Doktorské studium na rodičovské dovolené

276
16.12.20 15:47

Doktorské studium na rodicovske dovolené

Zdravím holky. Já vím, že už tu to bylo, ale zákony se pořád měni, tak se ptám co platí teď. Zatím je to jen taká úvaha, chtěla bych studovat doktorské studium (prezenční forma). Mám doma prcka a v březnu mu budou dva roky. Kdyby mne přijali, tak bych nastoupila někdy v půlce září, malý by šel zatím do jeslí a pak do školky. Otázka zní - kdybych dostala na škole stipendium, pobírala bych pak rodičák? A pak kto máte zkusenosti- jak se to dá skloubit s dítětem, pokud je hlídání velice málo, ale zas byly by jesle. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19641
16.12.20 15:59

Rodičák se stipendiem na doktorském nemá nic společného. Jinak záleží na konkrétním programu a škole. Jak to mají nastavené. jestli máš nějakou pevnou dobu, kdy musíš být fyzicky na katedře, výuku atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2356
16.12.20 16:01

Ano, rodičák dostaneš. Ten není závislý ani na stipendiu ani na výplatě. Co se stíhání týče - to závisí na tom, jak na dané škole prezenční doktorské studium probíhá, u nás byla na prezenčním studiu vyžadovaná přítomnost 8 hodin denně, 5 dní v týdnu, takže jako v klasickém zaměstnání. Já dodělávala na rodičovské už jen poslední rok doktorského studia, ale v distanční formě (jen jsem dopisovala práci, výzkum byl hotový) a to se vcelku dalo (+ zkrácený úvazek a hlídání dalšího dítěte :D ) Jen bylo potřeba se smířit s tím, že neexistoval prakticky žádný volný čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8877
16.12.20 16:13

Záleží asi jak kde, já jsem si děti pořídila na začátku 3 a v průběhu 5 roku doktorského studia, dodělala jsem ho za 6,5 roku. U nás byla povinnost učit jen 2 roky, 3. rok jsem byla doma a přitom byla prezenční, nikomu to nevadilo. Ale tedy za ty první 2 roky bez dětí jsem si udělala většinu prezenčních seminářů a povinností, pak jsem už jen publikovala a psala práci. Rodičák jsem normálně brala se stipendiem. A když byly malé necelé 2 roky a já ukončila, rovnou jsem šla na plný úvazek pracovat na VŠ, děti jsem krásně zvládla během studia. Takže za mě dobrá volba, studium bylo příjemným povyražením a přivýdělkem k rodičáku ;) Naopak si nedovedu představit, jak některé kolegyně patlají částečné úvazky při miminech, aby nepřišly o práci, za mě to takhle bylo lepší :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7878
16.12.20 16:17

Asi záleží jaký obor. Pokud máš laboratorní práci, nemůžes odejít, když běží experiment.
K tomu zkoušky a publikace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
16.12.20 16:38

Rodicak normálně dostaneš a zbytek závisí na škole, konkrétní fakultě. Ja jsem musela doktorát ukončit. Ty podmínky byly šílený a neměla jsem šanci to skloubit s dětmi. Povinná minimálně mesicni zahraniční stáž, kterou mi dovolili rozdělit max do dvou dvou a půl týdenních bloků, což prostě nejde. Nebudu skoro 3 týdny pryč od dětí. Manžel by si taky nemohl vzít měsíc volno. Ty povinné kvóty na publikace v pohode, byla jsem zapojena do výzkumu, měla jsem peníze z grantu, to všechno bylo bez problémů. Zavládla jsem i něco odučit, dělala jsem oponentku u Bc prací, vymyslela a opravovala jsem testy..prostw klasicke studium, s ničím jsem neměla problém, nechtěla jsem úlevy kvůli dětem. jenže i když jsem byla na dálkovém, chtěli po mě čím dál víc přítomnosti na fakukte. A já jsem měla jedno dítě ve školce, ale druhé doma, třetí na cestě. A byla jsem tam jediná, kdo měl děti, tam se to nenosí a koukali na mě dost blbá, prý si mám vybrat, jjesti děti nebo škola. Ja jsem ani nechtěla žádné úlevy, jen jsem chtěla studovat dálkové, když jsem tedy na tom dálkovém, že…Ale oni chtěli přítomnost na fakultě stejně, jak u prezencnich. Ředitelka mi řekla, že ji moje děti nezajímají, dálkové nevede, hotovo. No tak hotovo, smůla, skončila jsem s Mgr. Takue dobre prostufuj podminky tcdho oboru, potej se, jestli opravdu plati a pak se rozhodni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6825
16.12.20 17:32

@Bellino RP berete nezávisle na jakémkoliv výdělku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11791
16.12.20 17:49

Zalezi na oboru. U nas se tak nejak pocitalo s minimalne 8 hodinami denne, ve finale pak casto byla nutnost vikendu, pritomnosti dlouho do vecera, ale bylo to tim, ze jsem pracovala se zivymi organismy a ty, jak znamo, ziji i o vikendu a v noci :mrgreen:. A doktorandske stipendium je vyjmuto snad skoro ze vseho, to neni vydelek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
276
16.12.20 17:51
@bublinek píše:
Asi záleží jaký obor. Pokud máš laboratorní práci, nemůžes odejít, když běží experiment.
K tomu zkoušky a publikace.

Tak já mám zájem o obor regionální a politická geografie. Lebo mám zkušenosti ze střední i z vysoké v oboru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66976
16.12.20 18:43
@Hobitka píše:
Zalezi na oboru. U nas se tak nejak pocitalo s minimalne 8 hodinami denne, ve finale pak casto byla nutnost vikendu, pritomnosti dlouho do vecera, ale bylo to tim, ze jsem pracovala se zivymi organismy a ty, jak znamo, ziji i o vikendu a v noci :mrgreen:. A doktorandske stipendium je vyjmuto snad skoro ze vseho, to neni vydelek.

U nás se počítalo s regulerníma 8mi hodinama práce, ale NE na PGS. :mrgreen: :lol:

Příspěvek upraven 16.12.20 v 20:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17015
16.12.20 18:58

U nas se to vedlo rozumne. Pokud clovek byl uspesny, makal, produkoval vysledky, mohl si prijit a odejit, kdy chtel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1624
16.12.20 19:46

Taky si myslím, že to záleží na konkrétní fakultě a katedře. Nejlepší by bylo najít někoho, kdo tam doktorské studuje a poptat se, jak to v reálu chodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
17.12.20 15:46

Heleď, to fakt záleží na konkrétní fakultě a oboru, mrkni na studijní plán a poptej se přímo studujících. Já zvládla humanitní obor na FF UK za 6 let, z toho rok pracující na poloviční úvazek (v oboru), ale bezdětná, zbytek při MD a RD. Půlroční zahraniční stáž a většinu povinných zkoušek (jazyk, oborové) jsem si odbyla hned v prvním roce, to jsem se teda věnovala jen studiu. Pak byla povinná výuka, tak 1× do měsíce. Když jsem porodila, už po mně nikdo nic nechtěl, jen státnice a samozřejmě publikovat plus práce na dizertaci. Ale teď vím, že už je to v SP trochu jinak. Mít hlídání bude každopádně nezbytné, ono miminko zpočátku hodně spí, tak pokud bude vše ok, budeš mít relativně dost času. Kolem roku už to bude horší :D já měla nastavené pravidelné hlídání - babička 1 den v týdnu na 3h a jednou to samé paní na hlídání. To jsem ihned zasedala k práci na dizertaci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11791
17.12.20 16:15
@Lama Lama píše:
U nás se počítalo s regulerníma 8mi hodinama práce, ale NE na PGS. :mrgreen: :lol:Příspěvek upraven 16.12.20 v 20:03

Tyjo, sedim si na vedeni, uz jsem Te mozna konecne pochopila. V tom pripade u nas to same… Bohuzel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
302
17.12.20 16:33

Za me doktorat s detma hruza. Delam prirodovedny laboratorni obor, kde jenom minimum lidi (bezdetnych) dodela doktorat za 4 roky. Prvniho syna jsme meli, kdyz jsem koncila 3. Rocnik, zustala jsem v prezencni forme studia i behem materske. V 9 mesicich syna jsme odjeli pa pul roku do Spanelska, protoze jsem potrebovala zahranicni staz, statnice jsem delala 5 tydnu pred porodem druheho syna..uz bych do toho nikdy znovu nesla. Druhemu synovi je 2,5 a ja stale nemam hotovo, se dvěma detma, velmi pracovne vytizenym manzelem a covidem nemam sanci ho ted dodelat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat