Dotaz ohledně mateřské vše kolem - když jsme doma, eshop.

Anonymni
11.9.08 11:00

Dotaz ohledně mateřské vše kolem - když jsme doma, eshop.

Dobrý den,

obracím se na Vás, jelikož mám dosti otázek kolem mateřské, rodičovský příspěvek atd. Vím, že už se na to lidé ptali, ale ráda bych nastínila mou situaci. Ještě mám sice dost času, ale potřebuji vše vědět dopředu, aby pak nebyli problémy.

Plánuji otěhotnět až příští rok v létě 09. Je mi 21 let(v listopadu 22). Pracuji teprve od září 2007 (jinak jsem studovala střední školu a pak jeden rok na VŠ). NYNÍ PRACUJI JEN NA ZKRÁCENOU PRACOVNÍ DOBU 5h denně, plat hrubý 7000 Kč. Mám dotaz jak to pak budu mít s platem při mateřské atd? JELIKOŽ MÁ PRACOVNÍ SMLOUVA JE SEPSANA NA DOBU URČITOU TEDY od 5.9.08 do 5.9.09. Když otěhotním např. červen 09, nemůže mě zaměstnavatel vyhodit? Kdy se vůbec oznámí zaměstnavateli, že jsem těhotná a od kdy se nastupuje na mateřskou (že jsem doma)? Do kdy je mateřská do porodu a pak je rodičovský příspěvek? Kolik by mě činila mateřská plat (zaměstnavatel má jen zaměstnance jednoho, tedy mě). Kdo by mi vyplatil mateřskou a do jaké výše? Jak je to pak s rodičovský příspěvkem, když budu chtít být s dítětem doma 2 roky nebo 3 roky? Jaký bych měla ten plat? Nebo raději si naplánovat otěhotnět dříve jak v létě 09? S přítelem jsme se už rozhodli pro mimi :-)

Jo ještě dotaz, co když by mi zaměstnavatel těhotenství neuznal a dal mi v létě 09 výpověď, mám nárok na mateřský plat a rodičovsky a kolik?

Dále se chci zeptat, co když ještě do toho budu mít živnost na provoz eshop prodej zboží přes internet? Tedy asi od ledna 2009 bych si zařídila tu živnost na provoz eshopu prodej zboží s mou cenou, já to budu brát od dodavatele. Jaká je na to živnost? Odvíjí se z toho pak výše mateřské či rodičovský příspěvek jak? Lze vůbec mi pak něco vyplatit? Nemůžou mi během mateřské či po porodu tu živnost během 2-3 let (co bych byla doma) pozastavit? Jaký bych teda měla tu mateřskou plat a rodičovský příspěvek v tomto případě? Nebo raději aby byla ta živnost na přítele? Jelikož bych i byla ráda v tom zaměstnání co jsem a k tomu tu živnost, jelikož to moc nevynese (tak měsičně 5-8 tis. měsičně z eshopu).

Jaké budu mít v tom případě platy z mateřské a těhotenství, když bych byla zaměstnaná na zkrácenou pracovní dobu a zaměstnavatel mi to uznal (držel místo ty 2-3roky) než se vrátím z mateřské a k tomu měla i vlastní eshop? A jak by to bylo kdybych během mateřské měla už jen živnost na eshop? Bylo by to platově ohledně mateřské a rodič. příspěvěk stejné? Prosím napište. Nevyznám se v tom.

Nejsem zatím vdaná. Plánujeme svatbu během mého těhotenství či po porodu (změní to nějak ty peníze z mateřské a rodičovského?)? Prosím o zodpovězení otázek, abych věděla na co se připravit. Děkuji za brzkou odpověď.

P.S. Může si žena na mateřské (po porodu) nějak přivydělávat či i mít tu živnost na eshop aniž by byl vliv na nějaký soc. a zdrav. poj či plat z mateřské a rodič. příspěvek? Jinak by byla živnost na eshop na přítele. Jo ten eshop bych pracovala z domu. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1438
11.9.08 15:37

Re: Dotaz ohledně mateřské vše kolem - když jsme doma, eshop

Andrussinka píše:
NYNÍ PRACUJI JEN NA ZKRÁCENOU PRACOVNÍ DOBU 5h denně, plat hrubý 7000 Kč. Mám dotaz jak to pak budu mít s platem při mateřské atd?

Od příštího roku jsou ve výpočtu PPM (mateřské) změny, jestli jsem to dobře pobrala, vycházela by ze 7 tis hrubého PPM 4.830 Kč (čistého). Ptž je to míň, než činí rodičovský příspěvek (RP), můžete si po narození dítěte požádat o doplácení RP. Pak budete pobírat PPM + doplatek RP = plná výše RP (aktuálně 7.600 Kč).

Andrussinka píše:
JELIKOŽ MÁ PRACOVNÍ SMLOUVA JE SEPSANA NA DOBU URČITOU TEDY od 5.9.08 do 5.9.09. Když otěhotním např. červen 09, nemůže mě zaměstnavatel vyhodit?

V době těhotenství jste před výpovědí chráněná, výjimou je, pokud by se zaměstnavatel (nebo jeho část) zrušil či přestěhoval mimo místo,které máte ve smlouvě uvedené jako místo výkonu práce. V7pověď můžete taky dostat pro hrubé porušení pracovní kázně.

Nicméně pracovní smlouva skončí uplynutím sjednané doby (tedy 5.9.09, pokud do té doby nedohodnete změnu).

Andrussinka píše:
Kdy se vůbec oznámí zaměstnavateli, že jsem těhotná a od kdy se nastupuje na mateřskou (že jsem doma)?

Pokud nekonáte práci, která je těhotným zakázána, tak mu to teoreticky nemusíte říkat vůbec. Na PPM zaměstnankyně nastupují 8-6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pokud vám pracovní poměr skončí dříve, tak nastupujete 6 týdnů před termínem porodu, pokud to bude v době do 6 měsíců od ukončení pracovního poměru (z titulu tzv. ochranné lhůty).

Andrussinka píše:
Do kdy je mateřská do porodu a pak je rodičovský příspěvek?

PPM se vyplácí celkem 28 týdnů, resp. 37 pokud se narodilo dvě a více dětí. Pokud budete mít PPM nižší, než uvádíte, můžete si od narození dítěte požádat o doplácení do výše RP (viz výše).

Andrussinka píše:
Kdo by mi vyplatil mateřskou a do jaké výše?

PPM bude vyplácet OSSZ podle místa podnikání zaměstnavatele. Výše PPM viz výše :)

Andrussinka píše:
Jak je to pak s rodičovský příspěvkem, když budu chtít být s dítětem doma 2 roky nebo 3 roky?

Na dvouletý RP s takto nízkým příjmem rozhodně nedosáhnete, ten je pro ženy, které měly PPM alespoň kolem 11,5 tis, tedy baj oko 16-17 tis hrubého.

Na tříletý RP dosáhnete, tam stačí pobírat PPM. Potom činí RP 7.600 Kč do 3 let věku dítěte.

Pak je ještě 4 letý RP, ten činí 7.600 do 21 měsíců věku dítěte a dále 3.800 Kč do 4 let věku dítěte.

Pokud byste chtěla dosáhnout na nejvyšší RP (11.400 Kč do dvou let věku dítěte), tak jedině že by na PPM nastoupil otec dítěte a že by splňoval podmínku dostatečně vysokého příjmu. Podotýkám, že od příštího roku už otec bude na PPM oficiálně nárok, takže už nebude stačit prohlášení, že kdyby mohl, nastoupil by, ale bude muset fakticky na PPM nastoupit (tzn. přestat pracovat v zaměstnání a být doma s dítětem).

Andrussinka píše:
Jo ještě dotaz, co když by mi zaměstnavatel těhotenství neuznal a dal mi v létě 09 výpověď, mám nárok na mateřský plat a rodičovsky a kolik?

Zaměstnavatel nemá co uznávat, těhotenství uznává lékař :D JInak po skončení pracovního poměru je 6 měsíční ochranná lhůta, během které pokud žena nastoupí na PPM, tak ji bude mít vyplácenou podle výše posledního zaměstnání.

Andrussinka píše:
Jaká je na to živnost? Odvíjí se z toho pak výše mateřské či rodičovský příspěvek jak? Lze vůbec mi pak něco vyplatit? Nemůžou mi během mateřské či po porodu tu živnost během 2-3 let (co bych byla doma) pozastavit?

Nevím, jaká je v oblasti živností současná situace, dřív stačilo mít živnosťák na nákup a prodej zboží, tedy se jednalo o živnost volnou. Předpokládám, že je to tak pořád. Výše PPM by se od toho odvíjela pouze tehdy, pokud byste si dobrovolně platila nemocenské pojištění, které jinak není pro OSVČ povinné. Ale musela byste splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech před porodem (v zaměstnání ji splněnou máte, pokud byste chtěla ještě další PPM, musela byste ji mít splněnou dvakrát, tedy jak alespoň 270 dní ze zaměstnání, tak i 270 dní z podnikání). Pokud nemocensky pojištěná nebudete nebo podmínky nesplníte, tak podnikání výši PPM nijak neovlivní. RP podnikání nijak neovlivní. Přerušit živnost byste musela po dobu, pokud byste z ní pobírala PPM - pokud budete mít PPM pouze ze zaměstnání a podnikání ne, tak klidně můžete prodávat celou dobu bez přerušení.

Andrussinka píše:
Jaké budu mít v tom případě platy z mateřské a těhotenství, když bych byla zaměstnaná na zkrácenou pracovní dobu a zaměstnavatel mi to uznal (držel místo ty 2-3roky) než se vrátím z mateřské a k tomu měla i vlastní eshop?

Pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou, tak vám zaměstnavatel nebude držet místo, prostě pracovní smlouva skončí uplynutím sjednané doby. Jak to ovlivní či neovlivní PPM viz výše.

Andrussinka píše:
A jak by to bylo kdybych během mateřské měla už jen živnost na eshop? Bylo by to platově ohledně mateřské a rodič. příspěvěk stejné?

Ano, výše příjmů nijak neovlivní výši RP.

Andrussinka píše:
Nejsem zatím vdaná. Plánujeme svatbu během mého těhotenství či po porodu (změní to nějak ty peníze z mateřské a rodičovského?)?

Pro sezdané i nesezdané platí v případě PPM a RP stejná pravidla, neexistuje důvod, proč by tomu mělo být jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
11.9.08 19:52

mateřská

Moc děkuji. Mám v tom kapku zmatek. A ono je pravda, že se dost věcí ještě změní. Ale chci otěhotnět v létě 09, tak se prostě hold zajímám.

Co byste mi ale doporučili vzhledem k mému momentálnímu zaměstnání?
Jelikož u podnikání bych asi nesplnila těch 270 dní. To bych musela již začít s podnikáním nyní a do porodu to splnit že?

Co byste mi tedy doporučili? Asi se zaměstnavatelem podepsat pak ještě další smlouvu toho 5.9.09 další pracovní poměr, pak mu oznámit, že jsem těhotná a popírat tu mateřskou a k tomu si zažádat o rodičovský příspěvek doplatek, abych brala mateřskou 7600,– a pak rodičovský 7600,– na 3 roky. Rodičovský příspěvek se začíná brát od věku mimi 6 měsíců?

Ještě mám dotaz, kdybych teda ukončila pracovní poměř k 5.9.09 a otěhotněla i v tom měsíci či tak. Byla na úřadu práce, kolik bych pak brala mateřskou? Takže rodičovský nic neovlivňuje, prostě po mateřské se bere po dobu 3 let 7600,–

Můj přítel či budoucí manžel by na mateřské místo mě asi nebyl, má hrubý plat 20 000 - 25 000 hrubého. Vyplatila by se kdyby on byl na mateřské? I tak by asi nebyl :-)

Omlouvám se za ty otázky, ale mám v tom fakt zmatek, nikdy mě toto nezajímalo, tak chci pomalu a jistě zjišťovat. Protože kdyby něco, hold bych prostě hledala jiné zaměstnání a na HPP.

• Nahlásit
  • Citovat
7666
11.9.08 22:21

Les2311 píše:

Pokud byste chtěla dosáhnout na nejvyšší RP (11.400 Kč do dvou let věku dítěte), tak jedině že by na PPM nastoupil otec dítěte a že by splňoval podmínku dostatečně vysokého příjmu. Podotýkám, že od příštího roku už otec bude na PPM oficiálně nárok, takže už nebude stačit prohlášení, že kdyby mohl, nastoupil by, ale bude muset fakticky na PPM nastoupit (tzn. přestat pracovat v zaměstnání a být doma s dítětem).

Přidám se sem - a jak dlouho? Byl měl být ten otec na mateřské? Celých 6 měsíců???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
11.9.08 22:28

papu píše:
Les2311 píše:

Přidám se sem - a jak dlouho? Byl měl být ten otec na mateřské? Celých 6 měsíců???

Nevím. Myslela jsem, že by teoreticky mohl stačit i jeden den, ptž v zákoně není pro muže definována minimální doba pobírání PPM.

Ale pak jsem v jedné diskuzi narazila na holčinu, která se vrátila do práce dřív, než jí skončilo pobírání PPM - tím na PPM ztratila nárok, takže dle mého názoru v tu chvíli získala nárok na rodičák (ptž už neměla nárok na PPM), ale sociálka jí ten rodičák odmítla přiznat, ptž nárok na PPM měla, ale nevyužila ho - a rodičák jí přiznali až po uplynutí doby 22 týdnů po porodu (kdy by pobírání jinak končilo).

Pokud by byl stejný výklad uplatněn na muže, tak se obávám, že jeden den na PPM by nestačil :?

No, každopádně tohle je věc, se kterou se nechám překvapit, jak bude v praxi probíhat, ptž si fakt netroufnu výklad ministerstva předpovědět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.4.13 10:58

33patronka

Ahoj chci se zeptat jestli někomu dorazila mateřská. Měla jsem ji dostat nyní v dubnu a doposud nemám nic na účtě!? :cert:jsem s Prahy 8.nemám tedy s kartu a ani účet ve spořitelně tak očekávala jsem, že peníze budu mít dnes když už ve spořitelně byly v pátek. Kde je problém? může mi někdo pomoci, co stím mám dělat? strachuji se, protože mě nechal úřad v březnu scela bez financí a tak se bojím i nyní. Děkuji za :P pomoc!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama