Do kdy kojit, abych nemusela dávat UM?

761
1.1.21 17:06

Do kdy kojit, abych nemusela dávat UM?

Dobrý den,
jsem prvorodička, takže se omlouvám za možná blbou otázku.

Chtěla bych s vyhnout umělému mlékou. Jak dlouho se tedy kojí tak, abych plynule přešla na příkrmy a pak normální stravu?

Samozřejmě vím, že můžou být komplikace a kojit nemusí vůbec, ale čistě teoreticky, jak to prostě funguje.

Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25412
1.1.21 17:08

Tak rok a půl bych řekla. Rok určitě, ale pak to bude chtít ještě nějakou náhradu částečně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7621
1.1.21 17:13

Kojila jsem do 2 let, nad žádnou náhradou jsem ani neuvažovala, už pily čaj a vodu.
Asi nebylo nic potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
593
1.1.21 17:15

Mám tři děti a ani jedno nikdy nevypilo ani decku UM. Kojila jsem do 18 měsíců. S příkrmy jsme začínali cca v 5 měsících (děti jsou hodně žravé a o jídlo projevovali nadměrný zájem). Krom dcery jedli prakticky od začátku krásně, takže v 18 měsících jedli 5 jídel denně, plné porce. U nejstaršího jsem po odstavu koupila krabici UM, ale syn to absolutně odmítal, takže jsem mu to nenutila. Konzultovala js s pediatričkou, ta řekla, že to není nutné pokud jí jogurty, tvaroh, sýr. Navíc jsem dělala kaši z plnotucneho mléka. Pokud bych nebyla vždy znova těhotná, asi bych kojila i déle, ale i takto to proběhlo naprosto bez problémů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
270
1.1.21 17:15

WHO doporučuje kojení do 2 let. Odstavila jsem v 22 měs., ale od 18 měs. už měl kojení jen 2× denně na uspání. Odstavila jsem ze dne na den bez větších potíží kvůli dalšímu těhotenství, jinak bych možná kojila dál. Některé děti se odstaví sami :nevim: Příkrmy se začínají u kojených dětí dávat od 6. měsíce a odstavení bez UM bych se přikláněla taky k tomu roku a půl minimálně. Zkonzultovala bych s pediatrem podle individuálních potřeb dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6005
1.1.21 17:16

S prikrmy se začíná kolem 4-6 měsíce. Záleží jaký bude dítě jedlik a kdy přejde na stravu tak any mu to stačilo. Já jsem kojila 1,5 roku. Chtěla jsem přestat v roce, ale žádný UM ji nechutnalo takže jsem kojila dal a pak přešla na kravsky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
92
1.1.21 17:17

Syn se odstavil v 15 měsících a umělé mléko nechtěl :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
761
1.1.21 17:24

Tak to já myslela, že tak do roka. Děkuju za zkušenosti. Aspoň už mám představu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9950
1.1.21 17:26

Tohle je strašně těžký, každý má jiný názor…někdo by kojil klidně do 5ti let, jiný do roka. Obecně bych řekla, že kojit/UM cca do 1,5roku. Ale počítej s tím, že každé dítě je jiné, já také chtěla kojit, nakonec jsem to vydržela s vypětím všech sil do 3m dcery, kolem 10m pak měla fázi, že jsem do ní UM absolutně nedostala, dneska má 13m a zase mi pije UM a jí sýry atd. Někteří pediatři mají tendence říkat kolik mléčných dávek by větší děti (od roka) měly mít atd. My máme príma pediatra, obrovskou kapacitu v důchodovém věku a tento člověk vždy říkal a říká: dělejte to pocitově, dítě má různá období a někdy jí víc, jindy míň, ale tělíčko si řekne… (samozřejmě vynechám extrémy typu guláš ve 3m). :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9752
1.1.21 17:48

Já kojila do roka, už mě měl jen jako dudlík. UM mi nikdy nevypil. Navýšila jsem podle toho množství jiných mléčných produktů. Pokud má dítě pravidelnou vyváženou stravu, nepotřebuje žádné UM. Ale, otázka je, jak na příkrmy bude reagovat. Začít člověk může po ukončeném 4.měsíci, ale jsou děti, které i v roce ještě stále ochutnávají. Každé je originál, nedá se to paušalizovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
888
1.1.21 18:07

Nekdy kolem roku a pul syn zacal pit i normalni mleko, ale kojil se cca do 2,5 (kolem toho roku a pul jsem zrusila denni kojeni, posledni pulrok se pak kojil jen 1×denne). UM ochutnal 2×, byl krajne znechucen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2782
1.1.21 18:19

První dítě jsem musela v roce a půl odstavit, UM jsem nikdy nedávala. Teď bylo druhému půl roku a je kojený, před pár dny jsem začala pomaličku s mrkvičkou atd. Chci kojit minimálně do toho roka určitě :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10933
1.1.21 18:24

@Nicole 1234 Moje dítě bylo plně kojené 5m, pak přikrmované a v 8m se samo odstavilo (na přes den). Kojila jsem pak jen v noci, hlavně z pohodlnosti, abych snáze uspala (do 13m) a nakonec už jen jednou nad ránem: ne kvůli dítěti, ale kvůli sobě, abych měla mléko pro případ nouzovky (nemoc apod.). UM dítě nikdy nechtělo. A přežily jsme to :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10933
1.1.21 18:28

@Nicole 1234 Já bych jen dodala k těm doporučením WHO, že je třeba je brát s rezervou. Nejsou dělaná primárně pro první svět: například doporučení na exkluzivní kojení do půl roka se týká primárně rozvojových zemí, kde je to jediný zdroj sterilní stravy, který chrání dítě před infekcemi z jídla, dokud jsou nejkřehčí. Myslím, že i ty dva roky budou mít kořeny v zemích mimo Evropu.

Příspěvek upraven 01.01.21 v 18:35

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11229
1.1.21 18:30

Syna jsem odstavovala ve 14m a jeste UM dostal, pil jeste 4krat denne z prsa a rozhodla jsem se ho odstavit ja, protoze silene kousal a mel z toho leda svandu… Mladsi dceru jsem kojila do 22m a UM nikdy nemela. Tak okolo 18-20m bych rekla, ze bez UM uplne v pohode.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat