Dotaz na učitele - jak se řeší výchovné problémy třídy

27981
19.12.19 17:49

Dotaz na učitele - jak se řeší výchovné problémy třídy

Potrebuji poradit, jak se vetsinou postupuje ohledne vychovnych problemu zaku.

Nastin situace - dite udajne koplo par spoluzaku pripadne se posmiva. Jako rodic toho, ktery toto udajne dela, se ptam: Oslovili me dva rodicove, ze toto se deje. Nato jsem ja promluvila s ditetem a dale s pani ucitelkou, ktera mi rekla, ze dite (moje) je sice zive, ale neni k nikomu zakerne ani nijak nikomu zamerne neublizuje. Take, ze tito rodicove by se v prve rade meli obratit na ni a ne vychazet pouze z udaju od svych deti.

Nechci sve dite nijak obhajovat, jen se ale ptam, jak se takove situace resi dal, pokud budou mit rodicove pocit, ze me dite je to “zle” a usurpuje jejich deti. Podotykam, ze deti jsou oba jedinackove a asi nejsou zvykle na klasicke sourozenecke hratky, protoze tak mi to pripada - jako takove to detske postuchovani v satne, na hristi atd., ktere jim uz ale pripada za hranou. Ja mam deti tri a kdybych musela resit kazdou sarvatku, tak nedelam nic jineho. S ditetem jsme ale mluvili, jelikoz kopani a posmivani se mu tolerovat nehodlam.

Mluvila jsem i s jinou pani ucitelkou a ta mi rekla totez co tridni. Ze nevidi nic za hranou resp. ze by jine deti se nechovaly obcas podobne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23792
19.12.19 18:22

Pokud jednání skutečně není za hranou, ale tato hranice je velmi tenká, řeším podobné záležitosti se žáky v rámci třídy. Jestliže rodiče mají pocit, že je situace řešena málo, musí o tom v první řadě hovořit s třídní učitelkou, ne s tebou. Dětem je přirozeně nepříjemné, když je kdokoli okopává a omezuje a není nic špatného, že to doma řeší - na druhou stává se často, že děti, kterým rodiče doma dopřávají sluchu a litují je, si tyto situace vyloženě užívají, pokud je přímo nevyvolávají. To jako učitelka rozklíčovat dokážu. Ta metodika řešení takových situací a jejich prevence je složitá a je to proces dlouhodobý. Není mým cílem děti zastrašit a pod pohrůžkou trestů je lámat, ale chci děti motivovat k tomu, aby byly k sobě ohleduplné kvůli sobě. A tou ohleduplností nemyslím jen to, že se nebudou okopávat, ale i to, že takové situace dokážou přejít s nadhledem a humorem. Pokud by tě nějací rodiče kontaktovali, odkaž je na třídní učitelku. Ty ve škole nejsi a nemůžeš řešit problémy, které tam vzniknou. Můžeš působit na své dítě v tom smyslu, že i ono je součástí kolektivu, své spolužáky potřebuje a musí se k nim chovat s respektem za všech okolností.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27981
19.12.19 18:28

To zni velmi rozumne. Ono se tohle u nas neresi poprve. Nejdriv to byl jiny kluk, ten byl nakonec odejit. Letos je to dalsi kluk a znovu problemy a ted i muj syn.

Ja prave nedokazu rozklicovat, jak to tam probiha, ale uz to zacina byt unavne, ze se stale resi hodne deti a zlobive deti. Dokonce ty matky rikaji veci typu, ze jejich deti jsou hodne a kdyz udelaji podobnou vec jako ty “zlobive” tak napr. slysim, ze to je tim, ze je prave kazi ty zlobive.

Mne uz to zacina pripadat na nejakou terapii cele tridy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27981
19.12.19 18:31

A diky za odpoved. Na pani ucitelku jsem uz obe maminky odkazala a se synem o tom mluvime casto. Vim, ze je divoky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
111
19.12.19 18:36

Myslím, že podmínky a výchova by se neměly moc měnit. Ty děti dnes mluví jazykem, že člověk nestačí koukat jak si dovolují k rodičům a okolí. Dělá to nejspíše televize a PC. Trochu domácí výchovy by neškodilo :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3271
19.12.19 18:50
@Jiri.25 píše:
Myslím, že podmínky a výchova by se neměly moc měnit. Ty děti dnes mluví jazykem, že člověk nestačí koukat jak si dovolují k rodičům a okolí. Dělá to nejspíše televize a PC. Trochu domácí výchovy by neškodilo :)
:mrgreen: :mrgreen:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
8552
19.12.19 19:06

Není to úplně snadné - to vím jako učitel. A jako rodič obouchávaného děcka to vidím ještě hůř.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27981
19.12.19 19:18

Muj starsi byl take v pozici toho “obouchavaneho”, ale jen slovne. Nicmene vyresilo se to pomerne rychle. Mne jde prave o to, jak to resit dal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat