Reklama

Dítě s nefrologickými obtížemi a Tábor

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 10:35
Dítě s nefrologickými obtížemi a tábor

Ahoj všichni,
mám osmiletou dceru, a protože je doba prázdnin, poslala jsem ji na příměstský tábor. Dceři se tam líbilo, nicméně byla trochu zklamaná, že to není tábor „spací“. Ráda by si ve svém věku na pár dní odpočala od rodičů apod. :)

Já bych ji na tábor poslala ráda, v jejím věku už jsem sama měla za sebou dva. Proč to ale neudělám: už několik let se potýká s problémy s močovými cestami - pomočování denní i noční a opakující se infekce. Kvůli těm infekcím bere dlouhodobě nízkou dávku antibiotik, infekci už díky nim skoro dva roky neměla. Prý je šance, že nám je za pár měsíců vysadí, ale zaručené to není.
Současné problémy:
1. Musím dceru hlídat, aby dostatečně pila (jenže ona prostě na povel nepije a sabotuje to a já nemám čas nad ní stát a lít to do ní, takže mám permanentně výčitky svědomí, že ji neuhlídám).
2. Dále by měla pravidelně, tzn. nejdéle po 2 h, chodit na WC, jinak hrozí v horším případě infekce, v lepším únik moči (obvykle jen maličký, často má jen trochu vlhké spodní kalhotky). To ale taky sabotuje, nesnáším ty dohady s ní, proč už zase musí jít, vysvětlovala jsem jí to já i doktorka tisíckrát.
3. V noci ji musím budit, aby si došla na WC, jinak opět hrozí pomočení, a to kompletní. Tedy někdy vydrží do rána, třeba když přes den málo pije.

Naše odborná lékařka říká, že se její stav stále zlepšuje, ať ještě vydržíme s tím režimem, a my to vydržíme. Jen už jsem přestala věřit tomu, že se těch problémů zbaví úplně, ani zásadní zlepšení nevidím.

Moje otázka: Lze takovéto dítě vůbec poslat na tábor? Vedoucí, instruktoři, měli jste někdy na táboře dítě s takovými obtížemi? Maminky, poslaly jste své dítě s nefrologickými obtížemi? Jak se to zvládalo? Samozřejmě je jasné, že vedoucí, co má na starost X dětí, nebude zrovna u toho jednoho stát a přemlouvat ho, ať se laskavě nabumbá. Na druhou stranu autorita vedoucího či zdravotníka je jiná než autorita matky, a v noci stejně vždycky někdo z vedoucích má hlídku a třeba i obchází stany, jestli je vše v pořádku, tak by ji na ten záchod mohli dovést… No nevim.

PS: Uvažuji samozřejmě o táboře až příští prázdniny, případně o škole v přírodě.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62520 příspěvků 3 inzeráty 09.08.18 10:42

No, takové dítě lze na tábor poslat, ale pokud ho pošleš na běžný tábor, tak počítej s tím, že bod 1 a 2 nebude 100%, to prostě člověk na táboře neuhlídá, jasně říká jim běžte se napít, případně se těch rizikových chodí ptát zda pili či přinese hrnek, ale na přemlouvání čas a energie moc není.
Tu 3 bych neviděla jako problém, dospělí stejně většinou chodí spát pozdě, tak to vezmou cestou. Ale možná je tam jiný problém a to hygiena, co si budeme povídat, děti jsou z principu čuňátka a ta úrovň hygieny je na táboře povětšinou nižší… ale já mluvím za klasický stanový tábor bez elektriky a tekoucí teplé vody.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 11:09

Díky za reakci. No jistě, na přemlouvání nemám energii ani já, natož táboroví vedoucí :). No, s tou hygienou to je fakt, to mě nenapadlo…

elinka90
Ukecaná baba ;) 2468 příspěvků 09.08.18 11:15

Před 12 lety jsem měla v oddělení jednu holčinu co se počůrávala a bylo to děsný. Nikdy na to neupozornil, holky co s ní byly na chatce naprosto zoufalý a nechtěly s ní být. Chatka jim smrděla močí. A upřímně nedovedu si představit, když máš na starost 16 holek jak jí uhlídat. Často se chodilo na výlety či hráli celotáborové hry a hledat jí mezi davam dětí, aby si došla na toaletu je nemyslitelné. Třeba za rok to bude lepší.

meduzza
Echt Kelišová 8704 příspěvků 09.08.18 11:21
@Anonymní píše:
3. V noci ji musím budit, aby si došla na WC, jinak opět hrozí pomočení, a to kompletní. Tedy někdy vydrží do rána, třeba když přes den málo pije.

Ahoj, no a jak by nesla, kdyby se pomočila a děti se jí pak smáli? Ony těžko v tomhle věku pochopí, že to je nemoc, když jim to nikdo nevysvětlí. Předpokládám, že je to vaše tajemství už tím, že píšeš jako anonym. Na táboře to s ní těžko bude někdo potají řešit a dávat suchý spacák či peřiny. Toho bych se bála, aby se nesložila psychicky.

svapi
Kecalka 392 příspěvků 09.08.18 11:21

Jezdila jsem na tábory jako vedoucí 8 let..jinak jsem na táboře trávila prázdniny od 1. třídy. S tou hygienou je to opravdu horší.. já tedy jezdila na tábor, kde voda byla, ale děti se skutečně moc nemyjí, takže jsme se snažili je donutit aspoň 1 za 3 dny do sprchy. A i když tam ty děti jdou, není zaručeno, že se umyjí…aby s nimi šel člověk do sprchy a hlídal, to je dnes skoro na kriminál..

V noci by to asi nebyl problém, pokud by stačilo vzbudit jednou…přes den je to horší, 25 děti nazenete, aby se sly napít, ale jestli se napiji všichni a kolik? To v tom množství moc uhlídat nejde. Ale bude ji 9 let, třeba si to bude hlídat sama.. většina dětí, které měly nějaký zdravotní problém, byla hodně zodpovědná a každý den se hlásila i o léky dřív, než jim vedoucí šli říct :) uvidíte, jak na tom bude za ten rok..rok je dlouhá doba, může se to zlepšit..musí to být pro vás náročné…držím pěsti, aby se to zlepšilo a dcera nepřišla o taborove zážitky! A nebojte, na táboře by jí určitě nenechali stradat, i když by to byla starost navíc. :mavam:

Kriss Tina
Závislačka 4708 příspěvků 09.08.18 11:24

Já bych počkala aspoň rok jestli nebude vic samostatná :nevim: já měla jako malá taky nefrologicke potíže, ne teda pomočování, ale začlo to, když sem chytla ve veřejném bazénu nějakou bakterii a skončila se zánětem ledvin. Taky sem musela dodržovat pitný režim, to mi jako malé dělalo hrozný problém, navíc sem nesměla z důvodu bakterií celé dětství do veřejných bazénů a hlavně sem nikdy nesměla prochladnout, takže nějaký tábor pod stanem nebo v chatce kde může být zima pro mě byl úplně tabu :( a taky sem vyrostla a přežila i bez táborových zážitků :lol:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62520 příspěvků 3 inzeráty 09.08.18 11:28
@meduzza píše:
Ahoj, no a jak by nesla, kdyby se pomočila a děti se jí pak smáli? Ony těžko v tomhle věku pochopí, že to je nemoc, když jim to nikdo nevysvětlí. Předpokládám, že je to vaše tajemství už tím, že píšeš jako anonym. Na táboře to s ní těžko bude někdo potají řešit a dávat suchý spacák či peřiny. Toho bych se bála, aby se nesložila psychicky.

No, já mám zkušenost s tím, že v tomhle věku je to v noci celkem běžné, ač nemáme daný problém u nikoho hlášený, tak spacáky sušíme celkem často (ono jak jsou přes den utahaní, tak usnou tak tvrdě, že se prostě nevzbudí), pravda, častěji jsou to kluci, ale pokud se to neděje vyloženě pravidelně, tak mi nepřijde, že by to bylo na složení se.
A jinak tedy pokud je hezky, tak se stejně denně suší všechny spacáky, tak se to ztratí.

Akras2
Ukecaná baba ;) 2176 příspěvků 09.08.18 11:33

Pití jsme na táboře hlídali. Všichni měli povinně lahev s pitím a kontrolovali jsme i „kvalitu“ obsahu. Denně se lahve vymývaly horkou vodou. Co se týká hygieny - na očistu dohlížely praktikantky. Měli jsme převahu vedoucích - mužů. Fungovalo to tak že v předem určenou dobu se zavelelo oddíl do sprchy a šli všichni. Noční pomočování se řešit dá těžko. Vzbudit a odvést na wc by asi nebyl problém. Spíš jde o to že když bude nehoda není zpravidla jak vyprat a usušit. A ostatní děti si to mezi sebou řeknou a malá může potom být terčem posměchu. Počkala bych do zlepšení stavu. Chápu že malé je to líto ale asi bych jí vysvětlila že je to i pro ní lepší.

Markéta1992
Povídálka 18 příspěvků 09.08.18 11:40

Já bych ji na tábor poslala. Jezdim jako vedoucí na pionýrské tábory - bez elektriky, vodu si musíme ve sprchách ohřát, spime ve stanech s podsadou atd. Když proste sepises co se musí, tak se to dělat bude. Moje děti hrajou hru, kdy davam za každý vypity hrneček čárku a večer se za poctive pití dostávají odměny - můj oddíl pak opravdu dodržuj pitný rezim :lol: . Když je dceru budit v noci, tak není problém přijít a po poradě ji dovést na záchod :nevim: . Ma zdravotni potíže, tak se proste bude sprchovat každý den o poledním klidu. Já bych v tom opravdu problém neviděla. Jen to chce řádně nahlásit zdravotnici nebo napsat do přihlášky, aby o tom vedouci věděli, takhle mi tam jezdil chlapeček, který se pokakaval. Rodiče nic neřekli a my na to přišli až když smrděl cely stan. Kdyžtak malé muzes zabalit dva spacaky a dvě prostěradla, aby v případě nehody stihl druhy spacak uschnout. :think: … Je škoda, aby kvůli něčemu takovému nic nezažila. :zed:

lištička_z_prahy
Kecalka 105 příspěvků 09.08.18 11:40

Jezdila jsem na tábor jako vedoucí, a myslím, že na nejaký tábor by ti jí asi vzali. Myslím, že je možné se domluvit, at každé dve hodiny dceru pošle vedoucí na záchod/napít, ale nikdo nad ní už nebude stát a kontrolovat, jestli to opravdu udelala. To už je na tobe zvážit, jestli poslechne. a při nekterých aktivitách to zcela ohlídat nejde - např. výlet nekam, kde zrovna není možné odcházet na záchod ale bude příležitost až pozdeji, atd. My jsme meli tábor s převážne intelektuálním programem, takže tam by tohle s trochou dobré vůle určite šlo. Pokud to je o tom, jí to připomenout, tak je to podle me přijatelné, pokud se má přemlouvat a prosit a kontrolovat, tak ne.
Pokud jde o noční buzení, tak pokud drží vedoucí hlídku, tak to problém není, ale na nekterých táborech drží hlídku deti, tam už by to nešlo, na ty neni spoleh.
Jinak u nás na táboře se deti sprchovaly jednou za tři dny, kdy vedoucí sice hlídali umývárku (aby díte neuklouzlo, aby opravdu aspon vlezlo pod vodu apod.), ale není možné aby nekdo kontroloval, jestli díte správne provedlo intimní hygienu, to si koleduje o malér… tak záleží, jaké má v tomhle nároky.

spíš bych to zvážila z toho hlediska, aby z toho dcera sama nebyla nervozní, taky když by přece jenom došlo na pomočení, tak se bude stydet před ostatními detmi a může mít z toho špatný zážitek, popř se to snažit ututlat, nepřevléct se a zanést si infekci… Toho bych se bála daleko víc než režimu, deti jsou dost nelítostný. taky jestli se třeba nesmí koupat apod, tak aby nebyla pořád vyčlenená…

Na druhou stranu, určite už chodí do školy, tam to asi taky nejak zvládá, tak to s ní nebude tak hrozný, ne?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 11:43
@svapi píše:
V noci by to asi nebyl problém, pokud by stačilo vzbudit jednou…přes den je to horší, 25 děti nazenete, aby se sly napít, ale jestli se napiji všichni a kolik? To v tom množství moc uhlídat nejde. Ale bude ji 9 let, třeba si to bude hlídat sama.. většina dětí, které měly nějaký zdravotní problém, byla hodně zodpovědná a každý den se hlásila i o léky dřív, než jim vedoucí šli říct :) uvidíte, jak na tom bude za ten rok..rok je dlouhá doba, může se to zlepšit..musí to být pro vás náročné…držím pěsti, aby se to zlepšilo a dcera nepřišla o taborove zážitky! A nebojte, na táboře by jí určitě nenechali stradat, i když by to byla starost navíc. :mavam:

Díky za podporu. No, taky si říkám, že třeba doma mi to sabotuje, protože ji s tím pitným a čuracím režimem otravujeme den co den, až kam její paměť sahá. Ale že třeba už přichází do věku, kdy by si ty problémy a důležitost toho režimu mohla uvědomit sama. Takže třeba by to na táboře byla zodpovědná samostatná holka, ale to člověk dopředu neví.

@meduzza píše:

No tak nechlubím se tím, ale nejbližší kamarádi a příbuzní to vědí.
Samozřejmě bych měla obavy kvůli tomu posmívání, a hlavně jak taky tu výměnu spacáku řešit, že? Dát jí další dva náhradní spacáky? To těžko.

@elinka90 píše:
Před 12 lety jsem měla v oddělení jednu holčinu co se počůrávala a bylo to děsný. Nikdy na to neupozornil, holky co s ní byly na chatce naprosto zoufalý a nechtěly s ní být. Chatka jim smrděla močí. A upřímně nedovedu si představit, když máš na starost 16 holek jak jí uhlídat. Často se chodilo na výlety či hráli celotáborové hry a hledat jí mezi davam dětí, aby si došla na toaletu je nemyslitelné. Třeba za rok to bude lepší.

No tak to je blbý, pokud jste na to nebyli upozorněni a ani nebyla nějaká snaha (ze strany rodičů) těm problémům předejít. Pokud bych věděla, že se mi fakt počůrá každou noc, tak bych ji nepustila určitě. Teď má zrovna nějaké lepší období, takže těch nočních nehod zas tak moc není (v červenci tak 3×?), tak jsem mírně optimistická :) Ono mě to v zimě zas přejde.

opossum
Nováček 1 příspěvek 09.08.18 11:45

Hodně záleží, na jaký typ tábora by jela. Já jsem jezdila na skautské tábory do přírody téměř 20 let a na takovém táboře (mytí se v potoce, spaní ve stanech, latrína), by asi opravdu největší problém byl s hygienou. Myslím, že popisované problémy by nebyl až takový problém vyřešit, i když teda záleží na tom, jak moc je dcera ochotná spolupracovat. Domluvit se s vedoucím, aby jí jednou za 2 hodiny řekl, aby si došla na záchod, by nemusel být problém, ale pokud na to zareaguje tím, že začne odmlouvat, tak pochybuji, že by měl někdo energii se s ní dohadovat. Naopak noční pomočování bych neviděla jako takový problém, vedoucí chodí spát pozdě, v průběhu noci jsou hlídky, párkrát jsme na táboře řešili děti, co se v noci počůrávaly, a tak jsme je chodili vždy uprostřed noci budit a nebyl problém, dokonce ani když to párkrát nevyšlo a skončilo to ve spacáku. Jen je potřeba počítat s tím, že něco jako tajemství na takovémhle táboře moc nefunguje, takže to budou vědět i ostatní děti. Na druhou stranu, nezažila jsem, že by se za to danému dítěti posmívali (ale stát se to samozřejmě může, záleží na kolektivu).
Takže za sebe bych to ze svých zkušeností viděla tak, že největší problém (pokud nebudu brát v potaz hygienu na stanovém táboře bez tekoucí teplé vody) by byl ten, že dcera není ochotná v tomhle ohledu poslouchat. Poslat mi někdo na tábor dítě, které vyžaduje speciální péči typu častěji pít, posílat na záchod a v noci budit kvůli pomočování, neměla bych problém, to jsou problémy, které se dají vyřešit. Ale pokud by to znamenalo, že bych musela co dvě hodiny to dítě přesvědčovat, že se fakt má napít a pokaždé se s ním o tom hádat, tak by pravděpodobně jelo velice rychle domů. Takže pokud dcera dokáže za ten rok pochopit, že se o těhle věcech nemá hádat a prostě je musí dělat, určitě by šlo najít nějaký tábor, kde by s ní neměli problém.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 11:52
@Kriss Tina píše:
Já bych počkala aspoň rok jestli nebude vic samostatná :nevim: já měla jako malá taky nefrologicke potíže, ne teda pomočování, ale začlo to, když sem chytla ve veřejném bazénu nějakou bakterii a skončila se zánětem ledvin. Taky sem musela dodržovat pitný režim, to mi jako malé dělalo hrozný problém, navíc sem nesměla z důvodu bakterií celé dětství do veřejných bazénů a hlavně sem nikdy nesměla prochladnout, takže nějaký tábor pod stanem nebo v chatce kde může být zima pro mě byl úplně tabu :( a taky sem vyrostla a přežila i bez táborových zážitků :lol:

No, ona měla bazén taky nějakou dobu zakázaný (to dcera taky hrozně špatně nesla, koupání miluje), ale teď už může. Jen teda má opět předepsaný speciální režim od doktorky, který dodržujeme. Takže to je vtipný, aplikujeme ho na obě děcka. Ve vodě 15, max. 20 minut, pak vylézt, sundat plavky, osušit. Pak podle teploty vzduchu buď obléct šaty nebo i župan, chodit, hýbat se, rozehřát se (jen naše děti běhaly kolem krytého bazénu v županech :mrgreen: ) pak po dalších 15 - 20 minutách může do vody, takže zase navléct plavky, a tak dokola…

Jinak prochladnutí má taky zakázané :) ale to se dá řešit dostatečným oblečením.

Doufám, doufám, že bude samostatnější… Takhle přijde i o školu v přírodě, které jí bude možná víc líto než toho tábora…

meduzza
Echt Kelišová 8704 příspěvků 09.08.18 12:00
@j.a.n.i1 píše:
No, já mám zkušenost s tím, že v tomhle věku je to v noci celkem běžné, ač nemáme daný problém u nikoho hlášený, tak spacáky sušíme celkem často (ono jak jsou přes den utahaní, tak usnou tak tvrdě, že se prostě nevzbudí), pravda, častěji jsou to kluci, ale pokud se to neděje vyloženě pravidelně, tak mi nepřijde, že by to bylo na složení se.
A jinak tedy pokud je hezky, tak se stejně denně suší všechny spacáky, tak se to ztratí.

Tak to je pozitivní informace, díky.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Gottovi volali, že letos Slavíka nedostane. Důvod? Rakovina a Ortel

Karel Gott a Lucie Bílá tuhle zprávu jenom těžko rozdýchají. Pořadatel ankety... číst dále >

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama