Dítě přešlapuje a kvílí, školka?

95
9.4.21 08:51

Dítě přešlapuje a kvílí, školka?

Zdravím. Potřebovala bych radu od těch, kdo řešili podobný problém nebo mají “trochu zvláštní” dítě školkového věku (omlouvám se za výraz, ale nevím, jak to nějak výstižně vyjádřit).
Synovi byly v únoru 3 roky. Už někdy kolem roku, většinou u jídla, se začal projevovat způsoby, kdy zvedá obě ruce k hlavě začne zavírat a otvírat dlaně, otevře pusu a kvílí. Později to přešlo od jídla do naprosto běžného chování, kdy začne přešlapovat ze strany na stranu s rukama nad hlavou. To halekání, které u toho vydává je samozřejmě nepříjemné, ale je to to poslední, co bych řešila. Zvládá to denně dělat dohromady klidně hodinu. Položí si na stůl třeba kostičku nebo vláček a začne s tímhle, klidně 5 minut v kuse.
V říjnu jsem s ním byla u psycholožky. Ta řekla, že na to nemáme reagovat a nechat to, ať to samo odezní, že to asi není úplně jak řešit. Ovšem trvá to už od toho roku a za ten půlrok se samozřejmě nic nezměnilo a naopak to spíš nabralo na intenzitě.
Když jsme byli někde s nějakými dětmi a někdo na něj při tom začal dělat to samé, začal zlostně mlátit s věcmi nebo vztekle křičet.
Měl někdo podobné chování u děcka?
A pak ta hlavní otázka. V září jsem ho plánovala dát do školky. Ale mám dost strach ho tam poslat s tímhle. Bojím se, že část jich se mu bude smát nebo na něj kvůli tomu budou zlé. Jsme z vesnice a je dost pravděpodobné, že děti, se kterými bude chodit do školky, bude chodit pak i do školy. Takže udělat to na zkoušku je taky asi o ničem, protože si to budou pamatovat a on by si to s sebou nesl nejspíš i na základku. Jak byste to udělali? Raději počkat, jestli to ještě přejde?
Díky všem za jakoukoliv přínosnou reakci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20693
9.4.21 08:57

Jednoznačně bych se začala zajímat o formy autismu a požádala bych o vyšetření tímto smerem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
9.4.21 09:04
@jahuhudka píše:
Jednoznačně bych se začala zajímat o formy autismu a požádala bych o vyšetření tímto smerem

Děkuji za reakci. To mě samozřejmě hned v první chvíli napadlo taky. Ale doktorka i psycholožka se obě řekly, že toto autismus není.
Hledala jsem si, a přiznám se, že už si nepamatuji přesný název, že jsou nějaké projevy, u kterých to dítě vesměs “zamrzne”. Vštípí si nějaký zajetý vzorec a nezávisle na podnětech prostě mozek najednou sklouzne k tomuhle vzorci a nějakou dobu tu věc neustále opakuje. Nicméně mi do toho nesedí moc to, že když na něj člověk promluví, tak absolutně normálně reaguje. On si uvědomuje, že to dělá. Není v nijakém tranzu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1420
9.4.21 09:04

Syn občas kroutí hlavou a rika u toho bibibibibi… nebo protaci oci a macha hlavou sem a tam, celkove často dela zvláštní pohyby hlavou a u toho něco s pusou, očima, rukama… ve školce to nikdy nikdo neřešil, ze začátku to hrlai jako legraci, pak si zvykli. Někdo tam křičí, někdo skáče, někdo macha hlavou… dcera se zase pri emocich, nebo když se nemůže vyjádřit, třepe. Já ve chvílích, kdy na me mluví všechny děti zaraz a já neslyším a nechápu ani jednoho, tak zakricim. Ne po nich, jen vydám nějaký zvuk, aaaaa, eeee… oni se začnou smát, já se vymanim z toho blázince a pak mi postupně řeknou, co chtějí. Každý máme něco.. zkus vypozorovat situace, ve kterých to dělá, třeba najdeš nějakou souvislost, příčinu… a dle toho to pak můžete řešit. Školky bych se nebala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
9.4.21 09:09
@Midaku píše:
Syn občas kroutí hlavou a rika u toho bibibibibi… nebo protaci oci a macha hlavou sem a tam, celkove často dela zvláštní pohyby hlavou a u toho něco s pusou, očima, rukama… ve školce to nikdy nikdo neřešil, ze začátku to hrlai jako legraci, pak si zvykli. Někdo tam křičí, někdo skáče, někdo macha hlavou… dcera se zase pri emocich, nebo když se nemůže vyjádřit, třepe. Já ve chvílích, kdy na me mluví všechny děti zaraz a já neslyším a nechápu ani jednoho, tak zakricim. Ne po nich, jen vydám nějaký zvuk, aaaaa, eeee… oni se začnou smát, já se vymanim z toho blázince a pak mi postupně řeknou, co chtějí. Každý máme něco.. zkus vypozorovat situace, ve kterých to dělá, třeba najdeš nějakou souvislost, příčinu… a dle toho to pak můžete řešit. Školky bych se nebala.

Většinou si před sebe něco položí nebo na něco prostě jen strnule kouká. Ale bohužel cokoliv - auto, plyšáka, ale i tričko, láhev… bojím se spíš skrz to, že už jsem viděla negativní reakce dětí a přijde mi, že jeho to rozčílí. Zatím jen třeba bouchal s věcmi, ale bojím se, aby ho někdo nevyprovokoval tou reakcí natolik, že praští jeho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20693
9.4.21 09:09

@AndulkaMa každé dítě je jiné a i projevy jsou jiné. Muže to být klidně ADHD nebo jen dozrává rychleji než zvládá mozek, ale tyto projevy bych určitě spojila s nějakou formou autismu. Osobně bych si kolečko těchto vyšetření vyžádala. Ve škole by vám to mohlo přinést mnoho nehezkych chvilek, takhle mate tři roky na to s tím pracovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1420
9.4.21 09:27

@jahuhudka ty s tím máš nějaké konkretni osobni zkušenosti, ze je to podle tebe určitě autismus? Sama paní pise, ze ji psycholožka rekla, ze není. Synova psycholožka taky řekla, že to autismus není.
@AndulkaMa synovi se za to nikdy nikdo nesmal, jo, občas se někdo s úsměvem zeptal, co dělá, ale on nereagoval, dělal to dal, případně se začal smát a pokračoval. Jednu dobu z toho byla velká skolkova atrakce, ale ne v žádném špatném smyslu, nikdo se nesmal přímo synovi, smáli se všichni společně a vydrželo jim to apr minut, pak si našli lepší zábavu. Neupozornovat, neřešit, max říct nech toho a hned odvést pozornost jinam. Pomalu to ustupuje. Syn to dělá hlavně ve chvílích, kdy nemá co an práci. Jen sedí a jí. Kouká na TV, cteme knihu… když lita po hřišti, stavíme lego, blbne s autama, tak nic. Proste když má zaměstnaný mozek něčím pro něj asi důležitým, tak je ok. Když se nudí nebo dělá něco, co ho nezajímá, tak mozek přepíná do tohoto modu. Psycholožka řekla, že nerovnoměrně vývoj, on je o rok pozadu, má adhd, horší porozumění, tak ten mozek proste má trochu zmatek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20693
9.4.21 09:35

@Midaku nepíšu ze je to 100% autismus. Pisu ze by byla blbost vyloučit tuto variantu bez vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1420
9.4.21 09:39

@jahuhudka píšeš, že bys ty projevy URČITĚ Spojila s nějakou formou autismus. A zakladatelka ho nevyloučila bez vyšetření, psycholožka ji tekla, ze to autismus není. Nauč se číst a pamatovat si, co kde píšeš…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20693
9.4.21 09:43

@Midaku ano já bych to určitě zařadila do příznaků autismu. On to totiž příznak je. Ale neznamená to, ze to 100% nakonec autismus musí být. ;) Když té boli na prave straně břicha je to příznak slepého střeva. Ale nemusí ti být on ze. Na vyšetření bys ale šla ne? Předpokládám, ze k chirurgovi. Obvodní nemusí vždy autismus poznat stejně tak psycholog jen tak od krátkého sezení. Je to komplex vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20693
9.4.21 09:45

@Midaku nevíc tedy úkaz mi, kde jsem psala, ze je to 100%autismus ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 09:53

@AndulkaMa a další jiné projevy má? Nebo až na toto je vše v pohodě?
Možná bych zkusila narušit vzorec chování, aby si na to nevzpomněl. Případně najít jiné řešení. Zkusila bych zjistit, kdy to dělá - co je spouštěč. Starší syn seděl a hucel, když byl ve stresu. Sedl si do tureckého sedu, nasadil hlavový tón a kýval se a hucel. Stres byl pro něj hluk, neznámá situace… Měl u toho i ruce na uších.
Mladší syn měl potřebu rituálů, chodit jednou cestou, nosit jedno oblečení, jíst jedno jídlo, z jednoho talíře, a když to nebylo, tak se vztekal a zhoršovalo se to. Postupně přidával, že to byl doslova teror. Psycholožka radila dodržovat, ale neřešit a nic dalšího nepřidávat, ale to se nedalo. Takže ve chvíli, kdy nám rituál před uspáváním začal trvat přes hodinu, protože jsem musela pusinkovat jeho i plyšáky v přesně daném pořadí, pak foukat na nohy a říkat stejné fráze a u toho dělat stejné pohyby, jsem řekla dost. Ono toho bylo hodně - cesty, skákání z obrubníků, jídlo, oblékání…
Ani jeden syn není autista.

@jahuhudka zakladatelka byla u psycholožky, takže to bez vyšetření nevyloučila. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
20693
9.4.21 10:00

Anonymní -psycholog to bez dalších vyšetření nemůže zamítnout na základě nějakého pulhodinoveho vyšetření -pozorování

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20693
9.4.21 10:04
@Midaku píše:
@jahuhudka píšeš, že bys ty projevy URČITĚ Spojila s nějakou formou autismus. A zakladatelka ho nevyloučila bez vyšetření, psycholožka ji tekla, ze to autismus není. Nauč se číst a pamatovat si, co kde píšeš…

Hele vím co pisu a vím co čtu. Laskavě si uvědom, ze jsi v diskuzi, kam každý muže přispět svou radou či zkušenosti, což jsem udělala. Přestaň tedy na mě vyskakovat. Zakladatelce jsem napsala svůj názor a za tím stojím. Psycholog není schopen po nějakém krátkém sezení určit co s ditetem je :roll: pokud to udělá, změnila bych ho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
9.4.21 10:04
@Anonymní píše:
@AndulkaMa a další jiné projevy má? Nebo až na toto je vše v pohodě?
Možná bych zkusila narušit vzorec chování, aby si na to nevzpomněl. Případně najít jiné řešení. Zkusila bych zjistit, kdy to dělá - co je spouštěč. Starší syn seděl a hucel, když byl ve stresu. Sedl si do tureckého sedu, nasadil hlavový tón a kýval se a hucel. Stres byl pro něj hluk, neznámá situace… Měl u toho i ruce na uších.
Mladší syn měl potřebu rituálů, chodit jednou cestou, nosit jedno oblečení, jíst jedno jídlo, z jednoho talíře, a když to nebylo, tak se vztekal a zhoršovalo se to. Postupně přidával, že to byl doslova teror. Psycholožka radila dodržovat, ale neřešit a nic dalšího nepřidávat, ale to se nedalo. Takže ve chvíli, kdy nám rituál před uspáváním začal trvat přes hodinu, protože jsem musela pusinkovat jeho i plyšáky v přesně daném pořadí, pak foukat na nohy a říkat stejné fráze a u toho dělat stejné pohyby, jsem řekla dost. Ono toho bylo hodně - cesty, skákání z obrubníků, jídlo, oblékání…
Ani jeden syn není autista.@jahuhudka zakladatelka byla u psycholožky, takže to bez vyšetření nevyloučila. :nevim:

Žádné další projevy nepozoruji. Je jinak celkem v pohodě zvladatelný. Občas se samozřejmě vzteká, ale je to taková klasika jako u každého dítěte. Každopádně mi nepřijde, že by v čemkoliv dalším nějak vybočoval od vývoje vrstevníků. Co se týče toho zaměstnávání, to je jistě pravda. Když jsme venku, skoro to nedělá. Akorát je máloco doma, co by ho zaměstnalo natolik, že by se toto nedělo. Někdy to dělá, i když čteme knížky, nejčastěji pak u toho, když si postavíme koleje na vláček, nebo třeba pošleme auto, stavíme kostky…
Jak to se synky dopadlo? Odeznělo to nebo se s tím ještě potýkáte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat