Dítě opakuje slova pořád dokola

1.5.15 21:30

Dítě opakuje slova pořád dokola

Ahojky, můžu se zeptat prosím zda máte někdo podobnou zkušenost s dítětem, které opakuje často ty samé slova nebo věty?
Náš malý 3a třičtvrtě roku začal mluvit teprve nedávno, je celkově trochu opožděný, mluví ale divně ve druhé nebo třetí osobě :Chceš banán, nechceš čepici apod.,často ženský rod.taky různě staví věty. např. Budeš se zakrýt místo -zakryju se.
Ale co nás naprosto vytáčí, že některé slova nebo zážitky pak opakuje pořád dokola, např má na zádech batůžek a říká : Máš batůžek, máš batůžek, máš batůžek a třeba i 7× než ho přeruším aby toho nechal. nedá se to poslouchat, mám z toho strach..Takto vykládá i úryvky z pohádek nebo básniček, zcela neadekvátně situci a vytržené z kontextu.
Pak jdeme do školky a o přede dveřma říká: prach a špína - to je úryvek z básničky o čertovi a Káče- jak Káča v pekle nadává čertům, že tam nemají uklizeno.
Manžel asi před měsícem spadl na zahradě a malý denně připomíná že spadl, nebo že táta zlomil rýč. A že babičce práskl s budíkem a babička se zlobila. Denně to opakuje jakoby neměl jiné zážitky o kterých by mluvil, což samozřejmě má. denně mi říká, že si ve školce hrál s kostkama a papal. Pořád to samé, přitom s kostkama si nehraje, má jen takovou odpoveď.
Když jdeme z domu tak 10× slyším, že půjdeme po schodech do prvního patra a že „pjezení“ (přízemí) je dole " u sránek" (u schránek):-).Je toho prostě moc je to stále dokola.
Jinak vůbec odmítá kreslit a nehraje si s dětma zatím.
Proto se chci poradit se zkušenějšími. Díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13817
1.5.15 21:35

A až se začně ptát na to samé pořád dokola, to teprve vytáčí :mrgreen:. Mně přijde normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10143
1.5.15 21:37

Co říkala doktorka na tříleté prohlídce a nebo učitelky ve školce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7332
1.5.15 21:37

Normálka…naše dvouletá ema taky pořád dokola jak kafemlejnek, bych řekla, že je to úplně normální.
Oni si cvičí to, co umí mluvit…nic jiného neumí tak opakujou to, co už znají

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10596
1.5.15 21:39

Nase rika casto „a co se mu stalo“? odpovim ji a za chvilku se me zepta znovu, pak rekne chudacek a dokola:-D A to je teprv k zblbnuti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7014
1.5.15 21:39

Zensky rod, spatne casovani je v zacatcich normalni. Opakovani do jiste miry taky, muj 2,5 lety mi oznami, ze ma autobus, klidne 5× do hodiny. Ale rika to spis aby rec nestala, komunikuje aktivne a vetsinou v kontextu.
Pokud mas obavy, ze je neco spatne, res to s doktorkou, asi tam bude nejaka vyvojova dysfazie, do dalsich soudu bych se nepoustela, deti se vyviji, dokud nema diagnozu, neni nic jiste

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
674
1.5.15 21:42

Syn (necelé 3 roky) taky mluví ve 3 osobě - bundu nechceš. I ten ženský rod se u nás objevuje. Připisuji to tomu jak na něj mluvím já, snažím se to vysvětlit a opravovat. Postupně se to lepší.
S ostatním bohužel neporadím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7932
1.5.15 21:45

Mně to přijde normální :nevim:
To, že mluví v druhé nebo třetí osobě je normálka - opakuje to, co slyší (ty se ho ptáš v druhé osobě, on to opakuje), to, že si vytváří vlastní tvary slov, taky. To se všechno naučí časem ;)
Když má nějaký zážitek, tak o něm prostě mluví, má radost, že se může konečně vyjádřit, tak opakuje pořád dokola.
Moje starší začala pořádně mluvit až po nástupu do školky a od té doby pusu nezavře :zed: :lol: Období „a proč?“ na ni přišlo až skoro v 5 letech, ale už se ptá i ze spaní :lol: A vyžaduje přesné odpovědi, nesmíme se opakovat („ale to už jsi říkala“), vyžívá se v dotazech typu „a co je to ptáček?“
Jo a kreslit začala taky až někdy před pátými narozeninami, nekreslila vůbec, nechtěla ani pastelky ani vodovky ani prstovky, najednou si vzala fixky a začala kreslit zvířátka, postavy, kytičky, všechno… Učitelky ve školce ji chválí, ještě před Vánoci jsem už pomalu přemýšlela o tom, že snad bude muset mít odklad do školy - a teď už začíná psát i poznávat některá písmenka :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1317
1.5.15 21:47

Dcera to dela taky, ale je teda mladsi, za mesic ji budou dva. A rozumim ti, je to na palici, zvlast kdyz uz je unavena a krome toho, ze vyklada porad to same, tak jeste takovym knouravym hlasem :zed:
ja bych se pro klid zeptala doktorky, kolem tretiho roku by mely deti prechazet ze treti osoby na prvni, ale zase jestli zacal mluvit teprve nedavno, tak to nejak natrenovat musi :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.5.15 21:47

Na tříleté prohlídce ještě nemluvil -doktorka nás poslala na vyš. na logo, psychol, neurol, a fono. Všude o. k. až na psycholožku, té se to nelíbilo, považuje tu chybějící řeč jen za špičku ledovce, má podezření na více dg ale zatím mu nechce žádnou přidělit, čeká se na vývoj v čase. Na logopedii chodíme asi mu pomohla, protože po 3 a půl roce začal mluvit, ale zatím jen takto.Jo a má sníženou frustrační toleranci prý, a je hodně živý a neklidný u ničeho nevydrží, jen kopat do balonu a běhat a skákat- prostě je na pohyb. Nelíbí se jí ty chybějící kresba. Dáváme mu rybí tuk EyeQ

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10596
1.5.15 21:51

@ostruzinovevino jako,nase taky zacala pozdeji mluvit a i ted ji kolikrat nejde rozumet a nase dr rika, ze do 4 let oka, po 4 roce by se to nejak teprv zacalo resit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1585
1.5.15 22:00
@ostruzinovevino píše:
Na tříleté prohlídce ještě nemluvil -doktorka nás poslala na vyš. na logo, psychol, neurol, a fono. Všude o. k. až na psycholožku, té se to nelíbilo, považuje tu chybějící řeč jen za špičku ledovce, má podezření na více dg ale zatím mu nechce žádnou přidělit, čeká se na vývoj v čase. Na logopedii chodíme asi mu pomohla, protože po 3 a půl roce začal mluvit, ale zatím jen takto.Jo a má sníženou frustrační toleranci prý, a je hodně živý a neklidný u ničeho nevydrží, jen kopat do balonu a běhat a skákat- prostě je na pohyb. Nelíbí se jí ty chybějící kresba. Dáváme mu rybí tuk EyeQ

Ahoj, na co mápsycholožka podezření. Máme v širším příbuzenstvu stejný problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11750
1.5.15 22:00

@ostruzinovevino nas ma skoro tri roky, rozmluvil se nedavno a jeste je to takovy napul italsky (vyjadreni na foniatrii, ze mam doma malyho itala :D )… s tim opakovanim mame zkusenost, je schopnej opakovat cokoliv do zblazneni, jde mu teda vylozene o reakci nasi, takze staci rict „jo“ nebo to zopakovat po nem a je spokojenej :-) ze si jeste ted pri jizde na odrazedle pripomene, ze tata spravil kolo, pritom uz je to skoro pul roku, mi taky prijde normalni, protoze to pro nej bylo zajimavy, vymenovali spolecne pneumatiku atd. Tezko rict fakt :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.5.15 22:01

Moc díky, trochu mě to uklidnilo.Ale taky pořád řeším, že se vůbec neptá : co to je a proč? To u nás ještě nenastalo, snad to přijde později, ale na zas moc pozdě. Bude to náročné pořád odpovídat, ale aspoň budu vědět že je „normální“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
704
1.5.15 22:02

Mě to taky přijde normální. moje malá (2 roky a měsíc) taky takle mluví. teď (asi měsíc) nám před barákem opravujou silnici, a to je každej den - neboj traktor, neboj! bojíš bojíš. a furt dokola. to samý bylo s ohnostrojem, kterej viděla na silvestra. o tom mluvila PŘÍSAHAM až do dubna. prostě si na to sem tam vzpomněla, když koukala z okna. a divný mi to nepřijde. je mi jasný, že ji budu muset odnaučit tu druhou a třetí osobu, ale začít musim u sebe. mluvim na ni totiž jak tatar. to je furt máma udělá, máma podá, líbí se ninušce? samo že mluvim i normálně, ale zároveň i takle zparchantěle a prostě musíme na tom zapracovat :) :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama