Dotaz na personalistky - je toto standardní část PS?

Anonymní
6.11.19 18:15

Dotaz na personalistky - je toto standardní část PS?

Ahoj holky, mám dotaz ohledně pracovní smlouvy. Nastoupila jsem po RD do práce a vzhledem k nutnosti vyzvedávat děti ze školky jsem si domluvila zkrácený úvazek. Když jsem dostala pracovní smlouvu, poměrně mě tam zarazil odstavec, kde je napsáno, že zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodli na tom, že zaměstnavatel může nařídit zaměstnanci přesčasy i nad rámec 150 hodin stanovených zákonem. Nelíbí se mi to, i vzhledem k tomu, že v zákoníku práce je u zkrácených úvazků napsáno, že zaměstnanec musí souhlasit i tím zákonným limitem přesčasů. Nicméně firma se zdráhá tuto větičku z pracovní smlouvy odstranit. Spíše než co je v zákoně by mě zajímalo, jak je to v praxi, zda většina firem má podobné ujednání v pracovní smlouvě a je to teda normální nebo se se mnou firma snaží tzv. „vydrbat“. Jinak se mi práce docela líbí, i když není bůhvíjak placená. Podotýkám, že jsme mimo Prahu, takže to tu zase není tak, že by člověk měl spoustu možností a tím pádem i lepší vyjednávací pozici.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
74277
6.11.19 18:25

No, úplně standardní to není… Tedy nejsem právník, ale řekla bych, že u zkráceného úvazku je to fuk, neb ti ze zákona nesmí nařídit ani jednu, takže řešit tu 151 je maličko jedno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.11.19 18:29

@j.a.n.i1 Děkuji. Takže je to tak, že i kdybych toto ve smlouvě podepsala, přesčas mi pak stejně nařídit nemohou? Jde mi to o to, jestli se teď o to nějak dohadovat, nebo to můžu s klidem podepsat.

• Citovat
  • Nahlásit
49
6.11.19 18:30
@Anonymní píše:
Ahoj holky, mám dotaz ohledně pracovní smlouvy. Nastoupila jsem po RD do práce a vzhledem k nutnosti vyzvedávat děti ze školky jsem si domluvila zkrácený úvazek. Když jsem dostala pracovní smlouvu, poměrně mě tam zarazil odstavec, kde je napsáno, že zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodli na tom, že zaměstnavatel může nařídit zaměstnanci přesčasy i nad rámec 150 hodin stanovených zákonem. Nelíbí se mi to, i vzhledem k tomu, že v zákoníku práce je u zkrácených úvazků napsáno, že zaměstnanec musí souhlasit i tím zákonným limitem přesčasů. Nicméně firma se zdráhá tuto větičku z pracovní smlouvy odstranit. Spíše než co je v zákoně by mě zajímalo, jak je to v praxi, zda většina firem má podobné ujednání v pracovní smlouvě a je to teda normální nebo se se mnou firma snaží tzv. „vydrbat“. Jinak se mi práce docela líbí, i když není bůhvíjak placená. Podotýkám, že jsme mimo Prahu, takže to tu zase není tak, že by člověk měl spoustu možností a tím pádem i lepší vyjednávací pozici.

Ahoj, já taky předtím pracovala na zkrácený úvazek. Na poloviční. A nic takového jsem ve smlouvě neměla. Bylo standardem, že několikrát do měsíce byl narizeny povinný přesčas klidně i dvě hodiny několik dní po sobě, ale mě se to nikdy netykalo a nikdy jsem ten přesčas jako půl úvazek narizeny neměla. Trvala bych za každou cenu o odstranění této věty z té smlouvy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat