Dieta a jídlo při zánětu jícnu

97
27.11.20 12:48

dieta a jídlo při zánětu jícnu

Dobrý den, v květnu po vyšetření na gastru…odeznívající zánět jícnu. Odeslána PL pro tlaky v horní části břicha a tlaku na hrudi. Před vyšetřením nasazen Omeprazol. Celé léto jsem jedla na co jsem měla chuť a ty já mám teda na vše a často,,,hlavně miluju nakládané maso, zeleninové saláty, ovoce, sladkosti, tučné, slaninu a jiné podobné „dobrůtky“. Samozřejmě sem během léta vysadila i Omeprazol. Bylo mi fajn i po tomto jídle…pravda je že mě tlaky v břiše provázely stále, ale dalo se vydržet. Poté sem začala sledovat, že mě tlačí i na hrudi a někdy nemůžu pořádně dodechnout v klidu nebo třeba když jdu po rovině. A jelikož jsem kuřák, tak jsem začala mít strach a minulý týden došla k lékaři. Nasazena Nolpaza a Itoprid pro podezření na zánět jícnu. TRG plic v pořádku. Zní to až k nevíře, ale co jsem začala brát léky, vzápětí sem je sadila, jelikož mi bylo hrozně = nevolno, pocit na zvracení ale nešlo to…jeden den i brnění rukou i nohou…návštěva pohotovosti. Odběr krve a vyšetření na interně = vše v pořádku. Nemůžu však, pomalu ani ležet, sedět…a co sem našla na netu, tak asi opravdu reflux či zánět jícnu. Dále pak mě tedy začalo dost svírat jakob pod bradou na stranách krku = dost nepříjemné asi to taky s tímto souvisí. A teď Vás chci poprosit o rady a postřehy, kdo již máte zkušenosti s tímto onemocněním. Co momentálně v tomto stavu můžu jíst? Už mi lehce otrnulo a mám hlad a podle rad na googlu sem mírně zmatená. Můžu třeba sýry, šunky, jak je to s pečivem a co ta zelenina? A dále pak zda nemáte někdo třeba jídelníček při zánětu jícnu. Dále pak za jak dlouho Vám zabrala léčba a ulevilo se Vám od těchto „akutních“ příznaků? A jak to máte dál s jídlem…dáte si i normální nezdravé, kořeněné, tučné jídlo či třeba mandarinky apod. a ustojíte to? Tím že sem takovej „fajnšmekr“ si to neumím moc dobře představit např. v létě, když jezdíme kempovat a dnes a denně skoro grilujeme, sem tam popijeme a někdy se i s jídlem odbydeme.-)Moc děkuji za případné postřehy a rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
14880
27.11.20 13:11

Máš zkušenost, že když ti otrne a ty zase začneš prasit, tak se situace zhorší.

Tak buď té lásky sama k sobě a prostě jez malé porce, snadno stravitelného jídla, častěji.

Při potížích dodržuj šetřící dietu, když ti je lépe, tak prostě nejez tučné, smažené, kořeněné a hlídej si dostatek vlákniny.

To podstatné je nejíst moc vleká množství jídla zaráz.

Čím lépe se ti bude držet běžný režim, tím snazší bude výjimečná změna režimu, kdy budeš jíst něco, co ti nedělá dobře, ale v malém množství.

Primráně musíš změnit myšlení v tom, že dieta je trest, který chceš co nejčastěji obejít. To je logika malého dítěte, kterému matka nehce dovolit se živit pouze sladkým.

Potřebuješ se smířit s tím, že tvůj dosavadní životní styl ti přivodil chronické zdravotní potíže a pokud si chceš přestat ubližovat, tak holt budeš muset proměnit životní styl tak, aby vedl ke zdraví.

A nehledej na internetu, ale normálně si pořiď knížku s receptama.

https://www.kosmas.cz/…dvanactniku/

https://knihy.abz.cz/…-rady-lekare

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.20 14:02

Taky s tím mám problémy. Nejhorší je alkohol, káva, kouření. Smažená jídla, mastná nebo sladká. Vždycky o Vánocích mám největší potíže, protože kombinuji smaženého kapra, bramborový salát s majonézou a cukroví. Pak taky čokoláda, rajčata, angrešt a rybíz, bublinkové nápoje, kynuté pečivo, citrusy, pálivá jídla, džusy. Mám chrapot, tlak na hrudi, knedlík v krku, občas mě pálí žáha. Dietu pořád nedržím, ale snažím se jíst zdravěji a malé porce. Vím, že jsem nedisciplinovaná a bojím se, aby to jednou nemělo následky ve formě rakoviny. Beru Omeprazol.

• Citovat
  • Nahlásit
20531
27.11.20 14:25
@Anonymní píše:
Taky s tím mám problémy. Nejhorší je alkohol, káva, kouření. Smažená jídla, mastná nebo sladká. Vždycky o Vánocích mám největší potíže, protože kombinuji smaženého kapra, bramborový salát s majonézou a cukroví. Pak taky čokoláda, rajčata, angrešt a rybíz, bublinkové nápoje, kynuté pečivo, citrusy, pálivá jídla, džusy. Mám chrapot, tlak na hrudi, knedlík v krku, občas mě pálí žáha. Dietu pořád nedržím, ale snažím se jíst zdravěji a malé porce. Vím, že jsem nedisciplinovaná a bojím se, aby to jednou nemělo následky ve formě rakoviny. Beru Omeprazol.

Omeprazol není dobré brát dlouhodobě, vždyť už jenom to, že odvápňuje a u ženy je to prů. ser.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.20 17:41
@Klopotkova píše:
Omeprazol není dobré brát dlouhodobě, vždyť už jenom to, že odvápňuje a u ženy je to prů. ser.

Vidíš, to mi nikdo neřekl. Ale co jiného místo Omeprazolu?

• Citovat
  • Nahlásit
12625
27.11.20 17:52

Pro me jsou spatne delsi intervaly mezi jidlem, musim si hlidat jist tak po 2-3 h mensi mnozstvi.
Pak uplne vynechat bublinkove napoje, z toho, co jsem pila, je nejhorsi kofola.
Pak syrova mrkev, syrove zelne salaty, hlavne na lacno, to je smrt.

Kdyz jsou to mensi porce, nevadi mi ani tucnejsi nebo ostrejsi jidla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat