Dotaz pro revmatologa/lékaře obecně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.17 21:29
Dotaz pro revmatologa/lékaře obecně

Dobrý den,

prosím o radu, zda řeší revmatologie pouze akutní obtíže, nebo by měl být člověk s dřívějším revmatologickým onemocněním sledován v ambulanci a jeho stav průběžně kontrolován a vyhodnocován.

Jedná se o dvě osoby, první s PAP (progresivní polyartritidou), nyní ve zklidněném stavu a druhá s arthropatiemi, opakovaně vyššími hodnotami IgM a CIK, nyní se zhoršením bolestí kloubů, bez otoků.

Oba navštěvovali revmatologa, který ukončil provoz praxe bez následovníka s doporučením obrátit se na jiné pracoviště. Oba pacienti byli dvěma ordinacemi nezavisle na sobě odmítnuti s tím, že mají přijít až ve chvíli, kdy se jejich stav zhorší, ten druhý pouze v případě otoků, zhoršení bolesti bez otoků prý není dostatečný důvod.

Původní lékař dělal 1-2krát za rok prohlídku a laboratorní testy, v případě, že nebyla potřeba jiná léčba, předepisoval chondroprotetika typu Piascledine, Dona. Podle oslovených lékařů je to špatný postup, zbytečný, uvedené léky neúčinné, řešit se má jen akutní stav.

Je to správně?

Děkuji všem za odpověď.
P.
(anonymní z důvodu popisu zdravotních potíží)

Reklama

Reakce:

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 33937 příspěvků 17.12.17 08:33

Zřjmě mají ty ordinace přepněné a jen tak si sledovat lidi bez potíží prostě nezvládnou.

Venceslavka
Kecalka 218 příspěvků 17.12.17 12:20

U osoby s progresivní polyartriidou by určitě bylo vhodné pravidelné sledování u revmatologa.
Artropatie je dost obecný pojem, tak když nemá konkrétní diagnózu, bude stačit asi vyšetření při obtížích.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.17 21:39

Tak-mezi nami progresivni polyartritida je archaicky pojem. Oba lidi bych si v ambulanci nechala. Ad prvni-ujasnila bych si prvni diagnozu. Ad druhy-pravdepodobne se RA nevyvine (ale! u popisu nevim, jak dlouho jsou obtize, kolik je let, jestli byla i jina patologie -RF, ACPA, jaky je rtg). Chondroptotektiva-ano, to je otazka. Nicmene, pokud maj obtize a bolesti, tak nejak bys obema mela pomoct, ne? Jeste je rehabitace.. je fakt, ze revmatol. ambulance byvaji preplnene, ale kam tyhle lidi posles? Nechas je;at si skuci doma? Nebo na ortopedii?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.17 21:40

No tak dvojky bych se na dg taky koukla…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.17 13:49

Děkuji všem za odpovědi.

Jen upřesním, dvojka jsem já, 35 let, diagnóza zněla chondropatie kolen, od dětství mě bolela kolena, nejprve jedno, potom i druhé, postupně se přidal i loket a občas klouby prstů na rukou. V těhotenstvích jsem byla zcela bez potíží, nyní jsem 8 měsíců po 2. porodu.

Minulý týden jsem pro silnou bolest kolen navštívila revmatologa, ten si odmítl přečíst zprávy původního lékaře, ptal se na diagnózu, když jsem mu ji podle zprávy řekla, křičel, jestli si myslím, že můžu mít chondropatii, když jsem mladá, že tu mají tak sedmdesátníci. Odpověděla jsem mu, že jsem vyhledala lékaře kvůli potížím a diagnózu očekávám od něj, protože je odborník, já se mohu pouze řídit tím, co mi lékař řekne, ale nemohu posoudit, zda to tak skutečně je.

Udělal mi ultrazvuk, řekl, že mám tendinitidu plantarního ligamentu a jestli mám foťák. Na obrazovce počítače mi ukázal kolenní bandáž, ať si ji vyfotit a koupím.

Sama tedy nevím, na koho se při potížích obrátit, podle ortopedů jsem v pořádku, případ pro revmatology prý nejsem a klouby bolí.

Děkuji.

Zakladatelka

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 33937 příspěvků 19.12.17 09:41
@Anonymní píše:
Minulý týden jsem pro silnou bolest kolen navštívila revmatologa, ten siodmítl přečíst zprávy původního lékaře, ptal se na diagnózu, když jsem mu ji podle zprávy řekla, křičel, jestli si myslím, že můžu mít chondropatii,…
  1. Byla jsi objednaná, nebo jsi jen tak vyrazila nablint? nechtěl od tebe spíš slyšet, jaké máš potíže, než diagnózu?
  2. Dost pochybuji. Když si představím scenku přesně tak, jak ji popisuješ, sama uznáš, že to je celkem bizarní. Tady je asi jedno, co píšeš, akorát teda štveš lidi proti doktorům, ale to je na emiminu docela folklor. Ale pokud by se tady náhodou našla superlaskavá revmatoložka, které by se Tě zželelo a chtěla si Tě vzít do péče, tak po takových výrocích by si to teda dvakrát rozmyslela. Nikdo nechce pacienty, kteří interpretují návštěvy v ordinaci takto.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.17 12:05

@Pudloslava

Byla jsem objednaná. Skutečně se mě ptal na diagnózu od původního lékaře. Potíže jsem mu také popsala.

Nemám důvod si tu něco vymýšlet. Lékařů si vážím, tohoto po tom, co předvedl, již ne, ale schválně ho nejmenuji, ani neuvádím město, kde působí. Návštěva proběhla tak, jak jsem ji popsala výše, za tím, co jsem napsala, si stojím, tento lékař je známý svým hrubým chováním vůči pacientům.

Tady jsem se chtěla jen poradit o dané situaci.

Ještě jednou děkuji za předchozí odpovědi a debatu končím.

Zakladatelka

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 33937 příspěvků 20.12.17 07:54
@Anonymní píše:
@Pudloslava

Byla jsem objednaná. Skutečně se mě ptal na diagnózu od původního lékaře. Potíže jsem mu také popsala.

Nemám důvod si tu něco vymýšlet. Lékařů si vážím, tohoto po tom, co předvedl, již ne, ale schválně ho nejmenuji, ani neuvádím město, kde působí. Návštěva proběhla tak, jak jsem ji popsala výše, za tím, co jsem napsala, si stojím, tento lékař je známý svým hrubým chováním vůči pacientům.

Tady jsem se chtěla jen poradit o dané situaci.

Ještě jednou děkuji za předchozí odpovědi a debatu končím.

Zakladatelka

Tak jsi sla k doktorovi, o kterem se vi, ze se chova hrube a je divnej…a on se chovat hrube a byl divnej, v podstate splnil Tva ocekavani, ne? Nadto te jeste vysetril a doporucil ti lecbu. Dr. Hause jak vysitej ne?
Pokud jsi byla objednana a mel na Tebe cas, mel si starou dokumentaci projit. Odmitnuti by bylo na miste, kdyby ses tam vetrela mezi objednane pacienty jakoze akutni a davalamu dva centimetry tlustou slozku starych zprav. Ale tomu kriceni stejne neverim.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.17 11:45

@Pudloslava

I když jsem původně nechtěla, ještě se sem vracím.

1. Více než půl roku jsem hledala lékaře, který by mě vyšetřil. Jiný než jak píšeš „hrubý a divný“ mě neobjednal. Viz můj první příspěvek, když nemám otok, není to potřeba.

2. Nepotřebuji zacházení v rukavičkách, ale očekávám korektní a slušné jednání. Pacient by neměl být u lékaře v ponížené pozici.

3. Ano, lékař mě vyšetřil a navrhl léčbu, že se u toho choval jako hulvát, je podle Tebe v pořádku.

4. Pacientovi se prostě nevěří - viz Tvá poslední věta.

5. Nemůžeš se divit, že jsou lidé nespokojení. Pokud jsi se s podobným chováním lékaře Ty nebo Tvoji blízcí nesetkala, gratuluji.

Zakladatelka

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 33937 příspěvků 20.12.17 18:33
@Anonymní píše:
@Pudloslava

I když jsem původně nechtěla, ještě se sem vracím.

1. Více než půl roku jsem hledala lékaře, který by mě vyšetřil. Jiný než jak píšeš „hrubý a divný“ mě neobjednal. Viz můj první příspěvek, když nemám otok, není to potřeba.

2. Nepotřebuji zacházení v rukavičkách, ale očekávám korektní a slušné jednání. Pacient by neměl být u lékaře v ponížené pozici.

3. Ano, lékař mě vyšetřil a navrhl léčbu, že se u toho choval jako hulvát, je podle Tebe v pořádku.

4. Pacientovi se prostě nevěří - viz Tvá poslední věta.

5. Nemůžeš se divit, že jsou lidé nespokojení. Pokud jsi se s podobným chováním lékaře Ty nebo Tvoji blízcí nesetkala, gratuluji.

Zakladatelka

Souhlasim, ze by mel jednat slusne, ale neverim, ze skutecne kricel, to je bizar. Deni v ordinaci by se melo nahravat.

Nicmene vsichni slusni byly zcela plni a tento jediny te vzal, vysetril a doporucil lecbu. V teto konkretni situaci - myslis si, ze by bylo lepsi, aby tento lekar radeji nepracovala ty si se nedostala nikam?
Samozrjme obe vime, ze by bylo nejlepsi, kdyby se polepsil, byl na tebe mily, omluvil se atd atd… jenze to on asi neudela. Je tenhle lekar horsi, nez nic?

Moravanka123
Kecalka 134 příspěvků 02.01.18 20:14

Ahoj, mam systemovy lupus a k revmatologovi chodim kazde 3 mesice. Vezme mi moc a krev, jednou za rok CT plic a echo. V pripade akutnih obtizi muzu prijit kdykoliv.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Saša Rašilov se podruhé oženil: Nevěsta Lída si počmárala šaty!

Populární herec si dnes po poledni vzal za manželku svoji o čtrnáct let... číst dále >

Záhadná smrt Alexandra Dubčeka: Může za ni náhoda, nebo vrazi z KGB?

Konspirační teorie vznášející se nad smrtí významných politických... číst dále >

Články z Ona Dnes

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Zdravý jídelníček: stačí tři porce, důležitá je pravidelnost a složení

Český národ stále tloustne, každý druhý člověk u nás trpí nadváhou. Na vině... číst dále >

Reklama