Dítě s defektem IGA - bez obranných látek na sliznici

455
11.1.14 19:50

Dítě s defektem IGA (bez obranných látek na sliznici)

Děvčata, nežijete někdo s tímto defektem nebo nemá to vaše dítko? Jak se s tím žije a co od toho očekávat? Zjistili to mojí 19měsíční dcerce. Doktorka mi řekla, že je možnost, že bude víc stonat, ale že taky nemusí. Nedalo mi to a pobrouzdala jsem si po netu a co jsem tam našla mě nepotěšilo. Ale radši bych slyšela příběhy ze života než z lékařských správ :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8370
11.1.14 20:17

Takový defekt má 90 % všech dětí. A nemusí vůbec zvýšeně marodit. Záleží i na celkové imunitě, která bývá dobrá. Moje maminka-a že dospělý už mají slizniční IgA v normě-nemá vůbec žádné protilátky. Přitom marodí tak 1-2 x do roka s virózou, jinak nic. A že u dospělých už se odborníci k tomuto výsledku staví víc pesimisticky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
455
11.1.14 20:44
@lasička1 píše:
Takový defekt má 90 % všech dětí. A nemusí vůbec zvýšeně marodit. Záleží i na celkové imunitě, která bývá dobrá. Moje maminka-a že dospělý už mají slizniční IgA v normě-nemá vůbec žádné protilátky. Přitom marodí tak 1-2 x do roka s virózou, jinak nic. A že u dospělých už se odborníci k tomuto výsledku staví víc pesimisticky.

Aha. Takhle mi to naše MUDR. vůbec neříkala. Naopak jsem tam ted byla s tím, že má malá teploty a ona mi řekla, že u dětí s iqa se musí ke všemu přistupovat přísněji. Takže jí rovnou píchala do prstíku a zjištovala, myslím, jestli nemá v těle nějaký zánět. To mi třeba neříkala nazačátku, že budeme více sledování. A jestli ano, tak proč???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
592
11.1.14 21:03

Rozinka - diagnózu snížený deficit IgA má moje dcera. Od cca 2,5 let a s nástupem do kolektivu se spustila lavina nemocí. Rotavir, gastroenteritida, zánět močáku, neustálé záněty horních cest dýchacích. Nedalo mi to a nechala jsem ji vyšetřit „imunitu“. Zjistili deficit, hodnotu 0,01 (minimum je 0,1), což teda její zvýšenou nemocnost vysvětluje.
Rovnou mi bylo řečeno, že žádná podpůrné prostředky z lékárny deficit nedoženou. Až s věkem se bude situace lepšit. Nechali jsme ji taky odstranit nosní mandle, mělo by jí to rovněž pomoci. Zvolili jsme menší kolektiv v soukromé školce (ve státní se to fakt nedalo, byla věčně nahromadě), to také trochu pomohlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
455
12.1.14 21:59
@tonica píše:
Rozinka - diagnózu snížený deficit IgA má moje dcera. Od cca 2,5 let a s nástupem do kolektivu se spustila lavina nemocí. Rotavir, gastroenteritida, zánět močáku, neustálé záněty horních cest dýchacích. Nedalo mi to a nechala jsem ji vyšetřit „imunitu“. Zjistili deficit, hodnotu 0,01 (minimum je 0,1), což teda její zvýšenou nemocnost vysvětluje.
Rovnou mi bylo řečeno, že žádná podpůrné prostředky z lékárny deficit nedoženou. Až s věkem se bude situace lepšit. Nechali jsme ji taky odstranit nosní mandle, mělo by jí to rovněž pomoci. Zvolili jsme menší kolektiv v soukromé školce (ve státní se to fakt nedalo, byla věčně nahromadě), to také trochu pomohlo.

My máme napsáno od mudr defekt IGA v séru. Tak to je asi to samé. A od té doby, co nám to bylo zjištěno (půl roku), tak dva záněty horních cest dýchacích a též zánět močových cest. Jsem z toho celkem vyděšená, protože se mi v noci budí se strašlivým kašlem. Kašle na čtyřech a pak padá jen vyčerpáním na polštář:-/ Je mi jí hrozně líto, ale doktorka řekla jen pokud si nejsem jistá, jestli je to suchý nebo vlhký kašel, tak dávat Stoptusin a něco na teploty. Zvedla jsem jí hlavičku a namazala hrudníček tymiánovou mastí, ale není to o moc lepší. Nemáš ještě nějaký typ? Jinak my máme hodnotu 0 a doktorka říkala, že smysl má dělat testy znova až tak ve třech letech, že do šesti let dítěte to stoupá hrozitánsky pomalinku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8370
13.1.14 09:18

@rozinka7 Je rozdíl mezi IgA slizničním, to co jsi psala v názvu diskuze, nebo IgA v seru.
IgA sližniční má téměř každé dítě, ale IgA v seru ne.Tam už je ta vysoká nemocnost pravděpodobná. Ale dají se nasadit léky na podporu imunity.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
455
13.1.14 17:57
@lasička1 píše:
@rozinka7 Je rozdíl mezi IgA slizničním, to co jsi psala v názvu diskuze, nebo IgA v seru.
IgA sližniční má téměř každé dítě, ale IgA v seru ne.Tam už je ta vysoká nemocnost pravděpodobná. Ale dají se nasadit léky na podporu imunity.

Zatím nic nasazeno nemáme. A bohužel ani na internetu toho moc není. A ani jsem nenašla nikoho, kdo by se s tím setkal nebo to měl. Tak budu doufat, že někdo najde tuhle mojí diskuzi a ozve se:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8370
13.1.14 18:07

Dává se nejvíce Luivac, občas Bronchovaxon. Už si nepamatuji, zda Luivac není od 3 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8370
13.1.14 18:10

Zkopíruji příspěvek, který tu byl již napsán a moc se mě líbí, jak je srozumitelný:

Ahoj,
imunitu můžeme rozdělit na buněčnou a humorální. Do humorální patří imunoglobuliny – velmi zjednodušeně:
IgG – protilátky, které jsou paměťové – zůstávají po onemocnění a rychleji reagují při dalším setkání se stejným virem, alergenem, bakterií atd.
IgM – protilátky, které se objevují v akutní fázi onemocnění a říkají, že nemoc právě probíhá
IgE – protilátky přítomné při alergiích a parazitálních infekcích
IgA – je imunoglobulín slizniční. Je přítomen v krvi, ale také na krčních sliznicích a sliznicích v ostatních částech těla.

To, že děti nemají IgA se čas od času stává. Pokud by vaše děti měli problémy, tak bych s nimi šla na imunologii. Ale je velká pravděpodobnost, ze se to časem zlepší. Okolo roku dochází k dozrání imunitního systému, klesají protilátky, které měli děti z prenatálního období od matky a měly by se tvořit jejich vlastní. Další varianta by byla, že tělo dětí právě bojuje s určitou infekcí a proto protilátky nelze indikovat v krvi, jsou zrovna někde na těch sliznicích.

Nejsem pediatr, jen pracuju v imunologické laboratoři, takže moje zkušenosti jsou čistě teoretické. Jen jsem chtěla osvětlit problém protilátek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
592
13.1.14 19:08

Nám teda jednoznačně napsali diagnozu deficit IgA a nerozlišovali nic dalšího. Přišli na to z odběrů krve, které prováděli raději 2×. Nasazeny nemáme taky žádné léky. Bylo nám ale doporučeno odstranění nosní mandle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat