Dítě skoro ve čtyřech letech nemluví

Anonymní
27.3.21 01:23

Dítě skoro ve čtyřech letech nemluví

Ahoj holky, mám na vás dotaz a třeba i prosbu o podělení se se zkušenostmi. Mám syna, v létě mu budou čtyři roky a nemluví, skoro vůbec. Řekne ahoj, čau, dobrou, táto, stůj, pojď… Prostě umí pár slov, které používá adekvátně k situacím, ale nemluví mi ve větách a spoustu naučených slov strašně drmolí. Někdy mě schválně ignoruje, i když na něj mluvím, dělá, jakoby mě neslyšel, většinou, když se urazí nebo ho něčím naštvu. To samé předvádí i u logopedky, chce po něm, aby seděl na místě a opakoval po ní, jenže je tam místnost plná hraček a on si chce samozřejmě hrát. Posledně to vygradovalo tak, že když mu vzala hračky, naprosto jí přehlížel, nereagoval na ní, jako by tam ani nebyla, až se na mě podívala a zeptala se, jestli s námi vlastně vůbec komunikuje. Řekla jsem jí, že ano, moc přesvědčeně se na mě sice nedívala, ale když mu potom chtěla vzít další hračku a řekla ať se posadí, on se na ní podíval a naprosto zřetelně jí řekl: nech toho, koukala docela vyjeveně. A potom když jsme odcházeli, řekl nashledanou. Nevím, co s ním :nevim: Mám strach, aby nebyl nějak nemocný, i když dětská doktorka mi tvrdí, že máme úplně zdravého kluka, jen že je línější. Když mu řeknu, aby něco udělal, není problém, nemám pocit, že by nerozuměl. Zkrátka a dobře, máte nějaká podobnou zkušenost s tím, že se dítka rozmluvila? Ještě dodám, že do školky nechodí, mám doma ještě mladší dceru a vzhledem ke covidu jsem ho zatím nedala, měl by nastoupit od září. Děkuji předem za odpovědi :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
828
27.3.21 01:53

Bohužel, znám takový podobný případ. Dítě bylo sluchově těžce postižené a mluvilo tak jak píšeš. Akorát se na to přišlo dříve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 02:45

Ano, nas chlapecek ve ctyrech letech nemluvil ani jako ten vas, v peti tu tlamicku pres den skoro nezavre, mluvi a mluvi. udelal obrovsky pokrok za ten rok, ale ma vyvojovou dysfazii.

• Citovat
  • Nahlásit
4234
27.3.21 03:10

Byly jste na foniatrii? U psychologa? My jdeme na foniatrii s malým ve 2,5 že nemluví tak radši běžte pokud jste nebyly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1587
27.3.21 04:00

Taky bych to řešila, a máš pocit že ti rozumí? Může to být jen opožděný vývoj řeči ale taky něco jiného, to ti řekne až nejaké vyšetření u psychiatra. Pediatři často čekají a pak je pozdě.
A školka dělá taky hodně no, škoda že nechodí, děti to většinou posune i nějakou vadou případnou. držím pakce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5941
27.3.21 06:41

Především logopedka by měla poznat jestli jde o nějaký vážnější problém, než že je dítě line mluvit.. Osobně si myslím, že nejde o lenost, ale nemluveni v tomhle věku má nějakou příčinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9083
27.3.21 06:43

Asi bych ho vzala přímo na vyšetření do SPC. Může mít opožděný vývoj řeči, disfazii, může špatně slyšet. Než se ale jde na logopedii, tak byste za sebou už foniatrii měli mít a vyšetření v poradně taky. Případně bych zvážila speciální školku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33892
27.3.21 07:02

Těch variant, co by mu mohlo být, je hodně. A taky mu nemusí být nic, pouze opoždění v řeči. Bylo by vhodné, abyste zašli na neurologii, foniatrii, ke klinickému psychologovi. Mají standardizovane metody, jak dítě vyšetřit a vyhodnotit to. Tady jsou to jen domněnky. Dětský lékař nemůže z preventivní prohlídky usuzovat nic. Často to řeší až pozdě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4053
27.3.21 07:28

Řešila bych určitě vyšetření sluchu. Je možnost i vývojové dysfazie.

Dcera má tři a už zazpívá Prší prší. Ve čtyřech letech nemluvit už asi není standardní a chtělo by to řešit.

Jinak úplně nechápu, proč má logopedka v místnosti tolik hraček, vždyť to musí odvádět pozornost děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16719
27.3.21 07:33

Muj syn nemluvil ve 3 letech. Dala jsem mu do těch 3 let čas. Pořád nemluvil. Takže jsme započali kolecko.. Nejprve neurologie.. Tam pani doktorka diagnostikovala opožděný vývoj řeči, dala mu jeste par mesicu.. A pak by to slo.. Foniatrie, psychologie.. U nas to dopadlo dobre, synovi se rozvazal jazyk. A ve 3 a pul komunikuje a mluvi ve vetach. Ve 4 letech mluvit jak píšeš, určitě ho objednej na vyšetření.. At to stihnete do nástupu do skoly poresit. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16719
27.3.21 07:34

@Mallorka a hlavně by logopedka měla poznat, že je tam i jiný problém.. Případně vyslovit podezření a doporučit další vyšetření..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2034
27.3.21 07:42

Ahoj, holky maji pravdu s temi vysetrenimi. Me ale docela i zarazi chovani tveho syna. Muj syn ma poruchu chovani a u logopedky tech 20-30min sedi na zidli a opakuje nebo dela neco jineho, co po nem chce. Taky tam jsou nejake hracky, ale dela, co je po nem zadano. Nevim presne co, ale neco je spatne. Jak reagujes ty, kdyz si misto logopedie hraje? Nevim, treba tam maji jen nejake uzasne super hracky a fakt ho to rusi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3277
27.3.21 08:07

@Oriseka Taky me zarazilo to chování. Malej bude mít teprve tři a nějak si nedokážu představit, aby řekl doktorce nech toho nebo to prehlizeni mi taky neprijde normální. Ale zas jak říkám, mám ani ne triletaka co už před Vanocema recitoval Mravenecka a zazpívá asi 10 možná víc písniček tak muzu mít očekávání zkreslena.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 08:27

Máme v rodině, bude mu pět a říká jen pár slov. Já si myslim že má PAS nebo něco podobného, nebo je prostě ne moc chytrej :nevim: On komunikuje hlavně řevem, furt někde skáče. Jeho rodiče s ním byli u psycholožky a prý je v pořádku, jen se mu nechce mluvit, na logopedii chodí delší dobu, já z pozice příbuzné co ho vidí jednou za měsíc dva, pokrok nevidím. Anonym prosím, není to mé dítě.

• Citovat
  • Nahlásit
9542
27.3.21 08:27

Jaká máte za sebou vyšetření?
Mimochodem, jak reaguješ na tu jeho drzost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat