Dnešní děti se neumí zabavit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.06.19 15:31
Dnešní děti se neumí zabavit?

Nemůžu si pomoct, ale nechápu, co se to děje. Naše děti a děti se kterými se stýkáme mají všechny plno hraček, možností a stejně pořád jen „otravují“. Nemyslím to tak, že bych je neměla ráda. Ale nevzpomínám si, že by se mnou máma v dětství chodila denně na hřiště nebo po nějakých zábavních centrech, bazénech apod. To tehdy teprve začínalo, ani to lidi nebyli zvyklí moc navštěvovat. Nebo že by si se mnou každej den hrála, vařila, prostě mi pořád hledala činnost. A teď? Kamkoliv přijdou a jsou tam děti, jen se mlátí nebo vymýšlí absolutní kraviny, ničí věci apod., stačí aby se dospělí otočili. I mé děti, jsou tedy ještě poměrně malé, ale asi jsem očekávala, že skoro 3leté dítě už zvládne aspoň pár minut jinou činnost než jen všechno ničit a křičet. :roll: Má hraček tak akorát, není zavalené plastem, tak jak je teď moderní, ale jeho jediná činnost je vysypat, rozházet, bouchat, křičet. Když ho nikam nenasměruju, jen běhá a kříčí BUM BUM - zeptám se, na co si hraje - bez odpovědi a pak na mě jen celé dny visí a pořád - mamíí, co budeme dělat teď - každou půl minutu, žádné nápady, nic vlastního, jen čekat, až matka zabaví. A to nejsem nějaká hypermatka, co by mu pořád stála za zadkem a bavila ho už od porodnice, ale prostě dnes už děti asi neumí zapojit vlastní mozek nebo co. :roll: To vidím i u starších dětí, se kterými se stýkáme, místo aby šly ven a zapojily kreativitu, 8leté dítě jezdí po bytě na plastové motorce a prostě jen otravuje, ani nevím jak to jinak nazvat. :roll: Pamatuji si, že za nás se šlo tak jednou za měsíc někam na delší procházku nebo výlet, občas společně do obchodu, ale že bych neustále stála u mámy a ptala se jí co mám dělat? Prostě jsme si uměli i chvíli malovat, stavět kostky nebo třeba rejpat v bahně, hrát na schovku, ale nepotřebovali jsme pořád jenom prudit. Neočekávám, že o dítěti nebudu celý den ani vědět, ale aspoň nějaký náznak, pár minut vlastní, trochu smysluplné činnosti… Mám toho už plný brejle, proto stěžovací vlákno, ale nevím jak z toho ven. Jak to vnímáte vy? :nevim:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Tableta
Kelišová 5304 příspěvků 20.06.19 15:35

Vnímám to totožně. (ne)Funguje to tak i u nás doma. Já jsem si hrála celý dny sama, nepotřebovala jsem od druhých vymyslet činnost či jinak zabavit. Nikdy jem nic neničila. Kde mě nechali, tam mě našli :nevim: Byla jsem hodný bezúdržbový dítě.
Kdežto od dcery slyším neustále: Já se nudím. Řekni, co mám dělat. Pojď si se mnou hrát. :roll: To je na palici.

lucenka
Hvězda diskuse 36811 příspěvků 20.06.19 15:37

Jak sis dítě vychovala, takové dítko máš. Kluk se ve 3 letech v pohodě zabavil na hodně dlouho u vláčkodráhy. Teď ještě v 8 o něm většinou ani nevím, pokud si nechce zahrát nějakou stolní hru. Ale tedy u za mého dětství si s námi příbuzní hráli, chodili jsme pořád k vodě, na výlety, na výstavy.

carsa
Ukecaná baba ;) 1448 příspěvků 20.06.19 15:40

Výhoda více dětí blízko u sebe. Mám tři děti necelé dva roky od sebe. Hrají si spolu od malinka, pravda, více se i perou, ale to k tomu patří. Taky jsou tahouni venku. Tři děti jsem se nikdy nebála pustit ven a jak ostatní děti z vidí, že je někdo venku, tak začnou taky vylézat.

Uživatel je onlinePantalaimon
Kecalka 185 příspěvků 20.06.19 15:41

No, moje děti ne že by nikdy neotravovaly, ale umí se i zabavit a když přijdou sousedovic, tak jsou venku a nevíme o nich, kutají hlínu ze stavby, skáčou na trampolíně, ani vlastně nevím co hrají :oops: holka si dokáže dobu malovat, kluk je teda větší otrava, teď musím krotit tablet, ale nepřijde mi to, ani v okolí, že by se svět řítil do záhuby :think:

chaela
Ukecaná baba ;) 2361 příspěvků 2 inzeráty 20.06.19 15:44

To je totiž tím, že dnes spousta lidí odkládá děti před televizi, tablet, telefon… A pak se diví, že si neumí hrát. Tomu dítěti se musí ukázat, co může dělat. A věřte, že to pak bude dělat samo a rádo. Tedy většina děti. Je To i o povaze, některé kam posadit, tak je máte, jiné během vteřiny zdemoluje celý byt. A taky je potřeba občas si hrát společně s dětmi, ne očekávat, že se vždy a pořád zabavi samy.
My jsme zrovna dovyrabeli panelák z kartónů a květináč z pet flašky. Teď si kluci spokojeně, sami a v klidu hrajou z autama. Taky někdy chodí, že se nudí, co budeme dělat apod. Ale jsou i schopni se zabavit sami. Někdy pěkně, jindy nepekne. Prostě normální děti.

Zoe1
Zasloužilá kecalka 997 příspěvků 20.06.19 15:44

Já si pamatuji, že jako dítě od první třídy jsem přišla domů že školy, hodila na zem aktovku a letěla ven před barák, někdy jsem teda musela napřed udělat úkoly. Tenkrát byly všude pískoviště, kolotoče, prolejzačky. Byla jsem venku do večera dokud na mě naši nezavolali z okna. Jako malá jsem teda musela být pořád před barákem, aby na mě naši viděli, jinak bych dostala pěkně na prdel, kdybych byla jinde, ale i tak jsme se tam dost zabavily. Diky tomu jsem byla taky pěkně hubený dítě, pořád jsem visela na prolejzackach a dělala výmyky nebo kotouly a s ostatními dětmi jsme hrály různé venkovní a míčové hry. Teď už jsou hřiště málo kde, určitě ne před každým panelákem, což je velká škoda, rodiče tak musí chodit s dětmi na vzdálené hřiště a hlídat je. U našich před barákem to zrušili asi tak před 15 lety, asi to tenkrát měli rodiče jednodušší, o mě naši nevěděli od první třídy do puberty :-D taky nebyly mobily a tablety, prostě jsme si hrály venku a moc nás to bavilo.

Uživatel je onlinePantalaimon
Kecalka 185 příspěvků 20.06.19 15:45

Ono to ani nemusí být výchovou, ale povahou…holka- o té od mimina nevim, dvě hodiny pod hrazdičkou vydržela, spokojená :mrgreen: kluk od doby co lezl až do teď, je v první třídě - šmejdí, vymýšlí ptákoviny, neposedí…ale zabavit se dokáže

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.06.19 15:46

@carsa No tak mám 2 u sebe a zatím je to dost peklo, že by se spolu zabavili se fakt říct nedá, třeba časem. :potlesk:
@lucenka Jestli umíš číst, píšu, že se mu věnuju, ale odmítám mu dělat nonstop zábavu už od malička. Proto jsem si ho vychovala JAK? Vláčkodráhu má, duplo taky, pár dalších stavebnic, knížky, auta. Vytáhne 3 koleje, začne s nimi mlátit do podlahy - veškeré vyvinutí činnosti. Když mu jako ukážu, jak se dá postavit dráha, případně si s ním hraju, neustále mi říká co mám dělat ale sám prostě nedělá nic. :roll: Nevím jak ho naučit si hrát. :nevim: Jako neříkám, že si se mnou nikdy nikdo nehrál, ale rozhodně ne tak jako teď s dětmi. :nevim:

Šarlota4
Extra třída :D 11600 příspěvků 20.06.19 15:46

Mam jedno dite se kterym obrazime kde co a doma si zaleze k nejakemu hrani a nevim o nem treba hodinu dve :nevim: Jako umi prudit ne, ze ne. Ale ma rado i svuj klid. Je takova od prtete. Nutno rict, ze jsem k tomu nejak nevedla. Proste takova je. Rada draci s nama rodicema i je rada sama s hrackama, kreslenim, vyrabenim…

beruska9
Extra třída :D 11252 příspěvků 20.06.19 15:53

Mno, ono treba to, ze maji plno hracek, je zdrojem problemu, hlavne kdyz polovina toho jsou blbosti na baterky, kde jen mackaji cudliky. Kdyz jsme meli jen 2 sady drevenych kostek, tak jsme asi museli byt vynalezavejsi :nevim: Plus opravdu deti byvaly samostatnejsi, coz by bylo na hodne dlouhou diskusi. Z vlastni zkusenosti - prvni syn zacal byt jakz takz samostatnejsi az kolem 3.5 let, mladsi je jeste mimino a kolikrat jsem byla v soku, ze si kolikrat I vystaci docela na chvili…no, nema na vyber :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.06.19 15:56

Tak televizi doma nemáme, mobil mám zamčený, jinak se po něm jednu dobu hnal pořád. To máme myslím pošéfované dost - i když by samozřejmě bylo jednodušší ho „odložit“ na odpoledne k technice, nedělám to. Ale mám dojem, že děti neumí být sami se sebou, pořád potřebují zábavu, jinak se nudí a lumpačí - dle mého názoru až moc, viz 8leté dítě na motorce apod.. :roll: Možná je to povahou. :nevim:
@Zoe1 Jo no, s klepačem na koberce jsme si vystačili několik let. :mrgreen: No a teď tedy každý den s dětmi obcházím i několik hřišť, protože se starší 2× sklouzne a visí na mě - co budeme dělááát, když řeknu, ať jde za dětima a jdou si hrát, děti vůbec nechápou, co mají dělat. Dnes už prostě volná zábava asi neexistuje - jenom matka vymyslí, zorganizuje, zaveze, (zaplatí) a dítě se teda milostivě čtvrt hodiny nenudí. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.06.19 16:08

Máme v rodině jedno takové dítě, v našem případě je to vina rodičů. Má v podstatě neustále jen řízenou činnost od kojence.
Je to hodné dítě a mám je ráda, ale je to fakt šílené a v podstatě to došlo už i do stádia, kdy to, co by mělo považovat za zábavu navíc, je každodenní rutina a třebaže to dítě určité věci baví, tak nějaké nadšení není z ničeho. Jde už o školní dítě.
Je teda z rozvedené rodiny, tenhle typ výchovy považuje za nejprospěšnější maminka a v podstat už to probíháá tak, že se členové rodiny střídají jeden za druhým a dělají dítěti šašky, protože jinak padají věty jako že se nebaví, proč musí být někde samo(třeba 15 minut než dospělý něco udělá) a druhý rodič má na talíři, že k němu dítě nebude jezdit.
Anonym kvůli popsání situace. Je to fakt šílené. Nutno dodat, že to dítě nemá v podstatě kamarády, protože má neustále jen řízenou činnost a s dětmi v podstat čas ani entráví a neumí trávit.

ProfZav
Ukecaná baba ;) 2275 příspěvků 20.06.19 16:12

Syn skoro 6 let se sám zabaví. Ne vždycky, někdy taky potřebuje mě mít celej den za zadkem, ale většinou si něco najde. Má vláčky, Lego, poo má dovoleny mobil bez simky, dívá se na YouTube na vyrábění a hodně často si najde nějakou krabici, špejle, papíry, tavku nebo lepidlo a vyrábí si. Nic neničí, s ničím neboucha a nedělal to ani jako menší. Když je s jinýma detma, tak o nich ani nevím, jen pak případně uklidim roztahane věci :-)

kvaček
Extra třída :D 14086 příspěvků 20.06.19 16:12

Já si myslím, že je to dobou.. Já mám děti 5-10 let… Když jsem šla na hřiště a nechala je at si sami běhají a já si sedla na lavičku, tak jsem spíš byla za tu, že si sedne a čučí bud do mobilu a nebo kecá s kamarádkou.. Jenomže já věděla proč to dělám, protože celé dny kolem něho jsem běhala a vymýšlela, a aspoň tak jsme chtěla at se zapojí sám, s dětmi..
V té době to bylo tak, že i některé maminky to tak měly, že jakoby vypusily ven a hrajte si..
Když jsem měla 5 letého doma a přišla na hřiště, tak už to bylo jiné..
Všechny mámy v pozoru, všechny u skluzavek, houpaček u báboviček, u všeho, jenoms e ukazovalo, co kde je.. aby dítě odpovídalo..
myslím, že je to tím, že hned od malinka, prostě nedáme šanci, aby se zabavilo..
Možná jsme byli právě jiný, žte ty naše mámy, s náma pořdá neběhaly po hřištích a pořád s náma nestavily bábovičky a nesnažily se pořád s náma něco dělat.. :nevim:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama