Domácí škola jako nouzové řešení?

Kobea
3.2.16 20:02

Domácí škola jako nouzové řešení?

Potřebuji radu pro svou známou.
Známá je rozvedená, má dvě děti na 1. stupni ZŠ (nejsou prvňáci). Přestěhovala se z jedné městské části do druhé. Našla dětem jinou školu, blíž novému bydlišti. V nové škole trvali na souhlasu otce dětí, který souhlas nedal. Bez jeho souhlasu škola děti nevezme. Známá si podala předběžné opatření, aby děti mohly chodit do nové školy, ale nějakou chvíli to potrvá, než se to vyřeší.
Co se dá v této situaci dělat?
Děti už jsou odhlášené z původní školy. Do nové školy je zatím nevezmou.

1. Jak dlouho můžou být děti takhle bez školy, když je do nové školy zatím nevezmou?
  1. Bylo by dočasné řešení, aby známá našla někoho, kdo by děti zatím učil doma? To se ale musí někde nahlásit, ne? Nic moc o domácí škole nevím, moje děti chodí normálně do školy.
  1. Je vůbec šance najít někoho, kdo by děti zatím učil? Vím, že děti učí doma třeba jejich maminky, ale známá svoje děti rozhodně učit nemůže (má jiné povolání, které je všechny živí).

Předem děkuji za rady a podněty. Známá je z toho na dně, chci jí pomoci, ale nic o této problematice nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

22291
3.2.16 20:11

Škola může nepřijmout děti pouze z důvodu omezené kapacity. Jinak ne, zvlášť pokud děti svým bydlištěm do školy spadají. Školní docházka dětí je povinná, pokud děti do školy nechodí, může být zákonný zástupce v rozporu se zákonem. Proto si myslím, že ti buď známá nepodala správné informace nebo je nesprávně pochopila. Případně ať se s písemným odmítnutím dětí školou ihned obrátí na zřizovatele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17685
3.2.16 20:14

Může je vozit do původní školy pokud to není daleko. Školní docházka je povinná, pokud nebudou chodit, budou mít neomluvené hodiny. Domácí výuka -s maturitou první stupeň a druhý stupeň s VŠ a dělá to jen pár škol v ČR
Po přihlášení k domácí výuce může najít komunitní školu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kobea
3.2.16 20:26

Nevím, zda je vybraná škola spádová. Takže odmítnutí přijetí musí mít písemné? My jsme měly jen pár minut, vychrlila to na mě, i já jsem to mohla špatně pobrat. Zítra zkusím zjistit víc.

• Nahlásit
  • Citovat
22291
3.2.16 20:33

@Kobea Základní škola nesmí odmítnout vzdělávat dítě, pokud nemá naplněnou kapacitu. Kdybychom měli u rozvedených rodičů vyžadovat souhlas druhého rodiče, máme třídy poloprázdné. Jestliže tvé známé dítě odmítli, ať si to nechá dát písemně. Jinak ale musí děti do školy chodit, i kdyby je do vyřešení situace měla vozit do té školy bývalé. Odhlásit děti ze školy bez zajištění školy jiné, je dost podivné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4993
3.2.16 20:34

Doma je učit může (nebo může zajistit, že je někdo bude učit, i ty „komunitní“ školy se řeší přes individuální vzdělávání), ale i tak musejí být zapsané ve škole, která jim to individuální vzdělávání povolí a budou tam chodit na přezkoušení.
Ale nějak se mi to nezdá, sice chápu, že změna školy je něco, s čím by měli souhlasit oba rodiče, ale tyhle situace přece nejsou zas tak málo časté (že se otec zasekne a nechce dát souhlas, nebo že otec prostě někam zmizí), takže nějaké řešení to mít musí. Zavolala bych na příslušný úřad nebo bych obvolala školy v okolí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
3.2.16 21:19

A rozhodnutí o předběžném opatření musí soud udělat do týdne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58662
4.2.16 07:47

@Kobea škola není oprávněná požadovat podpisy druhých rodičů, stačí toho, co je má v péči :think: obrátila bych se na nadřízeného dané školy. Jinak školní docházka je povinná, takže to neobejdeš. Leda tak, že jsou děti nahlášené ve škole ale mají schválený indivindy plán domácího vzdělávání a pak chodí do dané školy na přezkoušky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kobea
4.2.16 07:59

To s tím podpisem otce jí věřím, že ho ve škole chtěli. Po mě taky chtěli souhlas otce s nástupem do školky (ex se mnou tenkrát nemluvil). Bylo to prima. Věděla jsem, že mi ten souhlas nedá. A paní ředitelka mi řekla, že si nechce dělat problémy - měla zkušenosti odjinud. Nakonec jí stačilo, že mám děti v péči já.

Všechny Vaše informace známé předám. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama