Dotazy k příkrmech - maso, ovoce, jogurt, čaje...

127
3.8.20 11:43

Dotazy k příkrmům - maso, ovoce, jogurt, čaje...

Zdravím, dámy :)
Abych nezakládala tisíc diskuzí, zakládám jednu… mám pár otázek ohledně příkrmů, každý tvrdí něco jiného, takže si nejsem jistá, jasně, řeknete mi asi, že moc řeším :mrgreen: ale nerada bych udělala něco špatně… Naší malé je 6 měsíců a týden. S příkrmy zatím jedeme jen přes oběd, holka jí parádně, všechno, kupované, domácí, zatím cca 130g a navyšujeme.

1. Začínáme s masem, zatím máme za sebou dva dny kuřete. Kolikrát týdně je vhodné maso? Vím, že 1× týdně by měl být vaječný žloutek, ale… zbytek týdne, tzn. 6× je vhodná zelenina s masem? Nebo je potřeba maso nějak vynechat? Abych doplnila - já sama mám nedostatek železa, doplňky stravy mi nesedí, takže se vycpávám masem kdykoliv to jde, v jídelníčku ho mám každý den, někdy i dvakrát, u nás jsme hodně masová rodina… Takže kolikrát maso pro malou? A kolik množství? Zatím jsem dala 2× za sebou cca 60g. A co se žloutku týče… když má být jednou týdně, jak zjistím případnou alergii? Mám ho na začátku zkusit 3 dny za sebou a pak už tedy dávat jen jedenkrát za týden?
  2. Kdy začít s dalším příkrmem? Až když oběd z MM nahradím příkrmem? Nebo můžu mít takto „rozehraných“ několik jídel? Chtěla bych pak začít s odpolední svačinkou, protože (ač mne za to zde asi čeká lynč, dopoledne uspáváme u prsa :mrgreen: tak bych to ještě chvíli nechala :mrgreen: ) - jinak, zatím na žádné ovoce, které jsem snědla já reakci neměla, jediné, co nehodlám dlouho zkoušet jsou citrusy, protože sama jsem alergik na citrusy, tak ty až po dohodě s pediatričkou.
  3. Kdy je vhodné přidat třeba jogurt? Vím, že mléčné výrobky se dlouho nesmí, ale jinde je zase uvedeno, že jogurt by se měl, tak nevím :roll: jaké mléčné výrobky jsou tedy nejvhodnější? A je lepší dávat jogurt odpoledne nebo dopoledne, nebo je to asi jedno? :lol:
  4. Který čajík pro takto malé mimi vybrat? Zatím dávám dětský fenyklový, pije z hrníčku s pítkem a v pohodě, ale chápu, že nemůže pít pořád dokola jeden a ten samý čaj, tak se chci optat s jakýmy jinými čaji můžu střídat?
  5. Mám tu od tchána kupovaný příkrm Krůtí maso s dýní a divokou rýží, je na něm uvedeno od 10. měs, To kvůli té divoké rýži? Nebo celeru, který v tom je? :nevim:
  6. Jak poznat, že příkrm nahradil kojení? Naše malá je žrout, takže pochybuju, že to poznám podle toho, že „už nechce prso“ :mrgreen: Mám jí prostě zkusit „vycpat“ příkrmem, dokud bude chtít jíst a pak už prso nedat? Nebo třeba zastavit na 200g a pak už zkusit nekojit?

Moc Vám všem děkuji předem za odpověď :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4114
3.8.20 11:53
@LaVoisin píše:
Zdravím, dámy :)
Abych nezakládala tisíc diskuzí, zakládám jednu… mám pár otázek ohledně příkrmů, každý tvrdí něco jiného, takže si nejsem jistá, jasně, řeknete mi asi, že moc řeším :mrgreen: ale nerada bych udělala něco špatně… Naší malé je 6 měsíců a týden. S příkrmy zatím jedeme jen přes oběd, holka jí parádně, všechno, kupované, domácí, zatím cca 130g a navyšujeme.
  1. Začínáme s masem, zatím máme za sebou dva dny kuřete. Kolikrát týdně je vhodné maso? Vím, že 1× týdně by měl být vaječný žloutek, ale… zbytek týdne, tzn. 6× je vhodná zelenina s masem? Nebo je potřeba maso nějak vynechat? Abych doplnila - já sama mám nedostatek železa, doplňky stravy mi nesedí, takže se vycpávám masem kdykoliv to jde, v jídelníčku ho mám každý den, někdy i dvakrát, u nás jsme hodně masová rodina… Takže kolikrát maso pro malou? A kolik množství? Zatím jsem dala 2× za sebou cca 60g. A co se žloutku týče… když má být jednou týdně, jak zjistím případnou alergii? Mám ho na začátku zkusit 3 dny za sebou a pak už tedy dávat jen jedenkrát za týden?
  2. Kdy začít s dalším příkrmem? Až když oběd z MM nahradím příkrmem? Nebo můžu mít takto „rozehraných“ několik jídel? Chtěla bych pak začít s odpolední svačinkou, protože (ač mne za to zde asi čeká lynč, dopoledne uspáváme u prsa :mrgreen: tak bych to ještě chvíli nechala :mrgreen: ) - jinak, zatím na žádné ovoce, které jsem snědla já reakci neměla, jediné, co nehodlám dlouho zkoušet jsou citrusy, protože sama jsem alergik na citrusy, tak ty až po dohodě s pediatričkou.
  3. Kdy je vhodné přidat třeba jogurt? Vím, že mléčné výrobky se dlouho nesmí, ale jinde je zase uvedeno, že jogurt by se měl, tak nevím :roll: jaké mléčné výrobky jsou tedy nejvhodnější? A je lepší dávat jogurt odpoledne nebo dopoledne, nebo je to asi jedno? :lol:
  4. Který čajík pro takto malé mimi vybrat? Zatím dávám dětský fenyklový, pije z hrníčku s pítkem a v pohodě, ale chápu, že nemůže pít pořád dokola jeden a ten samý čaj, tak se chci optat s jakýmy jinými čaji můžu střídat?
  5. Mám tu od tchána kupovaný příkrm Krůtí maso s dýní a divokou rýží, je na něm uvedeno od 10. měs, To kvůli té divoké rýži? Nebo celeru, který v tom je? :nevim:
  6. Jak poznat, že příkrm nahradil kojení? Naše malá je žrout, takže pochybuju, že to poznám podle toho, že „už nechce prso“ :mrgreen: Mám jí prostě zkusit „vycpat“ příkrmem, dokud bude chtít jíst a pak už prso nedat? Nebo třeba zastavit na 200g a pak už zkusit nekojit?
Moc Vám všem děkuji předem za odpověď :srdce:

Já dávala maso 3× týden, 4× zelenina. A nebo 4× zelenina, 2× maso, 1× žloutek. A na gramy nevím, ale malý kousek cca 2×2cm, myslím si že to nebylo 60g. Když to vezmu že dítě sní celý oběd 130g tak polovina z toho maso je myslím hodně.
Z dalším příkrmem jsem začla asi 1,5-2měsíce od začátku přírkmu, měli jsme měsíc zelenina, cca měsíc zelenina s masem. Dávali jsme ovoce (něco čerstvé, nebo přesnidávka)
Bílý jogurt jsme dávali ráno od cca 8m. Nebo na svačinky.
K tomu pití pokud pije zbytečně neřešit. Ale můžete dát i ovocný dětský čaj. Nebo čistou vodu. A dokud nezkusí sladké piti bude ti pít čaj i vodu. Takže nepokoušet… to samé jogurty, dokud nezjistila dcera existenci lipánka a pod… jedla bílý jogurt.
S příkrmem nevím co tam je vhodné až od 10m… asi nějaká složka, a některé kupované byli i solené, ty já nekupovala.
A 200g příkrmu mi dcera nesnědla ani v roce. Nesnažila bych se ji přecpávat. Raději nechat na těch 100-120g a dát cucnout prsa na zapití, než přecpávat a roztahovat žaludek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4175
3.8.20 11:54

Já to teda takhle nehrotila. Začala jsme ve 4 měsících Dcery, nejdřív zelenina na ochutnání. Pak jsem přidala maso. Kupuju zatím skleničky, takže teď v necelých 8mi měsících sní cca 200g skleničku (mix zelenina maso). Domaci ji jenom kuřecí. Ovoce zkouším všechno. Další příkrm (presnidavku nebo ovoce) jsem zavedla měsíc potom. Tudíž v 5tym měsíci. Samozřejmě se dojidala ještě mlikem. Teď už jí k obědu příkrm bez mlika, a k svačině odpoledne taky ovoce bez mlika. Pak má kaši k večeri. Druhá večeře v polospanku mlíko. Snídaně mlíko. Jogurt jsem zkusila v 7mi měsících, a bolelo ji břicho. Takže jsem ho vynechala, a zkusím později. Čaj nedávám žádnéj, jen vodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
775
3.8.20 12:22

Já bych to až tak do detailu neřešila, nebo zblázníte…
Za mě…s jogurtem opatrně, zahleňoval mi obě děti, zkusila bych asi napřed jen lžičku…dávala jsem jako první bílý choceňský…Starší syn ho jedl až po roce, dřív ho jogurt,,natahoval" na zvracení…
Příkrmy jsem dávala jen od Hippu a taky mi jedl méně, než bylo množství ve skleničce, nepřecpávala bych, ať si vezme kolik chce, i kdyby jen pár lžiček…
A ten žloutek…nedávala jsem vůbec, ani nevím, jestli je myšlený syrový (to bych teda fakt nedala), anebo vařený…
Normálně jedli vajíčka až byli starší… Čaj jsem dávala také fenyklový a pak kupovala normálně ovocné pro děti, ale v pytlíčkách…vyhýbala jsem se granulovaným…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64066
3.8.20 12:31

Mne treba 9,5 mesicni sni maximalne 100 g ovocne presnidavky dopo, spise 50 ted a odpoledne pulku az cely maly jogurt. Nic vic nechce, odmita vse. Ze ma asi malo zeleze ma trapi, ale bohuzel do neho zeleninu ani masozeleninu nedostanu. Jsem rada za to malo, co zacal jist konecne pred necelym mesicem. Davam jen vodu, nic jineho nechce. A sklenicky se dle lisi dle veku kvuli tomu, ze od 10. Mesice tam muzou byt kousky vetsi. Muj kluk teda sni jen uplne rozmixovane veci, jinak se nadavuje.
A taky bych to tak moc neresila :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64066
3.8.20 12:33

@LaVoisin a brala bych to tak, ze pokud sni celou davku treba 200 g a zapije hodne vodou/cajem, nepotrebuje dokojit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
58
3.8.20 12:41

Masa je podle me velka porce, myslim ze takhle male dite ma mit 20g a postupně zvysovat. V tech sklencikach byva i mene. Ja ted malymu v roce davam 30-40g kazdy den (jednou tydne ten zloutek). Basti ti tedy krasne. Zloutek dej jenom jednou, kdyby byl alergicky, myslim ze by se to projevilo i tak. Nebo proc bys chtela davat trikrat po sobe?
Jogurt jsem zkousela malemu dat od uk. osmeho mesice, ale zvracel ho. Stejne tak zvracel i UM a mlecne kase. Tak jsme to postupne zkusili za dva mesice a uz je basti v pohodě. Spise zkusit mene kysele a kdyz nebude chutnat, muzes zkusit do nej pridat trochu presnidavky nebo ovoce. K mnozstvi mi doktorka rikala, ze kdyz sni 150 az 200g tak je nahrazeno. Pripadne mu dat dopit mleko. A klidne mezitim pridej i druhy prikrm. Taky jsem jako první pridala odpoledni svacinu, dopoledne svacinu nestihame do ted (a taky jsem dopoledne uspavala prsem).
Na piti davam vodu. Tak to stridej s vodou a treba jeste nejakym jinym dětským cajem. Sklenickovy prikrm od deseti mesicu bych si asi skutecne nechala az na uk. 10.mesic. Vydrzi to. Muze tam byt sul, skrob, lepek, smetana nebo nejaky jiny alergen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13224
4.8.20 06:38

Kojila jsem, takze s jidlem jsem zacinala o dost pozdeji.
Maso jsem davala 5× tydne, 1× tydne zloutek a 1× tydne kousek ryby.
Porci masa jsem mela predvarenou, rozmixovanou a zamrazenou do kostičky na led a vzdy primichala do čerstvé zeleniny 1 kostičku, později 2..

Po každém jidle se mi holky i tak dozadovaly dokojit, nevazila jsem, ale urcite 250g neanedly.
Dalsi jidlo, no u nas to bylo tak, ze skoro mesic trvalo ochutnat zeleninu, pak jsem pridala maso a prilohy a začala s ovocem, to trvalo zase skoro mesic..
Jogurt jsem davala od 8.mesice na svacinu, bilou Holandii, druha dcera ji nechtěla, ta jediné ovocný..
S kaší take po 8.mesicina snidani.
Na večeře jsem davala huste zeleninové polévky.

Prvni dcera zacala se vším az po 7.mesici, druha chtela driv, takze ta uz zacala koncem 5.mesice
Caj jsem nedavala nikdy. K jidlu az vodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama