Dokáže 5 leté dítě lhát tak aby někoho vědomě poškodilo?

15.3.17 21:55

dokáže 5 leté dítě lhát tak aby někoho vědomě poškodilo?

Dobrý večer, píšu, protože si nevím rady. Problém spočívá v tom, že mi moje 5 letá dcera sdělila, že ji manželova matka řekla, že může mít ráda pouze jednu babičku a to je samozřejmě ona, že druhou babičku, mou mamku, nemá nikdo rád a že je škaredá. Mamka je naprosto v pohodě a malou i druhou dcerku zbožňuje. Dcera mi popsala situaci tak, že ji to tchýně neustále opakovala dokola. Stalo se to při společné procházce a posléze i u nich doma. Pamatuje si přesné detaily a stále opakuje, že je to pravda. Podotýkám, že se to stalo před třemi měsíci a ona nám to řekla až nyní. Při dotazu proč nám to řekla tak pozdě odpověděla, že se bála, že dostane na zadek 8o. V životě bychom ji za toto netrestali, proč taky. Od minulého týdne s manželem neřešíme nic jiného než toto. Podrobila jsem ji skoro až křížovému výslechu před tím, než jel manžel za svou matkou aby se ji na celou věc zeptal. Situace je velmi nepříjemná už kvůli dceři. Jen pro upřesnění, vztahy mých rodičů a rodičů manžela jsou na bodu mrazu. Viděli se naposledy před osmi lety na naši svatbě. Já jsem si několikrát všimla, že po návštěvě tchýně a tchána byla dcera jako vyměněná, dokonce když přijela moje mamka byla na ni dcera až odporná. Já nechápala co se děje, proč se k ní tak chová. Možná to bylo právě tím ovlivňováním. Všimla jsem si, že si na dceru dělá tchýně nároky. Neustále otravovala, že si ji chce „půjčit“ přes týden, což jsme zatrhli. Chodí do školky a máme ještě skoro tříletou holčičku, která je zvyklá jezdit se ségrou. Jsou na sebe hodně zvyklé. Když jede jedna musí i druhá, holky to tak prostě mají. Nebudu psát její citace typu, že druhé dítě už nebude takové jako to první, že první dcera je jen jedna, atd.
Já dceři věřím, že něco se stalo zcela určitě, protože se mi dokonce i rozplakala, že nelže. Bylo mi z toho zle. Manžel navštívil matku a otce aby se ji na to zeptal, ale nevyřešil samozřejmě nic. Otec nechápal jak je možné, že věří dceři a né své matce. Prostě dcera je ulhaná a povinnost je věřit jednomu s rodičů? Nechápu to a ptám se, zda může takto malé dítě vymyslet tak promyšlenou lež aby cíleně ublížilo? Podotýkám, že tchýni měla a má ráda. Omlouvám se za román.

 • Nahlásit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Reakce:

8768
15.3.17 22:05

Ja si myslim, ze mluvi pravdu. Musis vedet, jak dobre dcera umi popsat treba situaci ve skolce nebo tak. Treba moje taky petileta vi kazdej detail, ale jeji stejne stara kamaradka doma nerekne nic, nebo to ma hrozne pomotane. Takze ty dceru znas, podle toho bych se ridila. Ale jinak ze by si to nejak do detailu promyslela, to si myslim ze ne, ze to petilete decko nezvladne.

 • Nahlásit
185
15.3.17 22:07

Nevím, dokázalo by si 5-leté dítě vymyslet takto propracovanou historku? Stávalo se dřív, že by si holčička třeba takto něco vymyslela/měla moc bujnou fantazii a říkala to jako skutečnou věc?
Pokud je to pravda, je to teda pěkný hnus… Možná si tchýně myslela, že malé může vykládat co chce, ale nedošlo jí, že už je dost velká na to, aby to malá doma řekla a vy jste jí uvěřili.

 • Nahlásit
5073
15.3.17 22:07

Osobně si myslím, že pokud takhle malé dítě lže, je to výsledek přehnané fantazie, než touha něco získat. Já si v tomhle věku vymýšlela, že ve školce v sauně je hluboký bazén a dávají nám stoličky abychom neměli hlavu pod vodou a paní vychovatelce to máma nesmí říkat, protože by se zlobila. Samozřejmě že bazén byl tak po pás. Jo a vychovatelka si zase myslela, že máme chovnou stanici, já pořád básnila o pejscích, měla jsem asi 20 psů, ale plyšových.
Takže takovou věc si dcerka asi těžko vycucala z prstu, tchýni bych nevěřila.

 • Nahlásit
22493
15.3.17 22:08

8o Ty jo, to je situace. Já bych naší holce taky věřila. Občas vymyslí blbost (jde o prkotiny), ale stačí se zamračit a řekne pravdu. Taky prokecla něco, co jim doma říkám, že dělat nemají a ony, že to u babičky a dědy dělají. Při dotazu na ně se to potvrdilo. My teda máme výborný vztahy (šlo víceméně o blbosti). Tím vším chci říct, že si myslím, že pětileté dítě by podle mě nebylo schopno až takových intrik, jak píšeš. A kdyby ano, určitě by měnila výpovědi a občas něco řekla jinak.
Jak to řešit dál, nevím :think:

 • Nahlásit
15.3.17 22:09

Takhle staré děti mívají velkou fantazii, takže vymyslet si mohou hotové pohádky, ale nedokážou tak chladně kalkulovat jako dospělí, že by chtěli někoho poškodit nebo mu ublížit. Nedohlédnou ty důsledky takových řečí a výmyslů.

takže jo, dítě by si to vymyslet z nějakého důvodu mohlo, ale ne aby ublížilo. Ty svou dceru znáš, takže nejspíš odhadneš, jestli má fantazii, dokázala yb si to yvmyslet, otázka je proč by to dělala. Teoreticky by ji mohla tvoje mamka třeba nechtěně nějak ublížit, dostala na zadek třeba, tak potom bych pochopila nějaké chvilkové naštvání na babičku s tím, že o ní řekne že je škaredá a nechce ji vidět. Ale nejspíš by to brzy odeznělo.

Vzhledem k situaci mezi vašimi rodiči bych věřila dceři s tím, že ji v tom někdo ovlivnil. Některé babičky soupeří o přízeň u vnoučat, takže je klidně možné, že ji něco v tom smyslu vykládlala :nevim: lidi jsou různí…

 • Nahlásit
1907
15.3.17 22:11

Nemyslím si, že by si to vymyslela…u nás v rodině se stalo něco podobného…syna hlídala babička a syn byl u toho, když jsem babičce kladla na srdce, aby synovi vyčistila zuby, že trpí na kazy. Ještě jsem jí nabídla, že mu je vyčistím, jestli se na to necítí. Řekla, že nepotřebuje pomoc a zuby určitě vyčistí. Za 2 dny mi syn doma říká, že mu babička zuby nečistila, ale kdybych se ho prý ptala, tak má říct, že mu je vyčistila…Věřím synovi (toto by si 5 leté dítě nevymyslelo)…a taky znám svoji matku :(
U něj když něco udělá a ví, že je to špatně je reakcí spíše mlčení než lhaní, vymýšlení…takže si nemyslím, že by si to dcera vymyslela

 • Nahlásit
29442
15.3.17 22:13

V tomto věku mají děti velkou fantazii, je to velmi žádoucí pro jejich další rozvoj a dokáží si vymyslet kde co, ale to co jsi nám tady popsala by si pětileté dítě nevymyslelo ani v tom nejbujnějším snu. Na to opravdu ještě nemá.

 • Nahlásit
15.3.17 22:37

Holky, je to situace na prd. Já nad tím pořád musím přemýšlet. Už i mému chlapovi jde z toho hlava kolem. Pořád se o tom bavíme, přemýšlíme a hlavně hledáme souvislosti. Na to soupeření to vidím taky. Navíc, dcera má velmi dobrou paměť a jak říká můj brácha, je to neskutečný moralista, za což jsem velmi ráda. Snaží se být spravedlivá. Když jsem se ji ptala, co na jí na ty řeči odpověděla, řekla, že má ráda všechny babičky a dědečky. Řekla, že si to tchýně nedala vymluvit a doslova jela pořád to svoje. Mrzí mne, že ji musíme zatahovat do takových dospěláckých záležitostí. Já jsem vlastně neměla ani tušení jakého hada jsem si hřála na prsou :(

 • Nahlásit
48895
15.3.17 22:38

Jsem mama petilete holcicky s velmi bujnou fantazii, dokaze precizne navymyslet opravdu dlouhe a realne historky. Ale tak, jak to popisujes, vzhledem k celkovym souvislostem - verila bych svemu diteti.

 • Nahlásit
17023
15.3.17 22:44

Určitě nelže, navíc takhle komplikovaně…

Netahala bych ji do dospěláckých šarvátek, postupem času si sama utvoří názor a přizpůsobí se situaci.
Přiměřeně věku bych jí vysvětlila, že ji všichni milují, rodiče, prarodiče apod. a víc bych to nepitvala. Stejně nic nevymyslíte, tchyně se nepřizná, tchán ji bude bránit…
U nás je to podobné, i když v mírnější formě, tak snaha o manipulaci tam je. S tím moc neudělám, ale dcera je naštěstí chytrá :lol:

 • Nahlásit
3090
15.3.17 22:48

Já bych veřila dceři…a tedy hlavně bych se snažila o nápravu vztahu k Vaší mamce. Jestli se k ní dcera chovala ošklive, urcite je co napravovat. Tchýně by už viděla moje děti pouze za mé přítomnosti. Co nechápu je, proč se vase rodice vzajemne nesnáší.

 • Nahlásit
15.3.17 22:50

S tchýni jsem mluvila i já a dušovala se, že to nikdy neřekla. Není prý možné, abychom věřili pětiletému dítěti. Chtěla jsem ji navrhnout, že se na chvíli odmlčíme, aby se situace sklidnila. Ta, ale papouškovala tchána, který se, pokud jim tedy nevěříme, nechce stýkat. Tam je buď a nebo. Malá ma babi i dědu ráda a celá situace ji mrzí. Může, ale s určitosti říct, že paměť má neskutečnou a při neustálých dotazech z mé strany jak to všechno bylo, odpovídá stále stejně. Přiznám se, že jsem se dceři dávala různé podotázky abych zjistila, že opravdu mluví pravdu.

 • Nahlásit
21538
15.3.17 22:56

@Andel1981 Věřila bych spíš dceři, malé děti bývají bezelstné…Ale hlavně - ty už musíš trochu vědět, co je tvoje tchýně zač a jakou má povahu. Je - li intrikánka, manipulátorka, lhářka :think: Pravděpodobně příliš férová nebude, když tak okatě preferuje starší vnučku a snaží se ji získat pro sebe.

 • Nahlásit
21538
15.3.17 22:58
@Andel1981 píše:
S tchýni jsem mluvila i já a dušovala se, že to nikdy neřekla. Není prý možné, abychom věřili pětiletému dítěti. Chtěla jsem ji navrhnout, že se na chvíli odmlčíme, aby se situace sklidnila. Ta, ale papouškovala tchána, který se, pokud jim tedy nevěříme, nechce stýkat. Tam je buď a nebo.Malá ma babi i dědu ráda a celá situace ji mrzí. Může, ale s určitosti říct, že paměť má neskutečnou a při neustálých dotazech z mé strany jak to všechno bylo, odpovídá stále stejně. Přiznám se, že jsem se dceři dávala různé podotázky abych zjistila, že opravdu mluví pravdu.

v tom případě je ale manipulátorka a vyděračka. V podstatě tě nutí vybrat si mezi ní a dcerkou. Rozumní lidé takto konflikty neřeší.

 • Nahlásit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama