Dotaz na výpočet zkráceného úvazku

3
16.1.20 14:42

Dotaz na výpočet zkráceného úvazku.

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.Jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek 6 hodin a jsem v práci 6,5 hodiny denně prý kvůli přestávce ostatní zaměstnanci pracují 7,5 hodiny a jsou tam 8 hodin. Zajíma mě jak se ma správně vypočítat ten zkrácený úvazek mě ho počítají : hrubá mzda :8×6,když jsem se zeptala proč to dělí 8 a né 7,5 nebo nenásobý 6,5 ale 6 tak my nedokázali odpovědět. V práci máme fixní plat takže jestli má měsíc 30 nebo 31 dní bereme stějně. Zkrácený úvazek mám kvůli invaliditě 1 stupně a teť mám pocit že tam dělám 2 roky 0,5 hod denně zadarmo.Moc Děkuji za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22992
16.1.20 14:46

Ve fabrice, kde dělám je to tak, že THP mají 8,5 - ztracené 6,5. Dělnické profese maji 8. Takže záleží, jak jsi zařazena, jak máš smlouvu, atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13803
16.1.20 14:56

Ona ta 6 ti hodinová směna je taková ošidná, jelikož přestávka v práci je povinná až po 6 hodinách práce. Takže kdyby si měla pracovní dobu 5,5 hodiny, tak tu přestávku tam mít nemusíš. Ostatní mají delší pracovní dobu, takže tam být přestávka musí a započítají si jí do pracovní doby. S tím jestli se započítává nebo ne, je to různé podle zaměstnavatele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1622
16.1.20 15:25

Já mám taky úvazek 30 hodin týdně, ale musím mít povinnou přestávku, tak jsem tam 6,5 hodin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2770
16.1.20 15:26

@maribanyi a ve smlouve je co? S ostatnima bych to neporovnavala. Ja vzdycky mela specifikovany jak uvazek, tak hodiny. Poledni pauzu mi nikdo pri takhle kratkych smenach 6 ci 8 hodin) nikdy neplatil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68543
16.1.20 16:46

No, tak pokud máš smluvní mzdu, tak ti prostě mlžou dát tolik, kolik chtějí. Klidně třetinu plné mzdy.
Povinná přestávka je až po 6ti hodinách. Ale může být nařízena klidně i při té 6ti hodinové době.
JInak jestli kolegové pracují ve směnném provozu, tak to prostě na 8 hodin vychází i s pauzou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27909
16.1.20 16:50
@bobulka88 píše:
@maribanyi a ve smlouve je co? S ostatnima bych to neporovnavala. Ja vzdycky mela specifikovany jak uvazek, tak hodiny. Poledni pauzu mi nikdo pri takhle kratkych smenach 6 ci 8 hodin) nikdy neplatil.

Přestávka se neproplácí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2770
16.1.20 17:08

@vokishka Pri smenach na 24 hodin mi “pauzu” platili ;) Ja se nedivim, ze mi ji neproplaceli, ale existuje i moznost, kdy mi ji proplatili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
16.1.20 17:44

No já mám jenom dodatek k původní smlouvě a v dodatku nejsou uvedené hodiny nic jen stažené peníze proto mě zajímalo jak se to má počítat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68543
16.1.20 17:49
@maribanyi píše:
No já mám jenom dodatek k původní smlouvě a v dodatku nejsou uvedené hodiny nic jen stažené peníze proto mě zajímalo jak se to má počítat.

Jak, nejsou uvedené hodiny? To tam není zmíněno, jakou máš pracovní dobu?
Pokud je tam plat, hodiny, je uplně fuk, jak se to počítá. Mzdu máš odsouhlasenou. Čistě teoreticky, v soukromém sektoru je prostě smluvní mzda, žádný výpočet není. Prostě ti daj tolik, na čem se dohodnete. Může to být při 3/4 úvazku klidně polovina původní mzdy nebo 95%.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4311
16.1.20 17:51

Pracovní doba je určitě ve smlouvě. tam bude i kolik hodin máš denně odpracovat. Pokud to je 30 hodin za týden, tak to zaměstnavatel počítá správně. Protože doba přestávky se do odpracované doby nepočítá.
Pokud pracuješ 6 hodin denně, tak Ti zaměstnavatel tu přestávku musí vykázat a Ty musíš být v práci o tu půlhodinu déle, je to přesně podle Zákonníku práce. Pokud bys pracovala 5,5 hodiny, tak to dělat nemusí ( to by ale bylo 25,5 hodiny týdně).
Přestávka ale nesmí být na začátku, či na konci pracovní směny.
Zaměstnavatelé často nařizují přestávky po 4 hodinách, čímž udělají zákonu za dost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2740
16.1.20 17:53
@maribanyi píše:
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.Jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek 6 hodin a jsem v práci 6,5 hodiny denně prý kvůli přestávce ostatní zaměstnanci pracují 7,5 hodiny a jsou tam 8 hodin. Zajíma mě jak se ma správně vypočítat ten zkrácený úvazek mě ho počítají : hrubá mzda :8×6,když jsem se zeptala proč to dělí 8 a né 7,5 nebo nenásobý 6,5 ale 6 tak my nedokázali odpovědět. V práci máme fixní plat takže jestli má měsíc 30 nebo 31 dní bereme stějně. Zkrácený úvazek mám kvůli invaliditě 1 stupně a teť mám pocit že tam dělám 2 roky 0,5 hod denně zadarmo.Moc Děkuji za odpověď.

Podle toho co píšeš mají při plném úvazku 37,5 hod týdenní prac. dobu. Ty máš tedy ve smlouvě úvazek 30 hod? Jestli je to tak, potom by měl být výpočet měsíční mzda: 37,5×30. Jestliže pracuješ 6 hod. denně není důvod pro 0,5 navíc na jídlo, protože se neposkytují na začátku nebo na konci směny.
Vše se zkrátka odvíjí od toho, jaký týdenní prac. úvazek máš uvedený ve smlouvě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2740
16.1.20 17:57
@maribanyi píše:

v tom dodatku musíš mít uvedeno k jaké týdenní prac. době se měsíční mzda vztahuje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68543
16.1.20 18:16
@nonina píše:
Pracovní doba je určitě ve smlouvě. tam bude i kolik hodin máš denně odpracovat. Pokud to je 30 hodin za týden, tak to zaměstnavatel počítá správně. Protože doba přestávky se do odpracované doby nepočítá.
Pokud pracuješ 6 hodin denně, tak Ti zaměstnavatel tu přestávku musí vykázat a Ty musíš být v práci o tu půlhodinu déle, je to přesně podle Zákonníku práce. Pokud bys pracovala 5,5 hodiny, tak to dělat nemusí ( to by ale bylo 25,5 hodiny týdně).
Přestávka ale nesmí být na začátku, či na konci pracovní směny.
Zaměstnavatelé často nařizují přestávky po 4 hodinách, čímž udělají zákonu za dost.

no, počkej, pokud má 6 hodin, tak žádná přestávka být nemusí. Respektive uplyne 6 hodin, zakladatelka jde na přestávku a současně domu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4311
16.1.20 18:50
@Lama Lama píše:
no, počkej, pokud má 6 hodin, tak žádná přestávka být nemusí. Respektive uplyne 6 hodin, zakladatelka jde na přestávku a současně domu.

Ne, opravdu, pokud pracuje 6 hodin, tak musí mít přestávku. Protože přestávka musí být nejdříve po 4, ale nejpozději po 6 hodinách práce. Takže se většinou frkne přesně po těch 4 hodináhc. Pracovala jsem několik let právě na úvazek 5,5 hodiny, abych se vyhla tomu, abych musela mít přestávku - čili, abych byla v práci 6,5 hodiny ( půlhodinu zdarma). prostě to tak je a přes to vlak nejede.
To je stejné jako 12 hodinové směny - také se počítá jenom 11 hodin práce a jsou do směn frknuté dvě přestávky po 4 hodinách. Takže člověk je v práci o hodinu déle, ale neplacenou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat