Dobrovolné vyřazení z UP a nahlášení na pojištovnu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ronda1
Stálice 99 příspěvků 06.12.17 09:13
Dobrovolné vyřazení z UP a nahlášení na pojištovnu

Ahoj holky, mám takový dotaz. Nyní jsem na UP od 9/17, a pobírám p. v.n., jelikoz dcerka je stale nastydla, tak uvazuji, ze se nahlasim na pojistovnu jako matka pecujici o dite do 7 let. Tak mě zajima, jde se dobrovolne vyradit z evidence i kdyz pobiram podporu. A nahlasit se na tu pojistovnu?? O tu podporu mi nejde, jde mi o to, jak praci hledam, tak maji problem, dcera často nemocna, jsem s ni doma… Ale zbytecne chodit na UP, to bude lepsi se rovnou na tu pojistovnu nahlasit..

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Irinka0210
Závislačka 4556 příspěvků 06.12.17 09:18

Já myslím, že to určitě jde i když máš podporu, prostě ti zaplatí poměrnou část. Jinak na pojišťovně se vyplní jen papír a je to, taky jsem to řešila minulý týden, ale já měla už podporu vybranou.

Ronda1
Stálice 99 příspěvků 06.12.17 09:22

@Irinka0210
Já právě mám podporu do února, ale cekat se mi nechce.. Prave, ze se chci vyradit ale jestli me pak „zaregistrujou“ na te pojistovne, kdyz jsem se vyradila z up a ktomu jsem podporu pobirala…
A kam jste sla prvne?_ vyradit se z Up nebo prvne na pojist?

Uživatel je onlineeumedon
Extra třída :D 12818 příspěvků 06.12.17 09:33
@Ronda1 píše:
Ahoj holky, mám takový dotaz. Nyní jsem na UP od 9/17, a pobírám p. v.n., jelikoz dcerka je stale nastydla, tak uvazuji, ze se nahlasim na pojistovnu jako matka pecujici o dite do 7 let. Tak mě zajima, jde se dobrovolne vyradit z evidence i kdyz pobiram podporu. A nahlasit se na tu pojistovnu?? O tu podporu mi nejde, jde mi o to, jak praci hledam, tak maji problem, dcera často nemocna, jsem s ni doma… Ale zbytecne chodit na UP, to bude lepsi se rovnou na tu pojistovnu nahlasit..
Úřadu práce oznámíš, že nadále nechceš být registrována jako uchazeč o zaměstnání (k tomu dni ti skončí podpora), pak zajdeš na zdravotní pojišťovnu a tam oznámíš, že nadále budeš státním pojištěncem nikoli z důvodu registrace v evidenci uchazečů o zaměstnání, ale z toho důvodu, že jsi osoba pečující celodenně a řádně o dítě mladší 7 let.

Nejdřív asi na ÚP, ale obě instituce jednají ze zákona na základě tvého oznámení, takže je to skoro jedno. Ale asi nejdřív na ÚP, na pojišťovnu možná až s úředním rozhodnutím z ÚP, že tě na základě tvé žádosti vyřadili. Ale můžeš se tam zeptat.

No problem. Neměl by být.

Příspěvek upraven 06.12.17 v 09:37

Ronda1
Stálice 99 příspěvků 06.12.17 09:36

@eumedon
Dekuji, to jsem potrebovala vedet :kytka:

Extra třída :D 12818 příspěvků 06.12.17 09:38

@Ronda1 Na zdravotní pojišťovnu možná až s úředním rozhodnutím z ÚP, ale můžeš se tam zeptat, oni ti to řeknou, jestli to k té změně kategorie od tebe potřebují.

Ronda1
Stálice 99 příspěvků 06.12.17 09:42

A jeste jsem se chtela zeptat, jestli musim udat na UP te uřednici duvod, proc se chci vyřadit sama??

Extra třída :D 12818 příspěvků 06.12.17 09:47
@Ronda1 píše:
A jeste jsem se chtela zeptat, jestli musim udat na UP te uřednici duvod, proc se chci vyřadit sama??

Důvodem je, že nechceš být registrovaná jako uchazeč o zaměstnání a že jsi požádala o vyřazení z evidence. To jim jako důvod stačí. Najdu to v zákoně, tohle vím pozitivně, jen nevím, jestli o tom neproběhne nějaké formální řízení, nebo tě vyřadí k datu, ke kterému o to požádáš, resp. k pozdějšímu datu, které uvedeš.

Možná, když se na místě vzdáš práva na odvolání, tak to udělá na počkání, dostaneš papír a s tím pak zajdeš na tu pojišťovnu.

Zkusím přesně ocitovat zákon.

Extra třída :D 12818 příspěvků 06.12.17 09:56

Zákon 435/2004 Sb. o zaměstnanosti,

§ 29

Ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání

Uchazeči o zaměstnání ukončí krajská pobočka Úřadu práce vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dnem

b) doručení písemné žádosti uchazeče o zaměstnání o ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, pokud není dán některý z důvodů pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání podle § 30

V § 30 jsou důvody nedobrovolného vyřazení (například, neplnění povinnosti uchazeče). Takže pokud proti tobě není vedeno řízení o vyřazení podle § 30, tak nic nebrání tomu, aby po doručení písemné žádosti ukončili tvé vedení v uchazečů podle § 29 písm. b).

Možná tam na to budou mít i formulář, jinak to formuluj takto: „Žádám o ukončení vedení mé osoby v evidenci uchazečů o zaměstnání podle § 29 písm. b) zákona o zaměstnanosti.“

Rozdíl je v tom, že si to kdykoliv zase můžeš rozmyslet a zaregistrovat se (bez lhůty, protože nejde o sankční vyřazení).

Příspěvek upraven 06.12.17 v 10:02

Ronda1
Stálice 99 příspěvků 06.12.17 10:01

@eumedon
Takze te urednici staci rict, ze chci ukoncit vedeni v evidenci, da mi papir a pak zajdu na pojistovnu…

Extra třída :D 12818 příspěvků 06.12.17 10:09
@Ronda1 píše:
@eumedon
Takze te urednici staci rict, ze chci ukoncit vedeni v evidenci, da mi papir a pak zajdu na pojistovnu…

Představuju si to tak, že tam zajdeš a řekneš, že chceš ukončit vedení své osoby v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Ona se podívá, jestli nejsou dány důvody k sankčnímu vyřazení (tj. jestli se dobrovolným odhlášením z evidence nechceš vyhnout následkům sankčního vyřazení a jestli tedy proti tobě není o tom vedeno řízení) a když ne, tak to naťuká do počítače, zeptá se tě, jestli se chceš vzdát práva na odvolání, ty řekneš, že jo, ona to vytiskne, ty jí to podepíšeš a ona ti vytiskne rozhodnutí.

Tak si to teda představuju (analogicky jsem ukončoval živnost).

S tím rozhodnutím pak zajdeš na zdravotní pojišťovnu a tam oznámíš, že nadále nebudeš státním pojištěncem z důvodu vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, ale z toho důvodu, že jsi osoba celodenně a řádně pečující o dítě mladší 7 let.

Pro případ zádrhelů si můžeš nachystat písemná oznámení + jejich kopie.

Irinka0210
Závislačka 4556 příspěvků 06.12.17 10:12

Určitě prvně na pracák, protože na pojišťovně chtějí papír z pracáku, že jsi tam ukončila evidenci. Jinak já to řekla, že budu osoba pečující o dítě do 7 let.

Ronda1
Stálice 99 příspěvků 06.12.17 10:15

Moc vám všem děkuji :palec:

Colorka
Kecalka 291 příspěvků 06.12.17 10:19

Dobrý den, chci se ohledně tohoto tématu zeptat na pár věcí… Vůbec jsem nevěděla, že je tohle možné… Jsem také vedená na ÚP, dcerce je pět let, příští rok by měla jít do školy. Taky je stále nemocná, hlavně přes zimu, začne to vždy na podzim a končí na jaře. V létě jakž takž… Již dvakrát jsem nastoupila do nové práce, jednou jsem si našla sama, jednou to bylo přes ÚP. V obou případech propuštěna ve zkušební době právě z toho důvodu, že dcera byla nemocná a v práci se jim to nelíbilo. Když jsem tohle řešila s paní na ÚP, tak mi jen řekla, často nemocné dítě nění důvod proto, abych nehledala práci. Jsem ale už celkem otrávená z toho, že se na mě pomalu dívá tak, že si nejsem schopná udržet práci. Nemůžu vzít jen tak něco, manžel jezdí často pracovně mimo domov, takže musím být k dispozici, ráno stíhat školku a odpo malou vyzvednout + ty neustálé nemoci. Chci se zeptat, kdybych se nechala vyřadit, stát by mi nadále v tomto případě platil zdravotní pojištění? Sociální asi ne, že? A jak je to s dítětem? Dcera už má školku povinnou, takže vztahuje se ta celodenní péče o dítě do sedmi let i v tomto případě?

Extra třída :D 12818 příspěvků 06.12.17 10:24

@Colorka Platil by vám zdravotní, viz výše. Sociální ne, ale to není povinné a doba celodenní a řádné péče o dítě se myslím počítá do roků pro důchod.

Jinak je tohle naprosto běžná a zákonem předvídaná situace a pro úředníky by to měla být rutina, podle mne.

Ještě k té formulaci: Nejde o vyřazení (§ 30), ale o ukončení vedení v evidenci uchazečů (§ 29).

Nikdo není povinen být veden v evidenci uchazečů, i když není zaměstnaný.

Příspěvek upraven 06.12.17 v 10:27

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Komplic ústeckého vraha před soudem: Na jeho verzi něco nesedí!

Soud začal projednávat případ dvojnásobné vraždy a znásilnění v chatové... číst dále >

Vondráčková přestává být poslušnou ženou a Plekancovi to vrací!

Když Tomáš Plekanec informoval o rozpadu manželství s Lucií Vondráčkovou,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však... číst dále >

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

Reklama