi co ho znají a už mu rozuměly. Logopedii jsme ukončili loni na konci třetí třídy, konečně. Začátky nebyly lehké, diktáty jsou dodnes problém, špatně rozlišuje D, T, H, G atd. Na logopedii jsme chodili od 3 a půl roku, ale byl tam rok, kdy jsme nepostoupili o nic, protože bylo špatné vedení a údajně naučené hlásky jsme pak trénovali znova, protože je říkal špatně.

No mě přijde syn celkově opožděnější. Kdyby šlo jen o tu řeč, tak bych to asi moc neřešila. Mě děla starost aby ho vůbec vzali do školy po tom ročním odkladu… nevim jak by se řešilo dál, kdyby nám třeba u zápisu řekli že není na školu ještě zralý :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
3.11.21 11:35

@bedrunka01 děkuju moc, zkusím ty rady ve skupince, snad to pomůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
3.11.21 11:38

@bedrunka01 děkuju moc za rady. Já jsem nás objednala ještě na foniatrii do Prahy (doporučenou na Logoklinice na Karláku) a na Karlák jsem ho objednala i na psychologické vyšetření. Tak uvidíme :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3891
3.11.21 11:41

Hodně dětí s VD se jeví jako „opožděnější“, přitom můžou mít vysoký intelekt. Jedna věc je školní zralost a druhá věc je VD, nemoc, diagnóza. Děti s vývojovou dysfázií mívají, pokud je potřeba, podpůrná opatření, někdy IVP (individuální vzdělávací plán), to se řeší v PPP, prostě jedou podle svého tempa, mají tam různé úpravy apod., Jinak syn šel do školy jako úplný „mimoň“ a teď v 11 je úplně někde jinde, je chytrý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
3.11.21 11:41
@Anonymní píše:
Ahoj,

podobny pripad zazival bratr se svagrovou s nejmladsi dcerou, taky zkoumali sluch apod. (vse v poradku), mela odklad a ted je uz v druhe tride, krome logopedie se nic moc delat neda (nebo aspon neter ma 1× tydne mluveni primo s reditelkou ZS a pak jeste logopedii v krajskem meste jednou za cas a samozrejme pravidelne cviceni doma), ale musim rict, ze ta skola ji prospela hodne… ucitelka o tom od zacatku vi, svagrova s ni mluvila jeste pri nastupu do ZS, kdy mela strach, ze mala nebude stihat, nebude rozumet a soustredit se, ale nastesti ona je povahou takova hodne otrkana, takze mluvi mnohem lepe… spis kdyz treba mluvi hodne rychle, tak je problem ji rozumet, ale kdyz ji na to upozornis, tak to rekne pomaleji a srozumitelne

asi jsem nepomohla, jen takovy postreh ze zivota

No syn je právě i dost stydlivý, neprůbojný a to mu taky moc nepomůže.. jen doufam že ho do školy vůbec vezmou… druhý syn byl jiný, taky mluvil později ale ten byl družnej a ve školce se rozkecal ažaž ;) s tím jsem nic takového řešit nakonec nemusela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
3.11.21 11:44

@bedrunka01 aha, takže v PPP s nimi vyřeším třeba i to, že bude mít ve škole asistentku a tak?
Chytrý podle učitelek v MŠ je, teď už se i zapojuje do her (dřív byl spíš samotář). Logopedka říká že s tím nic moc nenaděláme, že musíme čekat až mu dozraje mozek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26031
3.11.21 11:50

Je to tak, jak sis odpověděla. On je chytrý a ono to najednou naskočí, až se budeš divit jak to, že to najednou všechno jde. Do školy ho vezmou, ale v případě potřeby bude mít IVP, asistentku atd. a pojede svým tempem. Synovi doteď učitelka toleruje záměny D a T, ví že to neslyší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26031
3.11.21 11:52

My jsme např. na R a Ř čekali do druhé poloviny druhé třídy. Dřív to prostě nešlo a pak ho uměl během chvilky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat