Digitální doba a závislosti na hrách

3.7.20 09:36

Digitální doba a závislosti na hrách

Ahoj všichni. Víte asi, v jaké žijeme době. Každé dítě má telefon a počítač, rodiče často nemají čas na své děti, když jsou v práci. Přesto mě překvapil ve špatném slova smyslu predvčerejší zážitek z dětského hřiště, kam docházíme pravidelně s dětmi. Je pravda, že jsem na rodičovské a mám teda čas se jim věnovat. Ven si bereme balóny, odrážedla, nejstarší syn koloběžku, někdy bábovky na písek. Můj nejstarší syn bude mít 10. Zatímco jeho mladší sourozenci byli na písku, sám si kopal a balónem. Na tom by nebylo nic divného. Jenže pár metrů od něj seděli na lavičce cca 12letí kluci, parta asi 5 dětí. Všichni měli mírně řečeno nakročeno k dětské obezitě, v ruce telefony a cokoliv spolu promluvili, týkalo se evidentně nějaké hry. Krátce předtím, než jsme šli domů, telefony odložili a začali si opět šíleným slangem povídat o hře, zatímco můj nejstarší syn(díky bohu za to, že je normální) si tam sám hrál s tím balónem. Bylo mi z toho smutno. Je mi 32 a my jako děti jsme byly věčně venku, lítaly, hrály si, rozbíjeli kolena a padaly z kola. Sama své děti učím takto si venku hrát, vnímat přírodu venku a tak. A teď mám pocit, že nakonec budou za exoty/outsidery, když nebudou závisláci na nějaké hře v telefonu. Celou dobu vlastně přemýšlím, co by se s tím dalo dělat, třeba vytvořit společně s někým nějaký projekt, který by takové děti na hřišti přiměl být duchem přítomné a užívat si toho, co se jim hřiště či venek obecně nabízí, jenže se bojím, že je to asi utopie. Co si o tom myslíte? Má cenu to řešit? Nebo de mám raději jen snažit, aby moje děti nedopadly stejně? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1130
3.7.20 09:38

Tvůj syn nechodí s kamarády ven sám? A jestli jo, tak jak víš, jestli si kopou s míčem, nebo hrají na telefonu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18110
3.7.20 09:45

Ja teda v okoli zadnou takovou partu mobilních zavyslaku nevidela. Mame v sousedstvi partu kluku tak 6-12let a ti denne behaji kolem, na kolech, kolobezkach, s micem. Se synem teda chodím casto do skateparku, tam je to stejne, denne se tam schází desitky kluku od malych (syn ma teda 5 let a je tam nejmensi) az po téměř dospele, mobily pouzivaji leda tak na pouštění hudby, jezdi na skatech, kolobezkach… Treba u rodičů na vesnici je zas parta kluků a ty cvičí parkour, hrajou fotbal. Syn se zdrzuje spis v takové společnosti a ani mu nevadí že je vetsinou nejmensi/nejmladší :D ono asi bude kámen úrazu v tom, že tihle aktivní pubertaci se nebudou zdržovat na dětském hřišti mezi miminama co si hrajou na písku, mají svoje místa :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22923
3.7.20 09:52
@PerličkaM. píše:
Ahoj všichni. Víte asi, v jaké žijeme době. Každé dítě má telefon a počítač, rodiče často nemají čas na své děti, když jsou v práci. Přesto mě překvapil ve špatném slova smyslu predvčerejší zážitek z dětského hřiště, kam docházíme pravidelně s dětmi. Je pravda, že jsem na rodičovské a mám teda čas se jim věnovat. Ven si bereme balóny, odrážedla, nejstarší syn koloběžku, někdy bábovky na písek. Můj nejstarší syn bude mít 10. Zatímco jeho mladší sourozenci byli na písku, sám si kopal a balónem. Na tom by nebylo nic divného. Jenže pár metrů od něj seděli na lavičce cca 12letí kluci, parta asi 5 dětí. Všichni měli mírně řečeno nakročeno k dětské obezitě, v ruce telefony a cokoliv spolu promluvili, týkalo se evidentně nějaké hry. Krátce předtím, než jsme šli domů, telefony odložili a začali si opět šíleným slangem povídat o hře, zatímco můj nejstarší syn(díky bohu za to, že je normální)si tam sám hrál s tím balónem. Bylo mi z toho smutno. Je mi 32 a my jako děti jsme byly věčně venku, lítaly, hrály si, rozbíjeli kolena a padaly z kola. Sama své děti učím takto si venku hrát, vnímat přírodu venku a tak. A teď mám pocit, že nakonec budou za exoty/outsidery, když nebudou závisláci na nějaké hře v telefonu. Celou dobu vlastně přemýšlím, co by se s tím dalo dělat, třeba vytvořit společně s někým nějaký projekt, který by takové děti na hřišti přiměl být duchem přítomné a užívat si toho, co se jim hřiště či venek obecně nabízí, jenže se bojím, že je to asi utopie. Co si o tom myslíte? Má cenu to řešit? Nebo de mám raději jen snažit, aby moje děti nedopadly stejně? :nevim:

Co je vlastně normální? Za normu považujeme to, co dělají všichni a ten, kdo se vymyká, ten normu porušuje. V téhle tvé situaci byl tvůj syn ten, který je mimo normu. Jestli chceš mít syna normálního - ve smyslu zapadne k většině, tak bys ho neměla držet stranou věcí nebo aktivit, které do dnešní normy patří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18024
3.7.20 10:00

@PerličkaM. já si pamatuju, jak jsme s holkama dokázaly vydržet hodiny u Dostihů a sázek. Dnešní to mají podobně, jen hrají na pc či mobilu. Je to špatně? :think: jen je to posun v technologiích, ale jinak je to to stejné…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3.7.20 10:01

@Platanka Ano,chodí sám ven, ale když mu ten mobil nedám, tak jak by na něm hrál. Nosí ven jen digitální hodinky, aby věděl, v kolik má přijít domů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
3.7.20 10:07
@PerličkaM. píše:
@Platanka Ano,chodí sám ven, ale když mu ten mobil nedám, tak jak by na něm hrál. Nosí ven jen digitální hodinky, aby věděl, v kolik má přijít domů.

Ve škole většinou hraje jeden a ostatní stojej okolností a koukaj. Ne že by mi to přišlo buhvijak uzasny, ale přijde mi zbytečný tvářit se „ach ta mládež, to za našich časů…“. Navíc za dva roky bude syn zřejmě úplně jinde, ne?

Občas hrát na mobilu, občas hrát fotbal mi přijde v pohodě. Je skoro jisté, že časem bude tvůj syn hrát někdy i ty hry. Když nebude dělat jen to, tak dobrý, ne? Je mi jako tobě, ty jsi v dětství nehrála na tehdejší elektronice, nekoukala na televizi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.7.20 10:12

Je to dobou, já jako dítě pořád „pařila“ hry na TV. Manžel zase na PC, které dostal na SŠ, introvert, společnost nevyhledával. Dnes mají děti telefony. Důležité je, aby rodiče udávali dětem zdravou míru, kterou mají s technologiemi trávit a co na nich dělat. Ne to zakazovat nebo používat technologie pro to, aby si od dětí odpočinuli (což dělá dost rodičů). Existují aplikace (rodičovské), kterými lze zakázat/povolit, co na telefonu děti mohou a nemohou, když už není zbytí. Tím to lze korigovat.

Důležité je s dětmi mluvit a jít příkladem - když dojdu domů, nebudu sedět u mobilu u jídla nebo řešit pracovní věci či kecat na sociálních sítích (a diskuze na emiminu je toho příkladem..). Ale prostě telefon odložím pryč. Na telefonech bohužel velmi rychle vzniká závislost jako na drogách. V rodině máme příklad, nikomu bych to nepřála… vše vzniklo nesprávným vedením právě k technologiím v době, kdy s nimi dítě začínalo + žádné pravidlené povinnosti vyjma školy. Děcka z nudy prostě sedí na telefonu, ztrácí o okolí zájem, protože na internetu či ve hrách je všechno, co je baví… Anonym kvůli osobním informacím.

• Citovat
  • Nahlásit
44999
3.7.20 10:14

Tak byli na mobilu, a co? Tvůj syn by na něm byl třeba taky, kdybys mu ho dala ven. A jak víš, že třeba nehraje na mobilu kamaráda, protože mu to úzkostná matka neumožní na jeho? Ony ty hry nejsou špatný, jen se musí nastavit určitá pravidla ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3.7.20 10:17

@Platanka Na televizi jsme koukali, ale určitě ne celý den nebo tak. Za časů mého dětství nikdo nevěděl, co je mobil, později se objevily pravěké typy. Počítač měl sem tam někdo, my tedy dlouho ne, takže nebylo celkem na čem hrát. Dneska jsou počítače superrychlé, telefony umí úplně všechno a je to vlastně v mnoha směrech i dobře, ale to hraní her se mi prostě nelíbí. A když někdo hraje půl hodiny za den, tak budiž, ale přijít o dětství a dospívání někde ve virtuálním světě my příště připadá hrozné. Asi jsem divná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44999
3.7.20 10:21
@PerličkaM. píše:
@Platanka Na televizi jsme koukali, ale určitě ne celý den nebo tak. Za časů mého dětství nikdo nevěděl, co je mobil, později se objevily pravěké typy. Počítač měl sem tam někdo, my tedy dlouho ne, takže nebylo celkem na čem hrát. Dneska jsou počítače superrychlé, telefony umí úplně všechno a je to vlastně v mnoha směrech i dobře, ale to hraní her se mi prostě nelíbí. A když někdo hraje půl hodiny za den, tak budiž, ale přijít o dětství a dospívání někde ve virtuálním světě my příště připadá hrozné. Asi jsem divná.

a jak víš, že o to dětství přichází? Ony se zájmy totiž mění a různě vyvíjí. A třeba nevidím nic špatného na tom, když moje dítě hraje nějakou hru s kamrádem, který je x tisíc kilometrů daleko. I díky tomu pořád udržují své přátelství. Ony i některé hry umí celkem slušně rozvíjet fantazii ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8817
3.7.20 10:24

@PerličkaM. Kdyby tyhle technologie fungovaly za našich dětských časů, používala bys je tehdy úplně stejně. Pořád nechápu tvůj údiv. Žijeme ve 21.století a tohle je prostě pokrok. Před 150 lety si děti hrály s vyřezávanými koníky a šitými panenkami, my jsme už měli Merkura a Sevu, později i Barbie. Naše děti mají mobily a počítače. Za dalších padesát let budou mít robokamarády :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3108
3.7.20 10:37

U nás jsou taky děti které takhle i venku paří na mobilech a vedle děti, co jezdí na kolech nebo si hrají na hřišti. A za pár dní ti kolari paří hry.. Prostě dělají, co je baví. Jako ano, někteří do tech telefonu pořád čumí, asi to prostě patří k této době. My máme zatím predskolaka a ten by si taky rád bral všude mobil (on teda sjíždí videa na YouTube, nehraje žádnou hru), ale máme pravidlo, že ven se telefon nebere. Dneska u nás prší, syn a dvě neteře jsou doma a od rána dvě hodiny na střídačku hráli hru na webu déčka. Včera byly celý den venku, protože bylo hezky.
Buď ráda, že tvého syna baví kolo a balón a nesuď, nevíš, jak se bude on chovat za dva roky ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16401
3.7.20 10:44

Já nemám ráda tyhle spasitelky, co mají potřebu zachraňovat všechny kolem sebe, protože ony přece dělají všechno líp… Viděla jsi pár kluků chvíli hrát hry a už z nich děláš závisláky. Co ty víš, co dělali zbytek dne? Stejně tak ty nevíš, co dělá tvůj syn, když je o samotě s kamarády a pohoršuje se nad ním jiná supermatka. Já osobně vnímám jako mnohem škodlivější sociální izolaci, protože rodiče odepírají dětem standardy doby v zájmu jejich zdravého vývoje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18024
3.7.20 11:29
@PerličkaM. píše:
@Platanka Na televizi jsme koukali, ale určitě ne celý den nebo tak. Za časů mého dětství nikdo nevěděl, co je mobil, později se objevily pravěké typy. Počítač měl sem tam někdo, my tedy dlouho ne, takže nebylo celkem na čem hrát. Dneska jsou počítače superrychlé, telefony umí úplně všechno a je to vlastně v mnoha směrech i dobře, ale to hraní her se mi prostě nelíbí. A když někdo hraje půl hodiny za den, tak budiž,ale přijít o dětství a dospívání někde ve virtuálním světě my příště připadá hrozné. Asi jsem divná.

ty jsi nikdy nehrála s kamarády člověče nezlob se? dostihy a sázky? karty? 8o protože tak jak my si kdysi hráli, tak si oni dnes hrají jen společně na pc či mobilu. V čem je to jiné? :think:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama