Domácí vzdělávání - vztah s dítětem

648
7.6.21 14:19

Domácí vzdělávání - vztah s dítětem

Dobrý den,
Ráda bych tu natrefila na podobné smýšlející rodiče a nejlépe na někoho, kdo s tímto tématem má nějaké zkušenosti.
Velmi mě zaujalo domácí vzdělávání, zajímám se o to aktivně již dva roky. Dcerka je stydlin po mě, introvert a doma nám to spolu vyhovuje. Snažím se o respektujici přístup a většinu dnů strávených spolu máme hezky vyuzitych a prozitych. Do školky chodí druhým rokem, ale nechce se jí, chce být se mnou a občas pláče nebo do školky nechce. Ale problém je, že máme s manželem odlišný pohled. On trvá na školce a postupem času i škole. Já v dnešní době, krom toho, že jsem zásadně proti opatřením, testům, rouškám a další manipulaci přesvědčená, že domácí škola je pro nás správná volba.
Měli jste někdo podobný problém? Jak jste situaci řešili? Jak pak dopadla praxe? Nebo alespoň názor na situaci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
34574
7.6.21 14:28

Pokud se s manželem neshodnete, může to skončit i u soudu. On je rodič jako Ty a je základ domluvit se.

Co se týče vztahu s dítětem, doporučuji vyhledat přímo komunity podobně smýšlejících rodičů. Já to vnímám jako alternativu, která má pozitiva i negativa a která není vhodná pro každého.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.6.21 14:36

Taky jsem uvažovala o domácím vzdělávání. Syn je lehce nestandardní dítě, takže by to bylo jednodušší.
Ale zvážila jsem všechna pro a proti a usoudila, že bude lepší škola. Hlavně kvůli tomu, aby se naučil fungovat sám, beze mě, s cizími lidmi.
Píšeš, že je dcerka stydlin. Jak jí zajistíš děti a kolektiv? Jak dlouho máš v plánu ji tak vzdělávat?
Myslíš, že kolem 10-12 let pro ni vstup do kolektivu bude snazší?
Nebo při vstupu na střední školu… Případně v dospělosti myslíš, že nebude mít problémy?

Mám 2 syny. Starší je introvert a už jen necelé 2 roky distanční výuky na něm nechaly velké následky. Vídal se se 2-3 stále stejnými dětmi. Když přišel do školy mezi 25 dalších dětí, tak to několik týdnů vydychaval.

Navíc se přiznávám, že učit vlastní děti je hukot. Musíte mít opravdu dobře nastavená pravidla a mantinely, aby to fungovalo. U nás se skubaly sešity a celkově to byl boj.

Pokud jste celkově alternativnější a máte kolem sebe podobně zaměřené lidi, jděte do toho, ale pokud jste spíš „většina“, tak bych to hodně zvážila.

• Citovat
  • Nahlásit
17443
7.6.21 14:38

Já zastávám názor, že pokud jeden z rodičů chce jít alternativním směrem, ale druhý zásadně ne, pak by se mělo jet podle toho konzervativnějšího. Ale zkus se s ním pobavit a vysvětlit mu benefity tohoto způsobu výuky. Rozhodně bych ale nevolila argumenty, že pláče ve školce nebo že je stydlivý introvert a doma jí bude lépe - to na většinu lidí působí spíš opačným způsobem - měla by se brzy naučit fungovat v kolektivu. Věčně jí totiž doma mít nebudeš a sociální dovednosti se někde naučit musí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1748
7.6.21 14:50

Pokud jsou tvoje důvody toy že je dcera stydliva, že že tebou je jí líp, že vám to spolu funguje… tak si mysl, že by holka měla velmi rychle mazat do školky a později školy, jinak ji „udusis“. Jak si myslíš, že se otrka, nauči fungovat v kolektivu, prosadit se atp, když bude pořád mít mami ku za zadkem, když maminak za ní všechny potíže vyřeší. Nelíbí se ti ve školce? Ok, budeš se mnou doma. Stydís se, ses ticha? Ok, budeš se učit doma se mnou… prostě to dítě tohle nikdy nebude přínosné a vhodné řešení. Pokud ale DV zvažuje proto, že nesouhlasím se systém vzdělávání a budete součástí komunitní školy nebo tak něco, tak by to asi šlo. Přijde mi to jako takový vhodný alternativní mezistupen.. ale sedět s deckem doma zavřená v pokoji, jen vy dvě, tak to určitě ne. Nehledě na to, že pak nebudeš moct do práce, což taky může být problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9965
7.6.21 14:50

Děti by měly chodit i do kolektivu. Neměly by se vychovávat jako skleníkové květiny.
Zkusit toto vzdělání můžeš. Uvidíš jestli bude dceři vyhovovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13168
7.6.21 14:55

Mam kamaradku, co takto vzdelavala. Ale jeji muz pracuje odpoledne a vecer a casto vikendy, dopoledne ve vsedni dny je doma, takze to tam dost sehralo roli - deti by skoro nevidel… Byli soucasti nejake vetsi skupiny podobne smyslejicich lidi a hodne toho delali projektove. Pokud se neshodnete s muzem, tak to vidim jako zasadni problem a dala bych prednost klasickemu vzdelavani. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1648
7.6.21 14:59

Osobni zkusenost nemam. Znam jen lidi, kteri meli deti v DV, ale oni zili v komunite, kde to takto meli vsichni, takze deti v tomto pripade nepostradaly kolektiv, a to je to, na co chci upozornit. Tve dite je jeste male, zjevne na tebe fixovane a kolektiv mu nyni nechybi, nejspis jej nevyhledava. Rodic ale nemuze suplovat detsky kolektiv. V kolektivu dite zaziva radistne chvile, i ty nene radostne, ale ty nejsou o nic min dulezite, nebot dite se uci vyvhazet s lidmi, resit konflikty, navazovat pratelstvi, ale i rozvazovat ta nespravna „pratelstvi“. Pokud o to dite v tom nizsim skolnim veku ochudis, je mozne, ze pak uz nebude poradne svhopno si na kolektiv zvyknout, zvladt pokud je dite introvert. DV mu nepomuzes, spis z dlouhodobejsiho hlediska hrozi prohliubeni socialni izolace. Zamerila bych se tedy na to, zda zvladnes aspon castecne kompenzovat absenci kolektivu,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16927
7.6.21 15:01

Hele především ale musíš najít cestu, jak se tedy tvoje dcera naučí fungovat mezi vrstevníky a jak se naučí překonávat svůj ostych a úzkost.

Osobně si myslím, že by pro vás byla daleko přínosnější nějaká menší, komunitně organizovaná školka a pak co nejmenší třída ve škole.

Když budeš dceru jen izolovat a nepovedeš ji k tomu, že je potřeba se naučit úzkost a stud překonávat a ve vhodném věku se nenaučí s dětmi komuikovat, tak ta panika a úzkost s věkem budou jen růst, stejně jako sociální neobratnost.

Zároveň teda je potřeba být hodně upřímná sama k sobě, jestli ty se vlastně nechceš schovat do bubliny, kde nebudeš muset vylézat a budeš hezky v bezpečí s dcerou, nemůžeš chodit do práce, kde jsou zlí lidi a otrava, protože máš přece křehkou a úzkostnou dceru, o kteoru musíš pečovat a proti tomu přece nikdo nemůže říct ani popel.

Jenže tím svou dceru jen patologizuješ a vlastně je docela dobře možné, že to že máte nějaké téma se školkou je hodně proto, že ty na to slyšíš a reaguješ a vlastně trošku chceš, aby ve školce byla nešťastná.

Fakt potřebuješ hluboký sebezpyt, abys tohle vyloučila, protože to ve výsledku je něco, co může vývoj tvé dcery narušit a do budoucna dost ublížit.

V principu nejsem proti domácí výuce, ale jakmile ji máš motivovanou vlastní neřešenou sociální fobí tak to spíš tomu dítěti ublíží.

Příspěvek upraven 07.06.21 v 15:06

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9965
7.6.21 15:03

Nebo udělej kompromis a najdi soukromou školu s menším kolektivem ve třídě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24812
7.6.21 15:17

Mám velmi chytré děti, ale učit je doma s ohledem na požadované výstupy skoly je peklo pro ně i pro mne.
Ozkousela jsem si to nucene po dobu uzavření škol a školek. A drtivá většina rodičů ti potvrdí, že doma s rodičem děti makaji podstatně hůř než z s učitelkou.

Navíc tedy mi dle popisu přijde, že jsi kapanek hyperprotektivní matka.
Děcko je stydlivé, introvertní, sociálně nezdatne, ok, budeme ji chudinku oprašovat doma, aby neměla stresy ve školce a škole s vrstevníky.
Co uděláš, až ti dceruška řekne, že ten úkol proste dělat nebude, matika je na prd, poznávat kytky nepotřebuje, a nejlíp ji je u hraní s panenkou nebo na tabletu?
A kde se naučí fungovat sociálně, v kolektivu, zažívat úspěch i neúspěch?

Být tebou, hledám školku a školu s alternativnejsim přístupem či možnosti víc reflektovat individuality jednotlivých děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4918
7.6.21 15:27

Vím, že někomu domácí vzdělávání může vyhovovat a má i svá pozitiva… ale dnes už školství není tak brutální jako za socíku, učitelé jsou mnohem dál, volí často alternativní způsoby a metody výuky, hlavní bonus je Kolektiv a vnímání cizí autority,
to doma prostě nedocílíš…(!)

pokud by můj muž byl proti, tak bych do toho nešla..
(pozn. mám vš. pdg. vzdělání), celkem vím, o čem mluvím.. zkus si odpovědět na otázku : jsi si sama sebou opravdu TAK jistá, že bez zkušeností nabízíš sama sebe jako zcela plnohodnotnou alternativu české základní škole?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11529
7.6.21 15:30

Tak ono je zasadni, proc presne on chce beznou skolu.
Pokud je dcera stydlivy introvert, tak tam bude mit problem, to jo.
Ale kdyz budete samy dve stydlive introvertky, tak je to taky spatne.
U DV je podle me zasadni umet ten kolektiv nahradit jinak. Tlupa sourozencu, sehrana parta kamosu s detmi, pravidelne aktivity ve sportovnim krouzku/turistaku/skautu, atd atd.
To funguje.
Ale dve introvertky samy doma, no, to bych radsi hledala nejakou alternativni skolku/skolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
648
7.6.21 15:31

Holky, moc děkuji za slušné a podnětné odpovědi.
Formuje se nám tu skupinka o cca 12 rodinách domškoláků, setkání cca 1-2× týdně, různého věku. Pravidelně se setkáváme se širokou rodinou a v budoucnu, pokud nebudou na hlavu padla opatření, tak kroužky.
Beru to podle sebe, nemám na školu dobře vzpomínky a to z několika různých důvodů. Nemyslím si, že umělé vytvořena skupina stejně starých dětí jí socialozuje. Podle mého názoru je pro socializaci vhodné setkávání různých věkových skupin v různých situacích, ne denní sezení v lavicích. Na druhou stranu si myslím, že ač se jí snažím naslouchat, jsem na ni docela přísná a rozhodně jí nesplnim vše, kdykoliv na mě udělá smutné oči.
V plánu mám první stupeň, případně déle. Nemám problém s učivem, ale jsem otevřená názoru dcery. Pokud bude chtít do školy, půjde. Pokud ne, bude doma. Jsou to teda zatím jen mé myšlenky, takový ideál, se kterým bych byla spokojená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14352
7.6.21 15:32

Nemám osobní zkušenost. Moji známí doma učili své první dítě, zvládali to a vyhovovalo jim to jen určitou dobu - přestože jsou poměrně alternativní, vše pečlivě zvážili a nastudovali a přistupovali k tomu velmi zodpovědně. Nicméně dítě poměrně brzy stejně nastoupilo do školy, myslím ve třetí třídě. Další děti už chodily normálně do školky (jedno jen povinný rok před školou, dvě mladší už od začátku) a do školy nastoupily od první třídy. Určitě v tom hrál roli kolektiv (přestože podnikali hodně akcí a s jinými dětmi se vídali často) a touha dětí do školy chodit, částečně asi náročnost domácí výuky u více dětí a finance.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat