Do kdy jako učitelka nahlásit rodičák?

Anonymní
11.11.19 14:54

Do kdy jako učitelka nahlásit rodičák?

Přicházím s dotazem spíš k pedagogům, ale přispět může samozřejmě kdokoliv. V červenci se nám narodilo miminko a další neplánujeme. 28 týdnů mateřské vyprší v prosinci a já mám dilema, do kdy v zažádosti chtít rodičovskou dovolenou. Určitě chci být doma do tří let dítěte, nástup krásně vychází po prázdninách. Jde mi ale o to, jestli oficiálně napsat rodičovskou dovolenou do toho července? Jak by se v takovém případě řešily prázdniny, kdy kolegové čerpají dovolenou? Na tu asi nebudu mít nárok, co? Tak budu bez výplaty? Nebo na peníze budu mít nárok? Kdybych si o RD zažádala až do konce srpna, stejně budu muset v přípravném týdnu do školy, ale to bych za to nic neměla? To by se mi nelíbilo. Nechci vyznít jako zlatokopka, ale zadarmo přece ani kuře nehrabe. Napadne tedy někoho řešení a jak to potom bude s penězi? Ještě, s tím spojené, mně vrtá hlavou, do kdy si rozpočítat ten rodičovský příspěvek? Do těch tří let? Nebo je to do čtyř let věku jedno a budu na něj mít nárok i v případě, že bych už zase pobírala plnou výplatu?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9115
11.11.19 15:09

Rodičovská dovolená je maximálně do 3 let dítěte, pak jedině neplacené volno nebo zbývající dovolená z letošního roku, pokud nějakou máš a teď po MD ji nevyčerpáš, nebo normálně nastoupit. Rodičovský příspěvek si můžeš nastavit max. do 4 let, jde to každé 3 měsíce měnit, vůbec to nezávisí na nastavení RD v práci, klidně při něm můžeš pracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3424
11.11.19 15:10

Když ti chodí rodičák můžes i pracovat chodí ti teda částka za rodičák a výplata

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
321
11.11.19 15:10

Taky pracuju ve skolstvi. Druhe dite se mi narodilo taky v cervenci. Rodicovskou dovolenou mam napsanou standartne do tri let veku ditete. Rodicak si rozpocitam tak, abych dostala penize jeste v zari za srpen. Pocitam s tim, ze praci mi v lete nedaji a vezmu si treba neplacene volno. My ale mame na pracovisti dobre vztahy, takze zadrhel necekam. Pripravny tyden uz bude normalne placeny, u rp je jedno zda si jeste vydelavas, jen to nesmi byt na tu smlouvu, ze ktere mas na rodicak narok. Cili ja to budu resit dohodou o provedeni prace na ten jeden mesic. Snad jsem zodpovedela vse :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9115
11.11.19 15:12
@Zdeni86 píše:
Taky pracuju ve skolstvi. Druhe dite se mi narodilo taky v cervenci. Rodicovskou dovolenou mam napsanou standartne do tri let veku ditete. Rodicak si rozpocitam tak, abych dostala penize jeste v zari za srpen. Pocitam s tim, ze praci mi v lete nedaji a vezmu si treba neplacene volno. My ale mame na pracovisti dobre vztahy, takze zadrhel necekam. Pripravny tyden uz bude normalne placeny, u rp je jedno zda si jeste vydelavas, jen to nesmi byt na tu smlouvu, ze ktere mas na rodicak narok. Cili ja to budu resit dohodou o provedeni prace na ten jeden mesic. Snad jsem zodpovedela vse :)

Rodičák není vázáný na žádnou smlouvu, není to jako u PPM. Normálně můžeš pracovat na svou současnou smlouvu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
321
11.11.19 15:25

@Lendeš jezis dekuju za opravu, omlouvam se za mystifikaci; ja si to spletla, protoze jsem jeste dotahovala konec skolniho roku pri matersky :lol: a vybavilo se mi, ze jsem musela podepsat jinou smlouvu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.11.19 15:30

Děkuji, takže jestli jsem to pochopila správně, jak se posílá ta žádost o RD zaměstnavateli, tam napíšu datum třetího roku dítěte. Např. do 15.7.2022. Potom druhá půlka července a většinu srpna budu mít neplacené volno a přípravný týden již zaplacený?

• Citovat
  • Nahlásit
9115
11.11.19 15:32

Neplacené volno závisí na dohodě se zaměstnavatelem, není na to nárok. Pokud by ti ho neschválil nebo pokud bys ho nechtěla, musel by ti přidělovat práci (nebo tě nechat doma s náhradou mzdy).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.11.19 16:02

@Lendeš Aha, takže se potom domluvit s paní ředitelkou. Děkuji všem za objasnění. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
2765
11.11.19 16:47

Ja mam RD do 3 let ditete (jaro 2020). Mam v planu jit zadat vedeni o prodlouzeni RD. V tom pripade mi ale zamestnavatel uz nemusi ze zakona drzet misto. Prodlouzim si to o cca 1,5 mesice. Pak nastoupim na MD. Kdybych nebyla tehotna, prodlouzim si to do srpna. Na neplacene volno pozor. Mam dojem, ze si pak musis sama platit socialni a zdravotni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9115
11.11.19 16:51
@luci.no píše:
Ja mam RD do 3 let ditete (jaro 2020). Mam v planu jit zadat vedeni o prodlouzeni RD. V tom pripade mi ale zamestnavatel uz nemusi ze zakona drzet misto. Prodlouzim si to o cca 1,5 mesice. Pak nastoupim na MD. Kdybych nebyla tehotna, prodlouzim si to do srpna. Na neplacene volno pozor. Mam dojem, ze si pak musis sama platit socialni a zdravotni.

RD nad 3 roky prodloužit nejde. Pokud při neplaceném volnu pobíráš rodičovský příspěvek, zdravotní platí stát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75029
11.11.19 17:04

@Zdeni86 Ale smi, pletes si to s ppm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12707
11.11.19 17:48
@luci.no píše:

Při neplaceném volnu jí zaměstnavatel nahlásí na pojišťovnu jako osobu pečující o dítě do 7 let a o zdravotní pojištění je postaráno, pokud bere rodičovský příspěvek, tak se nic neřeší. Sociální se neplatí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat