Dítě 14 měs. s ABKM, jogurty už ano, mléko/UM ne - jak dál?

1191
12.2.16 21:12

Dítě 14 měs. s ABKM, jogurty už ano, mléko/UM ne - jak dál?

Zdravím a jdu si pro radu. Mám 14 měs. dítě, v cca 2 měs. se mu projevila ABKM - hleny + krev ve stolici. Speciální UM jsem nedávala, kojila jsem, takže jsem byla na dietě. V současné době už snese jogurty, občas mu dám kus tvrdého sýra. Pořád kojím - ráno, odpoledne a večer a 1-2× v noci, podle toho, jak se vzbudí. Zkoušela jsem mu dávat mléčnou kaši, ale po pár dnech mu stolice jakoby zprůjmovatěla a začala být zase nakysle cítit. S kaší jsem tedy přestala a už je to v pořádku. A já teď vůbec nevím, jak dál. Nějaké ty speciální naštěpené UM mu dávat nechci, prý jsou dost hořká a myslím, že by mi to nevypil (a navíc jsou prý pěkně drahá) ale na druhou stranu do tří let ho taky kojit nechci.

Zkusím ty mléčné kaše zase třeba za měsíc, ale pokud bude pak opět kyselý zápach, tak to asi nebude vhodné s nimi pokračovat, i když už nebude mít ve stolici žádnou krev nebo hleny, je to tak?

V létě už bych chtěla kojení nějak pomalu ukončit, už přece jen toho mléka ani moc není, ale co potom? Jak nahradím nějakých těch půl litru mléka nebo kolik, co by dítě mělo vypít, jak jsem se kdesi dočetla?

Omlouvám se za zmatený dotaz, ale tak nějak se v těch vlastních otázkách ztrácím… 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22716
12.2.16 21:23

@Gina možná mě někdo opraví, ale v jeho věku už to není půl litru mléka denně, ale půl litru/500g mléčných výrobků, ne? Co si tak vzpomínám, tak starší měl v tomto věku mléko jen ráno a večer 150ml UM a pak odpoledne jogurt.
Jinak mladší má ABKM, kojím a přesto vklidu vypije nebo přimícháno do kaše sní mléko z NAC (mám ho na předpis a používám právě na „vaření“ příkrmů). Pudink z NAC+oves. mléka chutná i mě. Fakt tak hnusné není. :) POkud ti to tak dělá starosti, tak holt dělej nemléčné kaše jako já a přidávej mu do toho speciální UM. Koupila bych pikslu NAC, ale možná že snese už nějaké to přechodné HA mléko. Snad někdo poradí, my na něj teprve budeme přecházet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
230
12.2.16 21:48

Holcicka 13m ABKM. Kase Sinlac, pohankovy napoj, oves. mleko, ryzove mleko -pudink, kase. Nemlecne kase. Kojeni. Ma se zkusit jogurt, dr rikala nejdriv v 14m (posledni zkouska byla 11m-ekzem, cerveno okolo pusy, zvraceni, prujem). Sinlac a pohanka nejlepsi. ABKM skoro u vsech ustoupi-tak otazka casu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1988
12.2.16 21:49

Dcera s ABKM mi Nutrilon AC taky nepila, dávala jsem ho ráno a večer do kaše (Sinlac + hipp ovesná), chutná to dobře. ABKM má silnou, takže jiné mléčné výrobky jsme dávat nemohli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12066
12.2.16 22:03

Já už měla v roce malého hrozně málo mléka, tak syn s ABKM dostal NADC a na to měl reakci taky. Takže u něj nepřicházel v úvahu ani ten jogurt. Dostal NEOCATE, ale ten odmítal pozřít v čemkoliv. Takže ten skončil na obohaceném rýžovém mléce, zjistila jsem si, jaké potraviny obsahují hodně vápníku a dávala mu je a počítala, kolik toho ten den měl. Pokud to nestačilo, tak jsem dodávala calcium chloratum. Mně ten půl litr denně přijde přehnaný. Podle mne je minimum žen, které jsou schopné do tří let dítěte nakojit půl litru denně, tak mi to přijde trochu vycucané z prstu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1191
12.2.16 22:06

A Sinlac má v sobě nějaké naštěpené mléko? Já mu právě večer dávám nemléčnou kaši, ředím vodou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12066
12.2.16 22:06

@M-77 cat Všem bohužel ne, ale jsou to výjimky. Znám chlapečka, kterému se to dokonce vrátilo. :-(

Na ten Sinlac radši pozor, zkoušet nejdřív malém množství. Jeho hlavně složkou je karob, což je silný alergen. Bílkovina v něm je podobná bílkovině v soje a v mléce, takže hodně dětem s ABKM vadí taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12066
12.2.16 22:08

@Gina Ne, nemá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12066
12.2.16 22:09

@Gina Tady máš složení:
rýžová mouka 52% (část enzymaticky hydrolyzována), karobová mouka 19%, cukr, rostlinné oleje, vitamíny, minerální látky a stopové prvky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
858
12.2.16 22:21

@Gina Syn má ABKM, 19 měsíců, do 9ti měsíců jsem kojila, potom do 15 měsíců už jen jednou denně nutrilon AC, od té doby dostával jen kozí jogurty a pomazánky, občas puding ze Zajíce. Neřeším to, nepočítám, snažim se o pestrou stravua i když teď už 2 měsíce kozí mléko není, je zdravý a v pořádku. :palec: Jednou jedinkrát měl takovou tu bílou tečku na nehtu, ale od té doby nic, takže jsem přesvědčená, že mu vápník nechybí. Moje rada zní nehrotit to, pokud snese jogurty, je na tom líp než můj malý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1191
12.2.16 22:27

Vůbec mě nenapadlo zkusit nějaké to HA mléko do kaše, to je dobrý tip, budu doufat, že už snese opravdu nějakou tu míň naštěpenou variantu… zpočátku mi docela i jedl chleba s lučinou a třeba plátkovým sýrem, ale pak se nad tím začal ofrňovat a teď když ho jí jenom samotný, nic na něm nechce mít :?

doktorka mi říkala, že mám střídat jeden večer kaši nemléčnou, druhý večer kaši mléčnou, ale já zase spíš těm jeho střevům chci dát odpočinek, si říkám, že se mu to třeba spraví dřív, když na nich nebudu furt to mléko testovat, když vidím, že mu to mléko zatím ne úplně sedne (i když tam nemá krev, ale jen lehký průjem) ale možná je to blbost…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29541
13.2.16 06:28

Dcera čerstvě rok nemá prokázanou ABMK, ale měla po klasických kojeneckých kaších a zpočátku i po jogurtech střevní potíže, které jinak neměla(až do vyzkoušení těch kaší v rámci přikrmování byla spokojené miminko),navíc je astmatička, měla opakující se záněty průdušek, zahlenění a jednou zápal plic.Na imunologii nám doporučovali jakékoliv mléko nedávat. Kojím, dietu žádnou nedržím, ale já mléčné výrobky od dětství téměř nejím, takže je to jedno(a taky žiju).Teď kojím tak dvakrát denně. Kaše dostává nemléčné - Sinlac nebo levnější varianty ze zdravé výživy - kaše Nomina(od Nominal) - přírodní obilninové kaše, které je možno zadělat do vody, případně dochutit přesnídávkou.
Má ráda chleba s máslem(normální kostka),s lučinou, vše v malém množství a bez potíží. Jogurt jí dávám na snídani tak dvakrát týdně, to už snese. Snažím se jí nedávat jakékoliv mléčné výrobky večer po 18.hodině.

Mě říkala dětská dr.,že souhlasí s názorem, že mléko k životu odrůstající dítě nutně nepotřebuje. Živí se jím jen mládě, které není schopné zpracovat jinou potravu. Dospělý jedinec ho nepotřebuje vůbec, já prý mléko nepiju cca od 3 let(do té doby jsem dostávala Sunar),v dětství jsem jedla jen jogurty, tvarohové pomazánky, máslo. Nepozřela bych krupičnou kaši, pudink, mléčnou polévku a jinou podobu, kde se mléko vyskytuje. Nikdo mi to naštěstí nenutil, protože se mi z něj zvedal žaludek(dodnes).Máslo a pomazánky jím, jogruty už nevyhledávám.
Nemám v tomto směru žádné zdravotní problémy, když mě chytne „blbá“,občas si v lékárně koupím vápník v tabletách. Dr. říkala, že malé stačí mléko ode mě, až se sama odstaví, mléčnou dávku plně pokryje jeden klasický jogurt. Víc ho nepotřebuje. Navíc, co se týče vápníku, mnohem lépe se vstřebává z jiných potravin, i když je ho tam na první pohled méně. Co se týče bílkovin, jsou kvalitnější než ty z mléka.

Jídelníček vypadá většinou tak, že ráno nějaká ta nemléčná kaše, někdy jogurt. Svačinu nemá, protože snídá později(po probuzení kojím) a obědvá brzy, pokud má hlad, tak různé druhy křupek - vyžaduje jen, když byl k snídani jogurt.Na oběd masozelenina, na první odpolední svačinu ovocná přesnídávka, na druhou odpolední svačinu chleba s něčím(máslo, lučina, vajíčko, tvrdý sýr),k večeři zase masozelenina(většinou to řeším tak, že jednou denně vařené jídlo, jednou kupovaný příkrm, vybírám ale pro věk max. do 6.měsíce, potom už to obsahuje zbytečné přísady, které bych doma do podobného jídla nenacpala).Pokud máme my jídlo, které by už bylo vhodné pro ni, po dojezení její porce jí dám něco od nás, i k vůli funkčnímu zatížení chrupu a nácviku žvýkání. Ale jako hlavní jídlo se snažím, aby měla pořád kašovitou stravu, pokud jídlo dokonale nepokouše, dráždí se žaludek).Mezi jídly sem tam křupku. Před spaním kojím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1191
13.2.16 15:19

@Jana206 Díky za tak dlouhý příspěvek. Možná to moc hrotím, ale když všude čtu ty příspěvky matek jak dávají ráno čtvrt litru UM, večer čtvrt litru, do toho jogurty, sýry atd., tak mám pocit, že moje dítě je o to hrozně ochuzené :-D Taky docela trpí na opakované virózy a zahlenění, téměř vždycky je má navíc s horečkou, ale už si nějak nedokážu vybavit, jestli se to spustilo ve chvíli, kdy jsem mu začala dávat jogurt nebo ne… :think:

Já sama na sobě jsem nijak výrazné změny nepociťovala, když jsem těch skoro 3/4 roku držela nedobrovolnou anti-milk dietu, máma tvrdila, jak se mi spraví exém atd. a nic, takže mi určitě nijak zle předtím mléko nedělalo.

Jinak vím, že vápník je hlavně v máku, brokolici, květáku…snažím se taky často zařazovat do stravy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1958
13.2.16 20:33

Nečetla jsem všechny předchozí příspěvky, tak se možná budu opakovat.
dcera s ABKM, momentálně 26m. nikdy v životě neměla žádné UM ani normální kravské mléko. z mléčných výrobků toleruje pouze trochu másla.
mléko nijak neřeším. pouze si hlídáme přísun vápníku - nejvíc u nás frčí makový olej.

jinak já nikdy neměla pocit, že mám nějaké problémy. ale po víc jak roce na bezmléčné a vůbec hypoalergenní dietě jsem zjistila, že když jsem najela na „normálnější“ stravu, tak se mi najednou objevily věci, které mě dřív občas trápily. dřív mě ale nikdy nenapadlo si to dávat do souvislostí - jak se stravou, tak vzájemně mezi sebou. a zrovna zahlenění je teda jeden z těch neduhů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama