Dokola otázka na děti od okolí

67
5.5.21 22:34

Dokola otázka na děti od okolí

Ahoj děvčátka.

Po delší době asi zase výlev z pocitů. Možná jdu pro šikovné rady ohledně odpovědi na neustálé dotírání cizích/známých…
Co odpovídat na otázky ohledně dětí? „A kdy vy budete mít děti?“, „A plánujete vůbec rodinu?“, „Tak příště už s břichem jo?“… A tak dále v x různých variantách.
Strašně mi to ubližuje. Nejbližší rodina/kamarádka to vše vědí a neptají se, pokud o tématu nezačnu sama…, ale nevím, proč bych měla něco vysvětlovat manželově sestřenici, kterou vidím dvakrát ročně, sousedce u našich, technikovi v práci, švagrové, atd.
Nechci říkat pravdu a nechci odpovídat ani stylem, že čekáme na vhodný čas, abych nevypadala, jak nějaký kariérista, protože děti chci a není to pravda… Nejde mi to ani přes pusu.
Navíc tito lidé mají ve zvyku se ptát před dalšími lidmi… Je mi to nepříjemné, trapné a čím dál tím víc mi to ubližuje. :nevim:
To jsou fakt lidé tak zabednění, že jim nic nedojde a musí se vše říkat na plnou hubu? Potřebovala bych nějakou trošku stírací odpověď, aby už to těm lidem došlo definitivně a neubližovali svou hloupostí dalším párům, ženám. :(
Já se také nikoho neptám na něco, co by mu bo nepříjemné, nebo něco, co je intimní.
:pocitac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6194
5.5.21 22:36

@Hledík Tak oni asi neví, že je ti to nepříjemné, že to považuješ za nevhodnou otázku.. Takže nejlépe odpověz pravdu, že se na toto téma nechceš bavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
5.5.21 22:40

@Alušáček
Máš pravdu, ale dnes má dost párů problém, tak mi to nepřijde zas až taková věda, aby si lidé uvědomili, co je vhodné a co ne.
Obávám se i reakce na odpověď typu „nechci o tom mluvit“. Obávám se, že některé jedince to neodradí od pokračování. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4148
5.5.21 22:41

Byli jsme spolu s manželem 14 let než se nám narodilo dítě, takže těchle otázek jsem dostala přehršel… Jde jen o to, jak jsi schopná reagovat ty sama. Lidé se prostě ptají na věci, které jim vůbec nepřísluší a nemusí se jednat nutně jen o plánování rodičovství. Já nemám problém poslat někoho někam, když se ptá. Většinou jsem volila odpověď dle toho, kdo se ptal. U příbuzných jsem reagovala jinak než u cizích. U cizích jsem pak už jen používala větu „a co vy, stolice pravidelná?“ Většinou na mě čuměli a nechápali, která bije. Tak jsem jim osvětlila, že pro mne je jejich otázka stejne nevhodná, jako ta moje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
5.5.21 22:43

@Martha03
Já nejsem tolik „od rány“, nejsem pohotová. Budu se muset učit být asertivní. V rámci zachování duševního zdraví. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4148
5.5.21 22:54

@Hledík musíš, nikdo jiný to za tebe neřekne a dokud se neohradíš, bude jiným připadat ok se ptát i na tyto zcela soukromé věci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
5.5.21 22:56
@Alušáček píše:
@Hledík Tak oni asi neví, že je ti to nepříjemné, že to považuješ za nevhodnou otázku.. Takže nejlépe odpověz pravdu, že se na toto téma nechceš bavit.

Proboha, pravdu nee. Nemáš tušení, co následuje, když přiznáš, že nemůžeš mít děti…toho jsem si užila dost?

@Hledík měla jsem několik odpovědí, který jsem se naučila používat s úsměvem a silnou asertivitou a tónem, který nikoho nenechával na pochybách, co si o něm v tu chvíli myslím.
Na otázku - co děti? - jsem odpovídala -, Nevím, mají si kde hrát? To byla tak blbá odpověď, že nikdo neměl potřebu to díl rozebírat. (pro neznalé, písnička od Katapultu)
Co děti, budou? - Budou, budou, sice nevím co, ale určitě něco budou…
Už pracujete na miminku? - Ne, my souložíme pro radost.
Plánujete děti? - Jasně a taky samá pozitiva a sociální jistoty…
Příště s břichem - jasně, sežeru kvůli tobě meloun.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31731
5.5.21 22:58

Asi od 25 do 34 let jsem si toho vyslechla bezpočet. Jen co jem porodila, byly dotazy na druhé. Teď ve 42 letech mi dva lidi položili opět tu dotěrnou otázku, jestli bude druhé. Doufám, že mám tak 3 roky a pak mi konečně přestanou klást tyto otázky. Sama jsem se zeptala jen jednou a zrovna osoby, která už chtěla a nešlo to. Zapamatovala jsem si ten výraz a už se prostě neptám, pokud dotyčná toto téma neotevře. S kamarádkami na toto téma vtipkujeme, nevadí mi taková otázka, ale od cizích mě to přijde jako drzost a strkání nosu do soukromí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
5.5.21 23:00

@Hledík Já jsem po několika letech snažení otěhotněla ve chvíli, kdy jsem na tyto otazky zacala odpovidat pravdu… “My bychom chteli, ale zatim se nam nepodarilo.” Bylo to tezke, ale take me to nejak zvlastne osvobodilo… Jenom ti uprimne muzu rict, ze jeste ted je mi z nekolika predchozich let teto otazky spatne, kdyz si vzpomenu, jak jsem se kolikrat citila. Pak jsem to vyresila tak, ze kdyz se nekdo zeptal mezi 4ma ocima, rekla jsem mu pravdu a kolikrat jsem se divila, ze si lide prosli treba necim podobnym a vlastne mi to pomohlo. A s lidma, kteri se zeptali na akci s kolegy z prace, kde to slyselo dalsich 20 v podstate cizich lidi, jsem se proste prestala bavit :) tam uz to podle me vypovida i neco o charakteru cloveka, kdyz vi, ze mame 3 roky po svatbe a deti nemame… a takove lidi ve svem okoli nechci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
5.5.21 23:03

@Janli
Právě, že lidé mají tendenci vše pitvat… Doslova za živa.
Taky jsem už vyslechla rady a zaručené recepty, jak si „udělat“dítě.
Pak i takové ty řeči, které jsou myšlené v dobré víře, ale po čase už neutěšují, ale spíše naopak - v létě už tady budeš s břichem, na vánoce dostanete dárek apod. Byly to pro mě fakt smutné vánoce, když jsem si vzpomněla na proroctví kamarádky :(… I když to tak asi moc neberu, myslí to dobře. Sama má dvě děti a přála by mi to…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
5.5.21 23:03

@Janli :lol: :lol: :lol: dobre odpovedi. K nam jednou prisla na navstevu tehotna kamaradka s melounem… Rekla jsem ji, ze super, ze ten by se nam hodil :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3151
5.5.21 23:04

Oni to nemysli zle, ale je to neomalený, netaktní. Mě se zase u třetího těhotenství dost lidi ptalo, jestli to bylo plánovaný. Třeba kolega v práci 8o a na to jsem mu odpověděla, k čemu mu ta informace bude dobrá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
5.5.21 23:05

@Russet
Naprosto ti rozumím :kytka:.. Dodavate mi sílu se s tím poprat. Není to snadné, ty zvídavé otázky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
5.5.21 23:07

@Sněhurka18
Souhlasím, zkusím ještě zachovat chladnou hlavu.
I když se to ve mně hrozně pere. Vždy mě zabolí žaludek, když ta otázka padne.
Dokonce už vytuším během hovorů, kdy by otázka mohla přijít a mám to v sobě vše sevřené :,(
Doufám, že se s tím naučím pracovat jako ty :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31731
5.5.21 23:09
@Hledík píše:
@Russet
Naprosto ti rozumím :kytka:.. Dodavate mi sílu se s tím poprat. Není to snadné, ty zvídavé otázky…

Na to si nejde moc zvyknout. Ale až porodíš, otázky neustanou. Akorát to bude z jiného soudku. Někteří lidé se prostě nebojí zeptat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat