Dotaz vericim maminkam- jak pomoci kamaradce?

afghani
7.7.15 15:05

Dotaz vericim maminkam- jak pomoci kamaradce?

Mile maminky, mam moc milou a hodnou kamaradku. Zemrel ji ale partner a stihaly ji dalsi rany.Kdyz uz si nasla nekoho, ukazalo se, ze je to nezodpovedny kluk, ktery ji pripravil o penize, ale hlavne o duveru v chlapy.Bez partnera dostavovala bydleni, ale stavebni firma ji chtela obrat, postavili ji to nekvalitne, kdyz videli, ze tomu nerozumi, a kdyz reklamovala kvalitu, tahali ji po soudech a pripravili o zbytek uspor. Nejhorsi je, ze ji ted zemrelo jedine dite.Je introvert, do prace nechodi, pracuje jako prekladatelka doma. Pratele prakticky nema, vim jen o sobe, pribuzni take nic moc.
Rekla mi, ze u ditete si vycita, ze na vysetreni nesla driv, ze ji mama s brachou prrsvedcili, at decko jeste necha doma a nejede k lekari. Vycita si, ze mohla udelat vic atd.,to je asi normalni.Pro me hrozne bylo, kdyz vypravela, ze si vycita, ze v okamziku smrti to neunesla a musela chvili na chodbu a ven, ze dite nedrzela v naruci. Je zajimave, jak funguje mozek, rekla mi, ze nejvic si pamatuje, jak pak drzela mrtve decko v naruci, sklouzlo ji a hlavicka zadunela o tvrdou podlozku, pry na to nemuze zapomenout. Vycita si take, ze nad deckem neplakala a rychle utekla z kliniky. Dolehlo to na ni pry az druhy den. Vypravela mi detaily, vycita si napr.ze v nemoci, kdyz bylo detatko jeste zive, ji vyklouzl z rukou tablet a uhodil ho, lehce, nic se nestalo, ale porad si to pripomina a dava za vinu.
Myslim, ze nejhorsi je ale krize viry, byla verici a prestala verit, vyhazela svate obrazky, knizky atd. Rekla, ze Buh bud neexistuje nebo je bezmocny nebo to dela schvalne, ze toto dopusti, v tom pripade ze nezbyva nez rict, ze je zlocinec.Je ji 42,nevim, zda ma jeste zajem o deti a vztah. O vire v Boha rekla vetu: Prosila jsem Boha, aby mi ho nebral, slibil mi to, a svuj slib nesplnil.To nemohl tuhle jednu jedinou vec udelat pro ubohou osamelou starnouci zenskou?
A na to ja, holky, nemela co rict. Fraze, ze buh ma sve umysly, ktere my nezname, takovemu cloveku nepomohou. Poradite jak ji pomoct? Za bujarou zabavou asi chtit nebude, ale urcite at jde mezi lidi a hleda praci mezi lidmi. U psychologa byla. Chova se prijemne, vyrovnane, spi, ji, nepotrebuje evidentne prasky, ale jako by v ni byla nejaka dira, prazdnota. Hrozne zestarla, zesmutnela. V pradelniku ma schovanou krabicku s jeho ustrizenymi vlasky…Vsimla jsem si, ze vecer si ji dava na nocni stolek nebo jinam vedle postele.
Vidame se denne, rada pomohu, ale nevim jak. Dekuji za tipy.Co osvojit si decko nebo sehnat pana s detmi? Jako nejhorsi tam vidim ztratu viry, byla verici, ne pobozna, takovy ten clovek z venkova, ktery opravdove veri.
No, zkratka budu vdecna za tipy…Rejpalky, prosim nepiste.Mam o ni obavy, jeji tata spachal necekane sebevrazdu, nejaka labilita tam muze byt v genech, jen neni videt. Prominte preklepy, pisi z mkbilu.Dik

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

26750
7.7.15 15:11

@afghani strasny :,( radu nemam, pomuze asi jen cas. Nekdy se z toho ale ten clovek nevzpamatuje nikdy a proste jen ten svuj zivot dozije do konce, bez radosti a klidu. Ono kdyz zemre dite, tak to je tak strasny nestesti, ze tu neni moc co radit :,( muzu se zeptat, na co to dite zemrelo, ze prisla pozde k doktorovi?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.7.15 15:11

Ahoj tve kamaradky je mi lito, dite asi musela mit vazne nemocne.chce se ji venovat aby alespon trochu prestala na vse myslet…a pan s detma je dobry napad :palec: ale chce to cas

• Nahlásit
  • Citovat
afghani
7.7.15 15:17

@Berousik Nador,to uz ale vedela predem, vycita si ale, ze kdyby sla k doktorum driv, mohlo se to zacit driv lecit a byla vetsi sance.To si ale asi takhle vycita kazdy, komu nekdo umre, ze mohl udelat neco vic.

• Citovat
  • Upravit
2360
7.7.15 15:22

Já myslím, že jí pomáháš už tím, že jsi s ní. Tohle chce čas. nech jí prostor s Tebou sdílet svoje pocity i kdyby Ti připadaly absurdní, nepřiléhavé situaci. Ztráta dítěte je prostě životní tragédie, potřebuje čas na truchlení, netlač jí do „řešení situace“. Mohla by to pak brát, že Ti vlastně překáží apod. Na krizi víry má nárok, nemusí to být definitivní odklon od Boha. Prostě buď s ní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
7.7.15 15:22
@afghani píše:
@Berousik Nador,to uz ale vedela predem, vycita si ale, ze kdyby sla k doktorum driv, mohlo se to zacit driv lecit a byla vetsi sance.To si ale asi takhle vycita kazdy, komu nekdo umre, ze mohl udelat neco vic.

To urcite. A s tim odmitnutim viry je to asi normalni. Ma vztek, ze ji buh nepomohl, kdyz v nej verila. Musis byt proste s ni. Podporovat, poslouchat…a asi bych ji urcite do niceho nenutila, dokud si k nejakemu posunu nedospeje sama. Bud proste pritelkyne, co je po ruce. Preju hodne stesti, kamaradce at je lepe a Tobe pevny nervy, bude to psychicky narocne i pro tebe :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.7.15 15:23

To je pravda ja mam 90letou sousedku, a syna ji porazil traktor kdyz mu byli 2roky a druhy syn ji zemrel v 40rokach automehoda :( doted rika ze se ji o tom zda a nemuze spat… je to hrozne kdyz zemre dite…hlavne at neni sama

• Nahlásit
  • Citovat
afghani
7.7.15 15:33

A myslite, ze je normalni, ze rika, ze si vybavuje detaily,napr.jak bouchlo mrtve telicko o podlozku? Rika, ze si tyhle detaily vybavuje vic nez marodeni ditete atd.Nebo ze si vycita, ze kdyby dite opravdu milovala, neodesla by v okamziku smrti na chodbu, bere to jako selhani a zbabelost…Nevim co na to rict

• Citovat
  • Upravit
254
7.7.15 15:37

Ahoj, je moc fajn, že ji chceš pomoct. Zkus ji koupit knížku „když se zlé věci stávají dobrým lidem“, napsal to Harold S. Kushner, rabín, kterému zemřelo dítě. Je moc moc dobré pro věřící i nevěřící. čte se to velice hezky a je to takový návod pro lidi, kteří chtějí pomoct i pro ty trpící. Mně ta kniha hodně pomohla, i když mé bolesti byly opravdu „malicherné“ proti této tragédii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2360
7.7.15 15:48
@afghani píše:
A myslite, ze je normalni, ze rika, ze si vybavuje detaily,napr.jak bouchlo mrtve telicko o podlozku? Rika, ze si tyhle detaily vybavuje vic nez marodeni ditete atd.Nebo ze si vycita, ze kdyby dite opravdu milovala, neodesla by v okamziku smrti na chodbu, bere to jako selhani a zbabelost…Nevim co na to rict

je to normální v tom smyslu, že tohle se objevuje často, jak pocity viny, tak ulpívání na detailech a popření „nepamatování si“ jiných událostí. Tak pracuje mysl v šoku ze ztráty, někdo v počátku není ani smutný, spíš jaksi zmražený nebo prázdný.

Měli jsme to v rodině a to šlo o „dospělé dítě“. Moje teta (vlastně to byla sestra mého dědy) přežila koncentrák, měla dvě děti, její syn zemřel v 26letech na nádor mozku. Bylo to dost beznadějné, bolestivé umírání. S tetou to strašně zamávalo, nejdřív fungovala jak automat, pak přišli pocity viny jako „neměla jsem ten koncentrák přežít, to si to teď Bůh na mě vybírá“ apod. Jako čas to trochu obrousil, ale říkala mi, že celý pobyt v koncentráku proti tomu bylo nic a pořád opakovala „nemůže se ti v životě stát nic horšího, bolestnějšího než přežít vlastní dítě“ a to měla relativně spokojené manželství, druhé dítě atd. Tvoje kamarádka zůstala úplně sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
7.7.15 16:05

@afghani je to normalni. Smutek nema pravidla a kazdy ho snasi a proziva jinak. U kazdeho muzou mit faze jiny prubeh a jine poradi. I to lpeni na detailech

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.7.15 16:06

Ano je to normalni ze si vybavuje takove veci, pani si doted pamatuje take vse :( si hodna a dobra kamaradka kdyz seo ní takto staras hlavne at neni sama smutek a samota je nejhorsi, kdyz clovek zustane se svou bolesti sam…

• Nahlásit
  • Citovat
7.7.15 17:53

JE to strašné co se stalo, a vyřeší to jen čas. To že si pamatuje takové maličkosti je normální. Mysl v šoku pracuje jinak. Tu podstatu vytěsní a nahradí to jinýma věcma. Když jsem byla dítě, mamka byla těžce nemocná a strašně dlouho v nemocnici. Jezdili jsme za ní, ale já si z toho období nepamatuju skoro vůbec ji. Pamatuju si záchody v nemocnici, pamatuju se o čem jsme mluvili s holkama ve škole, ale zážitky s mámou si nepamatuju žádné.
To že se kamarádka odklonila od víry je taky jen jedna z možných posttraumatických reakcí. Nevadí, bůh se na ni za to zlobit nebude. Časem se to taky nějak srovná. Dobré je že má tebe, že jsi s ní. Chápej ji, podpoř ji a do ničeho netlač. MAximálně kdyby si chtěla ublížit, vyhledala bych i jinou pomoc. Nevím jak dlouho to je, ale teď bych jí ještě chlapa nehledala. Co nějaké zvířátko? Ale to taky až za čas. Až to nejhorší přebolí. A pokud jsi veřící taky, anebo jsi schopna můžeš za ni třeba nechat ve vašem kostele nechat odsloužit mši. Držím palce. Nenadarmo se říká, že přežít dítě je to nejhorší, co člověka potká. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Carolanis
7.7.15 18:06

Já si myslím, že teď hlavně se má dát do pořádku ona, ať je jí líp, pán s dětmi je dobrý nápad, možná nějaké dobrovolnictví u seniorů či dětí z dětského domova. Víra se mi zdá jako vedlejší problém…

• Nahlásit
  • Citovat
afghani
7.7.15 19:22

@Carolanis Ja prave myslim, ze vira ji pomaha jit dal…resp. doposud pomahala

• Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama