Dodatek k nájemní smlouvě - zvýšení nájmu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Latty
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 14.03.18 08:49
Dodatek k nájemní smlouvě - zvýšení nájmu

Hezký den! Prosím o radu a náhled na situaci :) Máme nájemní smlouvu na rok, konkrétně do 24.3.2018. V lednu nás navštívila majitelka bytu s tím že podepíšeme prodloužení smlouvy a upravíme výši nájmu. Sepsali jsme dodatek ke smlouvě o nájmu upravující dobu nájmu na 25.3.2018 - 24.3.2019, v druhém článku se upravovala výše nájmu. Problém vidím v závěrečném ustanovení kde je psáno že dodatek nabývá platnosti a účinnosti dnem podpisu. Nyní nám majitelka volala že jsme zřejmě zapomněli změnit trvalou platbu protože nájemné stále platíme v původní výši. Jde o komunikační šum, každá jsme to pochopila jinak. Dle mě je stále platná původní nájemní smlouva na konce března a dodatek o zvýšení nájmu platí až od 25.3.2018 nejdříve, protože si myslím že o zvýšení nájmu nás musí informovat tři měsíce předem. Jenže jsem podepsala ten dodatek… Takže otázka - má moje tvrzení o tom že stále platí původní nájemní smlouva i s výší nájmu oporu v občanském zákoníku nebo ne? :nevim: :lol: Klidně jí to doplatíme, to opravdu není problém, jen to teď pořád řeším jak je to vlastně právně správně :D

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
nozu
Extra třída :D 11331 příspěvků 14.03.18 08:52

No, nevím, jak je to v zákoníku, to se snad někdo ozve a nebo si to tam nastuduj sama. Každopádně podle tvého popisu má pravdu majitelka a dnem podpisu dodatku se zvýšil nájem.

 
Latty
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 14.03.18 09:02

@nozu děkuji za náhled na situaci :) Teď jsem ještě dohledala že nájem je možno zvýšit nejdříve rok od posledního zvýšení, ale opět nevím jestli je to i rok od začátku nájmu, upřesněno to není… Tak nevím jak si OZ vyložit :lol:

 
Peruz
Zasloužilá kecalka 939 příspěvků 14.03.18 09:03

Smlouvy se mění na základě podpisu všemi účastníky. Jestli jste s tím souhlasila, podepsala to tak to je platné a písemně jste se na tom domluvili.

 
Latty
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 14.03.18 09:20
@Peruz píše:
Smlouvy se mění na základě podpisu všemi účastníky. Jestli jste s tím souhlasila, podepsala to tak to je platné a písemně jste se na tom domluvili.

Myslela jsem si že občanský zákoník je smlouvám nadřazený, tedy podepíšu-li něco co je v rozporu s OZ, pozbývá to platnosti a není to vymahatelné… Ale nejsem právník, tak fakt nevím :nevim:

S majitelkou máme nadstandardní vztahy a určitě se s ní nechci kvůli pár korunám potahovat, jen jsem fakt zvědavá jaké má tahle situace správné řešení :)

 
nozu
Extra třída :D 11331 příspěvků 14.03.18 09:21

@Latty ono to bude jen v některých věcech. Je to tam vždy explicitně uvedeno, jestli zrovna ta daná věc je závazná ze zákona a pak není možné ji smluvně upravit jinak a nebo zda se může smluvně upravit rozdílně od ustanovení zákoníku.

 
Brontik
Kelišová 7113 příspěvků 1 inzerát 14.03.18 09:22

Nejsem právník, ale já to chápu stejně jako zakladatelka. Smlouva je platná v den podpisu, ale je v ní psáno, že nájen se upravuje ode dne 25.3.2018. To znamená, že do 24.5.2018 platí staraá částka.

Klidne přeci může dneska podepsat dodatek na navýšení nájmu od 25.3.2019 o 10 t­isíc s platností smlouvy ode dneška, ale to přeci neznamená, že bude ode dneška platit o 10 tisíc víc, když má psáno, že až od 25.3.2019.
To mi říká logika.

Takže já bych rozdělila platnost smouvy - dnem podpisu a období, kdy se platí nová částka - a to je dáno ve smlouvě.

Jestli majitelka tvrdí něco jiného, tak bych se na další období začala dívat po jiném bytě. (Matně vzpomínám na to, že ve smlouvě jsme měli psáno, že nájem se zvedá o inflaci a majitelka pak prohlásila „inflace žádná nebyla, zvedneme to o pětistovku…“ a nakonec jsme se o kauci soudili…(a soud jsme vyhráli) )

 
Peruz
Zasloužilá kecalka 939 příspěvků 14.03.18 09:22

@Latty a našla jste něco kromě toho zvýšení? Já si totiž myslím že tam nic není. Byla jsem na školení já nájmy a sama jsem pronajímatel. l, nicméně si nic takového nepamatuji. Vždy nás právníci učili to s tou smlouvou, ale třeba se tady nějaký najde a ozve se ;)

 
Latty
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 14.03.18 09:32

@Brontik děkuji za názor :) majitelka na doplacení rozdílu netrvá a sama řekla že jsme si to měli lépe ujasnit, ale kdyby byla v právu tak jí to samozřejmě doplatíme :)

@Peruz nenašla, dost mě překvapila jak málo tam toho k nájmu vlastně je :lol:

 
veria
Generální žvanilka 23071 příspěvků 1 inzerát 14.03.18 09:42

Vy jste to sepsali totiž špatne, měla tam byt platnost podpisem smlouvy, ale účinnost až od 25.3., takto těžko říct kdo má pravdu, ale přikláněla bych se k tomu, ze nájem je zvýšený až od 25.3. Neboť je to tam výslovně uvedeno pro jaké období smlouva platí..

 
nozu
Extra třída :D 11331 příspěvků 14.03.18 09:57

@Brontik no a já si myslím, že tam jsou dvě veci na sobě nezávislé: 1. prodloužení doby trvání nájmu; 2. zvýšení platby za nájem. Tyto dvě věci se nemusí časově shodovat. hele, to je těžké. Bez toho, aby člověk viděl původní smlouvu a přesné znění dodatku se ke správnému řešení asi stejně nedohrabeme.

 
zoidberg
Extra třída :D 11310 příspěvků 14.03.18 10:10

Řekl bych, že dodatek je špatně napsaný, neplatný. Běžný dodatek ruší ustanovení určitého článku původní smlouvy. Tedy v současné době žádný nájem nemáte, ten je až od 25.3.2018 do 24.3.2019.

 
Satisfaction
Kecalka 279 příspěvků 14.03.18 10:18
@Peruz píše:
Smlouvy se mění na základě podpisu všemi účastníky. Jestli jste s tím souhlasila, podepsala to tak to je platné a písemně jste se na tom domluvili.

To není pravda, pokud je smlouva v rozporu se zákonem je dané ustanoveni ze smlouvy neplatné.

 
Peruz
Zasloužilá kecalka 939 příspěvků 14.03.18 10:35

@Satisfaction ani ale v případě že by nějaky takový zákon našla, psala že nic nenašla.

 
Keyllah
Echt Kelišová 8555 příspěvků 14.03.18 12:17
@veria píše:
Vy jste to sepsali totiž špatne, měla tam byt platnost podpisem smlouvy, ale účinnost až od 25.3., takto těžko říct kdo má pravdu, ale přikláněla bych se k tomu, ze nájem je zvýšený až od 25.3. Neboť je to tam výslovně uvedeno pro jaké období smlouva platí..

A nebyl by tady problém, že dodatek rozdělily na dvě části? že v prvním bodě prodloužily nájem a v druhém bodě zvýšily nájemné s tím, že účinné je to od podpisu smlouvy? protože prodloužení nájmu, podle toho jak to psala zakladatelka, není spojeno se zvýšením, tedy bych podle toho nededukovala, že to zvýšení je až od března :think: tedy to zvednutí nájmu je od podpisu?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Černošský James Bond? Tak ať Mandelu hraje Luděk Sobota! říká Klaus ml.

„Přichází čas pro herce, který není bělochem,“ řekla prý dlouholetá... číst dále >

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Články z Ona Dnes

Třou se vám stehna o sebe? Pomohou pudry nebo speciální kalhotky

Letní počasí dokáže ženám s plnými křivkami způsobit i nepříjemnosti, o... číst dále >

Zdravý jídelníček: stačí tři porce, důležitá je pravidelnost a složení

Český národ stále tloustne, každý druhý člověk u nás trpí nadváhou. Na vině... číst dále >


Reklama