Reklama

Doporučují odklad - my zvažujeme školu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

rébi
Ukecaná baba ;) 1793 příspěvků 02.03.17 12:03
Doporučují odklad - my zvažujeme školu

Situace je taková, že nám doporučují odklad pro nezralost, nicméně my jsme spíš počítali s tím, že do školy půjde a i on do školy chce jít (vím že to asi není úplně směrodatné). Byli jsme už v jedné PPP, kde dělal klasické testy. Test na rozumové schopnosti vyšel spíš nadprůměrně, má dobrou slovní zásobu, koncentrace byla horší (neškrtl všechny zrcadlově obrácené obrazce jako odlišné - má prý zkříženou lateralitu), nejhůř asi dopadla kresba pána a nápodoba psacího písma.
Syn se zajímá dost o čísla, s počítáním myslím nebude mít problém. Bude asi spíš technicky nadaný, staví hodně z lega, vloni chodil i na „legový“ kroužek s Juditkou a se školními dětmi a zvládal to tam dobře.
Chodíme taky na logopedii. Nevyslovuje úplně čistě sykavky a v běžné mluvě chybí c, č (i když je při cvičení umí) a neumí r, ř umí. Věřím, že v tomhle v blízké budoucnosti ještě nějaký pokrok udělá.

Proč jsem spíš pro školu navzdory doporučení?

Protože, co se týče zájmů, tak je už přece jen znatelně dál než jeho o 1,5 roku mladší bratr (už ho nebaví stavět koleje a hrát si s vláčky jako mladšího bratra). Přijde mi, že inklinuje spíš k stejně starým, i starším dětem.

Nevadí mi, když psaní a čtení nebude perfektně zvládat. Manžel i já jsme šli do školy s tím, že jsme uměli číst a dost jsme se pak ve škole nudili.

Jedinou mojí starostí je, aby se ve škole dobře cítil (v tom jsem v souladu s těmi, které mě varovaly). Kdyby ho třeba měly nějaké děti permanentně zlobit, byl by to asi problém, i když tohle nebývá mezi malými dětmi asi tak častý jev. Ale nejsem v obraze. :-)
Jinak ještě něco k jeho povaze. Je spíš živější, do všeho jde s nasazením, hodně všechno prožívá, občas je i trochu zbrklý, výrazně projevuje emoce (to by mohl být možná problém, na druhou stranu se to postupem času zlepšuje). Ve školce o něm říkají, že je hodný dítě, laskavý. Je schopný respektovat pravidla, doma je ochotný pomáhat, vůči sourozencům: je ochotný ve sporech ustoupit, starostlivý. Je rád mezi dětmi, vytváří silné citové vazby (možná až moc.) :-)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »

Reklama

Reakce:

VitaminC
Zasloužilá kecalka 564 příspěvků 02.03.17 12:13

Chlapci jsou vseobecne mene peclivi, mene soustredeni, hravejsi.
Nevim, jaky duvod by me donutil jit proti rade odborniku.
Podle me to chces zbytecne uspechat. Kdyz bude rok jeste ve skolce, v principu se nestane nic. Predcasnym nastoupenim ke skolni dochazce se muze mnohe pokazit.

Hanka253
Zasloužilá kecalka 829 příspěvků 7 inzerátů 02.03.17 12:18

@rébi A co říkají učitelky ve školce? Přeci jen ho znají dlouhodobě..ty jsou pro školu? Jinak já bych na ně dala.. Čistá řeč je do první třídy dost potřeba - budou jiné starosti a nároky než pilovat čistou mluvu..navíc k psaní ta písmenka potřebuje slyšet.. a když je nevyslovuje? Myslíš, že to do září stihnete dopilovat včetně r? Kresba a nápodoba písma.. celá první třída stojí na vypsanosti ruky..pořád se píše a píše (a čte samozřejmě). Jestli tady v té oblasti není vyzrálý, strašlivě se natrápíte vy i on.. Za rok to může jít samo a vy nebudete téměř vědět, že máte prvňáčka, jak od ruky mu vše půjde.. I ta živost a zbrklost může být za rok lepší.. Kdy je narozený, který měsíc?

Tichošlápek
Echt Kelišová 9647 příspěvků 02.03.17 12:18

Řídila bych se názorem odborníka

smurfka
Nadpozemská drbna 29407 příspěvků 02.03.17 12:19

Ono je to na vás stejně..
já bych odklad respektovala..nic mu neuteče, prodlouží si dětství, udělá pokroky za ten rok další a další..navíc je fajn že školky fungují i o prázdninách ( jarních, letních veškerých i kterých nefungují základky ). Takže není starost s hlídáním pokud je člověk v práci nebo tak.
ano pokrok udělat může, ale jestli ne a nastoupí do školy se " špatnou " mluvou a tím že mu hůře pujde psaní, nebo tak..ano vy s tím počítáte ale jak se bude cítit on, když mu to nepujde a bude to vědět. :nevim:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.17 12:21

Nepíšete, kdy je narozený. Známá z PPP říkala, že odklad by dala u všech kluků narozených na jaře a v létě. I my jsme se v psychologii učily, že kluci jsou na školu zralejší tak o pět měsíců později než dívky. A také, že odkladem se nic nezkazí, naopak předčasný nástup může dítěti uškodit. Pokud Vám v PPP doporučují odklad, tak bych ho dala. Vypiluje řeč, více se otrká. Ten rok je hodně znát. Dnes už zbytečně odklady dávat nechtějí. Záleží také na tom, kde máte školu jestli na vesnici nebo ve městě. Třeba tady ve městě jsou na školní děti hodně velké nároky na samostatnost, i velký počet dětí ve třídě oproti tomu rozdíl u našich na vesnici, kde je pár dětí.

Sashie
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 02.03.17 12:21

Z vlastní zkušenosti - není nic horšího, než jít proti radám odborníků, dítě se pak může velmi trápit. Tebe a Tvému muže to, že ho bude zlobit čtení a psaní vadit nebude - ale uvědomuješ si, jak to může být demotivující pro něj?
Rodiče se většinou na výkony svých dětí nedívají objektivně, učitelky ve školce ho znají, v PPP jsou odborníci. Co chceš slyšet víc? Že máš věřit svému srdci a dát ho tam? Zvlášť, když má ještě logopedickou vadu?
A že je jinde, než jeho mladší sourozenec? No ještě aby ne…
Počkej na zápis, ale já bych dala na rady odborníků a ne radu svého ega.

IvaX
Ukecaná baba ;) 1822 příspěvků 02.03.17 12:25

Taky bych akceptovala názor odborníků a souhlasím s důvody co píšou ostatní. Taky jsem to letos řešila, akorát já jsem si to myslela už dávno a ostatní mi moji domněnku jen potvrdili, takže má syn odklad. Jako další výhodu odkladu beru i to, že bude prostě starší a třeba i trochu rozumnější při výběru střední školy a toho co chce dělat za povolání. Čím víc času tím líp, kdo z nás věděl v patnácti, co chce dělat.

marketak5
Zasloužilá kecalka 997 příspěvků 5 inzerátů 02.03.17 12:27

Já se původně zapojit nechtěla, ale souhlásim s výše uvedenými názory. sice nejsem zastánce toho, aby si dítě „zbytečně“ hrálo o rok dýl ve školce, na druhou stranu, opravdu potřebuje umět hlásky vyslovovat a slyšet, než se je na učí psát. Opravdu ten problém se pak může projevit daleko víc a budete nešťastní všichni. Měla jsem spolužáka nar. v květnu a šel o rok později a nic mu neuteklo. Byl chytrý už předtím a i potom. Na druhou stranu mám známou, jejíž dítě je nar. někdy 5.9. a šlo vlastně do školy v pěti letech - ale zvládá perfektně, bylo to třetí dítě, tažené sourozenci a rodiče věděli, že to je pro ně správně a zřejmě se nespletli.

Moise
Hvězda diskuse 35394 příspěvků 02.03.17 12:29

@rébi Nedala.. Osobně si myslím, že mnohem víc se dá ublížit dítěti tím, když to uspěcháš, než když rok „ztratí“ ve školce.
Kdy je narozený?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.17 12:29

Já jsem obecně proti odkladům - jsou spíš zbytečný a pro jistotu…
Zjistila bych si, kdo má učit, co říkají učitelky ve školce - ono to dítě v PPP pracuje taky jinak.
A názor, že jarně-letní kluci všichni s odkladem je na pěst.
Já mám kluka, kterej je na konci července, fakt nadanej, ale s těžkou poruchou výslovnosti. Odklad neměl. Učila jsem ho první rok doma, pak šel do běžné 2. třídy. Je v šestý a furt nemluví čistě, takže čekat až začne by bylo kontraproduktivní.
Druhý syn měl podle PPP přeskočit první třídu, podle výkonu u zápisu mu navrhli doklad a podle školky byl v pohodě. Šel do školy běžně, třídu nepřeskočil kvůli sociálnu a děsně se nudí a čeká až bud emoci na gympl.
inko kvůlivá dětem

Kakika
Extra třída :D 14841 příspěvků 02.03.17 12:30

@rébi Pokud máš silný pocit, že další rok ve školce by se nějak trápil, poohlédla bych se spíš po nějaké přípravce. Ale jít proti doporučení odborníků, zvlášť když těch oblastí, kde to vázne je víc…to bych si neriskla.

EmmaAnna
Závislačka 3398 příspěvků 02.03.17 12:30

@rébi zajdi někam jinam a vyžádej si víc stanovisek odborníků :nevim: ale upřímně, souhlasím s ostatními, že proti doporučení bych nešla :nevim: Lepší rok navíc ve školce a pohodový začátek školy, než mu školu do konce života zošklivit, až to tam opravdu nebude zvládat :nevim: a nebo dokonce až se bude muset do té školky zase vrátit zpátky :nevim:

Moise
Hvězda diskuse 35394 příspěvků 02.03.17 12:31
@Hanka253 píše:
@rébi A co říkají učitelky ve školce? Přeci jen ho znají dlouhodobě..ty jsou pro školu? Jinak já bych na ně dala.. Čistá řeč je do první třídy dost potřeba - budou jiné starosti a nároky než pilovat čistou mluvu..navíc k psaní ta písmenka potřebuje slyšet.. a když je nevyslovuje? Myslíš, že to do září stihnete dopilovat včetně r? Kresba a nápodoba písma.. celá první třída stojí na vypsanosti ruky..pořád se píše a píše (a čte samozřejmě). Jestli tady v té oblasti není vyzrálý, strašlivě se natrápíte vy i on.. Za rok to může jít samo a vy nebudete téměř vědět, že máte prvňáčka, jak od ruky mu vše půjde.. I ta živost a zbrklost může být za rok lepší.. Kdy je narozený, který měsíc?

Přesně tak, R a Ř samo většinou naskakuje těsně před školou, ale to ostatní už má v první třídě dávno umět… pokud ne, potrápí se s písmenky..
Stejně tak dítě s uvolněnou rukou a dobrou grafomotorikou má v první třídě obrovskou výhodu.

kdochcekam 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.17 12:31

@rébi Docela mě udivuje, jak si s manželem pamatujete jak jste se v první třídě nudili, pže jste už všechno uměli. 8o
JInak jak zmiňuješ ty sykavky a vlastně i měkčení (c, č) je to docela handicap, když se dítě s několika logopedickými vadami učí číst. Opravdu ho předem lituji, protože toho na ty děti, které jdou do školy a nic neumějí je už tak dost, o více potom, když je nesoustředěný a nevyslovuje správně. Na co všechno se bude muset chudáček zaměřovat, na rozdíl od jiných dětí, kteří tyto problémy nemají? Nebude mu tam dobře. Prvňáčci celé hodiny věnují čtení i po škole, procvičování, úkoly…jak ho u toho udržíš? Budeš jej nutit dělat něco, naco není ještě vůbec připravený. A říkají ti to odboníci, tak na tom asi něco je. Moje dcera byla hotová předškolačka. Uměla číst, psát počítat, znala hodiny, měsíce v roce, asi 200 slov anglicky, ale nebyla sociálně zralá a nedokázala u ničeho déle vydržet. Dali jsme odklad a byla z ní naprosto samostatná jednotka. Ostatní rodiče naříkali, jak děti nechtějí dělat úkoly a jak je musí prosit aby četli, naše dcera si chodila do knihovny sama vybírat knihy. Myslím, že jsme se rozhodli velice správně.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Jak jsme přežili krmení z láhve

Jmenuji se Laura a jsem máma. Jako by to bylo včera, když jsem se nestačila... číst dále >

Články z Expres.cz

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě,... číst dále >

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech... číst dále >

Reklama