Doma dvou a půl letá dcera, čerstvě narozený dvojčátka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lucuna
Kecalka 158 příspěvků 31.08.18 05:45
Doma dvou a půl letá dcera, čerstvě narozený dvojčátka

Dobré ráno :hug:
Měla bych tu na vás dotaz, prozbu o radu.. mám doma dvou a půl letou dceru a právě jsem v porodnici s dvojcatkama.. a nemůžu přestat myslet na nic víc než jaké to bude až se vrátíme domu.. dcera už v porodnici ukázala, že bude žárlit, což je naprosto pochopitelný a ja se doma budu snažit ji zapojovat co nejvíce a už teď jí říkám jak moc jí budu potřebovat, ze bude pomáhat.. těší se.. i v porodnici je zlatá ale jak si jednoho vezmu a měřím třeba teploty začne se vztekat, ze chce aby si ji vzala.. ale o to mi ani nejde, doma se vše zaběhne bude to dobré, taky potřebuje čas :)
A teď k věci, u všech činností se více méně můžu věnovat všem až na jedno a to je kojení, kluci jsou nesonoseni, jeden bati hezky z druhým je to fakt an dlouho… Ta představa ze si doma několikrát denně na hodinu sednu a budu kojit dcera nerozdejcha… Joo já vím casen si taky zvykne a i kluci ns tom bude líp ale jak zvládnout tyhle začátky? Máte nějaké rady, poznatky co jste dělali se starším dítkem aby se cítilo co nejméně odstrčené? Děkuji za veškeré rady :hug:

Reakce:

vertunka
Závislačka 4634 příspěvků 31.08.18 06:13

No nedelala jsem nic specialniho. Proste kdyz jsem musela kojit, tak jsem kojila. Kdyz u toho starsi potrebovala na zachod, tak jsem sla i s miminem na prsu :mrgreen:. Moje holky jsou od sebe presne 2 roky. Starsi ze zacatku zarlila strasne, ale pak si to sedlo, zacala mladsi brat jako soucast rodiny. Ted po pul roce uz to jsou ,,partacky''. Starsi ze muze z mladsi zblaznit a naopak.

chaela
Ukecaná baba ;) 1268 příspěvků 2 inzeráty 31.08.18 06:27

Mně se na žárlení naprosto dokonale osvědčilo staršímu nic neměnit a mimino mu prizpusobit. Celý den probíhal stejně, jak byl syn zvyklý, akorát jsem občas nakrmila a prebalila mimino, ven jsem místo batohů měla kočár, ten se na hřišti odstavil a zase byla téměř plna pozornost na synovi. Taky nedoporucuju starsi davat babičkám, delala to tak známá a jeji starsi mladsiho nesnáší. Ja jsem od zacatku s klukama byla sama, navstevy vzdy napred privitaly starsiho, az potom se sly rozplyvat nad miminem. Ale já jsem mela jedno hodné mimino, s nedonosenyma dvojcatama to tak jednoduchý asi nebude. Nějaká babička se ti bude hodit, ale ať pomáhá s miminy, ne se starší.
U nás bylo kolem toho 2 a půl roku nejhorší fáze období vzdoru, mít do toho novorozeny nedonoseny dvojčata, tak mě šlehne. Hodně štěstí a hlavně gratuluju. A neboj, ono si to sedne a za chvíli budeš sedět a koukat, jak si hrajou.

smurfka
Nadpozemská drbna 29799 příspěvků 31.08.18 06:57

tak při kojení můžeš dělat společnost dceři i tak ne.?
když budeš kojit, můžeš zároven třeba s malou číst pohádky, nebo můžeš být při tom jak si hraje, radit ji, nebo i jednou rukou pomáhat, dívat se jak kreslí a mluvit s ní atd..Zaved doma, že třeba v době kojení si budete číst, nebo kreslit, nebo ji půjč šminky, at tě mezitím maluje :mrgreen:

Hojuza
Kecalka 123 příspěvků 31.08.18 07:00

Ja jsem u kojeni starsimu cetla. V tu dobu jsme toho hromadu precetli a starsi si vzdy sam letel pro knizku, kdyz videl, ze se chystam. Jinak jak psala chaela, nejdriv vitat starsiho a babicky at pomuzou s miminky a co nejmin menit den. Ono si to sedne. A take gratulace.

MartinaIrena
Extra třída :D 10211 příspěvků 31.08.18 07:19

Muzes obcas dat mimina tatinkovi do kocaru a treba hodinu se venovat jenom dceri. Detem staci malo, ale musi to byt opravdu soustredena pozornost, ne, ze u toho clovek dela tisic jinych veci

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.18 07:31

Hlavně nedávat babickam apod - máme v rodině podobnou situaci kluk necelé 3r a dvojčata a kluka dávali na hlidani stále babičce a vůbec se nezzili jako rodina - deti spolu nemůžou být do dnes a to je nejstaršímu 8, nemůžou je nechat samotné protože se bijí ale fakt drsne a i na sebe mluví hrozně. Jsou zle. On to vyčítá i máme..zarli na všechny a je zlý i na cizi co mají rodinu ok. Nejlíp ať se vše zabehne spolu a vysvětlovat a svěřovat se dceri i když budeš unavená. Říci ji marusko já jsem dnes v noci vůbec nespala ale musím to nějak zvládnout. Rikej ji jak jsi rada ze ji mas ale ne pro pomahani ale za to jaká je. Ze ses na ni těšila a jak byla v brisku když byla malá a ze jsi ji taky nosila na rukou… máme tři deti po sobě a nikdy nám je nikdo nehlidal s mají bajecne vztahy. Občas dej kocar manželovi a buď s dcerou sama. Když musíte na ockovani tak všichni, mam úřady všichni… takhle jsme to dělali my a jo bylo to náročné ale deti mužu nechat na zahradě i doma samotné hrát s nemusím se bát ze by si ublizovali - naopak si ještě pomůžou. Poslechnou. Drží spolu. Spime a spali jsme i všichni spolu - i když se v noci deti budily tak nevubudily většinou ty dva zbylé… a nebo když tak spaly dal… sem tam jsme si je vzali buď já nebo manžel sám do jiné místnosti nebo když byly nemocné jsme vystřídali…když přitulit tak všechny a když nosit na rukou tak prostřídat deti usnou vzít nejstarší a přitulit. Kašli na úklid a ostatní nepodstatné věci…doma bude binec neustále - provozní myslím .. nejdůležitější jsou vztahy. Klidně si zarid obedy nebo ať navari babička nebo uvar den předem večer až přijde manžel. Ono ten rok dva utečou a tohle vše se vyplatí… pak si budou hrát. My máme mladší deti než jsou u te v rodině ale ne o moc cca o rok a řeknu ti ze je nemůžeme nechat s nimi ani ve vedlejší místnosti. Jsou zle nevyzpytatelné. Sem tam presladke ale hrají to. V zápětí někoho bouchnou shodí posmivaji se a mají radost. Jak zarli tak zarli už na všechny. Pruser je ze ještě omlouvaji… ze to mají těžké apod. Jednou se z toho pos…

Jeremi
Kecalka 256 příspěvků 31.08.18 07:42

Akorát, že když kojíte jedno dítě, tak vám zbude druhá ruka volná. Dvojčata se většinou kojej naráz (kvůli úspoře času a i kvůli tomu, že sání toho silnějšího pomáhá spustit mlíko i z druhého prsu a slabší se tak nenadře). To prostě nevstanete a nepopojdete řešit problém staršího. Ani nebudete mít volnou ruku na knížku. Nedonošené děti se slabým sacím reflexem je navíc třeba u toho kojení furt tak nějak hlídat a monitorovat, jestli sajou nebo ne. Pohltí to pozornost mnohem víc než jedno dítě, které se prostě přisaje a pustí až ve chvíli, kdy má dost.

Zkusila bych co nejvíc povolat do zbraně širší rodinu.
Jinak kamarádky s dětma hodně blízko od sebe doporučujou se před každým kojením co nejvíc soustředit na starší dítě a minimalizovat problémy, kterými na sebe bude upoutávat pozornost - dát ho vyčůrat (nebo přinést nočník k posteli/gauči, kde se bude kojit), dát mu najíst/napít, pomazlit se s ním… A pak na dobu kojení dovolit nějakou zábavu, která ho láká a kterou jindy třeba povolit nechceš - pohádku, pouštění videa na tabletu, nějakou lehkou hru pro malé děti…

Boudová
Kelišová 6027 příspěvků 31.08.18 08:01

Já mám jenom jedno a kojim zatím skoro nonstop. Snažím se dceru učit básničky atd. Nebo ji dam papír a „ukol“ co má zkoušet malovat atd. Též bych neodstrkovala k babickam ale nějaký výlet atd.. by ti ji občas zabavit někdo mohl. Soucitim. Pro me je tohle období náročný. Nemám tu chlapa ale za to mám ještě psa a morce. A už vidím že se dá všechno :lol:

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15467 příspěvků 31.08.18 08:01

Průšvih by byl, kdyby dvojčata potřebovala na kojení klid. Pokud se nakojí za běžného provozu, tak to zvládneš. Já během kojení se věnují staršímu dítěti standardně, hlavně ze začátku jsem přizpůsobovala mimco jemu. A nenutily bych zapojovat starší do péče, tu beru jako moji povinnost, starší se nezapojuje, výjimečně podá hračku. Přesto mladší dítě přijalo dobře, nežárlí, tuli se k němu… Režim zásadu, že ze začátku, pokud to alespoň trochu jde, tak přednost má starší dítě.

Karlaska
Zasloužilá kecalka 758 příspěvků 31.08.18 08:09

Holka si zvykne,musi.Neres to,mám důležitější starosti.Ja mela dvojky starsi,takze u tretiho nikdy problem nebyl,kdyz byl jen náznak,ze mladší ma výhodu,v zárodku byl potreny a je klid.Zalezi i na povaze,u nas závist,neprejicnost soutezivost mezi sourozenci neznáme.:-)

KKatka23
Echt Kelišová 8249 příspěvků 31.08.18 08:14

no kojila jsem na zemi a hrála si u toho s malou. ale i tak to bylo na hlavu - chtěla se u toho mazlit, bylo to kolikrát na hlavu no…ale zas to netrvalo dlouho, já je měla od sebe 16 měsíců a ona byla ještě mimino, zapomněla docela brzo, že byla někdy sama a během dvou měsíců jsme si na sebe všichni zvykli a byla pohoda už. Teď mám rozdíl 22 měsíců mezi druhou a třetí a je to teda horší o poznání - dobrý je, že starší holky si hrajou spolu během kojení, ale jinak teda větší rozdíl je o poznání složitější… :nevim: spíš by to asi chtělo pokud můžete zapojit manžela nebo babičky, ať fakt můžete mít dny, kdy jenom nakojíte a mimča dáte pryč a budete se věnovat jenom starší no… ale chápu, že to vždy nejde, já taky na holky jsem furt sama… :nevim:

Jana206
Nadpozemská drbna 26483 příspěvků 31.08.18 08:19

Tak realita může být taková,že budeš jedno dítě kojit,do toho bude druhé řvát a do toho bude otravovat dcera. Při tandemovém kojení dvojčat si už nedovedu představit si věnovat se dceři,při kojení jednoho dítěte,pokud bude druhé spát,to jde v pohodě.

Radí Ti tady nedávat babičkám,ale pokud je dcera taková žárlivka,babičky jsou k dispozici a ochotné vypomoct,tak toho využij. Pro mě osobně by bylo stěžejnější kojit nedonošená dvojčata a vše podřídit jim než třeba odstavit,podávat a platit umělou výživu a skákat tak,jak dcera píská.
U nás byl ale v tomto směru klid,vše se tak nějak poddalo a děti na sebe navzájem nežárlili(máme jich ještě víc než Ty,ale postupně). Já osobně bych s miminkem,zvlášť nedonošeným,necho­dila nikde mezi lidi do uzavřených prostor - obchody,návště­vy,chodbičky a šatny dětských kroužků. Tímto směrem by u mě cesta nevedla,kdyby neměl kdo vyzvednout.

Taky bych předpokládala,že se zapojí tatínek po návratu z práce,pokud to trochu jde a bude se věnovat starší dceři.
Na toto rada není,každé dítě je jiné a každý má jiné možnosti a podmínky. Třeba se Ti to teď zdá vyhrocené,ale doma překvapí a sedne si to.
Osobně bych to ani nepřeháněla s tou péčí a zapojováním dcery,jen,co bude ona sama chtít. Dítě si má především hrát. Je velmi pravděpodobné,že pokud bude mít k dispozici kočárek a panenky,bude napodobovat Tvoji činnost,bude s Tebou kojit,přebalo­vat atd.

terien
Echt Kelišová 8023 příspěvků 31.08.18 09:27

Hele to si sedne, teď se nervujes a ono to bude v klidu. Když budeš kojit tak at ti dcerka třeba učeše vlasy, nebo vypráví podle knížky, něco „uvaří“ apod. Pomoc babiček bych tedy využila.

šnitlík
Kecalka 124 příspěvků 02.09.18 22:32

Doma bude jinak než v porodnici a spoustu věcí si sedne. Hlavně se dceři taky hodně věnovat, mazlit se a mluvit s ní. Měla jsem to podobné jako ty a naštěstí dcera nežárlila ;)
Od samého začátku těhotenství jsme vždy mluvili o tom, že jsou to naše děti (ne jen moje a manžela, ale i její) - přebalovala, chovala, pomáhala (pokud zrovna chtěla) - někdy to sice bylo všelijaké (plína naruby, miminko zkroucené, ale vždy jsem byla u toho a chválila „velkou sestru“). Prožívala jsem první pokroky miminek s ní, dobarvovala si skutečnost („Jé, zrovna se na tebe usmála“, „Pláče, asi se jí po tobě stýská“, „Jejda, vyplázla na tebe jazyk :lol: ", "Přijde návštěva, podívat se, jaké se nám narodila miminka - ukážeš jim je?“ …to se jí líbilo, že je součástí jejich/našeho světa. Často je pak sledovala a hlásila mi, co dělají)
Při kojení jsem se ze začátku snažila něco ji číst, vykládat, zpívat, či jen pustit pohádku…dle situace, časem si už pak hrála sama. Kojila jsem taky dle situace - buď obě dvojčata najednou a nebo zvlášť, což byla výhoda, protože máš jednu ruku volnou ;)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Jak bojovat proti vzniku potravinové alergie u dětí – pomůže hypoalergenní mléko?

Stále častěji se setkáváme s nešvarem zvaným alergie u dětí. Riziko jejího... číst dále >

Články z Expres.cz

Láska Pavly Tomicové: Manžel je pro ni muž života, ten jí to stále dokazuje

Nejusměvavější, nejzábavnější, nejrytmičtější a nejpřekvapivější. To je... číst dále >

Češky se potí na Fed Cupu... A Slovenky? Takhle se vystavuje jejich hvězda Cibulková!

Ve světě tenisu je nyní tématem číslo jedna Fed Cup. Češky na něm zdolaly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky... číst dále >

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >