Dotazy k rodičovské - poradíte?

Anonymní
14.5.20 10:05

Dotazy k rodičovské - poradíte?

Ahoj všem,
potřebuju poradit ohledně rodičovské, abych to nezvorala. Nejsem zrovna úřední typ.
Kdy přesně mám nastoupit na rodičovskou, když jsem mateřskou zahájila 23.1.? A co vše k vyřízení potřebuju? A kdy mám žádat? A jak to udělat, když zpět do práce se budu vracet za 3 roky až 1.9., ale mimčo se mi narodilo v březnu?
Díky všem za odpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2665
14.5.20 10:15

Na rodičovskou nastoupíš klidně hned po skončení mateřské, tedy buď po 28, nebo 37 týdnech od nástupu, nebo až vybereš řádnou dovolenou, nebo prostě kdykoli jindy budeš chtít, nemusí to navazovat. Na vyřízení mají na úřadu měsíc. Z práce budeš 3 roky na rodičovské dovolené a pak půl roku neplacený volno, který ti však dát nemusí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16837
14.5.20 10:37

Na rodicak nastoupis az ti skončí materska, zazadat muzes i driv. Spocitej si přesný datum kdy ti končí. Pak si spocitej kolik měsíců chceš teda byt a tim počtem mesicu vydel částku 300 000kc a dostanes castku, kterou nahlasis, ze chces měsíčně pobirat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6763
14.5.20 14:12

Jestli počítám správně, na rodičovskou dovolenou ti to vychází od 6.8.2020. Do práce pošli žádost o rodičovskou dovolenou do data třetích narozenin dítěte. Mně ji vždy poslala účetní a já doplnila jen jména, data a poslala zpět. Je to spíš jen taková formalita. Potom se domluv s vedením, jestli ti dá do toho září neplacené volno, možná zase bude potřeba písemná žádost, to nevím. Na úřad práce zajdi o rodičovský příspěvek žádat aspoň měsíc před nástupem na rodičák, tj. začátkem července. Na webu si stáhni formulář a v klidu vyplň doma. Měsíční částku si můžeš zvolit podle sebe, ale jen aby nebyla vyšší, než je částka tvé mateřské. V tvém případě doporučuji rozložit 300tis. i na období, než nastoupíš do práce, ať máš stále nějaký příjem. V tvém případě 37 měsíců, tj. 8108Kč. Ale záleží na tobě, částka se dá kdykoliv měnit (ne častěji jak po 3 měsících). Takže s sebou na pracák vyplněný formulář, občanku a rodný list dítěte. Myslím, že to bylo vše, jen jsem to odevzdala, cosi podepsala a zase si šla po svých. Možná to kvůli koroně půjde vyřešit online, mrkni na jejich stránky. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6763
14.5.20 14:24

Ještě mě napadá, možná máš nárok na pár dní řádné dovolené. To ti prozradí účetní a pokud ano, můžeš si zažádat mezi mateřskou a rodičovskou právě o čerpání dovolené. Např. kdybys měla 5 dní dovolené, tak pošleš žádost o čerpání a 6.8.-12.8. budeš oficiálně čerpat dovolenou (dostaneš ji ještě proplacenou) a o rodičovskou dovolenou zažádáš až od 13.8. To potom zjisti od člověka, co vám dělá účetnictví. ;) Rodičovský příspěvek je jedno, jestli se ti bude krýt s dovolenou nebo ne. Můžeš ho potom chtít až od září. Ale to je fakt jen na tobě. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.5.20 14:27

@Petule030 děkuju mnohokrát :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
6763
14.5.20 14:32
@Anonymní píše:
@Petule030 děkuju mnohokrát :srdce: