Dle PPP odklad, přesto dítě šlo do školy

Anonymní
24.5.21 18:30

Dle PPP odklad, přesto dítě šlo do skoly

Máte někdo zkušenosti s tím, že vám PPP doporučila odklad a vy jste přesto dítě dali do školy? Udělali jste dobře nebo to byla chyba? Proč to bylo dobře? V čem byla ta chyba? Kolem sebe mám pár lidí, kteří dali svému dítěti odklad a za tím si samozřejmě stojí, přestože k tomu nebyl žádný velky důvod. Pak mám blízko sebe i někoho, komu byl odklad doporučen, odklad nedali a udělali dobře - problém se vyřešil víceméně o prázdninách. I u svého dítěte vidím skokové změny. Není to samozřejmě tak, že by do mě všichni huceli, ať dítě do školy nedávám a já si tvrdošíjně stala za tím, že do školy půjde. Je to tak půl napůl. Někdo si myslí, že to zvládne, někdo, že bude mít problémy, ale s větším úsilím to zvladne, podle někoho to nezvládne. Nejsou všechny názory od profesionálů, ale některe ano (napr. školka, PPP, logoped). Mám kolem sebe jen pár lidí se zkušenosti s odkladem, tak mě zajímají vaše zkušenosti. Dítě se do školy těší. Jaké jsou dle vás výhody/nevýhody odkladu?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2045
24.5.21 18:39

Podle mě hodně záleží na důvodu, pro který vám doporučuji odklad. A taky na daru narození. Nedala bych dítě do školy třeba v necelých 8 letech, pokud by nemělo fakt vazne potíže. My jsme u syna naopak přemýšleli o předčasném zaškolení. PPP byla pro, školka proti, my jsme vahali. Nakonec do školy nešel, půjde až letos a myslím, že jsme udělali dobře. Za ten rok hodně dozral co se týče pozornosti, sociální oblasti, dost vyspel celkove. Touhu po vedomostech jsme snad zvládli i doma. Počítá do 100, sčítá a odcita do 10, pozná a umí napsat všechna pismena a čísla, zvládne i jednoduchá slova. Nemyslím si, že by byl nějak výrazně napřed. Nechtěla jsem ho učit zas moc, navíc má špatně sluchové vnímání, tak to pilujeme teď. A Ř se naučil taky až teď. Školu by určitě zvládl i loni, ale letos to nejspíš bude jednodušší. Snad tedy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17477
24.5.21 18:45

Hele to se přece neda generalizovat.

Jde o kombinaci konkretního dítěte a v čem je ještě nezrale a konkretní školy. Čím menší škola, tím snáze to půjde.

Chytý, emočne nezralý děcko bych do velke sídištní základky neposlala. Děco s řečovými a motorickými nerovnoměrnostmi do malotřídky? Bez problemů…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8377
24.5.21 18:51

Vím o případu že školy, spolužačka dcery, dítě mělo doporučený odklad, šla do školy a propadla.
Víc nevím.
My sami jsme dali odklad, logo problém a hravost, nezralost. U nás jsme udělali dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13552
24.5.21 19:00

Duvody PPP? Dcera byla extremne hrava, narozena v cervnu, pred 1. tridou 110cm, 16 kg. Socialne ponekud mimon, intelektove nadprumer. Mluvit spravne se naucila tesne pred zapisem. V PPP jsme nebyli, i kdyz jsem to trochu zvazovala, ale pro me zasadni bylo, ze nesnasela skolku. Dala jsem a nelituji. Uz je ve treti. S pozornosti bojujeme doma, ve skole to dava, protoze skolu miluje (narozdil od skolky). Hrava je doted. To by bylo nepomohlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 19:07
@Hobitka píše:
Duvody PPP? Dcera byla extremne hrava, narozena v cervnu, pred 1. tridou 110cm, 16 kg. Socialne ponekud mimon, intelektove nadprumer. Mluvit spravne se naucila tesne pred zapisem. V PPP jsme nebyli, i kdyz jsem to trochu zvazovala, ale pro me zasadni bylo, ze nesnasela skolku. Dala jsem a nelituji. Uz je ve treti. S pozornosti bojujeme doma, ve skole to dava, protoze skolu miluje (narozdil od skolky). Hrava je doted. To by bylo nepomohlo.

Děkuji za reakci. Já si právě říkám, že něčemu to stejně nepomůže. Samozřejmě že u takhle malých dětí je to strašně znát ten rok. Ale co když ten rok v něčem nepomůže (protože je to povahou) a v necem pomůže az moc. Plus je třeba to, že je to malá škola, malá třída. Někdy mám pocit, že potřebuje trošku táhnout vys starsimi dětmi - bohužel v okolí jsou mladsi - hodně si rozumí, ale spíš mám pocit, že on táhne je a je jejich vzor. Naštěstí už jsou otevřené kroužky a to je super - tam patří k mladším.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 19:12
@bublinek píše:
Vím o případu že školy, spolužačka dcery, dítě mělo doporučený odklad, šla do školy a propadla.
Víc nevím.
My sami jsme dali odklad, logo problém a hravost, nezralost. U nás jsme udělali dobře.

V čem se to projevovalo ta nezralost? Co dítě nezvladalo? Me dítě toho taky nezvlada dost. Ale když chce, tak to jde - kdybych nic nevěděla, tak během zápisu řeknu, že je to moc šikovné dítě.

Proč měla ta holčička doporučený odklad? To je už strašně moc, když propadla. To snad museli ve školce a v PPP být hodně proti škole. Asi nevíš, proč nakonec dítě do školy rodiče dali? Mám přece jen trochu obavy, že by to mohlo být špatne rozhodnutí jít do školy.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 19:13
@Midaku píše:
Podle mě hodně záleží na důvodu, pro který vám doporučuji odklad. A taky na daru narození. Nedala bych dítě do školy třeba v necelých 8 letech, pokud by nemělo fakt vazne potíže. My jsme u syna naopak přemýšleli o předčasném zaškolení. PPP byla pro, školka proti, my jsme vahali. Nakonec do školy nešel, půjde až letos a myslím, že jsme udělali dobře. Za ten rok hodně dozral co se týče pozornosti, sociální oblasti, dost vyspel celkove. Touhu po vedomostech jsme snad zvládli i doma. Počítá do 100, sčítá a odcita do 10, pozná a umí napsat všechna pismena a čísla, zvládne i jednoduchá slova. Nemyslím si, že by byl nějak výrazně napřed.Nechtěla jsem ho učit zas moc, navíc má špatně sluchové vnímání, tak to pilujeme teď. A Ř se naučil taky až teď. Školu by určitě zvládl i loni, ale letos to nejspíš bude jednodušší. Snad tedy.

Mně teda přijde, že bude hodně napřed. To běžne děti přece neumí. Nebo ano??? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 19:16
@Ou píše:
Hele to se přece neda generalizovat.

Jde o kombinaci konkretního dítěte a v čem je ještě nezrale a konkretní školy. Čím menší škola, tím snáze to půjde.

Chytý, emočne nezralý děcko bych do velke sídištní základky neposlala. Děco s řečovými a motorickými nerovnoměrnostmi do malotřídky? Bez problemů…

U velké školy bych hodně vahala. Malá škola, malá třída, sourozenec ve škole, hodná paní učitelka - to jsou zrovna plusy. Samozřejmě to není to nejdůležitější.

• Citovat
  • Nahlásit
25267
24.5.21 19:16

Je otázka, proč má mít odklad. U nás to bylo kvůli řeči. V PPP řekli odklad kvůli řeči. Fakt blbě mluvil, ze začátku mu nerozuměla ani učitelka. Do školy šel a nelituji. Špatně mluvil i v druhé třídě, takže i tam by šel s hedikepem, ale nerozuměli by mu ani spolužáci, ti mu v první tlumočili, když bylo třeba. Správně mluvit se naučil až na konci druhé (pomohlo nám zavření škol, tam jsme s logopedií hodně pohnuli) a logo skončil nyní ve 3 třetí třídě. I s učitelkou jsme se shodly, že to byla dobrá volba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 19:22

My byli v SPC, domluvili jsme se, že odklad nedáme, ale do zprávy napsali, že odklad doporučuji. Ve školce byli jednoznačně pro školu. Syn do školy chtěl. Je hrozně vysoký a už teď vypadá minimálně na 5.tridu- je v 1. Já se rozhodla pro školu, ale měla jsem problém s umístěním syna, protože v několika školách mi řekli, že dítě s asistentem nepřijmou. Nakonec jsem našla skvělou školu, ve které je spokojenej a nesnáší víkendy, protože není škola :lol: zvládá, paní učitelku má skvělou a ve školce by se už trápil.

• Citovat
  • Nahlásit
3426
24.5.21 19:24

Pamatuju si, jak nám v MŠ paní z PPP říkala, že když jsou pochybnosti o zralosti dítěte, je vždycky menší chyba dát odklad, než ho předčasně poslat do školy. Školní zralost rozhodně není jen o „chytrosti“, stejně důležitá je zralost sociální a emoční. Může to být kámen úrazu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

Záleží na důvodu. Někdy píše poradna, že je dítě tiché, neprůbojné nebo naopak aktivní a nepozorné. Někdy to může být povaha a odklad bude k ničemu.
Pokud je to kvůli řeči, tak bych dala odklad jen v případě, že by chybělo víc než 3 hlásky.
Ale znám případy, kdy rodiče nedali odklad a dítě šlo zpátky do MŠ. Další dítě propadlo.
Syn měl odklad a teď mě logopedka přesvědčovala, že by bylo vhodné dát ještě jeden odklad. Ale s tím už vůbec nesouhlasím.
Už loni jsem váhala. Doteď nevím, jestli odklad nebyla chyba.

Příspěvek upraven 24.05.21 v 19:25

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
@Anonymní píše:
My byli v SPC, domluvili jsme se, že odklad nedáme, ale do zprávy napsali, že odklad doporučuji. Ve školce byli jednoznačně pro školu. Syn do školy chtěl. Je hrozně vysoký a už teď vypadá minimálně na 5.tridu- je v 1. Já se rozhodla pro školu, ale měla jsem problém s umístěním syna, protože v několika školách mi řekli, že dítě s asistentem nepřijmou. Nakonec jsem našla skvělou školu, ve které je spokojenej a nesnáší víkendy, protože není škola :lol: zvládá, paní učitelku má skvělou a ve školce by se už trápil.

To je super. :potlesk: A na co má asistenta?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 19:26
@Veveří píše:
Pamatuju si, jak nám v MŠ paní z PPP říkala, že když jsou pochybnosti o zralosti dítěte, je vždycky menší chyba dát odklad, než ho předčasně poslat do školy. Školní zralost rozhodně není jen o „chytrosti“, stejně důležitá je zralost sociální a emoční. Může to být kámen úrazu.

To se zjišťuje jak?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat