Dojíždění do práce nebo za rodinou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.01.19 12:58
Dojíždění do práce nebo za rodinou?

Ahoj. Momentálně řešíme z manželem velké dilema, kde si pořídit bydlení. Máme dvě možnosti:
a) velká hypotéka, bydlení blízko práce (30 min autem, 45 autobusem), ale daleko od našich rodin, místo domu (město, okolí, vzdálenost školky,…) a samotný dům né úplně dle našich představ
b) malá hypotéka, bydlení dál od práce (manžel 1h autem minimálně- když nebude zacpaná dálnice, já 30 min autem, školka a škola v místě, na střední pak cca 20 minut autobusem), ale blízko rodině, dům podle našich představ, místo ideál (až na dojíždění)

Zprvu jsme byli přesvědčeni o možnosti a, protože jsme chtěli dojíždět do práce co nejkratší dobu a veřejnou dopravou. Jenže čím déle hledáme, tím víc nás to táhne k možnosti b. Domy v našem cenovém limitu (u možnosti a) mají většinou nějaké ale (v místě není školka, je slyšet dálnice, jsou zde pidi pokoje,…).
Navíc si oba čím dál víc uvědomujeme situaci „doma“, kdy obě rodiny jsou závislé na naší pomoci, tudíž bychom stejně skoro každý víkend trávili „na chalupě“ u jedné z rodin (rodiny bydlí 5 km od sebe). Trošku se hlavně bojím, že až děti budou starší, že je to bude štvát, jezdit každý víkend od kamarádů někam do zapadákova. Navíc každý víkend to pendlování a řešit kde co za věci mám, mě dost unavuje už teď (a to řeším jen samu sebe né děti).
Argumentem proti je to dojíždění. Manžel by teda naštěstí mohl mít částečnou homeoffice (půl na půl), ale sám říkal, že v kanclu se mu pracuje líp. Navíc jeho první požadavek, když jsem začali bydlení řešit bylo, aby to měl co nejkratší dobu do práce (tehdy jsme ještě zvažovali byt). Jinak cesta je min 1h, ale v případě plynulém provozu, což asi moc nehrozí.
Dalším argumentem je hypotéka, sice celkově by to s penězi asi o tolik líp nevycházelo- při možnosti b by byla hypotéka tak o 16.000 měsíčně menší, ale já bych zároveň měla o dost menší plat (pracovala bych v místě). Takže za 20 let bychom v případě a) na tom byli líp (vlastnili dražší nemovitost). Ale zase je rozdíl uvázat si na krk hypotéku, která měsíčně dělá 10% manželových příjmů (případně 20% mých) a pomocí mimořádných splátek bychom jí za 6 let mohli mít splacenou nebo si uvázat hypotéku která dělá přes 40% u manžela (u mě dokonce 80%) a i kdybychom šetřili jak divý, tak jí dřív jak za 20 let nesplatíme. Co kdyby se manželovi nebo mě něco stalo, že?

Řešil někdo podobné dilema? Hlavně mě zajímají poznatky ohledně každodenního dojíždění do práce autem víc jak hodinu. Dále také zda někdo tráví skoro každý víkend mimo domov, či to zažil jako dítě.

Děkuji za všechny rady, třeba mi některá dáte impulz, jak to rozseknout. :kytka:

P. S.- omlouvám se za anonym, ale známá zná můj nickname a je zde naznačena naše finanční situace. :andel:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Janli
Kelišová 7238 příspěvků 14.01.19 13:04

Opravdu se musíš ptát? Práce se mění, domov zůstává… Já bych o variantě A ani neuvažovala…

Premek_Orac
Závislačka 4667 příspěvků 14.01.19 13:04

Ahoj,
z tvého popisu bych zvolil možnost b). Hodina dojíždění příjemná není, ale je to docela běžná doba pro podstatnou část populace. Navíc není nikde dáno, že manželovi nebo tobě se místo výkonu nezmění, nebo nezměníte zaměstnavatele, tudíš by se vás dojíždění mohlo časem týkat i z nemovitosti blízko současné práce.
Ale i když uslyšíš tisíc sebelepších rad, rozhodnout si to musíte sami…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.01.19 13:09

Šla bych do „B“. bydlení je na delší dobu než momentální práce.

Makysu
Kecalka 393 příspěvků 14.01.19 13:10

Variantu a) bych do rozhodovacího procesu zahrnula pouze v případě, že by to bydlení bylo supr trupr eňo ňuňo. Což očividně není. Takže rozhodně b). Já jezdívám do práce i 2-3 hodiny, pravda ne denně, ale dá se to.

kytkalenka
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 14.01.19 13:10

Ja bych asi volila c a koupila dve nemovitosti. Dum blizko rodiny a maly byt nekde ve meste blizko prace. Manzel by obcas prespal a dalsi dny by mel zase home office, navic je to investice pro deti pripadne az budu vetsi a nebudou chtit byt na vesnici ;-)

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20503 příspěvků 14.01.19 13:14

Tak platit takhle výrazně vysokou hypošku, stejně dojíždět půlhodinu (tzn. že ani tak není bydlení v místě práce) a ještě víkendy pendlovat za rodinou, to bych asi zvážila variantu B.
Pokud už Ačko, tak bych hledala bydlení vysloveně u práce, aby ta výhoda toho, že budete bydlet za draho blíž k práci, měla doopravdy smysl :think:
Ještě mě napadla varianta, pokud může dělat částečně homeoffice, co dojíždět do práce vlakem třeba, cestou si vyřídit věci počítačové. Tím by se možná dalo vytvořit to, že v práci stráví osm hodin, z toho sice tři ve vlaku, ale tak klid na to bude mít i v kupé a doma bude, jakoby měl práci v místě. A nebude muset řešit divokou dopravní situaci na silnici :think:

K92
Kecalka 254 příspěvků 14.01.19 13:19

Jasné B! :) . Můj muž dojíždí 2 hodiny tam a 2 zpátky čtyři dny v týdnu a dává to. Z domova pracuje jeden den v týdnu, občas má služebku a spí mimo domov. Do budoucna snad bude pracovat víc z domu… Mělo by se to letos změnit. Hodinu do práce z našeho města dojíždí spousta lidí, žádný extrém. Výhody B převažují.

ka2ka
Extra třída :D 13750 příspěvků 14.01.19 13:31

B dojíždění není ideální , ale dá se to navíc v místě základní škola je úžasný jak by jste z A jezdili pro děti ?

ka2ka
Extra třída :D 13750 příspěvků 14.01.19 13:33
@kytkalenka píše:
Ja bych asi volila c a koupila dve nemovitosti. Dum blizko rodiny a maly byt nekde ve meste blizko prace. Manzel by obcas prespal a dalsi dny by mel zase home office, navic je to investice pro deti pripadne az budu vetsi a nebudou chtit byt na vesnici ;-)

promin , ale bavila jsi mě, takže si koupí dva barák a byt oboje na hypotéku, a už nebudou tuplem vedět co dřív

Addka1
Stálice 82 příspěvků 14.01.19 13:39

Rozhodně B! ;) hodina dojíždění navic pohodlně autem je úplně v pohodě podle mě.

terinka4444
Hvězda diskuse 69517 příspěvků 14.01.19 13:47

mysli na děti, jestli je nemáte tak na budoucí. Na jejich školku, školu, kamarády v místě bydliště, rozhodně varianta B.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1944 příspěvků 14.01.19 13:48

A změnit zaměstnání nepřipadá v úvahu?

Diana69
Kecalka 330 příspěvků 14.01.19 13:48

Určitě bych šla do možnosti B..práci si můžeš najít kdekoliv a navíc když je ten barák Váš ideál :)

Micaella22
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 14.01.19 13:49

Variantu C vymyslet nelze?:))

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozešli se v autě! Plekanec tlačil, aby to zveřejnili. Otec Vondráčkové o detailech rozchodu

Informace o rozchodu Tomáše Plekance a Lucie Vondráčkové přišla loni v srpnu... číst dále >

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >