Do čeho dnes investujete peníze - jak se zajistit?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
27.6.15 12:40

Do čeho dnes investovate peníze - jak se zajistit?

Ahoj,
delší dobu přemýšlím, jak se do budoucna finančně zajistit.
V současné době jsme schopni vytvářet velké rezervy, ale počítáme, že tomu tak nemusí být vždy a že se můžeme také ocitnout bez práce. Proto bychom tuto situaci nejraději využili k tomu, abychom se na tuto situaci připravili - na období, kdy nám bude třeba 50 a více a nebude o nás na trhu práce zájem a budeme se muset živit třeba jako OSVČ apod. Pořád přemýšlím o koupi menšího nájemního domu nebo koupi či vybudování menšího penzionu (bez restaurace pouze snídaně) v Brně či Praze nebo rekreačního objektu na horách.
Aby tu hned nepadly odpovědi, že nevím, do čeho jdeme a chybí nám zkušenosti, tak tak to není. Máme zkušenosti s pronajímáním bytů, pronajímáme déle než 10 let.
Pro představu, hledám podobný dům nájemního domu za podobnou cenu, ale raději jinou lokalitu http://www. sreality. cz/#!/detail/prodej/dum/rodinny/brno--/987787356#img=0&fullscreen=false
Moje otázka zní, zda pokud je to dobrý nápad, byste si v naší situaci vzali hypotéku, nebo raději počkali a šetřili ještě více, aby hypotéka byla menší nebo našetřili celou sumu…V současné době nic nesplácíme, vlastníme rodinný dům (ca. 5,5 až 6 mil. Kč) a tři byty k pronájmu (odhadovaná cena všech bytů ca. 5,5 mil. Kč). Současné úspory 2,5 mil. Kč, za rok jsme schopni ušetřit 800 tis. až 1 mil. Kč. Je to ale tím, že pracujeme v zahraničí a ty příjmy závisí právě na tom, jak dlouho tu budeme, zatím je možné až do důchodu, tedy příjem relativně stabilní. Jenže do důchodu tu být nechceme, tak proto uvažujeme, jak situaci využít a zajistit se na návrat do ČR. Když se budeme vracet, bude nám totiž už k 50 a to na nás nikdo čekat nebude. Co byste dělali?
Na druhou stranu, když vidím dění kolem sebe - ekonomické problémy v celé Evropě, růst nezaměstnanosti, klesající mzdy, do toho imigrace a útoky islámského státu, tak si někdy říkám, jestli má vůbec smysl něco do budoucna plánovat. Že svět, jak ho dnes známe nebude nejspíše za 30 až 40 let existovat a Evropa bude muslimská.
Protože se jedná i o soukromé informace, prosím o zachování anonymity.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26294
27.6.15 12:45

Investovala bych do půdy. Do nemovitosti ne pokud je výhled na užívání pro váš záměr až třeba za 20 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 12:50
@Malaga píše:
Investovala bych do půdy. Do nemovitosti ne pokud je výhled na užívání pro váš záměr až třeba za 20 let.

Myslíš pole? Stavební pozemky jsou už strašně drahé, koupě se už nevyplácí. Hotový dům novostavba nebo po rekonstrukci je už často levnější než náklady na pořízení pozemku a výstavbu domu. Sousedé prodávali teď dům novostavbu za 5,5 mil. Kč, přitom dnes by jen pozemek v dané lokalitě stál minimálně 2,5 mil. Kč, a za 3 milony takový dům postavit nelze, to tak za 4 a s vybavením a úpravou zahrady za 5 mil. Kč.

• Citovat
  • Nahlásit
26294
27.6.15 13:01

Ale i ta nemovitost bude stárnout… :think:
Samozřejmě by to chtělo pozjišťovat, za kolik se co prodává, jaká je BPEJ apod, takže klidně i to pole…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7189
27.6.15 13:07
@Anonymní píše:
Ahoj,
delší dobu přemýšlím, jak se do budoucna finančně zajistit.
V současné době jsme schopni vytvářet velké rezervy, ale počítáme, že tomu tak nemusí být vždy a že se můžeme také ocitnout bez práce. Proto bychom tuto situaci nejraději využili k tomu, abychom se na tuto situaci připravili - na období, kdy nám bude třeba 50 a více a nebude o nás na trhu práce zájem a budeme se muset živit třeba jako OSVČ apod. Pořád přemýšlím o koupi menšího nájemního domu nebo koupi či vybudování menšího penzionu (bez restaurace pouze snídaně) v Brně či Praze nebo rekreačního objektu na horách.
Aby tu hned nepadly odpovědi, že nevím, do čeho jdeme a chybí nám zkušenosti, tak tak to není. Máme zkušenosti s pronajímáním bytů, pronajímáme déle než 10 let.
Pro představu, hledám podobný dům nájemního domu za podobnou cenu, ale raději jinou lokalitu http://www. sreality. cz/#!/detail/prodej/dum/rodinny/brno--/987787356#img=0&fullscreen=false
Moje otázka zní, zda pokud je to dobrý nápad, byste si v naší situaci vzali hypotéku, nebo raději počkali a šetřili ještě více, aby hypotéka byla menší nebo našetřili celou sumu…V současné době nic nesplácíme, vlastníme rodinný dům (ca. 5,5 až 6 mil. Kč) a tři byty k pronájmu (odhadovaná cena všech bytů ca. 5,5 mil. Kč). Současné úspory 2,5 mil. Kč, za rok jsme schopni ušetřit 800 tis. až 1 mil. Kč. Je to ale tím, že pracujeme v zahraničí a ty příjmy závisí právě na tom, jak dlouho tu budeme, zatím je možné až do důchodu, tedy příjem relativně stabilní. Jenže do důchodu tu být nechceme, tak proto uvažujeme, jak situaci využít a zajistit se na návrat do ČR. Když se budeme vracet, bude nám totiž už k 50 a to na nás nikdo čekat nebude. Co byste dělali?
Na druhou stranu, když vidím dění kolem sebe - ekonomické problémy v celé Evropě, růst nezaměstnanosti, klesající mzdy, do toho imigrace a útoky islámského státu, tak si někdy říkám, jestli má vůbec smysl něco do budoucna plánovat. Že svět, jak ho dnes známe nebude nejspíše za 30 až 40 let existovat a Evropa bude muslimská.
Protože se jedná i o soukromé informace, prosím o zachování anonymity.

Já bych investovala do zlata :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 13:11
@Malaga píše:
Ale i ta nemovitost bude stárnout… :think:
Samozřejmě by to chtělo pozjišťovat, za kolik se co prodává, jaká je BPEJ apod, takže klidně i to pole…

Já nejdříve uvažovala o stavebním pozemku, ale v okolí měst nebo přímo ve městě to už asi nemá cenu. Ve městech je sice počet pozemků omezený, takže cena by se měla držet, ale vezmi si, že v Brně je to třeba 6000Kč za m2, to máš za 500m2 3 miliony a já teda nevím, jestli jsou tam ještě další možnosti růstu. Za městem máš potom možnost kupovat pozemky v satelitech na polích do 30km od Brna za 2500Kč až 3000Kč za m2, do 40 km od Brna za 1650Kč za m2. Tam opravdu nevím, jestli se ještě bude opakovat růst jak před 10 lety. Já stále počítám, že i kdyby ten pozemek za městem stál 2000 Kč za m2, tak za 700m2 to dělá 1,4 Kč jen za pozemek a v téže obci kousek od těchto pozemků nebo přímo na sousedních prodávají lidi hotové domy třeba i s bazénem za 5,5 mil. Kč - 6 mil. Kč a nabídka visí v inzerci rok. To by se musela situace za 20 let radikálně změnit, aby tyto pozemky šly na horu. Mně přijde, že už teď je to přemrštěné a platy spíše stagnují, nezaměstnanost to samé, lidé mají spíše méně peněz než více a do budoucnosti to nevidím moc optimisticky.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 13:12
@Whynot píše:
Já bych investovala do zlata :)

No a jak si to investování do zlata představuješ? Máš o tom nějaké bližší informace? Mně přijde, že hodně lidí řekne automaticky, jak by investovalo do zlata, ale moc o tom neví. Protože třeba v posledních letech se investice do zlata vůbec nevyplatily.

• Citovat
  • Nahlásit
26294
27.6.15 13:20
@Anonymní píše:
No a jak si to investování do zlata představuješ? Máš o tom nějaké bližší informace? Mně přijde, že hodně lidí řekne automaticky, jak by investovalo do zlata, ale moc o tom neví. Protože třeba v posledních letech se investice do zlata vůbec nevyplatily.

investice do zlata by měla být dlouhodobá, mmj. právě i proto aby investora nerozhodily meziroční výkyvy v cenách zlata.
Je to dobrá investice, zlata moc přibývat nebude, zdroje jsou omezené.
Co se týká zlata - investovala bych do mincí - tam se počítá jednak cena zlata + ta sběratelská hodnota…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 13:26
@Malaga píše:
investice do zlata by měla být dlouhodobá, mmj. právě i proto aby investora nerozhodily meziroční výkyvy v cenách zlata.
Je to dobrá investice, zlata moc přibývat nebude, zdroje jsou omezené.
Co se týká zlata - investovala bych do mincí - tam se počítá jednak cena zlata + ta sběratelská hodnota…

Já to beru tak, že ten nájemní dům nebo penzion by nám vynášely peníze průběžně, že bychom to měli jako naši hlavní podnikatelskou činnost. Je mi jasné, že je tam nutno počítat s opravami.

• Citovat
  • Nahlásit
6613
27.6.15 13:52

No a jak je chceš udržovat ze zahraničí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
96
27.6.15 14:39

Na to jsem se chtěl také zeptat pronajímat byty a být v zahraničí, pokud teda nejsou byty také v zahraničí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 15:35
@henry7 píše:
Na to jsem se chtěl také zeptat pronajímat byty a být v zahraničí, pokud teda nejsou byty také v zahraničí.

Jezdíme každé dva měsíce do ČR. A s těmi pronájmy nadálku nejsou vůbec žádné problémy. To není tak, že když něco pronajímáte, tak vám každý měsíc nájemník volá nebo tak. Navíc tam máme ty lidi dlouhodobě. Letos zrovna jedna paní odcházela a do měsíce jsem měla nové zájmce, maminku jsem zplnomocnila k podepsání smlouvy, zorganizovala za mne i prohlídku bytu, stačila jedna prohlídka a byt byl pronajat. S těmi pronájmy nejsou zase takové starosti, jak si lidi myslí. Ten penzion by se samozřejmě nadálku dělat nedal, to až bychom se vrátili natrvalo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 15:56

My treba pronajimame nemovitost v zahranici…velice popularni a oblibene misto. Je to velky dum, takze mesicni prijem z tohoto je cca 70tis dale take vlastnime byty v cr…zatim jenom dva, koupili jsme je letos a chceme skoncit tak na 6 vzdy kdyz se ukaze neco zajimave, jelikoz bych rekla, ze je to opravdu dobra investice. Dale treba i ja osobne mam svuj ucet s akciemi. Behem 9mesicu jsem na nich videlala skoro 50tis. a to musim rici, ze je nechavam jenom tak lezet a jenom treba ob den ci jednou do tydne zkouknu co se stalo nove:-) planuju si je tam podrzet dokud nepujdu na duchod. Mozna bych doporucila to same…klidne i konkretni spolecnosti ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 16:10
@Anonymní píše:
My treba pronajimame nemovitost v zahranici…velice popularni a oblibene misto. Je to velky dum, takze mesicni prijem z tohoto je cca 70tis dale take vlastnime byty v cr…zatim jenom dva, koupili jsme je letos a chceme skoncit tak na 6 vzdy kdyz se ukaze neco zajimave, jelikoz bych rekla, ze je to opravdu dobra investice. Dale treba i ja osobne mam svuj ucet s akciemi. Behem 9mesicu jsem na nich videlala skoro 50tis. a to musim rici, ze je nechavam jenom tak lezet a jenom treba ob den ci jednou do tydne zkouknu co se stalo nove:-) planuju si je tam podrzet dokud nepujdu na duchod. Mozna bych doporucila to same…klidne i konkretni spolecnosti ;)

Ona je otázka, za jaké ceny se ty byty na pronájem kupují a zde v hotovosti nebo na hypotéku. Troufám si říct, že koupit dnes byt za účelem pronájmu s hypotékou není výhodné. Současné ceny jsou velmi přemrštěné a výnos je kvůli tomu velmi nízký. Proto s dalším nákupem bytů váhám. Pochybuji, že kromě centra Prahy a Brna ceny nějak porostou. Není k tomu moc důvod, platy spíše klesají a ani žádný demografický boom se nekoná. Navíc v ČR je velký trend k vlastnickému bydlení, lidé si berou hypotéky více než v jiných zemích. Tak aby bylo ještě komu pronajímat. Vždy tu budou cizinci, studenti a mladí lidé, to je fakt. Navíc s těmi klesajícími příjmy by si zase řada lidí už nemusela tu hypotéku dovolit. No jsem zvědavá jak to bude. Třeba v Praze jsou pronájmy na stejné úrovni jako v Brně. Protože je tam velký nadbytek bytů k pronájmu. V jaké zemi ten dům je, že je celoročně obsazen? Velké metropole typu Paříž, Londýn nepřicházejí vůbec v úvahu, tam je to nedostupné i pro místní.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.6.15 16:36

Jj v mnohem souhlasim. Urcite bych nekupovala byt k pronajmu, na ktery by byla treba hypoteka…to se opravdu nevyplati. Udelal to takto jeden nas znamy a byla to chyba, ktere asi sam docela ted lituje. Jinak jak jsi napsala, je pravda, ze je tady trend vlastnictvi a napomahaji k tomu dostupne hypoteky. Byty jsou predrazene a samozrejme cena najmu nemuze byt premrstena. My jsme nasli idealni misto tady v cr…takova idealni, stredni velikost prave pro zacinajici pary, vlky samotare ci naopak starsi pary uz bez deti. Jelikoz jsou tady fabriky, ale zaroven i krasne centrum, zajemci jsou. navic konkurence opravdu nulova, oproti tomu co jsme nabizeli my :roll: taky souhlasim s tim, ze platy se nijak zasadne nezvedaji, takze bych to na tom sparvnem miste porad videla jako dobrou investici. Do prahy bych nesla, je tam tech bytu opravdu hodne…na druhou stranu, dalo by se to pronajimat rekreacne, ale na to se asi neda spolehat pri tak vysoke kupni cene. S brnem zkusenosti nemam…co se tyka domu v zahranici je to usa, kalifornie. Je to obsazeno celorocne uz 6let stejnou rodinou, jelikoz tam uvery skoro nedavaji, takze lide nemaji finance na nakup vlastniho bydleni…presne opacna situace nez je tady, ale my porad verime v cr, prestoze to neni tak rychle zpatky.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat