Dobrý logoped na koktání - Praha

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Domča3
Povídálka 31 příspěvků 26.01.16 09:15
dobrý logoped na koktání - Praha

Ahoj, prosím, měla byste některá doporučení na dobrého logopeda, který se věnuje koktajícím dětem v Praze? Jedno z dvojčat (4 roky) hodně koktá, na logopedii chodíme, ale nemám z toho dobrý pocit, zdá se mi, že paní logopedka moc neví, co s ním… Uvítám i jakékoliv vaše zkušenosti s koktáním malých dětí, třeba jak probíhala terapie na logopedii, jestli vám pomohla nebo něco jiného, co vám zabíralo, jestli se to věkem upravilo nebo dítě koktá dál atd. Jen podotýkám, že malý koktá fakt hodně (např. se zasekne ve větě třeba třikrát a pokaždé první slabiku zopakuje 5-15×, takže když má horší den, tak jeho řeč nejde téměř rozluštit…) a již více než půl roku, takže nejde o takovou tu přechodnou lehkou koktavost, kdy se děti v relativně krátkém období zakoktávají v důsledku rychlého rozvoje řeči. Takže bych uvítala spíš zkušenosti maminek, jejichž děti opravdu delší dobu koktají nebo koktali. Děkuji moc předem za všechny zkušenosti, je mi malého líto, on tak rád povídá, je na něm vidět, jak by nám chtěl toho tolik říct a jak ho trápí, že mu to nejde…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

klafina123
Závislačka 2526 příspěvků 26.01.16 09:45

Jestli nikdo neporadí, jdu příští týden na takovou skupinku do školky, kam chodila dcera(už je školák).Je to spec. mš, kde mají jak psychologa, tak logopeda a vím, že např. psycholog dělá i pro externí děti, nevím, ale jak logoped…zeptala bych se, případně pokud ne, určitě budou znát kam se obrátit. Mám dceru v náhradní péči, když k nám přišla ve 4 letech téměř nemluvila srozumitelně a s odkladem chodí do běžné zš a mluví normálně. Ani jsem nevěřila, jak u ní ta mluvuva rychle najela.

PetrušeKl
Ukecaná baba ;) 2039 příspěvků 26.01.16 10:19

@Domča3 Ahoj! Tak náš syn začal koktat někdy v létě, to mu byly tři roky přesně. Důvod je prý rychlý rozvoj a možná ho posekalo i narození mladšího sourozence, i když jí miluje a není na ní nijak agresivní, holt se to prý v tom mozečku takhle nějak všechno seběhlo. No a na logopedii chodíme od srpna. U nás probíhala terapie vytleskáváním, to moc ale nefungovalo, syn nějak neslyší moc dobře ty slabiky a neumí to skloubit s tím tleskáním. Tak jsme zkusili plácat jen jednou rukou, aby nemusel zaměstnávat obě. Nakonec se to nějak začalo lepšit tak nějak spíš samo.

Jednu dobu byl na logopedii děsně negativní a nechtěl nic dělat. Hodně nám pomohlo popisovat různé obrázky, to prakticky nezakoktá. Teď už tolik nekoktá, ale má problém, než se rozjede. Takže první slabiku věty hrozně dlouho vyslovuje, ale jak se nakopne, tak už prakticky celé souvětí mluví krásně. I dnes má ale období, kdy při nadměrném stresu se mu koktání zhoršuje. My chodíme na logopedii do Benešova, ale nevím, jak moc by to pro vás bylo náročné. Určitě najdete i v Praze někoho schopného, mrkněte na recenze na netu :-)

Domča3
Povídálka 31 příspěvků 26.01.16 10:33

Děkuju moc, to bys byla moc hodná :-) Nejdeš náhodou do MŠ v Sasankové? Nebo je v Praze ještě nějaká jiná taková MŠ? Přemýšlela jsem, že bychom se pokusili o přestup do MŠ Sasanková (teď dvojčata chodí do normální státní, je ok, ale myslím, že se to pořád zhoršuje i tím, že tam není klid na to, aby syna někdo trpělivě poslouchal než se vyjádří, jak se u koktavých dětí doporučuje). Ale obávám se, že by do této speciální MŠ nevzali dceru (logopedické problémy také má, ale ne tak vážné, aspoň myslím, i když je fakt, že logopedka řeší více dceru, ale je spíš to tím, že si se synem neví rady) a rozdělit dvojčata se mi nechce, jsou na sebe hrozně fixovaní, abych to koktání tím spíš nezhoršila… Každopádně děkuji, jestli si vzpomeneš a zeptáš se, kam bychom se mohli obrátit. Zkoušela jsem kontaktovat i občanské sdružení balbutiků, ale mají doporučení jen na odborníky pro dospělé. Jinak je skvělé, že tvé dcerce mluva naskočila tak rychle a že jí logopedie takto pomohla.

Domča3
Povídálka 31 příspěvků 26.01.16 10:45

PetrušeKl: děkuji za odpověď, Benešov je trochu z ruky… Tleskání máme taky za sebou, to šlo synovi dobře hned od začátku, ale na koktání při běžné mluvě to nijak nepomáhalo. Syn navíc vysloveně rád spolupracuje, hrozně rád vypráví podle kartiček, plní úkoly, co mu logopedka zadá atd. Takže vše ok, až na to, že na koktání nic nepomáhá. Ne, že bych očekávala, že po půl roce terapie se vše vyřeší, ale ono se to nejen nezlepšuje, ale naopak strašně zhoršuje, tak špatně, jak mluví teď, před tím nemluvil… Ale každopádně děkuju a držím palce, ať tvému synkovi jde mluvení pořád líp a líp :-)

klafina123
Závislačka 2526 příspěvků 26.01.16 11:27

@Domča3 Jsi tedy z Prahy? Je to Speciální mš Sluníčko v Motole, vím, že tam jezdili jak rodiče s dětmi z okolí, tak dojížděli i lidi třeba z „Jižňáku“. Mě tam odchodili obě děti, mají tam úžasný přístup k dětem i k rodičům, je tam na děti hodně personálu, takže i třeba děti s většími poruchami, mají prostě k sobě člověka, který je vede. je tam psycholožka a logopedka, to je v rámci školky a s dětmi, které to potřebují se pracuje. U syna to bylo automatické, ale díky nějakým novým vyhláškám se u dcery už podepisovalo, že souhlasíme, aby děti byly individuálně brané jak k psycholožce, tak na logopedii. oni nespadají pod školství, ale pod Magistrát, což je určitá výhoda myslím ve financování.
Co do skladby dětí..jsou tam jak děti s hendikepem, tak když je místo i děti zdravé, třeba sourozenci už odchozených dětí. Mám biolog.syna s vrozenou vadou střev, je inkontinetní, ale po mentální stránce je v pořádku. Běžná školka mi ho odmítla vzít, jen mi byla doporučena jiná mš, kd mají 1 třídu jako specku…tou dobou, kdy by tam syn chodil, tak tam byly 3 mentálně postižené děti. Nic proti postiženým,.to v žádném případě, ale myslím si, že dítě musí mít také nějaký vzor a to u mentálního dítěte není, takže jsem odmítla a hledala dál. náhodou jsem se dozvěděla o téhle, tou dobou ještě neměli ani webovky…a uf..,jak jsem byla vděčná. Kluk měl ve třídě chlapečka na vozíku a nikdy nebyl nic problém, všude na výlety jezdil s nimi, nikdy nebyl důvod ho nevzít…to se mi hrozně líbilo. Sehnali si třeba na výlet do skanzenu, kam se jde chvíli lesem chlapa, který učitelkám pomáhal s přenášením.. No a dceru…tu mám v náhradce, týrané dítě, které se bálo všech dospěláků, cizího nového prostředí, nezvladatelné afekty…doma byla věčně šprajclá a oni mi hrozně pomohli, rozmluvili jí a dneska chodí do běžné zš do 2.třídy. V děcáku nechtěli věřit, že bude schopna běžné zš. Tam opravdu pracují lidé se srdcem na dlani..

www.mssslunicko.cz

klafina123
Závislačka 2526 příspěvků 26.01.16 11:31

Domčo, zkusím napsat psycholožce z té školky, jestli berou externě i děti na logopedii, chceš? Jste z Prahy nebo máte kdyžtak možnost dojezdu?

Anonymní  26.01.16 11:35

Ahoj, jsem logoped, Víš, s koktavostí se dost těžko pracuje a prognóza je vždy nejistá. Já dělám hodně takové ty vázané slova a měkké hladové začátky, dechové a zklidňující cviky atd. asi jste to také dělali, vytleskávání mi nepřijde úplně ok.
Ale jinak ta klasika - klidný přístup, neupozorňovat na to, nedávat najevo, tím se to všecko zhoršuje.
Držím palce :palec:

Anonymní  26.01.16 11:37

Jo a ještě jsem ti chtěla poradit, že s koktavostí hodně dělali v soukromé logo klinice LOGO, oni jsou z Brna, ale myslím, že mají pobočku i v Praze, mrkni na jejich stránky.
Anonymní logopedka :)

Domča3
Povídálka 31 příspěvků 26.01.16 12:03

Všem moc díky.

Klafina123: tak tuhle školku vůbec neznám, děkuju moc, hned na to kouknu. Tak jestli bys byla ochotná napsat paní psycholožce a zeptat se, jestli je možné tam docházet externě na logopedii, tak bych byla moc ráda, děkuju moc :-) Jsme z Prahy 4, ale Motol není problém. Jinak tě moc obdivuji, je to asi náročné…

Anonymní - logoped: děkuji, vím, že to s koktavostí není jednoduché, proto se taky snažím hledat, co by bylo pro syna nejlepší a zdá se mi, že u této logopedky to není úplně ono. Žádná dechová cvičení jsme nedělali, začali jsme tleskáním, které šlo synovi velmi dobře, je hodně muzikální s tímhle neměl nikdy žádný problém. Pak jsme přešli na na spojování slov rukou (nevím, jak to popsat lépe, prostě když mluví, tak s každým slovem udělá takovou dlouhou čáru rukou) - to mu pomáhá asi nejvíce, jednu dobu s tím mluvil relativně plynule, ale poslední dobou už nepomáhá ani to, zpravidla ani s tou rukou nemůže slovo vůbec „rozjet“. A logopedka na to reagovala tak, že zaměřila pozornost na dceru, která patlá hodně hlásek (chodíme na logopedii společně, vždy jedno z dvojčat sedí v čekárně s manželem a druhé je se mnou u logopedky a pak se prostřídají) a se synem máme dělat to stejné, protože on ty dané hlásky taky neumí. Což mi přijde, jakoby na koktání trochu rezignovala a řeší něco, co se mi v téhle situaci nezdá zas tak důležité (jestli syn umí r, ř atd.). Jinak ostatní pravidla se snažíme dodržovat, něco jsem si o tom načetla, i když tedy někdy to není jednoduché, protože dvojčata se každé snaží strhnout pozornost na sebe, skákají si do řeči atd., takže ukočírovat pro jedno z nich prostor na to, aby mohl v klidu promluvit, je někdy dost náročné… A v té státní školce, kam chodí, to bude asi podobné, proto zvažuji i to, jestli by nebyla lepší nějaká logopedická MŠ, ale jinak se tam dvojčatům líbí, tak zas nevím, jestli je vytrhávat ze známého prostředí… Tak nějak celkově nevím, jak do toho, ani moc, kde se poradit, ale stávající situace se mi nezdá úplně ok, tak proto sháním všechny možné informace, abych si promyslela, jak to dál řešit..

Yaya2
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 26.01.16 12:12
@Domča3 píše:
Všem moc díky.

Klafina123: tak tuhle školku vůbec neznám, děkuju moc, hned na to kouknu. Tak jestli bys byla ochotná napsat paní psycholožce a zeptat se, jestli je možné tam docházet externě na logopedii, tak bych byla moc ráda, děkuju moc :-) Jsme z Prahy 4, ale Motol není problém. Jinak tě moc obdivuji, je to asi náročné…

Anonymní - logoped: děkuji, vím, že to s koktavostí není jednoduché, proto se taky snažím hledat, co by bylo pro syna nejlepší a zdá se mi, že u této logopedky to není úplně ono. Žádná dechová cvičení jsme nedělali, začali jsme tleskáním, které šlo synovi velmi dobře, je hodně muzikální s tímhle neměl nikdy žádný problém. Pak jsme přešli na na spojování slov rukou (nevím, jak to popsat lépe, prostě když mluví, tak s každým slovem udělá takovou dlouhou čáru rukou) - to mu pomáhá asi nejvíce, jednu dobu s tím mluvil relativně plynule, ale poslední dobou už nepomáhá ani to, zpravidla ani s tou rukou nemůže slovo vůbec „rozjet“. A logopedka na to reagovala tak, že zaměřila pozornost na dceru, která patlá hodně hlásek (chodíme na logopedii společně, vždy jedno z dvojčat sedí v čekárně s manželem a druhé je se mnou u logopedky a pak se prostřídají) a se synem máme dělat to stejné, protože on ty dané hlásky taky neumí. Což mi přijde, jakoby na koktání trochu rezignovala a řeší něco, co se mi v téhle situaci nezdá zas tak důležité (jestli syn umí r, ř atd.).Jinak ostatní pravidla se snažíme dodržovat, něco jsem si o tom načetla, i když tedy někdy to není jednoduché, protože dvojčata se každé snaží strhnout pozornost na sebe, skákají si do řeči atd., takže ukočírovat pro jedno z nich prostor na to, aby mohl v klidu promluvit, je někdy dost náročné… A v té státní školce, kam chodí, to bude asi podobné, proto zvažuji i to, jestli by nebyla lepší nějaká logopedická MŠ, ale jinak se tam dvojčatům líbí, tak zas nevím, jestli je vytrhávat ze známého prostředí… Tak nějak celkově nevím, jak do toho, ani moc, kde se poradit, ale stávající situace se mi nezdá úplně ok, tak proto sháním všechny možné informace, abych si promyslela, jak to dál řešit..

ahoj, to je zvláštní, že s ním řeší výslovnost, protože mě logopedka toto výslovně zakázala s tím, že jakákoli náprava hlásek zhoršuje plynulost projevu. Moje dcera koktá od 3 let (v únoru bude mít 5), takže u nás se o vývojovou koktavost podle mého už nejedná. :( Ale domácí cvičení nemáme téměř žádné, máme hodně mluvit, povídat a snažit se mluvit pomalu. Dále docházíme na logopedii na cvičení na počítači.

Domča3
Povídálka 31 příspěvků 26.01.16 13:05

Yaya2: ano, taky se mi to zda zvlastni, proto to resim… Muzu se zeptat, o jake cviceni na pocitaci jde a kam chodite? Diky moc

klafina123
Závislačka 2526 příspěvků 27.01.16 10:35

@Domča3 Napsala jsem Vám zprávu SZ..

klafina123
Závislačka 2526 příspěvků 27.01.16 10:44
@Domča3 píše:
Yaya2: ano, taky se mi to zda zvlastni, proto to resim… Muzu se zeptat, o jake cviceni na pocitaci jde a kam chodite? Diky moc

Jestli to není ten -bio feed back-. U toho je velká úspěšnost na různé formy nápravy..nejen učení, hyperaktivita, mluva…atd, ale i náprava jakékoliv části těla. Zkuste pohledat na internetu. Když kluk chodil do školy, vím, že jsme měli možnost jít na ukázkovou hodinu. Hrozně mě to zajímalo, ale nedorazila jsem. Cestou tam, jsem blbě šlápla do prasklého chodníku (nekoukala jsem na zem) a natrhla jsem si šlachui :). Zkusim se zeptat pí učitelky jestli ještě nemá na ně kontakt a kdyžtak dám vědět.
Je to ale dost drahé. Musí se tam chodit opravdu v nějakých určitých intervalech, aby to mělo smysl a tehdy před asi 5 lety to vycházelo měsíčně určitě přes 10 tisíc. ceny ted nevím.
 Klára

klafina123
Závislačka 2526 příspěvků 27.01.16 10:51
@Anonymní píše:
Jo a ještě jsem ti chtěla poradit, že s koktavostí hodně dělali v soukromé logo klinice LOGO, oni jsou z Brna, ale myslím, že mají pobočku i v Praze, mrkni na jejich stránky.
Anonymní logopedka :)

Soukromá klinika LOGO s. r.o.
Karlovo náměstí 15
120 00 Praha

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Orální hrátky pardubické učitelky: Tady jsou fotky, kterými se chlubila!

O takové slávě se pardubické základní škole nezdálo ani v nejhorších snech.... číst dále >

Už jsou zase svoji! Bývalí tenisté Štěpánek s Vaidišovou se podruhé vzali

Budou spolu, nebudou spolu? Bývalí tenisté Radek Štěpánek a Nicole Vaidišová... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Vyvinutá Japonka nosí místo podprsenky popruhy od batohu

Hvězdou sociálních sítí se stala vnadná japonská cosplayerka Yui Okada, která... číst dále >

Nový vynález podle NASA. Kalhotky, které nemusíte týden prát

Spodní prádlo se má denně měnit. Dánští designéři však vymysleli oděvní... číst dále >

Reklama