Dotaz na učitelky - systém základního školství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Svistice
Neúnavná pisatelka 17718 příspěvků 12 inzerátů 20.01.19 12:31
Dotaz na učitelky - systém základního školství

Začínáme vybírat ZŠ. Od dob mé povinné školní docházky se toho hodně změnilo, tak se zeptám tady.

Existuje ještě něco jako výběrové školy? Za mě byly od 3. třídy jazykové školy, od 5. (druhý stupeň) víceletá gymnázia, matematické a sportovní třídy.

Od kolikáté třídy je povinný cizí jazyk? Během základní školní docházky jen jeden, nebo už se začíná ve vyšších třídách i s druhým?

Má škola povinnost nabídnout dětem v 6. třídě ( na druhém stupni) lyžařský výcvik?

Existuje ještě povinné plavání alespoň půlrok na prvním stupni?

Vzhledem k neexistenci jednotných osnov, jak moc je pro dítě náročný přechod mezi jednotlivými školami, pokud bychom s původně vybranou ZŠ nebyli spokojení?

To, že matematika i čtení se učí více způsoby, a jsou dvě různá písma vím.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
SAJ
Závislačka 3332 příspěvků 20.01.19 12:51

Rozumím všem tvým otázkám - ale za mě, z pohledu trojnásobného rodiče, který má první stupeň díkybohu zdárně za sebou, není nic z toho důležité. Do tak třetí, čtvrté třídy je nejdůležitější hodná pančelka, která dokáže děti utáhnout a něco naučit.
Paní učitelka a spolužáci, kteří se budou chtít to něco naučit - a kteří nebudou ubližovat ostatním. Držím palce, ať přesně tohle najdete.

Příspěvek upraven 20.01.19 v 12:52

Kelsey
Hvězda diskuse 45252 příspěvků 20.01.19 12:52

U nas ve skole je anglictina od treti tridy, nemcina od sedme tridy. Nejsem si jista, jestli volitelne hodiny nenabizi i rustinu. Vim, ze volitelky maji pocitace a micove hry urcite na druhem stupni.
Prvni a druhou je volitelne anglictina, ze je formou krouzku.
Na lyzak jezdi v sedmicce. Kdyz je malo zajemcu, tak nabizi sestakum a osmakum.
V sestce se jezdi na seznamovak v zari, protoze pristupuji dalsi zaci.
Plavat jezdime ve druhe a treti tride. Skolu v prirode mame kazdy druhy rok (prvni stupen).
Kdyz je dite vyzrale, na skolu je pripravene, tak neni problem.
Dcera je ted v prvni, je spokojena. Zadny zadrhel nema. Jedou denne stranku v matematice, stranku v JC (do listopadu meli ZA). Par deti melo trosku problem prvni mesice. Ted uz jsou vsichni relativne ok. Skolni rezim se postupne ustatil, kolektiv tridy se znal od skolky.

Ivana 85
Závislačka 3321 příspěvků 20.01.19 13:01

@Svistice u nas je Aj od 1 tridy,druhej jazyk od 6.tridy.Plavat chodily ve 3 a 4 tride a vzdy to bylo 10 lekci.Lyzak tusim v 7 tride.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.01.19 13:16

První cizí jazyk je povinný nejpozději od třetí třídy, plavání je povinné na prvním stupni, druhý cizí jazyk je povinný nejpozději od osmé třídy. Lyžařský výcvik je nabízen obvykle v sedmé třídě a povinný není. A přechod z jedné ZŠ na druhou je náročný podle toho jak moc se liší školní vzdělávací programy jednotlivých škol. Největší problém bývá na druhém stupni ZŠ s cizími jazyky. Když přijde dítě, které se učilo ruštinu do třídy, kde mají němčinu, je to problém.
Anonym povolání.

Ariadne
Echt Kelišová 8760 příspěvků 20.01.19 13:26

Řešíme to teď taky, dcera půjde do školy. Rozhodujeme se mezi dvěma školami. Rozhodující jsou učitelky, zjišťuji kdo je bude mít a sháním doporučení,ptz osobnost učitele je zásadní pro prvňáčky. Potom jedna škola má bazén a tedy 2h plavání týdně,což je přidaná hodnota,ale zase by to znamenalo vozit děti přes půl města autem. Nejlepší by bylo vytipovat si dvě tři školy a jít se tam podívat

Knoflice
Echt Kelišová 7956 příspěvků 20.01.19 13:26

Tvoje otázky ti zodpoví každý rodič, jehož potomek má něco společného s povinnou školní docházkou, ptáš se dost obecně :)

Na osmileté gymnázium přechází dítě po páté třídě, na šestileté pak po sedmé, jsou povinné jednotné přijímací zkoušky. S tím přecházením, změnou školy to může být problém ve všech předmětech, protože školy sice všechny vycházejí z jednoho RVP, ale mají každá své SVP, tedy co kdy je na nich.

Ale souhlasím s názorem, že škola plní hlavně socializační funkci.

Zajímej se, co máš konkrétně v okolí :nevim:

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25857 příspěvků 20.01.19 13:33

Odpovědi ti nepomůžou, spíš sem hoď mezi čím se rozhoduješ. A taky si zjisti (FB skupina VAšeho města), jaké jsou učitelky, co budou mít prvňáky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.01.19 13:33

Výběrové školy nevím. Něco takového určitě bude, my nic takového v okolí nemáme. V okresním městě vím, že je sportovní škola. Často to budou spíš soukromé - napadá mě Open Gate. Od šesté třídy jsou víceletá gymnázia.
Povinný jazyk je od třetí třídy (hodně škol má od první), na druhém stupni přibývá druhý jazyk.
Lyžařský výcvik bývá na druhém stupni - u nás jezdí sedmáci. Ale jsou školy, kde se lyžuje už na prvním stupni a někde mívají i bruslení a další. Záleží na škole a jejích možnostech.
Povinné plavání je. Záleží na škole, jak ho pojme. U nás jezdí třeťáci 6 měsíců na 2 hodiny. Některé školy mají vlastní bazén a děti plavou od první třídy jako součást tělesné výchovy.
Přechod záleží hodně na dítěti a na tom, podle jakého systému se kde učí. V první třídě bývá problém se čtením a matematikou.
Ale stejně nejvíc záleží na tom jaká je učitelka a jací jsou spolužáci. Aktuálně to řeším se synem a jak nesedne učitelka a špatně se sejde kolektiv, tak nepomůže nic.

admenL
Zasloužilá kecalka 993 příspěvků 20.01.19 13:34

Ahoj. Mám druhácka. Od první třídy mají anglinu , od třetí němčinu. Plavání mají v druhé a treti třídě povinné. Mají hodinu tělocviku navíc po vyučování plus cvicky v družině. Šikovné děti probírají v matice i Hejneho.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17718 příspěvků 12 inzerátů 20.01.19 13:59

Koukám, že se to dost liší škola od školy. :roll: To mě moc nepotěšilo.

U nás připadají v úvahu asi 3 školy:

1. Patří k ní školka, kam dítě chodí, je malá (pouze jedna třída od každého ročníku), všichni se znají, školkáčci znají prostředí ze společných akcí školy a školky, větší část dětí ze školky půjde tam. V docházkové vzdálenosti, nebyl by logistický problém z hlediska mladšího školkového dítěte.
AJ od 3. třídy (od kdy je druhý jazyk nevím), jinak možnost kroužku. Skvělá družina a spousta kroužků, sousedi se staršími dětmi jsou vcelku spokojení. Syn chce sem, ale mě škola přijde trochu „omlácená“ (třídy mi nepřipadají útulné, i když mají multifunkční tabule apod.). Mám zkazky, že v poslední době je třídní sbor rozháraný a dobří učitelé druhého stupně prchají. Ředitelka na mě působí dost konzervativně.

2. Škola v téže čtvrti, jedna třída od ročníku, ale dál, logistický problém s mladším dítětem. Měla by být modernější, ale ještě jsem něměla možnost ji vidět ze vnitř. AJ od první třídy, ředitel je mladý a sympatický proaktivní týpek. Některé děti ze školky půjdou tam, jejich rodiče zastávají názor, že škola č. 1 se v posledních 2 letech zhoršila.

3. Škola v místě pracoviště, velká, přes 500 žáků, jazykově zaměřená, AJ od 1. třídy. Aktuální reference nemám, chodilo tam dítě kolegyně, ale to už je dávno na střední. Dítě by tam nikoho neznalo, ale logisticky schůdnější než škola č. 2.

Vcelku jsem zastávala názor, který hezky popsala @SAJ , že nejdůležitější těch prvních pár let je hodná učitelka a aby se tam dítě cítilo dobře a do školy chtělo. A kdyby se nám tam přestzalo líbit, šel by později jinam, kam by už mohl i sám dojíždět (nebo by tam zároveň s ním nastoupil mladší surozenec).
Jenže teď váhám, abych pokud, dám dítě do školy č. 1 (o které jsme dlouho uvažovali jako o volbě číslo jedna), mu neuzamkla možnost se později třeba nějak profilovat (mimo možnost víceletého gymnázia), naučit se pořádně jazyky (i když si o kvalitě výuky řečí na bežné ZŠ iluze nedělám) - přeci jen čím dýl se člověk s jazykem setkává, tím větší šance, že mu v té hlavě něco zůstane.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.01.19 14:07

@Svistice dala jsem dítě soukromě na kurzy od jazykovky, to mu dá víc než jazyk ve škole. Od 4. třídy tam mají rodilou mluvčí.
U nás je kvalita jazyků příšerná. Vím to, protože jsem nucena taky učit angličtinu, což je problém, protože anglický umím jen základy.
Opravdu bych řešila jen to, jestli dítěti neznechuti podmínky školy školu a učení hned v první třídě.

SAJ
Závislačka 3332 příspěvků 20.01.19 14:15

@Svistice No, já od začátku počítala s odchodem dětí na osmiletý gympl, druhý stupeň mě tak nijak nezajímal.

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25857 příspěvků 20.01.19 14:20

@Svistice POkud bude dobrá učitelka pro prvnáky, dala bych ho na č. 1.
Idea, že stačí angličtina na zš je podle mne zcela zcestná. To by musela být dvojazyčná škola.
U nás od 1.třídy Aj-1 hodina, 2. třída-1 hodina, od třetí 3 hodiny.
Dítě chodí od loňska do kurzu myslianglicky.cz, letos po skončení 3. třídy jede na 10 denní tábor englishcamp.cz, v srpnu pak ještě na příměstský s mladší dcerou s rodilým mluvčím.
Počítám od 4. třídy se soukromým učitelem aj. Doma to do ní peru pod tlakem, posílám ji slovíčka či spíše fráze na what´s up. A pak si při vhodných momentech opakujeme zcela přirozeně. Její oblíbená tenhle týden je I don´t care! a I´m late for…

V Aj ve škole jsou u rodinných příslušníků a vazby I´ve got. Opravdu to nestačí. Angličtinu beru za základ a jsem ráda, že ji to teda hodně baví. Uvidíme, co mladší.

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25857 příspěvků 20.01.19 14:21

@Svistice A koukám, že jsi z Kladna jako my. :mrgreen: :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozešli se v autě! Plekanec tlačil, aby to zveřejnili. Otec Vondráčkové o detailech rozchodu

Informace o rozchodu Tomáše Plekance a Lucie Vondráčkové přišla loni v srpnu... číst dále >

Když jsme jí sáhli na kufr, strachy zbledla. Zásadní svědectví v kauze heroinové Terezy?

Svědectví, které jí zlomí vaz? V kauze Češky Terezy obviněné z pašování... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >