Dotaz ohledně mateřské vše kolem - když jsme doma, eshop.

Anonymni
11.9.08 11:01

Dotaz ohledně mateřské vše kolem - když jsme doma, eshop.

Dobrý den,

obracím se na Vás, jelikož mám dosti otázek kolem mateřské, rodičovský příspěvek atd. Vím, že už se na to lidé ptali, ale ráda bych nastínila mou situaci. Ještě mám sice dost času, ale potřebuji vše vědět dopředu, aby pak nebyli problémy.

Plánuji otěhotnět až příští rok v létě 09. Je mi 21 let(v listopadu 22). Pracuji teprve od září 2007 (jinak jsem studovala střední školu a pak jeden rok na VŠ). NYNÍ PRACUJI JEN NA ZKRÁCENOU PRACOVNÍ DOBU 5h denně, plat hrubý 7000 Kč. Mám dotaz jak to pak budu mít s platem při mateřské atd? JELIKOŽ MÁ PRACOVNÍ SMLOUVA JE SEPSANA NA DOBU URČITOU TEDY od 5.9.08 do 5.9.09. Když otěhotním např. červen 09, nemůže mě zaměstnavatel vyhodit? Kdy se vůbec oznámí zaměstnavateli, že jsem těhotná a od kdy se nastupuje na mateřskou (že jsem doma)? Do kdy je mateřská do porodu a pak je rodičovský příspěvek? Kolik by mě činila mateřská plat (zaměstnavatel má jen zaměstnance jednoho, tedy mě). Kdo by mi vyplatil mateřskou a do jaké výše? Jak je to pak s rodičovský příspěvkem, když budu chtít být s dítětem doma 2 roky nebo 3 roky? Jaký bych měla ten plat? Nebo raději si naplánovat otěhotnět dříve jak v létě 09? S přítelem jsme se už rozhodli pro mimi :-)

Jo ještě dotaz, co když by mi zaměstnavatel těhotenství neuznal a dal mi v létě 09 výpověď, mám nárok na mateřský plat a rodičovsky a kolik?

Dále se chci zeptat, co když ještě do toho budu mít živnost na provoz eshop prodej zboží přes internet? Tedy asi od ledna 2009 bych si zařídila tu živnost na provoz eshopu prodej zboží s mou cenou, já to budu brát od dodavatele. Jaká je na to živnost? Odvíjí se z toho pak výše mateřské či rodičovský příspěvek jak? Lze vůbec mi pak něco vyplatit? Nemůžou mi během mateřské či po porodu tu živnost během 2-3 let (co bych byla doma) pozastavit? Jaký bych teda měla tu mateřskou plat a rodičovský příspěvek v tomto případě? Nebo raději aby byla ta živnost na přítele? Jelikož bych i byla ráda v tom zaměstnání co jsem a k tomu tu živnost, jelikož to moc nevynese (tak měsičně 5-8 tis. měsičně z eshopu).

Jaké budu mít v tom případě platy z mateřské a těhotenství, když bych byla zaměstnaná na zkrácenou pracovní dobu a zaměstnavatel mi to uznal (držel místo ty 2-3roky) než se vrátím z mateřské a k tomu měla i vlastní eshop? A jak by to bylo kdybych během mateřské měla už jen živnost na eshop? Bylo by to platově ohledně mateřské a rodič. příspěvěk stejné? Prosím napište. Nevyznám se v tom.

Nejsem zatím vdaná. Plánujeme svatbu během mého těhotenství či po porodu (změní to nějak ty peníze z mateřské a rodičovského?)? Prosím o zodpovězení otázek, abych věděla na co se připravit. Děkuji za brzkou odpověď.

P.S. Může si žena na mateřské (po porodu) nějak přivydělávat či i mít tu živnost na eshop aniž by byl vliv na nějaký soc. a zdrav. poj či plat z mateřské a rodič. příspěvek? Jinak by byla živnost na eshop na přítele. Jo ten eshop bych pracovala z domu. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11.9.08 11:45

mateřská atd

Ahoj, to jsem já jak jsem psala ten dotaz, předtím jsem byla anonymní, jsem se nepřihláasila, teď už jsem :-)

Prosím tedy někoho kdo by mi vše vysvětlil. Spíš plánuji otěhotnět září 2009 ale nevím jak to vyjde. Takže asi budu muset doufat, že zaměstnavatel pak semnou podepíše dalš prac. smlouvu že? či jak to pak je s tou mateřskou a rodičovským příspěvkem? Mám plat 7000 kč hrubého měsičně. Nevyplatí se mi pak prostě v to září 09 ukončit pracovní poměr a být na úřasu práce resp. doma? Kolik bych měla pak mateřskou a rodičovský příspěvek a od kdy se to jak bere? Přítel by se o nás staral, takže když bych byla doma co je vše k tomu potřeba?

Plus jak bych byla doma tak bych měla živnost na eshop prodej (anebo můj přítel) a dělala bych to doma pomáhala atd. Jak to pak je? Bojim se, abych pak neskončila špatně. Sice přítel má dobrý příjem, ale chceme si vzít hypotéku na baráček či byt, takže něco pak musím mít atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
11.9.08 13:42

Ahoj pokusím se odpovědět aspoň na to co vím.

1. podmínkou nároku na mateřskou je účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech aspoň po dobu 270 kalendářních dnů - což při smlouvě na dobu určitou na jeden rok splňuješ
2. peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) se poskytuje po dobu 28 týdnů (v případě dvojiček pak 37 týdnů), přičemž nástup na mateřskou je aspoň 6 týdnů před plánovaným porodem, pokud je nástup později, doba se krátí, toto se však netýká případů tzv. předčasných porodů
3. v případě těhotných žen, žen na mateřské a rodičovské je zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele, ale při smlouvě na dobu určitou pracovní poměr skončí uplynutím doby, a to i v případě že jsi těhotná.
4.kdy oznámíš zaměstnavateli že jsi těhotná závisí jednak na vzájemném vztahu a jednak na povaze práce (např.při práci v rizikovém prostředí je to nejlépe oznámit ihned), takže asi přiměřeně včas :wink:
5. výši mateřské v příštím roce ti nikdo teď přesně neřekne, protože od 01.01.2009 se mění její výpočet, ten se odvíjí od tvé mzdy, kterou sice uvádíš, ale kolik budeš brát za půl roku nevíš ani ty, natož pak my nezasvěcené
6. rodičovský příspěvek lze čerpat ve třech variantách:
a) do dvou let věku dítěte ve výši 11.400,– o tuto variantu musíš požádat ihned po skončení mateřské (22 týdnů věku dítěte) a podmínkou je PPM aspoň 380/den
b) do tří let věku dítěte ve výši 7.600
c) do čtyř let věku dítěte kdy po mateřské do 21 měsíců věku dítěte pobíráš 7.600,– a pak až do čtyř let 3.800,–
7. mateřská a rodičovská nezávisí na tom zda jsi nebo nejsi vdaná a ani to nemá vliv na její výšku
8. pokud začneš podnikat, tak můžeš mateřskou čerpat i z výkonu OSVČ, pokud splníš podmínku být nemocensky pojištěna aspoň 270 dní, ale musela by jsi platit celkem vysoké částky na nemoceské pojištění aby mateřská vyšla „slušná“ , nikdy není nižší než 7.600,–
9. přivýdělek při rodičovské není nijak omezem a ani podnikání při mateřské se nevylučuje

Pokud jsem se někde sekla, nechť mě maminky opraví, taky nejsem neomylná

Jinak se mi zdá že jsi sotva nastoupila do práce a už se zabýváš spoustou co by kdyby. A pokud chceš otěhotnět až příští rok v létě, tak se klidně může stát, že podmínky od 01.01.2010 pro mateřskou a rodičovkou budou úplně jinak.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama