Dnešní ženy a práce v domácnosti

Anonymní
22.4.21 17:05

Dnešní ženy a práce v domácnosti

Ahoj holky,

prosím ponechat anonym nebo smazat. Děkuji.

Opravdu by mě zajímalo, jak my, dnešní manželky a matky, fungujeme v domácnosti. A prosím o co nejupřímnější odpovědi.

Já jsem si až do poslední hádky s manželem myslela, že dělám max. a že to bereme stejně, ale šeredně jsem se zmýlila.

Za sebe: zaměstnání, péče o děti, velký dům, snažím se mít v rámci možností čisto, uklizeno, každý den je navařeno, min. 3× týdně napečeno, nakupuju, trochu stíhám zahradu, nejvíc času zaberou logicky úkoly se 2 dětma školního věku. Někdy toho mám až až. Ale ženské dřív stíhaly hospodářství a neremcaly, mi bylo řečeno. Já předpokládám, že to byla jejich hlavní pracovní náplň, nebo ne? Pochybuju, že k tomu ještě chodily do práce jako my dneska… :think: Můj manžel taky hodně pracuje, ale nechápe, že takovéto „stokrát nic umořilo vola“ je někdy na palici a i malá snaha pomoct s tím každodenním otravným povzbudí, aby si jeden nepřipadal jako otrok… :,(

Prosím bez hádek a osočování. Fakt mě to jen zajímá, protože co tak slyším kolegyně a kolegy v práci, není to tak úplně v dnešní době standard, co si představuje můj muž.

:kytka: Díky za reakce!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
49485
22.4.21 17:09

A co dělá doma on? 8o nepřijde mi to jako standard. A tedy nebyl to standard v naší rodině ani za mého dětství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16356
22.4.21 17:11

Tvůj muž se tě snaží ponížit, aby jaksi nemusel přiložit ruku k dílu ve vaší společné domácnosti.

Zádrhel je v tom, že to zjevně nemáte rozložené tak, abyste byli spokojení oba.

Je vcelku jedno co to znamená, to je na vás jako na rodině, ale podstatné je abyste oba vnímali že je rozdělení poviností dané tak že jste s tím oba v pohodě. Pokud si někdo honí vlastní ego tím, že druhému vyčítá že není dsostatečně schopná hospodyňka, zatím co on toho dělá méně, nejde o úklid jako takový ale o přenášení vlastní frustrace na toho druhého.

Argument že někdo zvládal hospodářství je prostě faul a zaslouží si leda tak přetáhnout potěhem. Protože to fakt není chování partnera, ale chování někoho, kdo se potřebuje povyšovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

Já jsem zatím ještě doma s dětmi (máme tři), nejmladšímu budou čtyři a v současné situaci je pro mě problém jít do práce. Občas mám brigádu. Bydlíme v bytě. Vařím každý den, občas mám pocit, že děti jen jedí a já jen chystám jídlo. Uklízím každý den (nevydržím se dívat na nepořádek). K tomu škola, úkoly, předškolní příprava, logopedie, jít ven. Je toho fakt hodně, večer jsem vyflusaná. Až půjdu od září do práce, tak očekávám, že alespoň třetinu povinností si přebere manžel.,protože jinak do Vánoc zkolabuju. :D

• Citovat
  • Nahlásit
PaníKadrnožková

Ty jsi otrok 8o ale tak delas to dobrovolne, no 8o

• Citovat
  • Nahlásit
31172
22.4.21 17:12
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Opravdu by mě zajímalo, jak my, dnešní manželky a matky, fungujeme v domácnosti. A prosím o co nejupřímnější odpovědi.

Já jsem si až do poslední hádky s manželem myslela, že dělám max. a že to bereme stejně, ale šeredně jsem se zmýlila.

Za sebe: zaměstnání, péče o děti, velký dům, snažím se mít v rámci možností čisto, uklizeno, každý den je navařeno, min. 3× týdně napečeno, nakupuju, trochu stíhám zahradu, nejvíc času zaberou logicky úkoly se 2 dětma školního věku. Někdy toho mám až až. Ale ženské dřív stíhaly hospodářství a neremcaly, mi bylo řečeno. Já předpokládám, že to byla jejich hlavní pracovní náplň, nebo ne? Pochybuju, že k tomu ještě chodily do práce jako my dneska… :think: Můj manžel taky hodně pracuje, ale nechápe, že takovéto „stokrát nic umořilo vola“ je někdy na palici a i malá snaha pomoct s tím každodenním otravným povzbudí, aby si jeden nepřipadal jako otrok… :,(

Prosím bez hádek a osočování. Fakt mě to jen zajímá, protože co tak slyším kolegyně a kolegy v práci, není to tak úplně v dnešní době standard, co si představuje můj muž.

Peču maximálně jednou týdně a vařím i jídla, co se dají ohřát. Když se mi nechce, neuklízím, nežehlím, prostě relaxuju. Nechci být uhoněná a vzteklá matka a nevrlá manželka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47368
22.4.21 17:13

Doma me maji za desne pracovitou a to nosim obedy ze skolni jidelny ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
22.4.21 17:19

Můj muž mi řekl, že jsem na mateřské, tak mi to nechává :mrgreen: :mrgreen:. Takže dělám téměř vše. Ale než jsem porodila a v šestinedělí se podílel, normálně umyl nádobí, vypral, uklidil. Po šestinedělí mi to tedy přenechal a až půjdu do práce, tak se zas podělíme :lol: :lol:. Já mu to celkem věřím, navíc něco budou už dělat děti, plánuji. Můj muž ale má i dost své mužské práce, topí, řeže dříví, pořád tu něco opravuje a průběžně rekonstruuje dům, takže mně to přijde celkem fér. :nevim: Každý večer běží koupat mimino, to je jeho největší zábava. :P Ale kdyby neměl mužské práce, jen by přišel z té své, sedl si a pustil televizi, to bych ho hnala. Ale to byl můj bývalý a přesně proto jsem se s ním rozešla, jsem si říkala, že až budou děti, že to bude špatné..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
899
22.4.21 17:22

Jelikož ještě chodím do práce (dítě je teprve na cestě :lol: ) tak vařím obden rychlovky. Peču jednou týdně o víkendu. Uklízím tak nějak podle potřeby. Kuchyň denně a to ostatní tak jak je čas a chuť. Někdy prostě jen přijdu z práce, natáhnu se a nedělám nic. Chlap mi na to nikdy neřekl křivého slova. A o domácí práce se dělíme, nedělám vše jen já. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31316
22.4.21 17:29
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Já mám speciální strategii. Byt se snažím tak nějak udržovat, aby to tam nevypadalo jako v reality show Po krk v odpadcích. Jednou tejdně pustím robota, sem tam něco otřu, posbírám hromady :lol:

Famílii jsem řekla, že špígl nýgl se bude udržovat obytná kuchyň, aby byla v bytě jedna uklizená místnost. Tu udržuju pěkně, každý večer vytřu, otřu prach, setřu nábytek atd. Na to, abych takhle udržovala celý byt (natož celý dům :lol: ) nemám čas ani chuť. Neoddělám si nervy na něčem, na čem manželovi a dítěti nezáleží.

Jinak dělám prádlo já. Manžel většinou vaří nebo připravuje jídlo, já to pak sklidím. Když má přijít návštěva, zapojím do úklidu celou rodinu.

Nepeču a nechápu, že dneska někdo peče. Je to naprosté šílenství, jako kdyby se na člověka nevalilo dost cukru v běžném životě. Mrazák mám narvaný buchtama od babiček, tetiček, „jen si vem“, pak se to stejně vyhodí… Kdybych měla sežrat všechno sladké, co mi někdo „napekl“, budu jako hrouda.

Někdy mám tendenci „nevidět“ tu neviditelnou práci, co dělá můj muž. (Udržuje auto pojízdné, dům v provozuschopném stavu.) Tak si to připomínám, když nadávám, že „všechno dělám já“. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
467
22.4.21 17:30

Jsem doma s 5 měsíční dcerou a děláme všechno s manželem tak nějak na půl. Já teda uvařím tak 1× týdně, zbytek týdne si obědy kupujeme. Jednou za 4 dny upeču chleba a každý den vynáším kočičí záchodky. To jsou v podstatě veškeré moje povinnosti. A když si chci odpočinout, tak jdu vysávat, protože dcera je při zvuku vysavače absolutně v klidu. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7168
22.4.21 17:30

Tak i dřív ženy chodily do práce. Moje babička narozená 1908 pracovala celý život, hned jak dokončila školu, moje máma 1941 zrovna tak a já 1962 taky. Nebyly myčky, automatické pračky, sušičky, papírové pleny a milióny dalších věcí. Tehdy byly ženy vážně otrokyně domácnosti. Zvládat musely. Ale tvůj chlap to má jaksi pomotané, že to zvládaly ještě neznamená, že to dělaly nadšeně, s radostí, každý den s písničkou na rtech. Ženy tehdy byl převážně utahané, urvané, stačí se podívat na fotky, jak vypadaly čtyřicátnice před čtyřiceti lety a dnes. Ty nedělej všechno, čím víc děláš, tím víc na tebe bude nakládáno. A když to je podle toho tvého taková brnkačka, přehoď na něj na měsíc starost o některou domácí činnost. Třeba vaření. Že neumí, není výmluva. Tak se naučí. A ať celý měsíc každý den vymýšlí, vaří, nakupuje, plánuje ty nákupy, aby bylo všechno, co je potřeba doma. Ono mu to pak třeba dojde, že jednoduše se o tom jenom kecá a teoretizuje. Ta každodenní praxe je o něčem jiném.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8138
22.4.21 17:31

Oni ti zamlceli, ze nevolnictvi zrusil patentem v listopadu 1781 uz cisar Josef II.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.21 17:33

Díky za reakce a jsem zvědavá na další.
Ano, můžu si za to sama. Nikdo mě nenutí. Mám jen takovou blbou povahu, že mi to nedá - třeba neumím sednout si s knížkou doprostřed bordelu a vypnout. Tady je pořád hodně práce kolem domu a dětí. O
n je jinak hrozně fajn, pracovitý a bezva chlap, ale v tomto mi připadá jak z jiné planety nebo století. A protože zas nemám takový přehled o tom, jak to SKUTEČNĚ chodí jinde, jsem ráda, že si to tu přečtu…

• Citovat
  • Nahlásit
4911
22.4.21 17:33

Tak jsme se nedávno bavily s mamkou a říkala mi, jak moje babička (ročník 1922) šla do práce, když mámě bylo 9 let. Má 2 starší sourozence.. Takže ta představa je zcestná, buď bylo hospodářství, které bylo zároveň obživa+práce (určitě velká dřina) a nebo zaměstnání někde třeba ve fabrice, ale zase bez hospodářství.
A škola byla jaksi o něčem jiném, snad to nechce Tvůj pan choť srovnávat s dnešní dobou, která je naprosto odlišná, nesrovnatelná a mnohem rychlejší už od dob našeho dětsví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat