Dotaz - druhé těhotenství a zachování pracovního místa

Anonymni
1.9.09 13:27

Dotaz - druhé těhotenství a zachování pracovního místa

Dobrý den, zdravím všechny, a obracím se na Vás s prosbou o radu. V současné době jsem na RD s naší dvouletou holčičkou. 12. srpna 2010 jí budou tři roky a začínáme uvažovat o dalším plánovaném miminku. U zaměstnavatele mám pracovní poměr na dobu neurčitou a RD hlášenu na tři roky a vím, že v tomto případě jsou povinni mi držet mou pracovní pozici. Nevím však, jak by to bylo v případě, že bych podruhé otěhotněla, ať už bych porodila před nebo po dosažení tří let naší první dcerky. Nejsem si jistá, jestli je nutné nastoupit znovu do práce a až po nějaké době podruhé otěhotnět, abych o svoji pozici nepřišla. Můžete mi někdo poradit z vlastní zkušenosti?
Předem moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

154
1.9.09 13:45

do 3 let věku dítěte je povinen zaměstnavatel ti držet místo.
pokud tou dobou nastoupíš mateřskou s druhým, prac.poměr trvá opět do 3 let věku druhého dítěte. pokud bys ale nebyla těhotná, tak máš v srpnu buď možnost nastoupit do práce, nebo dostat/dát výpověď.

taky se jde domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, ale pak nevím,jestli bys měla nárok na další mateřskou-asi nee

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
1.9.09 14:52

Pokud budeš 12.8.2010 na mateřské, místo ti drží do třetích narozenin dalšího potomka - i když se narodí až po tomto datu. Pokud budeš na RD musíš buď nastoupit nebo počítat se ztrátou místa.

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10133
1.9.09 15:32

Ještě si myslím, že by šlo, pokud bys byla těhotná a ještě neměla nárok na MD, tak nastoupit a hned jí na nemocenskou. Ale to by ses musela domluvit s dr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5545
1.9.09 19:20

Jen pro doplneni. Zamestnavatel ti musi drzet stejne misto na stejnem oddeleni jen pul roku, po tehle dobe te muze zaradit do jakehokoli oddeleni musi se drzet pozice co je ve smlouve. Spousta zamestnavatelu to resi tak, ze ma na celou firmu univerzalni nazev pozici ve smlouve a pak te v podstate muzou presunout kdekoli. Bohuzel zensky po RD vetsinou konci zastrcene v nejake nevyznamne pozici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
1.9.09 21:08
bubli píše:
Jen pro doplneni. Zamestnavatel ti musi drzet stejne misto na stejnem oddeleni jen pul roku, po tehle dobe te muze zaradit do jakehokoli oddeleni musi se drzet pozice co je ve smlouve. Spousta zamestnavatelu to resi tak, ze ma na celou firmu univerzalni nazev pozici ve smlouve a pak te v podstate muzou presunout kdekoli. Bohuzel zensky po RD vetsinou konci zastrcene v nejake nevyznamne pozici.

Děkuji zatím za všechny příspěvky, jen chci uvést, že mám pozici PERSONALISTKA a zaměstnavatel mi nemá možnost nabídnout jinou adekvátní pozici. Nepochopila jsem ten Váš uvedený půlrok, všude se uvádí, že je zaměstnavatel povinnen držet stejné místo do tří let věku dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
1438
2.9.09 22:36
Petisek píše:
Nepochopila jsem ten Váš uvedený půlrok, všude se uvádí, že je zaměstnavatel povinnen držet stejné místo do tří let věku dítěte.

Zaměstnavatel má povinnost držet „stejnou židli“ po dobu mateřské dovolené (tedy cca půl roku). Poté po dobu rodičovské dovolené (a případně neplaceného volna) drží místo podle pracovní smlouvy.

Tedy já nevím, třeba vy máte ve smlouvě uvedeno, že bude pracovat jako personalistka a pracujete třeba v kanceláři A. Po mateřské dovolené máte nárok vrátit se do kanceláře A. Pokud nenastoupíte a budete čerpat rodičovskou dovolenou, tak pak vás zaměstnavatel musí přijmout jako personalistku, ale může vás dát třeba do kanceláře B.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama