Do 18m musi ukazovat na veci?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Xien
Kecalka 106 příspěvků 21.02.17 13:40
Do 18m musi ukazovat na veci?

Precetla jsem si nize uvedeny text a chtela bych se zeptat, jestli vase deti, ktere treba jeste nemluvi, ukazuji na veci, jak je tam popsano… diky

• dítě neukazuje prstem. Ukazování prstem a sdílení pozornosti je nezákladnější část komunikce. Dítě ukazuje na předmět, který ho zajímá, chce ho ukázat blízké osobě a od ní očekává, že mu zajímavý předmět ( osobu, zvíře) pojmenuje. Takto dítě nabírá pasivní slovní zásobu. Zdravé dítě ukazuje mezi 9-15. měsícem věku, horní hranice je 18 měsíců. Pokud dítě v tomto věku neukazuje, je to absolutní indikace pro psychologické vyšetření a vyloučení poruchy autistického spektra či jiné poruchy komunikace, nebo prostého opoždění vývoje.

Reakce:

Mollify83
Zasloužilá kecalka 540 příspěvků 21.02.17 13:52

Syn má 20m a ukazuje už dlouho, řekla bych že začal kolem roku, dřív než začal mluvit. Teď se tedy zatím taky nedá mluvit úplně o řeči, ale domluvíme :D no a ukazováním a gestikulací doplňuje co neumí přesně vyjádřit.

kuchle
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 49 inzerátů 21.02.17 14:00

Naše mladší má 10,5 měsíce a už asi měsíc a půl ukazuje. U staršího si to přesně nepamatuji, ale bylo později než u ní, myslím si, že to bylo kolem roka 13 měsíců.

AliTad
Kelišová 5291 příspěvků 21.02.17 14:03

Ano, to ukazování je hodně důležité. Starší neukazoval a tehdy jsem vlastně zbystřila, že něco není v pořádku. Má PAS. Mladší začal ukazovat okolo toho roku.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.02.17 14:05

Syn začal ukazovat ve 2 letech. Prstem ještě asi o 2 měsíce později.
V 18 měsících byl opravdový mimoněk.
Naše doktorka to neřešila a nechala ho do 2 let.
Teď mu je 2,5 roku. Nemluví a je u něj podezření na vývojovou dyfázii. Má i lehčí problémy s porozuměním.
Starší syn ukazoval ještě před 1. narozeninami.

mana1
Nováček 5 příspěvků 21.02.17 14:15

Syn neukazoval temer vubec, zacal obcas az nekdy ve 2letech. Byl prvorozeny, resila jsem to kdysi dost s kamaradkou, jejiz stejne stary syn take neukazoval. Jeji syn je autista, muj syn ne, i kdyz ma ruzne poruchy.
Syn je uz na gymplu, s poruchama chovani jsem si uzila az az, ale vyrostl z toho. :) Otazka je, zda neukazovani byla nejaka indikace, mel toho mnohem vic.

kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 21.02.17 14:24

Dcera v 18ti měsících neukazovala začala někdy ve 20ti měsících mudr to neřešila místo prstu používala pohled. Prostě se tím směrem podívala, nenormální mi nepřijde :nevim:

Hoa Mai
Kelišová 5705 příspěvků 19 inzerátů 21.02.17 14:25

Syn nyní 18m nemluví ani fň (umí 4 slova: máma, au, ham a hop), ale ukazuje o sto šest a dožaduje se, abychom mu říkali, co to je. Stejně tak ho nejvíc baví, když já mu říkám, co má ukázat.

Heivka
Závislačka 3198 příspěvků 21.02.17 15:13

Syn 18m nemluví, umí asi 4slova a zbytek dokonale vyjádří pouze intonací a žvatláním, ale ukazuje asi od roka, ale nejčastěji ukazuje na mísu s ovocem a dožaduje se banánu. Asi je to opičák :mrgreen:

Merenwen
Ukecaná baba ;) 2437 příspěvků 21.02.17 16:04

Naše malá má 13 měsíců a je pravda, že ukazuje nějak od 10-11 měsíce

Xien
Kecalka 106 příspěvků 21.02.17 18:01

Ufff, tak diky. Porad se odhodlavam, jestli rict mudre, ze uz mam docela dlouho podezreni, ze neco neni ok. Ale bojim se, ze roztocim kolotoc pro malou neprijemnych vysetreni, ktere ji vystresuji, je hodne citliva. :,(

Ivka87
Kecalka 154 příspěvků 21.02.17 20:37

Ty vyšetření nejsou nějak nepříjemná. Myslím, že nejdůležitější by bylo vyšetření u dětského psychologa. A co jsme byli my s malou v roce a půl, tak vyšetření probíhslo formou hry. Malou zkoušela z různých úkolů a měla během chvilky jasno. Takže žádný stres… Navíc čekací doby jsou dlouhé. No malá mi ukazuje teď ve dvou letech občas. Nevím jestli jí něco bude nebo se srovná. Zatím má opožděný vývoj… Jestli máš pochybnosti, tak bych to řešila. Může se pak ulevit i Tobě. A vidíš u malé nějaké pokroky? Dostal se k Tobě tento dotazník? http://www.autismus-screening.eu/…-chat-rf-tm/ Držím palce, ať vše dobře dopadne!

Xien
Kecalka 106 příspěvků 21.02.17 21:09

Diky za dotaznik. Dneska jsem napsala mail jedne psycholozce, co diagnostikuje ruzne poruchy vcetne PAS. Ja jsem spis myslela, ze by nas mudra poslala na neurologii, na usni a ocni atd…neda se s ni domluvit:(.

Delphy
Stálice 77 příspěvků 30 inzerátů 22.02.17 19:02

Syn ukazuje cca mesic, ted mu byly dva roky..

Hakunamatata
Kecalka 220 příspěvků 05.12.17 12:06

Dobrý den, četla jsem tuto diskusi a přidávam mou zkušenost, až to bude někdo tady hledat. Dcera začala ukazovat cca v 18 měsících a totak ze cca 1× denně mavla tím směrem jen rukou (většinou na ptaka). Prstem ukazuje cca od 20 měsíců, ale to jen tak 3× denně, jinak jen mavne opět rukou tím směrem a řekne k tomu brm, mňau, haf atd. V knížce ukazuje tak, že bouchne rukou kolem toho místa, kde vidí ten předmět, o který ji žádám (že ho fakt našla poznám podle fixace oči na ten předmět a výrazu ve tváři). Když chce napít, tak zvedne ruku nad hlavu a řve, už poznám, co chce. Je úplně v pořádku, akorát má horší jemnou motoriku, nepoužívá vůbec jednotlivé prsty, neumí mačkat tlačítka, ve 21 m neumí jíst lzickou atd.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala... číst dále >

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Články z Expres.cz

Největší pocta Velké válce: Režisér Pána prstenů 4 roky upravoval 100 let staré záběry

„Dechberoucí... Materiál, který nemá obdoby a měl by být okamžitě zařazen do... číst dále >

Láska Pavly Tomicové: Manžel je pro ni muž života, ten jí to stále dokazuje

Nejusměvavější, nejzábavnější, nejrytmičtější a nejpřekvapivější. To je... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >