Divná nájemní smlouva pro mě a přítele

Anonymní
25.11.20 10:16

Divná nájemní smlouva pro mě a přítele

Omlouvám se, ale snad někdo poradí…. S přítelem jdeme po 2 letech do prvního nájmu. Je to muj první nájem i první vážný vztah, takže zkušenosti nemáme a nemáme kdo nám poradí…do ted jsem bydlela jen jako spolubydlící. Chceme zatím do nájmu, protože jsme mladí a chceme šetřit.
No našli jsme si byt, pěkný atd. Majitelé byl pán s elegantní paní. Slušne pusobili. Prezentovali se jako manželé a že je to jejich byt snad po dceři…..nejdřív nám to nechtěli pronajmout a oduvodnili to, že mě je 20 a příteli 22, že mají obavy, že nejsme dost seriozní. Nakonec nám volali, že ten jejich nájemce to zrušil a že tedy jsou ochotni to pronajmout nám. Znova jsme byli na prohlídce a znova vše diskutovali co a jak se platí, jak je to v případě oprav atd… Plácli sme si. Já se mezitím musela odstěhovat (bydlela jsem v podnájmu ne najmu) a přítel taky v domění, že od 1.12. jdeme do města do toho nového bytu. Jelikož jsem ještě pak skončila v karanténě u rodiny na moravě, tak jsem jen příteli dala plnou moc, aby to podepsal za nás za oba. Podepsal to a tedka přivezl smlouvu a mě se chce brečet ☹ Nevím jestli je toto vše normální a jak to chodí….na právníka nemám a nevím co máme dělat. Přítel to podepsal za oba a nějak to extra nečetl asi….

Ve smlouvě se píše, že nájem je vždy na 6 měsíců a že se pak vždy prodlužuje po dohodě. Když nás oni budou chtít vyhodit stačí 30 dní předem. Když my odejít je tam lhuta 60 dní. Pokud budeme chtít trvalý pobyt, tak až po 1. případném prodloužení smlouvy a za poplatek 10 tisíc na osobu. Je tam vypsáno milion věcí co a jak nesmíme a vlastně to slouží jako ochrana jim a my tam nemáme žádné záruky. Ptali jsme se, zda můžeme mít psa a oni, že ne nějakého velkého ale malý mazlíček nevadí, tedka tam je je jakási větička, kde sice nepíšou žádnou formulaci o psu, ale je tam cosi, že není vhodný k chování zvířat atd…
Píšou tam, že třeba vyžadují sadu klíču k uschově v případě třeba vytopení atd, vyžadují si jakékoliv neohlášené kontroly - udajně ke kontrole majetku atd. Vyžadují vše jakékoliv změny hlásit pomocí sms nebo emailu do 24h a následně písemně do 5 prac dní – např pokud nám záměčník vymění zámek ( protože se zabouchnem ) tak jsme povinni do 24h informovat sms nebo tím emailem a do 5 prac dní písemně a doručit sadu klíčů atd.
Veškeré škody zpusobené námi platíme my – to je jasné, ale škody zpusobené cizím nebo náhodně do 5 tis platíme také my a nad 5 tis pronajímatelé. S tím, ale že jsme povinni opět vše do 24h a 5 dní hlásit a veškeré škody zpusobené námi do 5 dní opravit a zaslat potvrzení o opravě atd…

Přijde mě to šílené. Ptala jsem se kamarádky co v nájmu bydlí déle a prý svoji nájemní smlouvu nečetla, protože taky byla na 5 stran a samý paragraf a prý v pohodě.
Psala jsem té paní sms a ona mě odepsala, že co jsem si myslela, že nás nechají bydlet na dobrý slovo atd. Hodila jsem jméno do googlu a zjistila, že to není běžná paní, ale realitačka co zkupuje a prodává nemovitosti atd a ten chlap je právník.
Jde o to, že je to podepsané, zaplacené a nemáme kam jít, tak jestli se nastěhovat a zjistit jak to funguje a pak případně dát 2 měsíční výpověd a nebo ne nebo co dělat…

Je tu někdo, kdo mě řekne, zda je toto OK? Případně se mrknul na smlouvu?
děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24902
25.11.20 10:27
@Anonymní píše:
Omlouvám se, ale snad někdo poradí…. S přítelem jdeme po 2 letech do prvního nájmu. Je to muj první nájem i první vážný vztah, takže zkušenosti nemáme a nemáme kdo nám poradí…do ted jsem bydlela jen jako spolubydlící. Chceme zatím do nájmu, protože jsme mladí a chceme šetřit.
No našli jsme si byt, pěkný atd. Majitelé byl pán s elegantní paní. Slušne pusobili. Prezentovali se jako manželé a že je to jejich byt snad po dceři…..nejdřív nám to nechtěli pronajmout a oduvodnili to, že mě je 20 a příteli 22, že mají obavy, že nejsme dost seriozní. Nakonec nám volali, že ten jejich nájemce to zrušil a že tedy jsou ochotni to pronajmout nám. Znova jsme byli na prohlídce a znova vše diskutovali co a jak se platí, jak je to v případě oprav atd… Plácli sme si. Já se mezitím musela odstěhovat (bydlela jsem v podnájmu ne najmu) a přítel taky v domění, že od 1.12. jdeme do města do toho nového bytu. Jelikož jsem ještě pak skončila v karanténě u rodiny na moravě, tak jsem jen příteli dala plnou moc, aby to podepsal za nás za oba. Podepsal to a tedka přivezl smlouvu a mě se chce brečet ☹ Nevím jestli je toto vše normální a jak to chodí….na právníka nemám a nevím co máme dělat. Přítel to podepsal za oba a nějak to extra nečetl asi….

Ve smlouvě se píše, že nájem je vždy na 6 měsíců a že se pak vždy prodlužuje po dohodě. Když nás oni budou chtít vyhodit stačí 30 dní předem. Když my odejít je tam lhuta 60 dní. Pokud budeme chtít trvalý pobyt, tak až po 1. případném prodloužení smlouvy a za poplatek 10 tisíc na osobu. Je tam vypsáno milion věcí co a jak nesmíme a vlastně to slouží jako ochrana jim a my tam nemáme žádné záruky. Ptali jsme se, zda můžeme mít psa a oni, že ne nějakého velkého ale malý mazlíček nevadí, tedka tam je je jakási větička, kde sice nepíšou žádnou formulaci o psu, ale je tam cosi, že není vhodný k chování zvířat atd…
Píšou tam, že třeba vyžadují sadu klíču k uschově v případě třeba vytopení atd, vyžadují si jakékoliv neohlášené kontroly - udajně ke kontrole majetku atd. Vyžadují vše jakékoliv změny hlásit pomocí sms nebo emailu do 24h a následně písemně do 5 prac dní – např pokud nám záměčník vymění zámek ( protože se zabouchnem ) tak jsme povinni do 24h informovat sms nebo tím emailem a do 5 prac dní písemně a doručit sadu klíčů atd.
Veškeré škody zpusobené námi platíme my – to je jasné, ale škody zpusobené cizím nebo náhodně do 5 tis platíme také my a nad 5 tis pronajímatelé. S tím, ale že jsme povinni opět vše do 24h a 5 dní hlásit a veškeré škody zpusobené námi do 5 dní opravit a zaslat potvrzení o opravě atd…

Přijde mě to šílené. Ptala jsem se kamarádky co v nájmu bydlí déle a prý svoji nájemní smlouvu nečetla, protože taky byla na 5 stran a samý paragraf a prý v pohodě.
Psala jsem té paní sms a ona mě odepsala, že co jsem si myslela, že nás nechají bydlet na dobrý slovo atd. Hodila jsem jméno do googlu a zjistila, že to není běžná paní, ale realitačka co zkupuje a prodává nemovitosti atd a ten chlap je právník.
Jde o to, že je to podepsané, zaplacené a nemáme kam jít, tak jestli se nastěhovat a zjistit jak to funguje a pak případně dát 2 měsíční výpověd a nebo ne nebo co dělat…

Je tu někdo, kdo mě řekne, zda je toto OK? Případně se mrknul na smlouvu?
děkuji

Tak u nás pronajímá byty jedna velká společnost a taky tam má různé doby nájmů, od šesti měsíců do dvou let. Dcera musela dát svoji pracovní smlouvu, občanku, oni rozhodovali o době nájmu. Pokud končí smlouva, taky tě můžou normálně vykopnout. Ona skončit v podstatě dřív nemůže, jen ze závažných důvodů (stěhování). Známá tak bydlela tři měsíce ve vlastním a platila jak nové, tak to staré bydlení. Klíče teda dávat nemusí. My když žili v podnájmu, tak nám chodili do bytu jednou ročně podepsat novou smlouvu, tím si přišli i zkontrolovat, jak byt vypadá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3847
25.11.20 10:27

Jediné, co mi v té smlouvě vyloženě nesedí, je poplatek za trvalý pobyt a zřízení trvalého pobytu až po nějaké době. Ani jedno z toho nemusíš navzdory podpisu v nájemní smlouvě akceptovat, protože tyhle požadavky jdou proti zákonu. Trvalý pobyt si můžeš zřídit na základě platné nájemní smlouvy. Z hlediska majitele je to ovšem i přes oporu v zákoně velmi, velmi riskantní, proto zvaž, jestli v rámci zachování dobrých vzájemných vztahů (ty je opravdu dobré pěstovat) nemůžeš mít zatím trvalý pobyt jinde a zřídit si ho v novém bydlišti až po uplynutí té doby. Poplatek bych jim za to ovšem neplatila, není důvod.

Jinak zvíře ti nezakázali (to taky ze zákona nemůžou), jen upozornili, že byt není vhodný pro chov větších plemen. To je fér upozornění.

Co se týče placení poničených věcí, tak to je z jejich strany naprosto legitimní požadavek. Opravy do pár tisíc platí zpravidla nájemce, ne pronajímatel.

Nájemní smlouva se běžně uzavírá na kratší dobu a pak až se prodlužuje. Je to alespoň částečná ochrana majitelů před neplatícími nájemci. Pokud budete řádně a včas platit nájem a nedělat bordel, není důvod, proč by vám smlouvu neměli prodloužit. Každý pronajímatel stojí o platící, spolehlivé nájemníky, Jenže jak ti bylo řečeno - neznají vás a na dobré slovo se v tomto případě opravdu nelze spolehnout.

A v neposlední řadě: smlouvu jste podepsali, podmínky jste akceptovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
192
25.11.20 10:28

Trvalý pobyt nelze zakázat. Pokud máš nájemní smlouvu, na úřadě ti trvalý pobyt zapíší.
Psi ani jiné domácí zvířata nelze zakázat.
Sada klíčů je běžná. Pokud jste na dovolené a dojde k prasknutí hadice, je fajn, když se do bytu může někdo nenásilně dostat.
Namátková kontrola neexistuje. Může to být jen za předchozího upozornění a ještě navíc za přítomnosti nájemce. Ale nic ve smyslu, že v sedm ráno budíček a kontrola :D
Jinak mi se jednou podařilo zabouchnout (zabouchnout, takže nebylo zamčeno, ale klíče zůstaly na druhé straně). Zámečník fakt neodvrtával zámek a dveře měl otevřené tak do pěti sekund bez násilí.

Zbytečně bych se toho nebál. Normálně se tam nastěhujte a kdyby dělali nějaké problémy, tak pryč. Jen dvouměsíční výpovědní lhůta by měla být oboustranná.
Záleží jak dlouho tam chcete zůstat. Na zkoušku je nájem fajn, ale pokud chcete něco delšího, hledal bych něco vlastního.
Myslet si, že se nastěhujeme do nájmu a budeme tam x let je přehnané. Dost lidí se stěhuje a to hodně často. Měl jsem nájem přes realitku (realitka vlastní celý dům) a po pěti letech mi paní říkala, že jsem jejich nejdelší nájemce :D A i z baráku vím, že se tam lidi střídali jak ponožky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24902
25.11.20 10:29

My bydlíme v městském bytě a když se něco rozbije, je spoluúčast tuším pět tisíc ročně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
192
25.11.20 10:32

Jo a jen doplním. V určitém směru se ze mě po čase stal taky pronajímatel. Dal jsem si do smlouvy věci, které odporují zákonu (jako že nesouhlasím s trvalým bydlištěm, zákaz kouření a tak). Vím, že to zákonu odporuje, ale udělal jsem to proto, že nájemníky znám a vím, že s něma bývá problém. A druhý důvod je ten, aby se vymezily nějaké pravidla a hranice hned ze začátku. Že jsem pak v nějakých věcech uhnul a netrval na jejich přesném dodržování, je věcí druhou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.20 10:33

Na smlouvu se ti mrkat nebudu, ale co je v rozporu se zákoníkem, tak to je nevymahatelné. Nikdo se s vámi kvůli tomu soudit nebude, je to jen na zastrašení nájemníků, protože v ČR nemají pronajímatelé prakticky žádné zastání… Ten trvalý pobyt si můžete dát sami, bez jejich vědomí. Spíš si prostě fakt nepřejí, aby ho tam měli nějací rizikoví lidé, a spoléhají na to, že jste mladí a blbí. Příště si to přečtěte, a s čím nesouhlasíte, to před podpisem škrtněte. Ale asi budete hledat hodně dlouho. :)

• Citovat
  • Nahlásit
5565
25.11.20 10:34

Kromě toho trvalého pobytu mi to přijde v pořádku… Co ti na tom jako přesněji nesedí? :think: Když zpusobis škodu na cizím majetku, logicky to zaplatíš ty. Ten byt si musíš před pronájmem zkontrolovat. Výpovědní lhůty jsou taky v pořádku… Zvířata chapu- ještě k tomu když zřejmě žádný nemáte, ony štěňátka rády ničí… Hlášení změn je taktéž v pořádku. :nevim: Jako opravdu za dobrý slovo bydlet nebudeš.. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16104
25.11.20 10:36

Kromě trvalého pobytu (který si můžete zřídit i bez jejich souhlasu a ihned, protože máte platnou nájemní smlouvu) neshledávám problém :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.11.20 10:43

Některé věci jsou v pořádku, některé nezákonné, ale dost lidí si je do smlouvy píše, aby trochu postrašili neznalé nájemníky. Stálé bydliště si můžete v bytě nahlásit bez dohody s majitelem a rozhodně zadarmo. Namátkovou kontrolu ti taky nikdo dělat nesmí a zvíře ti taky nikdo zakázat nesmí a pokud je chlápek právník, tak moc dobře ví, že to není vymahatelné. Spoluúčast na škodách a jejich hlášení je standard. Ostatní mi přijde v pořádku. Ono se to teď jeví jako tragédie, ale když budete platit včas a ten byt nezdemolujete, nebude problém a nikdo vás nebude prudit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7084
25.11.20 10:49

Ahoj,
k jednotlivým věcem:

• nájem na 6 měsíců - je na dohodách smluvních stran, podpisem souhlasíte. Obecně - pokud budete platit včas, pronajímatel nemá žádný důvod nájemníka měnit.
  • výpověď ze strany pronajímatele 30 dní - je v rozporu se zákonem, standardní doba 2 měsíce.
  • trvalý pobyt - je v rozporu se zákonem, ve chvíli, kdy máš smlouvu, můžeš si trvalý pobyt nahlásit. Poplatek, když s ním souhlasíte, je ok.
  • Pes - nemůže bránit. Pokud ale způsobí škody, tak hradíte opravu.
  • Sada klíčů u vlastníka - v pořádku. Také vždy mám, ale mám s nájemníky dohodu, že nikdy nevstupuji bez jejich vědomí a přítomnosti. Prakticky jsem nikdy nevyužil. Ale jsou majitelé, kteří si fakt byt kontrolují jak se jim zlíbí.
  • Oznamování výměny zámku apod - v pořádku.
  • Oprava škod - v pořádku. Doporučuji vyřešit na Vaší straně,,pojistkou na blbost."

Obecně asi pojali smlouvu dost složitě, ale smlouva je vždy podřízena právu, takže v bodech, kde je v rozporu, pokud by došlo na soud, prohrají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2637
25.11.20 10:49

Oni si mohou dát do smlouvy cokoli, i když je to proti zákonu. Takže na to nemusíš brát ohled, udělat to (například trvalé bydliště a nemusíš jim za to nic platit, stejně tak psa). Ale dobré vztahy to nedělá a většinou to vede k ukončení.

Celé jsem to nečetl. Je potřeba říci, že najít vhodného nájemníka, co platí, vydrží nějakou dobu, a chová se k bytu pěkně, není nic jednoduchého. Tak je trochu chápu.

Jinak smlouva je věc dvoustranná, na tvém místě bych jim ve smlouvě udělal změny a škrty, napsal si svoje podmínky. Možná, že ten předchozí zájemce jim to nevzal právě kvůli této smlouvě. A kdyby se mi to nezdálo (já třeba neakceptuji v žádné smlouvě inflační doložku), tak hledám něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3277
25.11.20 11:02

Tak jak píší ostatní, krom toho nelegálního poplatku za trvalý pobyt se mi na tom nezdá nic špatně. Zkus si to otočit, půjčíš někomu byt za pár tisíc (nemyslím to zle) a on ti ho totálně zničí. Nakonec z něj nedostaneš ani žádný prachy, protože žádný nemá. Taky by se ti to nelíbilo. A majitel nemá téměř žádná práva a pronajímatel může téměř vše. Asi bych se toho nebála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25415
25.11.20 11:04

Evidentně mají dost zkušeností s neplatiči, pokud se budete chovat normálně a nebudete dělat problémy, tak je ta smlouva sice složitá, občas si vymýšlí mimo zákon, ale jinak ok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1831
25.11.20 11:16

Ohledně smlouvy tu padlo všechno důležité. Jen rada pro příště: Pořádně číst smlouvu! Nestydět se zeptat na věci, které Vám nejsou jasné. Požádat o poslání na email předem ať si ji můžete v klidu projít a poradit se ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat