Dlouhá adaptace na školku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

foumagg
Nováček 10 příspěvků 11.04.18 22:06
dlouhá adaptace na školku

Ahoj maminky, vím, že špatná reakce dětí na školku se tu řeší poměrně často. Dcera (rovné 3 roky) si zatím taky nezvykla. Nastoupila do soukromé školky (15 dětí, 2 učitelky) začátkem nového roku a doteď si nezvykla! Ředitelka si mě zavolala na kobereček, že takovou situaci, kdy by si dítě zvykalo přes 3 měsíce bez pozitivního výsledku ještě nezažila. Dcera nedělá žádné extra brutální scény, brečí doma po probuzení a potom v šatně ve školce, jinak ne. Ve školce jí, spolupracuje, komunikuje, zapojuje se. Ale celkově je smutná, skleslá, nesměje se, málo mluví (i když jinak pusu téměř nezavře). Přistupuje k tomu jako by byla ve vězení na nucených pracích. S dětmi si nehraje, ale ráda s pí. učitelkami tvoří a vyrábí. Hlavní problém je asi v tom, že se to nikam neposouvá, ona prostě do školky chodí nerada. Ve školce je 3 dny v týdnu od 9 do 4. Prý mohou být 3 dny málo, aby si dítě zvyklo a je lepší, aby tam bylo co nejčastěji, byť na kratší dobu. Mám flexibilnější pracovní dobu, tak uvažuji, že jí změním režim a chodila by těch celých 5 dní v týdnu, ale pouze na dopoledne. Co myslíte? Může to pomoci? Vím, že se jí to moc líbit nebude, že tam bude častěji. Chtěla bych poprosit o radu všechny maminky s podobnou zkušeností, co jim třeba pomohlo, jestli se to zlomilo a tak. Zároveň (s ohledem na nějaké „ohnivější“ diskutérky) bych ráda předeslala, že nevylučuji ani možnost dceru ze školky stáhnout, ale byla by to pro mě až ta úplně poslední možnost, pokud by to nešlo jinak. Poradíte?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

mamoch
Kecalka 460 příspěvků 11.04.18 22:16

Tak já mám bohužel zkušenost, že si dcera školku neoblíbila po celé dva roky co tam chodila. Neplakala, ale s učitelkama se nebavila, odpověděla jen na otázku, bylo to pro ni nutné zlo, nic jí to nedalo, přirovnala bych to přesně jako píšete vy - k nuceným pracem. Je zajímavé, že naopak ve škole ji to bavilo od 1. tř až po VŠ:).

sediza
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 11.04.18 22:20

Já mám zkišenost takovou, že jsem se strašně bála adaptace syna na školku. Byl a je na mě opravdu hodné fixovaný. Vybrala jsem mu proto malý kolektiv. Jsou to mikrojesle a ještě lesní. Nejsem žádná bio matka, ale co se týče adaptace, vlastně žádná nebyla. Tím jak je těch dětí tam málo, fixnul se na učitelku a navíc jsou pořád venku a tam všechny děti reagují na odchod rodiče lépe. Myslím, že buď se dceři nelíbí zařízení jako takové, nebo není ještě zralá. Také je možné, že nemá ráda některou z učitelek. Můj syn chodil nejdříve se jeden den, pak tři a pak celý týden a bylo to pořád stejné…mami, já chci do školky! Je těžké ho odtamtud dostat. Jediné kratké období jsem cítila, že je něco špatně kvůli jedné učitelce, ale ta byla nemocná a byla tam jen krátce. Syn ji neměl rád a nechtěl s ní být sám. Nevím, jaké máte možnosti,.. je to na vás.

radkka
Generální žvanilka 20234 příspěvků 11.04.18 22:21

Nemám ještě zkušenost s dítětem, ale pro mě byla školka také nutné zlo, byla jsem tam nešťastná rok, pak jsem nastoupila do školy a vše ok. Myslím, že jsem normální člověk, mám ráda společnost, nejsem žádný samotář nebo asociál :mrgreen:… Jediné co, tak dodnes nemám ráda kolektivní hry.
Máma byla nešťastná a já taky, pamatuji si to jako včera :oops:

sediza
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 11.04.18 22:22
@mamoch píše:
Tak já mám bohužel zkušenost, že si dcera školku neoblíbila po celé dva roky co tam chodila. Neplakala, ale s učitelkama se nebavila, odpověděla jen na otázku, bylo to pro ni nutné zlo, nic jí to nedalo, přirovnala bych to přesně jako píšete vy - k nuceným pracem. Je zajímavé, že naopak ve škole ji to bavilo od 1. tř až po VŠ:).

To potvrzuje to, co si myslím. Často je to o tom samotném zařízení. Já osobně jsem se byla podívat v pěti školkách a rozdíly byly velké jak v režimu dne, učitelkách, vzhledu školky, přístupu k dětem, jídle,…

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31577 příspěvků 11.04.18 22:24

Pokud to jen trošku jde, stáhla bych ji. Já byla podobný dítě, chovala jsem se tam stejně, nepromluvila jsem tam ani slovo, přitom doma jsem nezavřela pusu, a tu úzkost si doteď pamatuju, fakt to pro mě bylo jen a jen trápení. až okolo 5,5 let se mi tam začalo docela líbit, chodila jsem taky od čerstvých 3 let. nebrečela jsem, protože to stejně nemělo smysl, máma neměla jinou možnost

sediza
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 11.04.18 22:28
@slavuska1 píše:
Pokud to jen trošku jde, stáhla bych ji. Já byla podobný dítě, chovala jsem se tam stejně, nepromluvila jsem tam ani slovo, přitom doma jsem nezavřela pusu, a tu úzkost si doteď pamatuju, fakt to pro mě bylo jen a jen trápení. až okolo 5,5 let se mi tam začalo docela líbit, chodila jsem taky od čerstvých 3 let. nebrečela jsem, protože to stejně nemělo smysl, máma neměla jinou možnost
:( :( :( to je hrozný, až mě z toho mrazí.

foumagg
Nováček 10 příspěvků 11.04.18 22:33

@sediza rozumím… no, ono je to i o tom, že dcera je v soukromé školce pouze na přechodnou dobu do září, než ji vezmou (ve 3 a půl) do státní. Takže ke změně zařízení dojde. Otázka je, jestli to nebude změna ještě k horšímu, když jde ze soukromé do státní. Tady v soukromé mám pocit, že se jí věnují opravdu hodně, resp. dcera si sama hrát neumí, neustále potřebuje nějak zabavovat, takže je nalepená na učitelkách a něco s nimi kutí. Pokud zrovna žádná organizovaná zábava neprobíhá, tak si sama u stolu maluje, jiné aktivity tam prý nepodniká, o hračky se moc nezajímá (ale to popravdě ani doma). Aktuálně spíš řeším, jestli mám opravdu změnit ty 3 dny na 5 dní, jestli to nebude třeba ještě horší, nevím… a hlavně nevím, co bych dělala pak, kdyby to nepomohlo. Nechci měnit školku na pár měsíců, když od září bych ji ráda dala do té státní (nebo to aspoň zkusila).

mamoch
Kecalka 460 příspěvků 11.04.18 22:34

Ještě dodávám, překvapuje mne, že si hodně lidí myslí, že se ve školce děti rozmluví, podle mne tam dítě vlastně nemusí promluvit ani slovo - na rozdíl doma. Nanejvýš odpoví na otázce učitelce.

foumagg
Nováček 10 příspěvků 11.04.18 22:37

@slavuska1 a myslíte, že by tenhle stav ducha mohl někdo poznat? Např. pedagogicko-psychologická poradna nebo nevím? Prostě někdo, kdo by mohl poznat, jestli to je na stáhnutí ze školky nebo je ještě šance to zlomit? Nechci to ještě vzdát.

sediza
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 11.04.18 22:39
@foumagg píše:
@sediza rozumím… no, ono je to i o tom, že dcera je v soukromé školce pouze na přechodnou dobu do září, než ji vezmou (ve 3 a půl) do státní. Takže ke změně zařízení dojde. Otázka je, jestli to nebude změna ještě k horšímu, když jde ze soukromé do státní. Tady v soukromé mám pocit, že se jí věnují opravdu hodně, resp. dcera si sama hrát neumí, neustále potřebuje nějak zabavovat, takže je nalepená na učitelkách a něco s nimi kutí. Pokud zrovna žádná organizovaná zábava neprobíhá, tak si sama u stolu maluje, jiné aktivity tam prý nepodniká, o hračky se moc nezajímá (ale to popravdě ani doma). Aktuálně spíš řeším, jestli mám opravdu změnit ty 3 dny na 5 dní, jestli to nebude třeba ještě horší, nevím… a hlavně nevím, co bych dělala pak, kdyby to nepomohlo. Nechci měnit školku na pár měsíců, když od září bych ji ráda dala do té státní (nebo to aspoň zkusila).

Tak jestli si tam dcera nehraje a nedokáže se sama zabavit ani doma, mi přijde hodně zvláštní a nedivím se, že tam trpí. Nechala bych si jí doma úplně pokud je to možné. Zájem o druhé děti začíná od 3 do 4 let. U někoho později. Vypadá to, že není zralá na kolektiv.

Uživatel je onlineBilli
Nadpozemská drbna 25749 příspěvků 11.04.18 22:44

Jako máma zkušenost (naštěstí) nemám. Jako dítě si ale pamatuju, jak jsem školku nenáviděla a dělala jsem scény celý rok, co jsem chodila (bylo mi 5 let). Dodnes si pamatuju, jak mi máma říká, že Lukášek nepláče, tak bych taky neměla plakat, kvetly kytky, tak to muselo být na jaře. Pro mámu to asi taky bylo docela peklo, protože jsem jí prý hodně často opakovala, jak mi to mohla udělat, že je školka hnusná.
Nakonec to máma vzdala a chodila jsem na hlídání.
@sediza třeba byla pro dceru školka nuda. Mně to tak přišlo - uměla jsem číst. Navíc dodnes nenávidím organizované činnosti. Pamatuji si ty pocity trapnosti, když jsme běhali při cvičení do kolečka a dělali jsme včeličky :lol:

@mamoch píše:
Ještě dodávám, překvapuje mne, že si hodně lidí myslí, že se ve školce děti rozmluví, podle mne tam dítě vlastně nemusí promluvit ani slovo - na rozdíl doma. Nanejvýš odpoví na otázce učitelce.

Ono se tam opravdu hodně dětí rozmluví, protože chtějí mluvit s dětmi, chtějí si hrát a mají potřebu se dorozumět. Doma dítěti máma rozumí i jeho hatmatilku a často je splněné vše, na co dítě pomyslí, kdežto děti ve školce ne. Moje zkušenost je taková, že synovi školka pomohla. Dávala jsem v září naprosto nemluvící dítě, aktuálně mluví ve větách. Není to jen školkou, ale je to jeden z faktorů.

foumagg
Nováček 10 příspěvků 11.04.18 22:51

@sediza Dcera je obecně dost zvláštní. Chytrá (potvrzují ve školce), ale hodně klidná, tichá. Sama se zabaví opravdu jen na chvíli, jinak vyžaduje pozornost, chce mít pořád někoho po ruce, s kým by si hrála fantazijní hry (na prodavačku, na doktorku, na schovku apod.), hračky ve smyslu věcí k životu prakticky nepotřebuje, stačí ji hra NA NĚCO, což ale vyžaduje protistranu.

Hobitka
Závislačka 2873 příspěvků 11.04.18 23:02

Starsi dcera uz mrmle druhym rokem, kazde rano jen vzdycha, ze uz se tesi, az pro ni prijdu :nevim:. Chodi denne, domu jde ale po obede. Syn si zvykal tak 3 tydny a od te doby je tam celkem spokojeny. Ale ja nevidim duvod k tomu, aby dite krepcilo nadsenim, ze jde do skolky, vzdyt je dobre, ze je mu nejlepe doma. :hug:

svycarka
Kelišová 7448 příspěvků 11.04.18 23:10

Ja bych tomu dala cas a vzala tu druhou moznost.tedy dopoledne a s tim, ze zacatku, ze tam s ni budu. nevim, pokud v cesku mozne. No, tu se chodi do skolky od 5 let a ja bych prave kvuli synkovi byla tak rada od 3.Tak potrebuje decka a vsechny mu z hraci druziny odesly. Kazde dite je jine. Ty sama poznas, kde konci truc a zacina zoufalstvi. Nelze domluvit, ze tam s dcerkou pobudes ze zacatku?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Články z Expres.cz

Ženy kolem slavného boxera Rockyho: Které z nich se to vymklo z rukou?

Představitel bájného boxera Rockyho byl na mušce naposledy před pár týdny,... číst dále >

Ivana Christová: Obezita jí ničila život, bůh ji osvobodil

Dnes již legendární královna krásy Ivana Christová (47) polovinu života... číst dále >

Články z Ona Dnes

Tajemství krásy herečky Halle Berry: cvičení a silný vývar z kostí

V jednapadesáti letech vypadá Halle Berry stále skvěle, může za to cvičení a... číst dále >

Když hrála, radši jsem uklízela, vzpomíná maminka tenistky Novotné

Je to přesně dvacet let od chvíle, kdy klekla na wimbledonský trávník a... číst dále >

Reklama