Dlouhodobá neschopenka a těhotenství

38
28.5.20 09:16

Dlouhodobá neschopenka a těhotenství

Ahoj holky, jsem půl roku na neschopence.
Listopad - zamlklé těhotenství a do toho pak problémy s ledvinama a štítnou žlázou. Takže neschopenka stále běží.
Do toho jsem si dělala před 2 dny test a ukázal se pozitivní. Mám radost a doufám, že už vše dopadne dobře, ale na druhou stranu se chci zeptat. Na gyndě mi tenkrát doktorka řekla, že pokud se zadari, tak půjdu na rizikové skrz to co se stalo. Jenže mám teď strach, když mám stále neschopenku, že nedostanu žádné peníze. Nevím, jestli pak původní neschopenku neukoncit a vzít si na gynde novou. Hlavně mi jde opravdu o to, abych nějaké peníze dostávala a měla i mateřskou pokud vše bude ok. Mám práci, která je fyzicky náročná. Jsem tam přes tři roky a nechci to teď riskovat. Děkuji za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

54
28.5.20 10:53

Na PN můžeš být max. 380 dní, pak je nutné ji ukončit (přijde výzva k ukončení z OSSZ) nebo v případě předpokladu jejího brzkého ukončení (což je v tvém případě nástup na PPM 8 týdnů před TP, pokud máš nárok) cca měsíc před vypršením těch 380 dní může lékař zažádat na OSSZ o prodloužení PN, čemuž vyhovět můžou, ale taky nemusí.
Je jedno, jestli se jedná o jednu PN tahem, nebo dvě těsně za sebou - v takovém případě se to sčítá. (Dokonce pokud by jsi měla nějakou PN ještě třeba pár měsíců před tou současnou, tak se to může sčítat všechno).
Podle toho, kdy ti začala PN a kdy ti vychází TP, respektive nástup na PPM, si spočítej, jestli se do těch 380 dní vejdeš. Pokud ne, tak pak buď současnou PN ukončit a na tu rozdílnou dobu jít do práce a pak vystavit novou PN nebo pokračovat ve stávající PN a doufat, že OSSZ prodloužení povolí…

Z finančního hlediska je určitě lepší pokračovat v současné PN (bereš maximální výši), jen ji po domluvě s lékařem převést na gynekologii. Pokud bys současnou PN ukončila a nechala si vystavit novou, tak zase začínáš na té nejnižší částce a postupně se ti bude zvyšovat během 2 měsíců na současnou hodnotu.
Pro jistotu si zavolej na ossz, tam ti to řeknou přesněji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1796
1.6.20 20:26

Ještě bych doplnila vyčerpávající předešlý příspěvek že… Sice neschopenka může být v té max. Délce. Ale pokud ti předvedou PN na gyndu tak si zazadas o prodloužení a mělo by být vyhověno jelikož je tam předpoklad že PN skončí nejpozději dnem nástupu na materskou. Zavolejte na cszz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama