Do kdy je pro vás dítě dítětem a kdy dospívajícím?

Anonymní
24.9.21 12:37

Do kdy je pro vás dítě dítětem a kdy dospívajícím?

Dobrý den, otázka je v názvu. Každý má tuto hranici jinak, ale zajímalo by mně jak to vidíte. Se synem 15 let mám poslední dobou velké dohady. Že, prý už není dítě tak mně zajímá jestli děti ve věku 15 let taky vidíte jako děti.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11452
24.9.21 12:41

V 15 ho považujes za dítě? Vždyť už může legálně sexuálně žít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1308
24.9.21 12:42

V 15 už dítě opravdu není. Dnes jsme to řešili s manželem, že mi jako děti jsme měli víc zodpovědnosti, byly jsme samostatnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26489
24.9.21 12:43

Jak na co. Na to, aby třeba pil alkohol pro mě v těch 15 dítě bude.
Na to, aby si připravil třeba svačinu pro mě dítě přestává být okolo 5 let. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25347
24.9.21 12:44

Tak rodič svoje dítě vidí jako dítě asi pořád :D ale jinak spíš než věk posuzuju jak je kdo vyzrálý, jaké má zájmy, jak se chová. Takže někdo je pro mě děcko ještě v 18 a někoho beru třeba už ve 12 jako dospívajícího :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2452

Babička mě vidí jako dítě i teď a to je mi 30 :lol:
V 15 už není dítě, je to teenager, takže s nima jednam jako s polodospělýma, povolim co bych dítěti nedovolila, ale s podmínkama, protože nějaký věci ještě sami nedomyslí, taky záleží, čeho se ty dohady týkají. Jinak se řeší to, že chce na diskotéku a jinak, že doma nechce nic dělat :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16866
@Anonymní píše:
Dobrý den, otázka je v názvu. Každý má tuto hranici jinak, ale zajímalo by mně jak to vidíte. Se synem 15 let mám poslední dobou velké dohady. Že, prý už není dítě tak mně zajímá jestli děti ve věku 15 let taky vidíte jako děti.

Mám dceru o pár měsíců mladší a nějak nerozumím, jak to myslíš.

Objektivně je stále dítě, byť to při určitých konfliktech samozřejmě vnímá úkorně - stále není plnoletá a my jako rodiče za ni máme zodpovědnost.

Na druhou stranu, v mnoha směrech k ní přistupujeme téměř jako k dospělé a i ona sama se tak chová :nevim:

Asi by chtělo trošku rozvést, kam míříš resp. v čem konkrétně spočívají ty „dohady se synem“ :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2791
24.9.21 12:47

Malé dítě do konce školky, velké dítě do cca začátku druhého stupně a pak už záleží na konkrétním dni - někdy je to dospívající, se kterým se dá mluvit jako s dospělým, někdy spíš zvířátko :mrgreen: Záleží, jak moc zrovna úřaduje puberta :pankac: 15letého člověka bych za dítě opravdu nepovazovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1497
24.9.21 12:47

Tak rodič svoje dítě vždycky uvidí jako dítě, i když mu bude pětatřicet :mrgreen: Ale jinak si myslím, že těch 15 let bude ta „hranice“ - má občanku, trestní odpovědnost (byť omezenou), může legálně souložit, v některých případech se odstěhuje od rodičů na intr… takže už to tak úplně dítě není. Ano stále v jistém smyslu dítětem je (máš za něj zodpovědnost), ale určitě si už zaslouží větší volnost - pokud samozřejmě prokáže dostatečnou míru zodpovědnosti :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2873
24.9.21 12:49

Tak tohle je o uhlu pohledu. Sam je clovek v 15 letech dospely a pro rodice je ditetem treba i cey zivot. Ja si pripadala dospele tak od jedenacti a v patnacti me nekdo nazvat ditetem, tak to bych teda neakceptovala. Zpetne clovek samo ditetem jeste byl, ale to uz je clovek zas jinde. Patnactiletemu bych nerikala, ze je dite. Je to potencionalne zbytecne konfliktni. Urcitou odpovednost uz taky ma. Rekla bych, ze je dospivajici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18370
24.9.21 12:52

Biologická puberta u dívek končí první menstruací a u chlapců první polucí - pak už jde o dospívající.

A brát patnáctiletého mladého muže jako dítě není úplně nejrozumnější přístup.

Potřebuješ ho naučit zodpvoědnsoti a samostatnosti a to nejde bez toho, aby ses vzdala kontroly a dovolila mu učit se z vlastních chyb.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4392
24.9.21 13:17

Můj otec me vidí jako dítě i ted ve skoro 30 :mrgreen: teď vážně, 8 lety syn mi říká, že uz není malé dítě a ja se směju. Když měl 5 a kamarádky dcera 8,tak mi připadala uz velká, ted na to koukam jinak a věřím ze tu hranici budu stále posunovat, dokud se neosamostatni, neporidi si vlastní rodinu a nepodekuje mi za to, co jsem pro něj všechno udelala a neuzna, jak těžké to muselo být. V tu chvíli pro me dospeje a bude to pro me největší odměna v životě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20856
24.9.21 13:23

V patnácti bych opravdu neřekla, že je dítě. Nicméně záleží, o čem se dohadujete, že je na to dost dospělý.. Dospělý třeba na to, aby jel sám do města do kina? Bez problému. Dospělý na to, aby si vybíral sám oblečení? No problem. Dospělý na to, aby šel s kamarády do hospody? Ani náhodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33275
24.9.21 13:27
@Deninina píše:
Můj otec me vidí jako dítě i ted ve skoro 30 :mrgreen: teď vážně, 8 lety syn mi říká, že uz není malé dítě a ja se směju. Když měl 5 a kamarádky dcera 8,tak mi připadala uz velká, ted na to koukam jinak a věřím ze tu hranici budu stále posunovat, dokud se neosamostatni, neporidi si vlastní rodinu a nepodekuje mi za to, co jsem pro něj všechno udelala a neuzna, jak těžké to muselo být. V tu chvíli pro me dospeje a bude to pro me největší odměna v životě

Optimistko :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
117
24.9.21 13:28

Mam 2 starší děti - syn 24, dcera 16. V současné době se dospeleji chová dcera. Je rozumnější, pracovitejsi, zodpovednejsi, lépe komunikuje. Ale ono se to tak porad mění. Někdy překvapuji děti svoji vyspělosti. Jindy se zachovají jak malé děti na písku…
Jinak svoji 16 letou dceru respektuji, nic ji striktně nezakazuje, jen ji k tomu rikam svůj názor. Většinou ale jedna celkem zrale. Nechodí a ani nechce chodit nikam chlastat. Na druhou stranu sexuálně nějak žije ( nevim přesně od kdy a s kým to bylo), má vyresenou antikoncepci. Studuje, pracuje, má koníčka. A máme se radi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat