Disponibilní/účetní zůstatek

Anonymní
10.5.18 18:19

Disponibilní/účetní zůstatek

Jaký je rozdíl mezi disponibilním a účetním zůstatkem prosím? Mám momentálně účetní zůstatek přes 3k a disponibilní 8k. Dá se s disponibilním zůstatkem manipulovat? viz. výběr kartou? Nebo se to odečítá z účetního? Děkuji :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2929
10.5.18 18:45

Dám příklad:
Na účtě máš 10.000Kč. Zaplatíš v obchodě 500Kč. Koukneš se na účet - účetní/aktuální zůstatek je stále 10.000Kč, ale disponibilní je už jen 9.500Kč, protože transakce ještě nebyla zaúčtována.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13634
10.5.18 18:53

Disponibilní je ten zůstatek se kterým můžeš disponovat/nakládat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11794
10.5.18 19:01
@lachtanice86 píše:
Disponibilní je ten zůstatek se kterým můžeš disponovat/nakládat

Přesně tak. Pravděpodobně těch zbývajících 5 tisíc je kontokorent (tj. jakmile část z nich použiješ, bude se započítávat úrok v rámci desítek procent p. a.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
109
10.5.18 19:44
@Loll píše:
Dám příklad:
Na účtě máš 10.000Kč. Zaplatíš v obchodě 500Kč. Koukneš se na účet - účetní/aktuální zůstatek je stále 10.000Kč, ale disponibilní je už jen 9.500Kč, protože transakce ještě nebyla zaúčtována.

A když si vyberu část peněz kartou z bankomatu? To se odečtě z účetního tedy klasicky?

jinak děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2929
10.5.18 19:58

@Terdie To se z účetního odečte třeba až za dva dny. Na disponibilním bys to měla vidět hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7123
10.5.18 23:19

Já bych řekla, že účetní zůstatek je, kolik peněz tam vlastně máš (i když částka může být trochu vyšší, pokud ještě nějakou transakci nezapočítali). Disponibilní bude částka, se kterou můžeš manipulovat. Ať už převodem z účtu, nebo výběr kartou. Ovšem v mé bance se jedná o kontokorent, tedy půjčka od banky, jak moc můžeš jít do mínusu. Např. s výplatou se to bance „vrátí“, ale jak je výše napsáno, mívají to nehezky zúročené. Když se přihlásím do internetového bankovnictví, velikými čísly na mě svítí cifra disponibilního zůstatku, takže to člověka mystifikuje. Své peníze ukazuje ten účetní zůstatek a je lepší do mínusu nechodit. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama