Dodržování hranic u dětí, zvládáte to?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.19 12:30
Dodržování hranic u dětí, zvládáte to?

Ahoj maminky, přiša jsem si pro radu a nebo případné povzbužení, že v tom nejsem sama. Máme s manželem dva syny 6 a 2,5 roku. Na syny jsem převážně sama, manžel je buď v práci a nebo má práci kolem domu. Kluky tedy vychovávám převážně já. Manžel přiloží ruku k dílu, až už vidí, že mám nervy v kýblu a to tak, že po nich začne křičet a to je celá jeho výchova. :roll: Kluci nejsou nijak nevychovaní, snažím se aby byli slušní a hodní, ale starší syn je odmalička trošku hyperaktivní a nenechavej. Pořád do všeho musí šťourat a nic nenechá napokoji. Včera jsem mu třeba 20× řekla, ať si jde uklidit pokoj a nakonec dělal tak dlouho kraviny že jsem ho musela uklidit já s tím, že jsem mu řekla že ho tedy uklidím, ale večer se nebude dívat na večerníček. Povečeří osprchuje se a půjde hned spát. Po sprše jsem ho nahnala spát a on hodinu v kuse brečel v pokoji, že se chce dívat na večerníček. vysvětlila jsem mu, že nehodlám nic opakovat stokrát dokola a že pokud nebude poslouchat bude prostě bez večerníčku. Tak je to se vším, prostě do všeho ho musím nutit nic se mu nechce a včera už jsem to opravdu dotáhla do konce a nepovolila jsem i když brečel dlouho a já měla chuť mu ten veřerníček dovolit. Maminky jak se vám daří dodržovat, co řeknete a má to ve výsledku opravdu nějaký výchovný efekt? Děkuji za rady :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34453 příspěvků 1 inzerát 16.05.19 12:39

Důležité je nebazírovat na všem a nevynucovat na dítěti, aby udělalo každou drobnost podle tebe, spíš mu dát volnost, ať si věci dělá podle sebe a striktně vyžadovat pouze ty důležité věci - jako teď jdeme do školky. U nás je to tak, že raději nechám děti, ať se vytrestají samy, naložím jim jejich odpovědnosti, za které trpí, když si je nesplní. Např. má povinnost si nachystat pití, když jde cvičit. Takže se rozhodně nestresuju tím, že bych 100× do děcka hučela Prosím tě, udělej si už to pití. Nechám odejít bez pití a jen pokrčím rameny, že voják se stará, voják má… a tak se snažím situace obracet.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.19 12:59
@Tiger-lily píše:
Důležité je nebazírovat na všem a nevynucovat na dítěti, aby udělalo každou drobnost podle tebe, spíš mu dát volnost, ať si věci dělá podle sebe a striktně vyžadovat pouze ty důležité věci - jako teď jdeme do školky. U nás je to tak, že raději nechám děti, ať se vytrestají samy, naložím jim jejich odpovědnosti, za které trpí, když si je nesplní. Např. má povinnost si nachystat pití, když jde cvičit. Takže se rozhodně nestresuju tím, že bych 100× do děcka hučela Prosím tě, udělej si už to pití. Nechám odejít bez pití a jen pokrčím rameny, že voják se stará, voják má… a tak se snažím situace obracet.

No tak to já klukům dělám servis. Jsou zvyklí, že jim maminka vše nachystá a o to víc mě mrzí, že když po něm chci aby si uklidil, tak to neudělá… :think: Takhle je to se vším. Příjde ze školky a jak se vysleče a vyzuje, tak to nechá… :zed:

kamcaKr
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 1 inzerát 16.05.19 13:08

Ja mam teprve dceru rok a pul, ale uz ted dela krasny hysteraky, pokud neco nepovolim (jako treba nekolikrat za den Krtka, ma ho jen 2×, na cisteni zubu). Podle me je dulezity to dodrzovat, pokud uz reknes, ze ne.. A at si jeci treba hodinu. Priste uz bude vas syn vedet, ze si uklidit ma :mrgreen: jinak myslim, ze 6lety dite uz by mělo plnit nejaky ty povinnosti a mit v tom rezim. Treba uklidit pokojik pul hodky pred vecernickem? A kdyz ne, pohadka nebude.. A kazdy den úplně stejne. Myslim, ze si to zautomatizuje.

Elenloth
Závislačka 4240 příspěvků 6 inzerátů 16.05.19 13:09
@Anonymní píše:
No tak to já klukům dělám servis. Jsou zvyklí, že jim maminka vše nachystá a o to víc mě mrzí, že když po něm chci aby si uklidil, tak to neudělá… :think: Takhle je to se vším. Příjde ze školky a jak se vysleče a vyzuje, tak to nechá… :zed:

Tak jim ten servis prostě nedělej. Takovýmto způsobem z nich vychováš přesně ty ichtyly, na které si tu už dospělé holky stěžují.
Nemůžeš od dítěte očekávat nějakou vděčnost, myšlení ve stylu „když se o mě maminka tak hezky stará, tak já si za to uklidím pokoj“. Na to jsou ještě moc malí. Když jim maminka vše nachystá, maminka se postará, tak co by se snažili?
Takže ano, když už zavedu nějaké pravidlo, tak je to věc, která je pro mě důležitá a kterou sami zvládnou, tak striktně trvám na dodržování. Neslibuji nic, co nemůžu/nehodlám splnit, stejně tak ničím takovým nevyhrožuju. Ale jinak jak něco řeknu, tak to tak bude, i kdyby se na hlavu postavili.

Anny2148
Kecalka 289 příspěvků 16.05.19 13:12

Mám kluky zhruba jako ty a k tomu ještě čtyřletou dceru. Když něco chci aby udělali, tak trvám na tom aby to udělali. Např. dokud neuklidíš ten pokoj nebude sprcha, večeře, nepustíme televizi. Takže většinou to pak udělají, v tom jsou už celkem vycepovaní. A co se týká zákazů, tak zlaté pravidlo je: nevypustit z pusy nic co sama nechceš dodržet. Já např. dceři v afektu zakázala na týden veškeré sladkosti. :-D No to bylo peklo. Ne pro dceru, té to bylo upřímně celkem jedno, ale pro mě. Fakt jsem se musela držet abych to dala. :-D Takže teď opravdu zvažuju co vypustím z pusy, aby to nebyl trest spíš pro mě.

warita
Extra třída :D 10391 příspěvků 16.05.19 13:13

Kdyz neco reknu, tak to plati. Nepovolim ani o milimetr a plac by mi byl fuk, to si mel(a) rozmyslet drive.

ProfZav
Ukecaná baba ;) 2097 příspěvků 16.05.19 13:19
@Anonymní píše:
No tak to já klukům dělám servis. Jsou zvyklí, že jim maminka vše nachystá a o to víc mě mrzí, že když po něm chci aby si uklidil, tak to neudělá… :think: Takhle je to se vším. Příjde ze školky a jak se vysleče a vyzuje, tak to nechá… :zed:

Sestilety dítě tuhle zodpovědnost v sobě nemůže mít. Syn je to samý. Takže když přijdeme domu spolu, on odhodí boty na všechny strany. Nechám ho vyjít půl schodů, zavolám a uklidí si. Nebo neuklidi pyžamo dk postele nebo nehodí prádlo do koše. Klidně uprostřed jeho oblíbené pohádky ho odvolá a jde to udělat. Samozřejmě si neodpustím výchovnou větu „kdybys to udělal hned, mohl ses teď dívat“. Začíná to nést plody.
Sam si chystá pití, sám si balí věci na výlet nebo návštěvu, sám si umyje nebo i nakraji zeleninu na svačinu. Nejsem jeho služka, zvlášť ne v 8. měsíci těhotenství :-)
A jak jsi psala o tom, že uklidí pokoj za něj, tak já uklízí se synem. A ukoluju ho. Tohle patří tam, teď posbirej všechno lego a tak dále. Nejsem si úplně jistá, jestli ví, co všechno zahrnuje pojem „úklid si pokoj“. A když se flaka nebo lelkuje, tak holt večerníček není a bude příště. Když nebudeš důsledná, tak neuvěří, že ho nějaký postih čeká.

Modesta
Ukecaná baba ;) 2490 příspěvků 16.05.19 13:26

Tak chyba je už to, že jsi za něj ten pokoj uklidila. Co si z toho chudák kluk vezme? Jednou máma povolí a podruhé ne?

Jestli nechce uklízet, tak to podej tak, že ten pokoj uklidíte spolu. Ale ne až poté, co odmítne uklidit sám. Hned navrhni společný úklid. Pokud uvidíš, že pomáhat nechce, upozorni ho, že se nepůjde dívat dříve než to uklidíte spolu. Ty sama to rozhodně uklízet nebudeš. Pokud se nepřidá, přestaň uklízet. A každou chvilku bych mu připomínala, že začne večerníček a že dokud nebude uklizeno, nebude se dívat.

honzek86
Kecalka 485 příspěvků 16.05.19 13:41
@Anonymní píše:
Ahoj maminky, přiša jsem si pro radu a nebo případné povzbužení, že v tom nejsem sama. Máme s manželem dva syny 6 a 2,5 roku. Na syny jsem převážně sama, manžel je buď v práci a nebo má práci kolem domu. Kluky tedy vychovávám převážně já. Manžel přiloží ruku k dílu, až už vidí, že mám nervy v kýblu a to tak, že po nich začne křičet a to je celá jeho výchova. :roll: Kluci nejsou nijak nevychovaní, snažím se aby byli slušní a hodní, ale starší syn je odmalička trošku hyperaktivní a nenechavej. Pořád do všeho musí šťourat a nic nenechá napokoji. Včera jsem mu třeba 20× řekla, ať si jde uklidit pokoj a nakonec dělal tak dlouho kraviny že jsem ho musela uklidit já s tím, že jsem mu řekla že ho tedy uklidím, ale večer se nebude dívat na večerníček. Povečeří osprchuje se a půjde hned spát. Po sprše jsem ho nahnala spát a on hodinu v kuse brečel v pokoji, že se chce dívat na večerníček. vysvětlila jsem mu, že nehodlám nic opakovat stokrát dokola a že pokud nebude poslouchat bude prostě bez večerníčku. Tak je to se vším, prostě do všeho ho musím nutit nic se mu nechce a včera už jsem to opravdu dotáhla do konce a nepovolila jsem i když brečel dlouho a já měla chuť mu ten veřerníček dovolit. Maminky jak se vám daří dodržovat, co řeknete a má to ve výsledku opravdu nějaký výchovný efekt? Děkuji za rady :kytka:

Máme úplně stejnýho ;) taky máme doma takový hyperaktivní zlatíčko.
Hele, já už jsem to tu někde psal ;) chyba je v tom, že mu to řekneš 20×. Musíš to říct jednou a potom ho chytit za ucho, přivést do pokoje a „vynutit si provedení rozkazu“ (to v úvozovkách zní šíleně, ale líp to popsat neumím). Teď ale popisuji spíš roli otce. Klidně to můžeš dělat ty, ale já preferuji to, že máma hraje tu hodnou, řekne co po nich chce a já okamžitě reaguju, když mámu neposlechnou napoprvé a jednám. Naučí se takhle poslouchat mámu, aniž by ona musela být ten policajt. A když se to dělá důsledně, tak poslouchají, i když nejsem doma. Jinak se po příchodu táty z práce žaluje a musí se trestat, jinak to nejde. Manžel by se měl trochu zapojit.

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16216 příspěvků 16.05.19 13:45
@Anonymní píše:

Přečti si nějakou knihu o výchově, mně se třeba líbí Pekařová Jak žít a nezbláznit se. Aneb její my neumíme v klidu, láskyplne nechat děti rust, my jsme sloužící, řvoucí,… je dost pravdivé. A za ten servis té budoucí snacha prokleje. Prý vyslece a vyzuje a tak to nechá… :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.19 13:49
@honzek86 píše:
Máme úplně stejnýho ;) taky máme doma takový hyperaktivní zlatíčko.
Hele, já už jsem to tu někde psal ;) chyba je v tom, že mu to řekneš 20×. Musíš to říct jednou a potom ho chytit za ucho, přivést do pokoje a „vynutit si provedení rozkazu“ (to v úvozovkách zní šíleně, ale líp to popsat neumím). Teď ale popisuji spíš roli otce. Klidně to můžeš dělat ty, ale já preferuji to, že máma hraje tu hodnou, řekne co po nich chce a já okamžitě reaguju, když mámu neposlechnou napoprvé a jednám. Naučí se takhle poslouchat mámu, aniž by ona musela být ten policajt. A když se to dělá důsledně, tak poslouchají, i když nejsem doma. Jinak se po příchodu táty z práce žaluje a musí se trestat, jinak to nejde. Manžel by se měl trochu zapojit.

JJ to měl, říkám mu to pořád, že by se měl víc zapojit. Syn opravdu potřebuje mít z někoho respekt. Všimla jsem si také, že syn absolutně nechce respektovat slovo NE a NEMŮŽEŠ nebo NESMÍŠ. On si pořád myslí, že smí všechno a já už si připadám, že kdykoli kamkoli jdeme tak po něm jen štěkám. Manžel už s námy nechce nikam chodit. :oops: Opravdu začnu praktikovat zákazy všeho co má rád. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.19 13:52
@Cuddy píše:
Přečti si nějakou knihu o výchově, mně se třeba líbí Pekařová Jak žít a nezbláznit se. Aneb její my neumíme v klidu, láskyplne nechat děti rust, my jsme sloužící, řvoucí,… je dost pravdivé. A za ten servis té budoucí snacha prokleje. Prý vyslece a vyzuje a tak to nechá…:

To asi prokleje, ale já nad tím takto nikdy nepřemýšlela. Jsem zvyklá se o domácnost starat a tohle jsem nějak nevědomky zahrnula do svých povinností :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.19 13:55
@ProfZav píše:
Sestilety dítě tuhle zodpovědnost v sobě nemůže mít. Syn je to samý. Takže když přijdeme domu spolu, on odhodí boty na všechny strany. Nechám ho vyjít půl schodů, zavolám a uklidí si. Nebo neuklidi pyžamo dk postele nebo nehodí prádlo do koše.Klidně uprostřed jeho oblíbené pohádky ho odvolá a jde to udělat. Samozřejmě si neodpustím výchovnou větu „kdybys to udělal hned, mohl ses teď dívat“. Začíná to nést plody.
Sam si chystá pití, sám si balí věci na výlet nebo návštěvu, sám si umyje nebo i nakraji zeleninu na svačinu. Nejsem jeho služka, zvlášť ne v 8. měsíci těhotenství :-)
A jak jsi psala o tom, že uklidí pokoj za něj, tak já uklízí se synem. A ukoluju ho. Tohle patří tam, teď posbirej všechno lego a tak dále. Nejsem si úplně jistá, jestli ví, co všechno zahrnuje pojem „úklid si pokoj“. A když se flaka nebo lelkuje, tak holt večerníček není a bude příště. Když nebudeš důsledná, tak neuvěří, že ho nějaký postih čeká.

Tohle někdy dělám taky, ale přiznám se, že je pro mě mnohdy jednodušší to uklidit a nemuset mu tak vysvětlovat, proč si to musí uklízet… :oops: Takle když se na to dívám vím, že je to špatně.. :zed:

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16216 příspěvků 16.05.19 13:59
@Anonymní píše:
To asi prokleje, ale já nad tím takto nikdy nepřemýšlela. Jsem zvyklá se o domácnost starat a tohle jsem nějak nevědomky zahrnula do svých povinností :nevim:

Ty říkáš, že se muž nezapojuje a to same vychovás ze svých synu? V 6 letech si má dávno po sobě uklízet, chystat si věci… Nechat boty a bundu uprostřed chodby si nedovolí naše 2,5lete dítě. Říká se tomu „návyky“. Mimochodem, ve školce to zvládá, že? Tam totiž nemá tu služku, které rozhodně není vděčný, že dělá „své“ povinnosti.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama