Dohoda o provedení činnosti - brát nebo nebrat

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
26.4.22 09:17

Dohoda o provedení činnosti - brát nebo nebrat

Zdravím všechny. Přicházím s dotazem ohledně DPČ.
Jsem studentka VŠ a končí mi semestr, tak jsem si chtěla najít nějakou brigádu. Práce v oboru zatím nehrozí, vyžaduje ukončené VŠ vzdělání a já jsem zatím na bc.
Našla jsem si brigádu v obchodě v oblečením, oslovila vedoucí a poslala životopis. Z hovoru, který jsme měly to vypadalo, že jsem jí nadchla a pozve mě koncem tohoto týdne na pohovor. Jenže já jsem si až zpětně z inzerátu zjistila, že se jedná o DPČ a ne DPP. :zed: Sice tomu moc nerozumím, ale jestli jsem správně četla, tak podmínky jsou odpracovat max 20 hodin týdně (což jsou tak dvě a půl směny) a nepřesáhnout 3000 mzdy za měsíc, jinak se to daní?
Přemýšlím proto, zda se na to nevykašlat a nejít raději na DPP dělat baristku, a nebo zkusit táhnout obě tyto brigády. Co myslíte? :think: Nějak si nedokážu představit mít před sebou 3 měsíce volna a chodit do práce dvakrát za týden…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
26.4.22 09:21

Ještě dodám, že brigádu plánuji mít dlouhodobě, alespoň o příštího jara, tudíž i přes semestry

• Citovat
  • Nahlásit
9227
26.4.22 09:38

Zkus se jich zeptat, jestli ti nedají DPP. Zajímalo by mě, jaký mají pro DPČ důvod. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16232
26.4.22 09:44

Určitě je pro tebe výhodnější DPP, jina bych do toho nešla. Na DPP si můžeš vydělat až 300h za rok a do 10tis se ti to nedaní pokud studuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
26.4.22 09:45
@Titty píše:
Zkus se jich zeptat, jestli ti nedají DPP. Zajímalo by mě, jaký mají pro DPČ důvod. :think:

Tohle mě taky napadlo. Zkusím se s ní domluvit. :nevim:
Ono to je tak, že ten obchod vlastní společnost, která dál vlastní i jiné obchody s oblečením. A právě tato zastřešující společnost sdílela ten inzerát. Ale mně to nedalo a volala jsem přímo na prodejnu a mluvila s vedoucí té pobočky. Takže je možné, že mi třeba ta vedoucí dá DPP, byla bych za to radši.
Myslíš, že se mám přímo na pohovoru zeptat, zda by nešla DPP? Nebude to moc drzé? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
26.4.22 09:46

Jejda, jsem si všimla, že jsem omylem zaklikla anonym v původním příspěvku :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9227
26.4.22 10:00

@Teaveg vůbec mi to nepřijde drzé. I pro tu firmu je to výhodnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9719
26.4.22 10:12

Nejde o daň, ale o to, že se u DPČ odvádí soc. a zdrav. od 3500 Kč, kdežto u DPP až nad 10 tis. A těch 20 hodin týdně musí být dodrženo v průměru. Zeptat se na DPP můžeš, záleží ale jak to tam chodí. Zažila jsem firmu, kde DPP taky nedávali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1702
26.4.22 10:25

Určitě se zeptej - omezení je pro tebe hlavně ten půluvazek, takže pokud chceš pracovat víc, tak to na DPČ prostě nejde.

Co se týče daní, pravděpodobně se stejně za ty dva-tři měsíce vejdeš do slevy tak jako tak, takže si to můžeš vyžádat zpět (jen teda je tam to zdravotní a sociální - na druhou stranu, aspoň se ti to započítá k odpracovaným rokům; a pokud budeš přes ten půl úvazek na DPP, tak se přes těch 10 tis dostaneš taky, takže ten rozdíl sice nějaký jako je, ale je otázka, co kdo preferuje - a v době, kdy se prodlužují nároky na dobu pojištění a uvažuje se o omezení započítání některých náhradních dob, je každý měsíc dobrý).

No, a zaměstnavatel preferuje DPČ, protože tam je i u studenta jistá drobná šance na delší spolupráci bez klasické smlouvy - u DPP to je vyloženě jen těch 300h a nazdar (pokud to neřeší jinak). :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16102
26.4.22 10:46

Tak, ale jestli tu brigádu plánuješ dlouhodobě, tak u DPP odpracuješ 300h za rok, což máš za chvíli a stejně by ti museli pak dát DPČ. A nejde o daně, ale odvody.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
26.4.22 10:57
@JancaS84 píše:
Tak, ale jestli tu brigádu plánuješ dlouhodobě, tak u DPP odpracuješ 300h za rok, což máš za chvíli a stejně by ti museli pak dát DPČ. A nejde o daně, ale odvody.

Tak já si myslím, že by to bylo tak akorát. Stejně mě za rok čekají státnice, takže by to bylo období, kdy bych stejně moc do práce nechodila a jen se učila. To samé při zkouškovém. Prostě ty „pauzy“ tam budou. A po státnicích nastoupím už do práce v oboru…
Vždy jsem dělala na DPP a nikdy problém v tomto ohledu nebyl, jen s DPČ zkušenosti vůbec nemám

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9719
26.4.22 12:51

@Teaveg Jestli máš jiné možnosti brigád, které jsou finančně výhodnější, tak bych do téhle DPČ nešla. Já jsem byla ochotná jako brigádník na DPČ pracovat, když jsem měla i po odečtení soc. zdrav. pořád lepší peníze než bych měla jinde.

Co se týče hodin, tak pokud nepředpokládáš, že odpracuješ do konce roku víc než 300 hodin, tak to by ti vyšly hodiny v průměru bez problému i na tu DPČ, sleduje se průměr za dobu trvání DPČ, nejdéle za 52 týdnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat